قلعه شیون، پربازدیدترین بنای تاریخی سوئیس

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/7/23
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

قلعه‌ی شیون در سوئیس، در جزیره‌ی کوچک و زیبایی واقع شده که به کوه‌های آلپ و دریاچه‌ی ژنو اشراف دارد. در این مقاله با تاریخچه و چگونگی به شهرت رسیدن این قلعه بیشتر آشنا می‌شوید.

تور اروپا

«قلعه‌ی شیون» (Chillon Castle) که در زبان انگلیسی آن را «شیلون» هم تلفظ می‌کنند، قلعه‌ای رمانتیک در نزدیکی شهر مونترو است و پربازدیدترین بنای تاریخی کشور سوئیس به حساب می‌آید. این قلعه در محوطه‌ای تماشایی، در جزیره‌ای کوچک و مشرف به کوه‌های آلپ و در غربی‌ترین بخش «دریاچه‌ی ژنو» قرار دارد و زمانی نقش مهمی در کنترل امور تجاری اطراف این دریاچه بازی می‌کرد. قلعه‌ی شیون، مقصد مناسبی برای سفرهای خانوادگی و دوستانه به شمار می‌رود و می‌توانید از شهرهایی همچون ژنو، لوزان و پیست‌های اسکی ناحیه‌ی آلپ، سفر تفریحی و کوتاهی به این قلعه داشته باشید.

قدمت قلعه‌ی شیون در این جزیره‌ی کوچک، به قرن 12 میلادی و حکومت «خاندان ساوُی» (House of Savoy) برمی‌گردد که از این مکان برای کنترل تجارت در دریاچه‌ی ژنو و مسیرهای تجاری بسیار مهم به ایتالیا کمک می‌گرفتند. این قلعه بیش از 400 سال در سلطه‌ی این خاندان قرار داشت که آن را به قلعه و اقامتگاه تابستانی خود تبدیل کرده بودند. در واقع قلعه‌ای که امروزه می‌بینیم، شکل ظاهری خود را تا حد زیادی از این دوران می‌گیرد و هنوز هم می‌توان نقاشی‌های دیواری آن را مشاهده کرد که به قرن 14 میلادی تعلق دارند.

قلعه شیون در مونترو سوئیس

برنی‌ها قلعه را در سال 1536 میلادی تصرف کردند و سلطه‌ی آن را تا سال 1798 برعهده داشتند. قلعه‌ی شیون بعد از این سال، اهمیت استراتژیک خود را از دست داد و بیشتر از آن به عنوان زندان و انبار استفاده می‌کردند؛ تا اینکه از قرن 19 میلادی بعد، به معروف‌ترین بنای تاریخی کشور سوئیس تبدیل شد و سالانه 350 نفر از آن بازدید می‌کنند. معروف‌ترین شخصیت تاریخی مرتبط با قلعه‌ی شیون، راهب اهل شهر ژنو یعنی «فرانسوا بونیوارد» (François Bonivard) است که از سال 1532 و به مدت 4 سال در زندان این قلعه محبوس بود.قلعه شیون در مونترو سوئیس

 خاندان ساوُی، از دین کاتولیک پیروی می‌کردند و بونیوارد در سرزمین آن‌ها راجع به اصلاحات پروتستانی سخن گفته بود. زمانی که پروتستان‌های شهر برن، خاندان ساوی را مجبور به خارج شدن از بخش‌های غربی سوئیس کردند، بونیوارد نیز از زندان آزاد شد. فرانسوا بونیوارد و تا حد زیادی قلعه‌ی شیون، شهرت خود در سرزمین‌های انگلیسی زبان را مدیون «لرد بایرون» هستند که یکی از معروف‌ترین شاعران کشور انگلستان به شمار می‌رود. لرد بایرون در سال 1816 میلادی و طی بازدیدی که از این قلعه داشت، شعر حماسی 392 خطی خود به نام «زندانی شیون» را سرود که تخیلات شاعرانه در آن با حقیقت درآمیخته است.

قلعه شیون در مونترو سوئیس

بایرون حتی نامش را هم بر روی یکی از ستون‌های این قلعه حکاکی کرد که البته به اشتباه بر این باور بود که بونیوارد به این ستون بسته شده و امروزه خودش به جاذبه‌ای دیدنی تبدیل شده است. گردشگران دریاچه‌ی ژنو و حتی اسکی‌بازان ناحیه‌ی آلپ در سوئیس و فرانسه می‌توانند به آسانی با قایق، ماشین، قطار و اتوبوس به قلعه‌ی شیون دسترسی پیدا کنند. همچنین آب و هوا تأثیر چندانی بر روی تعداد بازدیدکنندگان این قلعه نمی‌گذارد و در روزهای سرد و بارانی هم می‌توانید به راحتی از بازدید خود لذت ببرید. لازم به ذکر است که بلیت‌های این قلعه فقط در کنار پل متحرک جزیره به فروش می‌رسند که به قلعه راه دارد.قلعه شیون در مونترو سوئیس

علاوه بر راهنماهای صوتی این مکان که به زبان‌های مختلفی ارائه می‌شوند، می‌توانید یک دفترچه‌ی راهنما را نیز به رایگان از آن‌ها تحویل بگیرید و برای پیدا کردن راه خود در قلعه از آن استفاده کنید. حدود 50 مورد از اتاق‌های قلعه‌ی شیون بر روی عموم باز گذاشته شده و می‌توانید از آن‌ها به چشم‌انداز بی‌نظیر آلپ و دریاچه‌ی ژنو اشراف داشته باشید. معروف‌ترین جاذبه‌ی داخل قلعه، سیاهچال‌ها و زندان‌های آن است و یادتان باشد علاوه بر نمایشگاه‌های آن، از دستشویی‌های اتاق دوک ساوی نیز دیدن کنید که از هنر قرون وسطی برای دکور آن‌ها استفاده شده است.

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}