میدان دل پیلار در زاراگوزا و جاذبه های اطراف آن

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1397/11/15
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

میدان دل پیلار در مرکز زاراگوزا، محوطه‌ای تماشایی برای آشنایی با جاذبه‌های تاریخی و معماری شهر است. گردشگران با قدم زدن در این منطقه، با شاخص‌ترین نمادهای زاراگوزا و جاذبه های زاراگوزا روبه‌رو می‌شوند.

تور اروپا

میدان تماشایی دل پیلار (del Pilar) با قرارگیری در قلب شهر زاراگوزا و نزدیکی رودخانه‌ی ابرو (Ebro)، محوطه‌ای از میراث تاریخی شگرف بوده و دسترسی به آن برای گردشگران و شهروندان آسان است. اینجا مکانی پرشور برای برگزاری رویدادهای عمومی، مراسم و اجراهای موسیقی در تمام سال، نظیر مراسم محبوب «پیشکش کردن گل‌ها» است. مردم از سراسر دنیا برای پیشکش کردن گل‌ها به میدان پیلار می‌آیند و گروه‌های مختلف در دوازدهم اکتبر به اجرای مراسمی چون نواهای مذهبی و رقص‌های سنتی در اینجا می‌پردازند. کیک سن والرو (San Valero) در بیست و نهم ژانویه و عید سال نو در میان شهروندان توزیع می‌شود. به‌علاوه، راهپیمایی‌های دسته‌جمعی هفته‌ی عید پاک یکی دیگر از جذاب‌ترین رویدادهای برگزار شده در زاراگوزا است. در این رژه، مردم از قرن سیزدهم تا به امروز با زدن طبل ارزش‌های سنتی خود را زنده نگه می‌دارند. درواقع، میدان پیلار یکی از شناخته‌شده‌ترین مکان‌های عمومی در زاراگوزا است.

میدان دل پیلار و جاذبه های اطراف آن

هیچ دیداری از زاراگوزا در سفر اسپانیا بدون گشتی در میدان پیلار کامل نمی‌شود. مردم در اینجا نه‌تنها از کلیسای اِل پیلار (El Pilar) بلکه از لا لونخا (La Lonja)، ساختمان شهرداری و چشمه‌ی اسپانیا هم دیدن می‌کنند. به‌علاوه، کلیسای لا سئو (La Seo)، چندین موزه‌ی شگفت‌انگیز، کلیسای سن خوان دلوس پانِتس (San Juan de los Panetes)، برج زودا (Zuda)، دیوارهای رومی، پل سنگی بر روی رودخانه‌ی ابرو، بازار مرکزی و کلیسای سانتا ایزابل هم در همین حوالی قرار دارند. اگر گردشگران بخواهند کمی از جاذبه‌های منطقه فاصله بگیرند، می‌توانند از قدم زدن در آلفونسو (Alfonso)، خیابان مخصوص عابران پیاده با بناهای سنتی، مغازه‌های لوکس و کافه‌ها و رستوران‌های مجلل، لذت ببرند. به‌علاوه، آن‌ها در صورت قدم زدن در این حوالی، با بسیاری از مجسمه‌ها و بناهای یادبود زیبا و همچنین موارد حیرت‌انگیز دیگر روبه‌رو می‌شوند.

میدان دل پیلار

لا لونخا

لا لونخا د مرکادرس (La Lonja de Mercaderes) یا بازار تجار به‌عنوان یک بازار تبادل کالا برای بازرگانان بین سال‌های ۱۵۴۱ تا ۱۵۵۱ به سبک معماری رنسانس ساخته شد. معمار مشهور این بازار، خوان د سارینینا (Juan de Sarinena) بود که پیش از پایان کار ساخت بنا، از دنیا رفت. از لا لونخا به‌عنوان شاهکار معماری وی یاد می‌شود. درواقع، این بازار یکی از خارق‌العاده‌ترین آثار این معمار قرن شانزدهمی در منطقه‌ی آراگون است. طرح بنا به شکل مستطیلی بوده و فضای داخلی آن با ۵ ردیف از ستون‌های باریک به سه راهرو تقسیم شده است. امروزه از بازار لا لونخا برای برگزاری نمایشگاه‌های عمومی استفاده می‌شود. دیدار از لا لونخا را از دست ندهید، به‌خصوص اینکه ورود به آن هم رایگان است.

