کلیسای جامع سن آندره، از مهم ترین بناهای تاریخی بوردو

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/3/6
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کلیسای سن آندره، در شهر بوردو قرار دارد که نقش مهمی در تاریخ کشور فرانسه داشته و معماری آن ترکیبی از سبک گوتیک و رمانسک به حساب می‌آید.

تور اروپا

«کلیسای جامع بوردو» (Bordeaux Cathedral) یا همان «کلیسای سن آندره» (Cathédrale Saint-André)، یکی از زیباترین و مهم‌ترین بناهای تاریخی شهر بوردو در فرانسه است. این کلیسا را وقف «اندرو قدیس» کرده‌اند و به همین دلیل، آن را با نام «کلیسای سنت آندرو» نیز می‌شناسند. «کلیسای جامع شارتر» (Chartres Cathedral)، «رنس» (Reims Cathedral) و «آمیان» (Amiens Cathedral) همگی در شمار کلیساهای معروف و دیدنی کشور فرانسه قرار دارند و رقابت با آن‌ها واقعاً کار سختی به حساب می‌آید. با این حال، کلیسای سن آندره توانسته با استایل ناهمگن مخصوص و برج ناقوس مستقلش، خودی نشان بدهد و در مقایسه با کلیساهای دیگر، حرفی برای گفتن داشته باشد. این کلیسا نقش مهمی در تاریخ این کشور داشته و ازدواج لوئی هفتم و «الینور د آکیتن» (Eleanor of Aquitaine) در سال 1137 میلادی در این کلیسا برگزار شده و لویی سیزدهم و «آن اتریش» (Anne of Austria) نیز در همین مکان ازدواج کرده‌اند.

کلیسای جامع بوردو

کلیسای سن آندره بین قرن 12 تا 14 میلادی ساخته شده و مانند بسیاری از کلیساهای دیگر آن زمان، برای مجسمه‌هایش از رنگ‌های روشن استفاده کردند تا عبادتگران را به سمت خود بکشاند. ورودی سلطنتی بازسازی شده‌ی این کلیسا، نمونه‌ی خوبی از معماری گوتیک فرانسوی قرن سیزدهم به شمار می‌رود و مجسمه‌ی پرجزئیات «شام آخر» نیز بالای طاق ورودی قرار گرفته و به بازدیدکنندگان خوش‌آمد می‌گوید. یکی دیگر از ویژگی‌های مهم این کلیسا، پنجره‌ی رُز پر نقش و نگار آن است که با 2 منار گوتیک کنار آن، ابهت و عظمت این ساختمان را چندین برابر کرده‌اند.کلیسای جامع بوردو

آتش‌سوزی مهیبی در قرن 19 میلادی در این کلیسا اتفاق افتاد و تقریباً مجبور شدند وسایل کلیساهای دیگر را جایگزین تمام لوازم اصلی آن کنند. متأسفانه سرنوشت این بنای زیبا حتی به جایی رسید که در طول انقلاب فرانسه، از آن برای ذخیره‌ی علوفه‌ی دام‌ها استفاده می‌کردند تا اینکه بعدها بازسازی شد. بعد از بازدید از نمای بیرونی کلیسای سن آندره، به داخل بروید و از نقاشی‌های هنرمندان ایتالیایی و بلژیکی، نسخه‌ی خطی انجیل، مجسمه‌ها و ساعت نجومی آن دیدن کنید. علاوه بر آن، مجموعه‌ی «بارتلمی مارکاده» (Barthélémy Marcadé) نیز در این کلیسا به نمایش گذاشته می‌شود. مارکاده به شدت به هنر علاقه داشت و عتیقه‌های مقدس متعلق به قرن 14 تا 17 میلادی را جمع‌آوری کرده بود و آن‌ها را به دولت واگذار کرد که چندین مجسمه، نقاشی، لباس روحانی و جواهرات را دربرمی‌گیرد.کلیسای جامع بوردو

برج اصلی این کلیسا که به قرن 12 تعلق داشت، به اندازه‌ی کافی محکم نبود و نمی‌توانست زیاد در مقابل سنگینی ناقوس آن دوام بیاورد. بنابراین تصمیم گرفتند تا در سال 1440، برجی مستقل را کنار ساختمان بنا کنند. این برج جدید که «پی برلند» (Tour Pey Berland) نام داشت، یکی از بلندترین برج‌های شهر بوردو به حساب می‌آمد. اما طوفان سال 1617 میلادی باعث شد تا نوک مناره از جا دربیاید و مجبور شوند آن را با مجسمه‌ی طلایی رنگ مریم مقدس و بچه جایگزین کنند. یک ناقوس را هم در سال 1853 از سقف این برج آویزان کردند که حدود 11 تُن وزن داشت و چهارمین ناقوس بزرگ در کشور فرانسه به شمار می‌رود. این برج، همه روزه به جز دوشنبه‌ها باز است و اگر مایل هستید و توان آن را در خود که می‌بینید که از 229 پله‌ی این برج 50 متری بالا بروید، به هیچ وجه تماشای دورنمای تماشایی شهر از بالای آن را از دست ندهید. البته در بعضی از ماه‌ها، حتی دوشنبه‌ها هم می‌توانید از این برج دیدن کنید. بنابراین بهترین راه این است که ساعت و روزهای کاری آن را قبل از مراجعه چک کنید تا از رویدادهای جالب و مختلفی از جمله فستیوال تابستانه‌ی آن نیز مطلع شوید که به بهانه‌های گوناگون در این کلیسا برگزار می‌کنند.


آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}