شکل هرم های جذاب شکلات تابلرون از کجا آمده است؟

تیم ایوار
 • تیم ایوار
 • 1397/10/17
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

شکلات تابلرون را همه با شکل هرمی آن می‌شناسند. شاید تاکنون از خود پرسیده باشید که شکل این شکلات خوشمزه از کجا آمده است. منبع الهام شکل هندسیِ متفاوت این شکلات بسیار جالب است.

تور اروپا

شکلات سوئیسی مشهور تابلرون در سراسر جهان محبوبیت دارد. شکل متمایز این شکلات چنان موفقیتی را ایجاد کرده که رقبایش بارها از آن تقلید کرده‌اند. داستان این شکلات خاص با ژان تابلر شروع می‌شود، مردی سوئيسی که در سال ۱۸۶۸ یک مغاره قنادی باز کرد. کسب و کار قنادی او پس از مدتی حسابی خوب شد، آنقدر که ژان تابلر توانست در سال ۱۸۹۹ یک کارخانه شکلات‌سازی تاسیس کند. یک سال پس از تاسیس کارخانه، ژان درگذشت و این کسب و کار خانوادگی به فرزندش تئودور رسید.

تابلرون

هشت سال پس از این اتفاق تئودور به دستور تهیه متفاوتی برای شکلات فکر کرد و نتیجه‌ای درخشان گرفت. او با ترکیب شکلات، نوقا، عسل و بادام که به صورت مثلثی جالب توجه ارائه می‌شد، شکلات تابلرون را خلق کرد. تابلرون ترکیبی از تابلر Tobler -نام خانوادگی سازندگان- و کلمه torrone بود، که در ایتالیایی به معنای نوقا است. (نوقا یک شیرینی ساخته شده از سفیده تخم مرغ و عسل است که تولید آن در تبریز ایران هم رواج دارد.)

شکلات هرمی تابلرون

حکایت‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه قله‌ی باشکوه ماترهورن، مشهورترین کوه سوئیس الهام‌بخش تابلر برای ساخت فرم مثلثی شکلات تابلرون بوده است. اما منابع دیگر، اغلب خود پسران تابلر، مدعی‌اند که منبع الهام نه این قله‌کوه که انسان‌ها بوده‌اند. گفته می‌شود که نمایشی در  یک سالن موزیک در پاریس، منبع الهام تابلر جوان شده است. در این سالن، تابلر رقصنده‌هایی را مشاهده کرد که برای نمایش نهایی یک مثلث انسانی غول‌پیکر تشکیل داده‌ بودند. آن‌طور که گفته می‌شود فرم این نمایش تاثیر عمیقی بر تابلر جوان گذاشت.

منبع الهام هرچه که بود، شکلات‌های مثلثی جالب توجه تابلر مثل طوفانی دنیا را درنوردید. سال‌ها بعد تابلر ساخت شکلات‌های تلخ و شیری‌اش را هم آغاز کرد. ده سال بعدتر، شکلات‌هایی از ترکیبی از میوه و آجیل نیز به بازار عرضه کرد.

شکلات مثلثی تابلرون

نام تابلرون آن‌چنان شهرتی یافته که اکنون برخی ساختمان‌های در جهان برای توضیح شکل خود از نام تابلرون استفاده می‌کنند. در سوئیس، یک مجموعه دفاعی بتنی ضد تانک که در خط مرزی غربی این کشور قرار دارد، به خط تابلرون مشهور است. یک ساختمان منحصر به‌فرد هم که از اشکال مثلثی در طراحی آن استفاده شده در بلگراد صربستان به ساختمان تابلرون مشهور است. همچنین یک مجموعه خوابگاه دانشجویی در منچستر انگلستان به نام تابلرون شناخته می‌شود. همه این سازه‌ها از اشکال مثلثی در طراحی خود بهره برده‌اند.

ساختمان تابلرون

نام تابلرون به دلایل عجیب‌تری هم در خبرها بوده است. یکی از مشهورترین اخبار موردی است که به «ماجرای تابلرون» مشهور شد. وقتی معلوم شد که یک سیاستمدار در سوئد با استفاده از پول مالیات‌دهندگان و کارت اعتباری دولتی‌اش اقلامی نظیر شکلات تابلرون را برای استفاده شخصی خریداری کرده، ماجرا آن‌چنان خبرساز شد که در نهایت به سقوط این سیاستمدار انجامید. در حادثه‌ای دیگر معلوم شد که چند سال پیش مونلودز اینترنشنال، شرکت سازنده آمریکایی شکلات تابلرون با تغییر طراحی و کاهش تعداد مثلث در هر شکلات تابلرون قصد کاهش وزن شکلات‌ها و در نتیجه سود بیشتر دارد. این کار شرکت امریکایی بسیار مورد انتقاد قرار گرفت. طبیعی است که طرفداران شکلات احساس می‌کردند فریب خورده‌اند!

شکلات تابلرون

یقیناْ می‌توانید تصور کنید که خانواده تابلر، صاحب این تجارت فوق‌العاده، چقدر خوشحال می‌شوند وقتی می‌بینند شکلات آنها به این شکل عجیب و غریب در جهان درخشیده است و بخشی از حافظه جهانی شده است؛ آنقدر که امروزه خیلی از ما به‌جای اینکه سازه‌های اطرافمان را با عباراتی مثل مثلثی شکل یا هرمی شکل توصیف کنیم، ممکن است بگوییم یک ساختمان بتنی تابلرونی آنجاست! یا مثلا بگوییم به یک تکه چوب تابلرونی احتیاج داریم!

شکلات تابلرون

تیم ایوار تیم ایوار
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}