ساختمان شهرداری

علی‌رغم این واقعیت که ساختمان شهرداری زاراگوزا بین سال‌های ۱۹۴۱ تا ۱۹۶۵ به‌عنوان بنایی مدرن از سبک مدجّن (Mudéjar) ساخته شد، درون آن سه سقف شگفت‌انگیز با معماری مدجن، متعلق به قرن شانزدهم میلادی، به همراه چندین نقاشی زیبا و همچنین دو مجسمه‌ی حیرت‌انگیز در ورودی ساختمان دیده می‌شود. این مجسمه‌ها توسط پیکرتراش مشهور، پابلو سرانو آگیلار (Pablo Serrano Aguilar)، ساخته شده‌اند. این دو تندیس سن والرو (San Valero) و فرشته‌ شهر نام دارند. سقف‌های مدجن متعلق به کاخی در دهکده‌ی اوسرا د ابرو (Osera de Ebro) است که در سال ۱۹۶۳ تخریب شد. ساختمان شهرداری بین میدان پیلار و بازار لا لونخا قرار دارد.

لا لونخا زاراگوزا

فواره اسپانیایی و کلیسای سن خوان دلوس پانتس

فواره‌ی اسپانیایی بین سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۱ به دست ریکاردو اوسون گارسیا (Ricardo Uson García) بنا شد که متصورِ سیمایی از آمریکای جنوبی بود. کلیسای سن خوان دلوس پانتس (San Juan de los Panetes)، در نزدیکی این فواره، در محل سابق یک کلیسای دیگر بنا شده است. کلیسای کنونی متعلق به اوایل قرن هجدهم و با سبک معماری باروک ساخته شده است. با این‌حال، مناره‌ی هشت‌ ضلعی این کلیسا به سبک مدجن، به قرن شانزدهم میلادی تعلق دارد. سن خوان دلوس پانتس بین فواره‌ی اسپانیایی و برج زودا واقع شده است.

فواره اسپانیایی

برج زودا

برج زودا  پیش از تصرف زاراگوزا به دست آلفونسو ال باتایادور (Alfonso el Batallador) در سال ۱۱۱۸ مرکز فرماندهی مسلمانان بود. این مکان تا قرن سیزدهم میلادی اقامتگاه شاهان منطقه‌ی آراگون بود. زودا بر فراز چندین برج دیدبانی در کنار دیوارهای رومی در اوایل قرن دهم میلادی به دست مسلمانان ساخته شد. این بنا در اواسط قرن شانزدهم به سبک معماری مدجن بازسازی شد و مجدداً در اواسط قرن بیستم مورد مرمت قرار گرفت. امروزه، اینجا دفتر گردشگری شهرداری زاراگوزا است؛ به‌علاوه گردشگران می‌توانند با مراجعه به طبقه‌ی پنجم ساختمان، از مناظر تماشایی اطراف شهر دیدن کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند از این ساختمان تاریخی دیدن کرده و بدون پرداخت هیچ هزینه‌ای از پله‌های آن بالا بروند.

برج زودا

دیوارهای رومی

دیوارهای رومی بین قرن‌های دوم و سوم میلادی به دست رومیان به‌منظور دفاع از این شهر ساخته شدند. دیوارهای رومی در گذشته ۳ کیلومتر طول و بیش از صد برج دیدبانی داشتند. متأسفانه، این دیوارها در قرن پانزدهم به‌منظور گسترش شهر برچیده شدند. امروزه بقایایی از این دیوارها که روزگاری از شهر در برابر دشمنان محافظت می‌کردند در نزدیکی میدان پیلار و مجاورت برج زودا مشاهده می‌شود.

