عجیب ترین آداب و رسوم کشور سوئیس

طناز قربانی
 • طناز قربانی
 • 1397/10/19
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

هر کشور آداب و رسوم و سنت‌های مخصوص به خود را دارد. برخی رسوم کمی عجیب هستند و آشنایی با آن‌ها خالی از لطف نیست.

تور اروپا

قبل از سفر به سوئیس باید بدانید سوئیس کشور عجیبی است و در هر بخش از آن آداب و رسوم متفاوتی وجود دارد. در قسمت فرانسوی زبان، شاهد رقابت‌هایی با فرانسوی‌ها خواهید بود و در قسمت سوئیسی-آلمانی علاقه‌ی عجیبی به گاوها دیده می‌شود. با ما همراه باشید تا با برخی از عجیب‌ترین آداب و رسوم سوئیسی بیشتر آشنا شوید که فقط خودشان از آن‌ها سر در می‌آورند.

 

سیستم رای اکثریت

این سیستم رویای یک فرد علاقمند به سیاست و کابوس یک دیکتاتور است. در واقع کلمه‌ی (Landsgemeinde) به قدرت مردم اشاره دارد و نوعی سیستم رای‌ دادن است که در آن مردم در میادین عمومی شهر یا روستای خود جمع می‌شوند و رای خود را تنها با بلند کردن دست‌شان بیان می‌کنند. این سیستم رای‌دهی به قرن شانزدهم باز می‌گردد؛ البته تصور می‌شد قدمت آن بیشتر از این باشد. هنوز در برخی از کانتون‌های سوئیس مانند «آپنزل» و «گلرو» این سیستم اجرا می‌شود اما در سال‌های گذشته این سیستم رای‌دهی در شش کانتون دیگر هم تعیین‌کننده‌ی رای نهایی بود. با سفر به سوئیس می‌توانید از نزدیک شاهد یکی از ابتدایی ترین اشکال دموکراسی باشید.

سیستم رای گیری در سوئیس

مسابقات آواز یودلینگ

یکی از فستیوال‌ های سوئیس، فستیوال آوازخوانی یودِلینگ (Yodelling) نام دارد. این فستیوال در کانتون «وله»، به مدت چهار روز و در فصل تابستان برگزار می‌شود. گروه‌های مختلفی از مردم که برای آوازخوانی در این فستیوال شرکت می‌کنند، لباس‌های سنتی و محلی مناطق آلپی را به تن می‌کنند تا سنت‌های این منطقه را جشن بگیرند. آواز یودلینگ نوعی چهچه زدن است که در ابتدا در میان کشاورزان، به عنوان روشی برای برقراری ارتباط استفاده می‌شد. آواز یودلینگ خیلی بهتر از یک فریاد ساده در میان کوه‌ها و دره‌‌ها انتقال پیدا می‌کند. این رویداد حتی گردشگران خارجی را به خود جذب می‌کند.

آداب و رسوم سوئیس

فستیوال سیلوستر کلاوس

ماسک‌های ترسناک، زنگوله‌های بزرگ، آوازخوانی یودلینگ؛ این‌ها نشان‌دهنده‌ی هالووین در سوئیس نیست، بلکه نماد فستیوال سیلوستر کلاوس (Silvesterchlause) است. این فستیوال یکی از جشن‌هایی است که در کانتونِ آپنزل برای جشن سال نو برگزار می‌شود. افرادی که زنگوله‌ها را در دست دارند، خانه به خانه و رستوران به رستوران می‌گردند و در حالی‌که زنگ‌های‌شان را به سمت ساکنین تکان می‌دهند، برای آن‌ها آواز می‌خوانند و سال نو را تبریک می‌گویند.

آداب و رسوم سوئیس

میهمانی های تاریخی در گوتهلف ماریت

در گوتهلف ماریت (Gotthelf Marit) یا بازار تاریخی کشاورزان در «سومیسوالد»، همه در میهمانی تاریخی شرکت می‌کنند؛ انگار در سال ۱۷۷۹ زندگی می‌کنید. فروشندگان لباس‌های سنتیِ زمان «ارمیا گوتهلف»، نویسنده‌ی معروف سوئیسی را به‌ تن می‌کنند. رقص‌های سنتی، صنایع دستی و هنری که برای فروش گذاشته شده‌اند و بهترین غذاهای سوئیسی، همه حال‌وهوای قرن هجدهم را به میهمانان منتقل می‌کنند.

