چرا سیستم حمل و نقل مادرید در اروپا همتا ندارد؟

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1397/6/3
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

حمل و نقل یکی از فاکتورهای مهم در ساختار و سازماندهی هر شهری محسوب می‌شود. در این میان شهر مادرید یکی از بهترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی اروپا را دارد. 

تور اروپا

مادرید یکی از بزرگ‌ترین متروهای اروپا را داشته و همچنین شبکه‌ای از اتوبوس و دوچرخه نیز برای شهروندان در نظر گرفته است که همگی در کنار هم یکی از بهترین سیستم‌های حمل و نقل عمومی جهان را ساخته‌اند. در ادامه شما را با دلایلی که سیستم حمل و نقل شهر مادرید را تبدیل به یکی از بهترین‌ها کرده است، آشنا می‌کنیم.

گستردگی 

چه بخواهید به چند ایستگاه سفر کنید یا حتی به سوی کوهستان «سیرا د گواداراما» (Sierra de Guadarrama) در شمال شهر مادرید بروید، سیستم حمل و نقل عمومی، نیازهایتان را به تمامی پوشش می‌دهد. متروی مادرید دومین متروی طولانی اروپا و ششمین در جهان است و هم اکنون ۱۲ خط دارد. همچنین شبکه قطارهای «سرکانیاس» (Cercanías) و شبکه اتوبوسرانی هم آن را کامل می‌کنند.

مدرن بودن

وقتی از سیستم متروی مادرید استفاده می‌کنید، حتماً متوجه خواهید شد که از بیشتر متروهای اروپایی مدرن‌تر به نظر می‌رسد. علیرغم اینکه اولین خط آن در سال ۱۹۱۹ راه اندازی شد، متروی شهر در طی ۲۰ سال گذشته رشدی قابل توجه داشته و بیشتر قطارها اخیراً تعویض شده‌اند. متروی مادرید دارای ۱۶۹۸ پله برقی است که از تمام متروهای جهان پیشی می‌گیرد.

مترو مادرید

ارزان و به صرفه بودن

یک بلیط مترو بسته به مسافت سفرتان چیزی بین ۱.۵۰ تا ۲ یورو قیمت دارد. سفرهای کمتر از ۵ ایستگاه ۱.۵۰ یورو هستند و سفرهای بین ۶ تا ۹ ایستگاه به ازای هر ایستگاه ۱۰ سنت بیشتر می‌شوند. سفرهای بالای ۱۰ ایستگاه هم ۲ یورو قیمت دارند. اگر بخواهید یک بلیط ۱۰ سفره بخرید، باید هزینه‌ای معادل ۱۲.۲۰ یورو بپردازید.

دسترسی راحت به فرودگاه

خط ۸ متروی مادرید مسافران را مستقیماً به فرودگاه «آدولفو سوارز مادرید-باراخاس» (Adolfo Suárez Madrid-Barajas) می‌برد. همچنین قطارهای سرکانیاس هم مسافران را به سمت فرودگاه می‌برند. با این حساب زمانی که لازم داشتید از شهر خارج شده یا به سمت آن بروید، اصلاً با کمبود گزینه حمل و نقل روبرو نخواهید بود.

فرودگاه مادرید باراخاس

تهویه هوای مناسب

شاید تا قبل از اینکه پایتان به روزهای سوزان مادرید برسد اهمیت تهویه مطبوع هوا را در سیستم حمل و نقل حس نکنید. در ماه‌های جولای و آگوست تابستان، مادرید تبدیل یک کوره واقعی می‌شود و گرمای خشک آن حتی یک سفر کوتاه را هم بسیار عذاب آور می‌کند. به لطف سیستم حمل و نقل عمومی شهر، سفرهایتان با تهویه مطبوع هوا همراه بوده و حتی اگر سیستم تهویه آپارتمانتان خراب باشد ممکن است وسوسه شوید و برای خنک شدن سوار اتوبوس شوید!

ترویج بیشتر فرهنگ و هنر

کمتر سیستم مترویی می‌تواند ادعا کند که داخل یکی از ایستگاه‌هایش یک موزه باستان‌شناسی زیرزمینی دارد، اما مادرید می‌تواند. پیشنهاد می‌کنیم در ایستگاه متروی اپرا، قسمتی از تاریخ پنهان شهر را تماشا کنید. ایستگاه‌های جدید‌تر با دقت بیشتری به شیک بودن طراحی شده‌اند. «ایستگاه پاکو د لوسیا» (Paco de Lucía) که در سال ۲۰۱۵ افتتاح شد، با ۳۰۰ متر مربع نقاشی دیواری هنری از یک گیتاریست افسانه‌ای فلامنکو تزئین شده که ایستگاه نامش را از او گرفته است. دیوارهای قطارهای مترو هم با شعرهایی برای مسافران پوشیده شده‌اند تا در روزها و ساعت‌های شلوغ به خواندن آن‌ها مشغول شوند. حتی برخی ایستگاه‌ها کنسرت‌های موسیقی هم اجرا می‌کنند.

مترو مادرید

ایستگاه‌ های متعدد برای اجاره دوچرخه

نقشه دوچرخه‌سواری مادرید، «بیسی ماد» (BiciMAD) از ۱۵۶۰ دوچرخه الکتریکی برای اجاره، ۱۲۳ ایستگاه پارک آن‌ها در سرتاسر شهر تشکیل شده است. می‌توانید برای بلیط‌های فصلی ثبت نام کنید یا تنها برای یک بار آن‌ها را اجاره نمایید. دوچرخه‌سواران می‌توانند به دلخواه خود از گزینه برقی استفاده کنند که برای برخی از خیابان‌های شیب‌دار مادرید بسیار مناسب هستند.

حمل و نقل در مادرید

مناسب حیوانات خانگی

سگ‌ها اجازه ورود به مترو را دارند، ولی باید حتماً پوزه‌بند و قلاده داشته باشند. همچنین آن‌ها باید در آخرین واگن هر قطار سوار شده و در هر زمانی از روز که خارج از صبح و ساعات اوج ترافیک بعد از ظهری باشد از آن استفاده کنند.

مجهز به کتابخانه

«بیبلیو مترو» (Bibliometro) خدمات رایگان کتابخانه داخل ۱۲ ایستگاه متروی مادرید است. سیستم این کتابخانه‌های با تکنولوژی پیشرفته، به کاربران اجازه می‌دهد که با استفاده از یک صفحه لمسی کتاب‌ها را بررسی کرده و امانت بگیرند. آن‌ها می‌توانند تا سه کتاب را در مدت زمان دو هفته‌ای امانت بگیرند.

مترو مادرید

ایستگاه موزه شبح وار چامبری

متروی مادرید یک ایستگاه شبح وار مخفی دارد. «چامبری» (Chamberí) که در سال ۱۹۱۹ افتتاح شد جزوی از خط ۱ بود. این ایستگاه در دهه ۱۹۶۰ که سکوها را توسعه می‌دادند بسته شد زیرا جای کافی برای بزرگ‌ کردن آن وجود نداشت. در سال ۲۰۰۸ چامبری را دوباره به عنوان یک موزه باز کردند تا شاخصه‌های دست نخورده و تبلیغاتی از دهه ۱۹۱۰ را به نمایش بگذارد.

ایستگاه مترو چامبری در مادرید

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}