در این میان، باید بدانید زاراگوزا پیش از اینکه رومیان در این منطقه سکنی گزینند، سالدویه (Salduie) نامیده می‌شد. با آمدن رومیان، نام منطقه به کایسرآگوستا (Caesaraugusta) تغییر یافت. در دوران حکمرانی مسلمانان، شهر ساراکوستا (Saraqusta) خوانده می‌شد و درنهایت از سال ۱۱۱۸ به بعد، نام زاراگوزا (سارگوسا) برای آن انتخاب شد.

دیوارهای رومی

بازار لانوتزا

مرکادو د لانوتزا (Mercado de Lanuza) موسوم به بازار مرکزی، در مجاورت دیوارهای رومی قرار دارد. این‌جا مشهورترین بازار زاراگوزا است. درواقع، بازار مرکزی شهر در ساعات ابتدایی روزهای هفته و زمانی که گردشگران و شهروندان به گشت‌وگذار و خرید مواد غذایی تازه می‌پردازند، شور و حالی وصف‌ ناشدنی دارد. این بازار بین سال‌های ۱۹۰۰ تا ۱۹۰۳ توسط فلیکس ناوارو پرِز (Felix Navarro Pérez) به سبک معماری مدرن ساخته شد. این بازار مستطیلی شکل در زمینی به طول ۱۳۰ متر و عرض ۲۵ متر در ۳ سالن بنا شده است. محوطه‌ی میدان لانوتزا، از این بازار دوطبقه میزبانی می‌کند. این محوطه از سال ۱۲۱۰ تا زمان ساخته شدن این بازار، محلی برای برپایی بازارهای سنتی، میدان‌های گاوبازی، مبارزه، مسابقات ورزشی و دیگر رویدادها بود. این‌جا مکانی بود که در آن رویدادهای مهم تاریخی نظیر اعدام خوان لانوتزای پنجم (Juan de Lanuza V) به دست شاه فیلیپ دوم انجام شد. خوان لانوتزا پس از تحمل بی‌عدالتی‌ها و شکنجه‌های فراوان کشته شد و مرگ وی مردم منطقه‌ی آراگون را اندوهناک کرد. آن‌ها هرساله مراسمی را به یاد وی در این میدان برگزار می‌کنند. جسد لانوتزا در کلیسای سانتا ایزابل نگهداری می‌شود.

بازار لانوتزا

کلیسای سانتا ایزابل پرتغال

کلیسای سانتا ایزابل پرتغالی (Santa Isabel de Portugal)، موسوم به کلیسای سن کایتانو (San Cayetano)، در میدان عدالت در نزدیکی بازار مرکزی و میدان پیلار واقع شده است. این کلیسا در اواسط قرن هفدهم به یاد سنت ایزابل، ملکه‌ی پرتغال و دختر پِدرو سوم، شاه آراگون، به سبک معماری باروک ساخته شد. تزئینات مجلل در نمای این کلیسا در تمام زاراگوزا مشهور است. گردشگران می‌توانند درون کلیسا برخی از شگفت‌انگیزترین آثار هنری، نظیر نقاشی سانتا ایزابل در محراب اصلی اثر گرگوریو د مِسا (Gregorio de Mesa) و مجسمه‌ی حیرت‌انگیز پرهیزگاری اثر آنتونیو پالائو مارکو (Antonio Palao Marco) را تماشا کنند.

سانتا ایزابل پرتغال

هرکسی که از زاراگوزا دیدار می‌کند، باید به سراغ ویژگی‌های اصلی این شهر و تحسین آن‌ها برود. پس چرا شما تجربه‌ی سفر خود به زاراگوزا را با گشتی در اطراف میدان پیلار کامل نمی‌کنید؟

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}