آداب و رسوم سوئیس

مسابقه جادوگران

تماشای گروهی از جادوگران که در حال اسکی کردن هستند خیلی جالب به‌نظر می‌رسد. این مسابقه هر سال در ماه ژانویه در دهکده‌ی «بیلالپ» در کانتونِ وله برگزار می‌شود. این مسابقه به عنوان یکی از عجیب‌ترین رویدادها شناخته می‌شود و شرکت‌کنندگان با لباس‌های جادوگران در این مسابقه شرکت کرده و با جاروی پرنده اسکی‌بازی می کنند. طبق افسانه‌های محلی، بیلالپ محل زندگی یک جادوگر بدجنس بوده و این مسابقه هر سال به یاد او برگزار می‌شود. پس از این مسابقه، موسیقی، روشن کردن مشعل هم برگزار می‌شود.

آداب و رسوم سوئیس

کشتی سوئیسی روی کوه ریگی

دو مرد غول‌پیکر را تصور کنید که تلاش می‌کنند یکدیگر را در آغوش بگیرند؛ این همان تصویری است که هنگام برگزاری کُشتی سوئیسی بر روی کوه ریگی خواهید دید. این فستیوال به قرن شانزدهم باز می‌گردد و یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های این کشور است. البته این رویداد تنها به کشتی ختم نمی‌شود، بلکه با موسیقی سنتی، رقص با پرچم و ... ادامه پیدا می‌کند.

آداب و رسوم سوئیس

دیگ‌ های شکلاتی و مسابقات دیگر

بخشی از این فستیوال، خوردن شکلات است و بخشی از آن مسابقه. لِسکالاد (L’Escalade) یک سنت قدیمی در شهر ژنو است. داستان این سنت قدیمی به شبی در دسامبر سال ۱۶۰۲ باز می‌گردد؛ زمانی‌که ارتش دوکِ «ساوُی» داشت شبانه از دیوارهای دفاعی ژنو  بالا می آمد. اما «کاترین چاینل» که «مادر قلمرو» لقب گرفته‌ بود، در حال پختن سوپ بود و زمانی‌که فرانسوی‌ها را در حال بالا آمدن از دیوار دید، تصمیم گرفت از سوپ خود نهایت استفاده را بکند و آن را بر سر مهاجمین خالی کرده و لشکر ژنو را از خواب بیدار کرد. هر سال مردم ژنو این رویداد تاریخی را جشن می‌گیرند و یک مسابقه دوی همگانی در «اولد تاون» یا بافت قدیمی ژنو برگزار می‌کنند. آن‌ها با شکستن دیگ شکلاتی و خوردن شکلات‌های داخلش، سرودی در استهزای فرانسویان می خوانند و این رویداد را جشن می‌گیرند.

آداب و رسوم سوئیس

ملکه گاوها در کانتون وله

باز هم یک رویداد در کانتونِ وله و باز هم یک رسم عجیب برای گاوها. این‌بار گاوها در نبردی رو در رو قرار می‌گیرند تا «ملکه‌ی ملکه‌ها» انتخاب شود. گاوی که برنده می‌شود، در فصل تابستان به عنوان سردسته‌ی گله انتخاب می‌شود. گاوها، بدون آنکه از قبل آموزش دیده باشند، بر اساس وزن‌شان به میدان آورده می‌شوند. آن‌ها بر حسب غریزه برای قلمرو خود مبارزه می‌کنند و به یکدیگر شاخ می‌زنند. این مسابقه تا زمانی‌که یکی از گاوها خسته شده و دست از مبارزه بکشد ادامه دارد. البته گاوِ برنده یک زنگوله‌ی بزرگ هم دریافت می‌کند.

آداب و رسوم سوئیس

طناز قربانی طناز قربانی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}