موزه های ونیز، پانارومایی از دوران رنسانس تا دوره معاصر

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1396/11/22
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ونیز، آثار هنری متنوعی از دوران رنسانس گرفته تا دوره‌ی معاصر را در موزه‌هایش به نمایش می‌گذارد. برای آشنایی با بهترین موزه‌های این شهر با ما همراه باشید.

تور اروپا

یکی از راه‌های کسب اطلاعات درمورد تاریخ و فرهنگ یک کشور، بازدید از موزه‌های آن است. اگر دوست دارید درمورد یکی از زیباترین شهرهای کشور ایتالیا یعنی شهر ونیز اطلاعات تاریخی بیشتری کسب کنید، بازدید از موزه‌های آن را فراموش نکنید.

1. کاخ دوج

«کاخ دوج» (Doge's Palace) که به آن «قصر دوک» (Palazzo Ducale) هم می‌گویند، یک حیاط و مجموعه‌ی کاملی از موزه‌های کوچک‌تر را دربرمی‌گیرد. این موزه در میدان «سن مارکو» (San Marco) قرار گرفته و معماری گوتیک و طراحی زیبای آن شامل نقاشی‌های دیواری، سقف طلایی رنگ، مجسمه‌ها و گچکاری‌های برجسته‌ی بالای دیوارها می‌شود. این کاخ از بعضی جهات به قلعه هم شباهت دارد و بازدیدکنندگان می‌توانند نقاشی‌های هنرمندانی مثل «تینتورتو» (Tintoretto)، «پائولو ورونز» (Veronese) و «تیسین» (Titian) را تماشا و از زندان‌های این کاخ نیز دیدن کنند که تعدادی از آن‌ها از طریق «پل افسوس» (Bridge of Sighs) معروف ونیز قابل دسترسی هستند.

 کاخ دوج ونیز

2. موزه مدنی کورر

«موزه‌ی مدنی کورر» (Museo Civico Correr) نیز در میدان سن مارکو قرار دارد و نامش را از «تئودور کورر» می‌گیرد. او یکی از اشراف‌زاده‌های ونیزی محسوب می‌شد که بسیاری از آثاری که امروزه در این موزه می‌بینید از جمله سکه، نقاشی، ظروف مسی حکاکی شده، مهر و عتیقه‌های کلاسیک را طبق وصیت قبل از مرگش، وقف این مکان کرده بود. از دیگر آثار معروف این موزه می‌توان به مجسمه‌های سنگ مرمری اشاره کرد که توسط «آنتونیو کانووا» (Antonio Canova) ساخته شده‌اند. همچنین نمای شهر ونیز و سیر تغییرات آن در طول تاریخ را می‌توانید از روی نقاشی‌های موجود در این موزه دنبال کنید.

موزه مدنی کورر ونیز

3. کا ریتزونیکو

«کا ریتزونیکو» (Ca'Rezzonico) به سبک باروک ساخته شده و گنجینه‌ی آثار هنری قرن 18 شهر ونیز به حساب می‌آید. این کاخ بر روی «کانال بزرگ» (Grand Canal) قرار گرفته و 3 طبقه دارد. در این طبقات، آثار گوناگونی از جمله نقاشی، مجسمه و اثاثیه‌ی قدیمی به نمایش گذاشته می‎شوند. بازدیدکنندگان می‌توانند از پلکان بزرگ، نقاشی‌های معروف «جامباتیستا تیه‌پولو» (Giambattista Tiepolo) و «گالری پورتگو» (Gallery Portego) نیز دیدن کنند که نقاشی‌های منظره و پرتره را دربرمی‎گیرد.

موزه کا ریتزونیکو ونیز

4. پگی گوگنهایم کالکشن

«پگی گوگنهایم کالکشن» (Peggy Guggenheim Collection)، یکی از مهم‌ترین موزه‌های هنر معاصر ایتالیا به شمار می‌رود. این موزه، بیشتر آثارش را مدیون «پگی گوگنهایم» آمریکایی است که علا‌قه‌ی شدیدی به آثار هنری داشت. بازدیدکنندگان می‌توانند از آثار هنرمندان معروف اروپایی و آمریکایی قرن 20 از جمله پابلو پیکاسو، جکسون پولاک و الکساندر کالدر در این موزه دیدن کنند.

موزه پگی گوگنهایم کالکشن ونیز

5. موزه موچینیگو

آخرین بازمانده‌ی خانواده‌ی «موچینیگو» که یکی از مهم‌ترین اقوام ونیزی به حساب می‌آید، ساختمان موچینیگو را وقف شهر ونیز کرد تا به گالری هنری اختصاص داده شود. این ساختمان بزرگ به سبک گوتیک ساخته شده و امروزه از آن به عنوان موزه‌ی منسوجات استفاده می‌کنند و آن را «موزه‌ی موچینیگو» (Museo di Palazzo Mocenigo) نامگذاری کرده‌اند. همچنین یک کتابخانه در طبقه‌ی اول قرار دارد که تاریخ لباس‌ها و مد و فشن به خصوص از قرن 18 به بعد را به خوبی توضیح می‌دهد.

موزه موچینیگو ونیز

6. پونتا دلا دوگانا

موزه‌ی «پونتا دلا دوگانا» (Punta della Dogana) با دیگر موزه‌های تاریخی ونیز متفاوت است. فعالیت‌های بازرگانی شهر ونیز در طول قرن 15 پیشرفت زیادی داشت و همین موضوع باعث شد تا در سال 1682، «سی کاستومز هاوس» (Sea Customs House) یعنی ساختمانی که امروزه می‌بینید را تأسیس کنند تا رسیدگی به امور گمرک حمل و نقل دریایی آسان‌تر شود. این ساختمان تا سال 1980 نیز کاربری‌اش را حفظ کرد؛ اما بعد از آن به مدت 20 سال به ساختمانی متروکه تبدیل شد و تصمیم گرفتند آن را به موزه‌ی هنرهای معاصر تبدیل کنند.

موزه پونتا دلا دوگانا ونیز

7. موزه فورتونی

«موزه‌ی فورتونی» (Fortuny Museum)، متعلق به «ماریانو فورتونی» بوده که از این ساختمان بزرگ گوتیکی به عنوان آتلیه‌ی عکاسی، نقاشی و طراحی صحنه استفاده می‌کرده است. بعد از مرگ او، همسرش این بنا را به شهر ونیز اهدا کرد و هنوز هم از لباس‌ها، نقاشی‌ها و عکس‌هایی می‌توانید دیدن کنید که از سال 1850 تا جنگ جهانی دوم با تکنیک‌های مختلف گرفته شده‌اند.

موزه فورتونی ونیز

8. گالری آکادمیا

بهتر است همین ابتدا یادآوری کنیم که این موزه را با موزه آکادمیا در فلورانس اشتباه نگیرید. موزه‌ی هنرهای زیبا یا همان «آکادمیا» (Gallerie dell'Accademia) در ونیز، از نقاشی‌های ارزشمندی نگهداری می‌کند که به سبک بیزانتین و گوتیک قرن 14 تا رنسانس قرن 18 تعلق دارند. آثار مربوط به نقاشان برجسته‌ای همچون «جووانی بلینی» (Giovanni Bellini)، «جرجونه» (Giorgione)، تیسین و تیه‌پولو از جمله آثار معروف این موزه به حساب می‎آیند.

گالری آکادمیا ونیز

سفر به شهر جادویی ونیز در تور ۸ روزه ایتالیا

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}