چرا پاریس را شهر نور می نامند؟

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/5/8
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

احتمالاً شما هم لقب شهر نور را شنیده‌اید که به پاریس نسبت داده می‌شود و حدس زده‌اید که با روشنایی همیشگی خیابان‌های آن در ارتباط است. اما علت اصلی آن به تاریخچه‌ی این شهر برمی‌گردد که در این مقاله، شما را با آن بیشتر آشنا می‌کنیم.

تور اروپا

لقب‌های متعددی به پایتخت کشور فرانسه، یعنی پاریس داده می‌شود که «شهر نور» نیز یکی از آن‌ها است. البته هیچ شکی در این نیست که بیشتر مناطق این شهر در شب می‌درخشند؛ اما اگر فقط معیار نور را دلیل انتخاب این نام مستعار برای پاریس در نظر بگیریم، می‌توان گفت که شهرهایی مثل هنگ کنگ و نیویورک بیشتر سزاوار دریافت آن هستند. بنابراین دلیل اصلی که پاریس را شهر نور می‌نامند چیست؟

برج ایفل پاریس

نظریه‌های متفاوتی درباره‌ی این موضوع وجود دارد که تقریباً تمام آن‌ها منطقی به نظر می‌رسند. یکی از آنها از این قرار است؛ در قرن 17 میلادی و در دوران لویی چهاردهم، خلافکاری‌های بسیاری در پاریس اتفاق می‌افتاد و برای حل این مشکل، «گیلبرت نیکلاس» (Gilbert Nicolas) که فرمانده پلیس بود، دستور داد تا خیابان‌ها و کوچه‌های تاریک را با فانوس روشن کنند تا کار برای مجرمان چندان آسان نباشد و از قانون‌شکنی منصرف شوند. به همین دلیل، پاریس در تمام طول روز روشن می‌ماند و گردشگران به آن نام لقب شهر نور دادند.

پاریس

علاوه بر آن در قرن 19 میلادی، استفاده از چراغ گازی برای روشنایی معابر در پاریس رونق پیدا کرد و اروپایی‌ها که برای سفر به این شهر  می‌آمدند، از نورانی بودن همیشگی خیابان‌های آن شگفت‌زده می‌شدند و بعد از برگشتن به کشور خود، این موضوع را برای همه تعریف می‌کردند که باعث ماندگار شدن لقب شهر نور بر آن شد. در واقع پاریس، بیش از 296 بنای نورانی از هتل و کلیسا گرفته تا مجسمه، فواره و سایر آثار تاریخی را در برمی‌گیرد و از 37 پل آن، 33 تای آنها در شب هم روشنایی دارند.
طاق پیروزی در پاریس

همچنین برج ایفل، حدود 40 کیلومتر چراغ تزئینی را شامل می‌شود که از 20،000 لامپ استفاده می‌کنند تا این بنای تاریخی معروف مانند یک فانوس دریایی از دور بدرخشد و بیشتر مردم، ابن برج را عامل اصلی شهر نور بودن پاریس به حساب می‌آورند. زیباترین و رمانتیک‌ترین خیابان دنیا، یعنی شانزلیزه که از معروف ترین خیابان های پاریس نیز به شمار می‌رود، به خصوص در کریسمس با چراغ‌های پرنور تزئین می‌شود و منظره‌ای تماشایی را به وجود می‌آورد. حد فاصل بین میدان کنکورد و طاق پیروزی  چیزی حدود 450 درخت تزئین شده را دربرمی‌گیرد و اگر روشنایی تراموا یا همان واگن برقی، چراغانی گالری لافایت و سینماهای شهر را نیز به آن اضافه کنید، کاملاً قابل درک است که چرا نام مستعار شهر نور را برای آن انتخاب کرده‌اند.موزه لوور پاریس

اما فارغ از روشنایی ساختمان‌ها و خیابان‌های پاریس، علت اصلی که آن را شهر نور می‌نامند به تاریخچه‌ی آن برمی‌گردد. پاریس را مبدأ و منشأ عصر روشنگری و دوران آزاد اندیشی به حساب می‌آوردند که مرکز آموزش و ایده پردازی در کل اروپا نیز شناخته می‌شد. این شهر، الهام‌بخش شاعران، فیلسوفان، مهندسان و دانشمندان بی‌شماری در طول تاریخ بوده است. برای مثال، گوشی پزشکی و سشوار و ماشین‌حساب، تنها چند مورد از وسایلی هستند که توسط فرانسوی ها اختراع شده‌اند. به همین دلیل در آن زمان به پاریس، لقب «شهر روشنگری» داده بودند که در زبان فرانسوی، به شهر نور نیز می‌تواند ترجمه شود؛ اما بیشتر، روشنی فکر مد نظر است تا خیابان‌ها. بنابراین دفعه‌ی بعد که از مقابل بناهای معروف و نورانی این شهر همچون موزه لوور عبور کردید، یادتان باشد که نام مستعار آن صرفاً به ولتاژ برق برنمی‌گردد و ارزشی بیشتر از آن دارد!

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}