جاذبه های دیدنی آنکارا مهد تمدن آناتولی

مریم رضایی
 • مریم رضایی
 • 1398/8/18
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

جاذبه‌ها و جاهای دیدنی آنکارا، همچون بناهای باشکوه عثمانی، موزه‌های چشمگیر و آثار باستانی را می‌توان در گوشه و کنار این شهر یافت.

تور اروپا

سفر به ترکیه در تورهای آژانس مسافرتی ایوار

آنکارا، پایتخت و مرکز سیاسی کشور ترکیه است و برای مردم این سرزمین، نماد استقلال و نوگرایی محسوب می‌شود. این شهر آمیزه‌ای از عناصر تاریخی و مدرن را در محله‌های خود به نمایش می‌گذارد و فرصتی بی‌نظیر را برای آشنایی هرچه بیشتر بافرهنگ و معماری ترکی در اختیار مسافران قرار می‌دهد. در این مقاله به معرفی جاهای دیدنی آنکارا می‌پردازیم.

جاهای دیدنی آنکارا

قلعه آنکارا (کالسی)

اگر سپری کردن وقت، در موزه‌ها و مساجد، شما را با بخشی از فرهنگ و تاریخ آنکارا آشنا می‌سازد، رفتن به قلعه‌ی کالسی (Kalesi) آنکارا مجالی به شما می‌دهد تا بتوانید دورنمایی ۳۶۰ درجه‌ای از این شهر را مشاهده کنید. این قلعه در منطقه‌ی اولوس (Ulus) قرار دارد و در ابتدا به‌عنوان استحکامات نظامی ساخته شده بود اما امروزه به یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری آنکارا تبدیل شده است.

برخلاف توصیفات همیشگی قلعه‌ها در قصه‌های قدیمی، قلعه‌ی آنکارا دژ نظامی بزرگ و محکمی به شمار می‌رود. این سازه دارای چهار دیوار عظیم و ۴۲ برج پنج‌ضلعی است که تا بالای آن کشیده شده‌اند و محیطی مدور را در میانه‌ی شهر به وجود آورده‌اند. برج و باروی بیرونی آن در قرن نهم توسط میخائیل دوم، امپراطور بیزانس، ساخته شد اما قدمت دیوارهای درونی به قرن هفتم میلادی بازمی‌گردد.

بعدازاینکه از پارماک کاپیسی (Parmak Kapısı) یا دروازه‌ی اصلی عبور کردید و از میان دروازه‌ی سمت چپ خود گذشتید، مسجد علاءالدین (Alaettin) در مقابل شما نمایان خواهد شد. علاءالدین قدیمی‌ترین مسجد آنکارا به حساب می آید. این مسجد در قرن دوازدهم بنا شده و موردبازسازی گسترده‌ای قرار گرفته است.در میان دیوارهای قلعه، هنوز تعدادی از خانواده‌های محلی به زندگی خود ادامه می‌دهند.

هرچند بالا رفتن از تپه‌ای که قلعه بر فراز آن خودنمایی می‌کند، اندکی دشوار است اما چشم‌انداز باشکوهی که بر بلندای برج شارک کولسی (Şark Kulesi) قرار دارد، شما را مجذوب خود خواهد کرد.

قلعه آنکارا

آنیت کبیر

آنیت کبیر (Anıtkabir) آرامگاه اولین و دومین رئیس‌جمهور ترکیه است. این آرامگاه، موزه‌ای بسیار زیبا است که نه‌تنها گردشگران بلکه تاریخدانان و معماران را هم هرساله به‌سوی خود می‌کشاند. آنیت کبیر، مکانی که موزه‌ی آتاتورک و یادبودهای جنگ استقلال در آن قرار دارد، مجموعه‌ی وسیعی از تابلوهای نقاشی و نمایشگاه‌ها را در خود جای داده است. این موزه به چهار قسمت تقسیم می‌شود.

قسمت اول، جاده‌ی شیرها نام دارد و ۲۴ مجسمه‌ی شیر در اطراف مسیر طولانی آن قرار گرفته‌اند؛ قسمت دیگر، محیط وسیع و سرسبزی با گل و گیاه فراوان است که پارک صلح خوانده می‌‌شود، در اینجا می‌توانید پرچم ترکیه را مشاهده کنید که از گل‌های زیادی ساخته شده است. درنهایت، قسمت های دیگر شامل میدان مراسم (Ceremonial Plaza) و تالار افتخار هستند. در این تالار می‌توان از مقبره‌ی آتاتورک، اولین رئیس‌جمهور ترکیه، دیدن کرد.

زمانی که به مقبره نزدیک می‌شوید، می‌توانید سخنان آتاتورک را به‌صورت سنگ‌نوشته‌های طلا مشاهده کنید. در سمت چپ مقبره، موزه آتاتورک را خواهید دید. در این موزه تمامی هدایا، يادبودها و بازسازی‌هایی از دوران کودکی و مدرسه‌ی آتاتورک به نمایش گذاشته شده‌اند. گران‌قیمت‌ترین وسایل شخصی او دستگاه ورزشی ساده و کتابخانه‌ی چندزبانه‌ای است که آثار خود او را هم در بر گرفته‌اند.

در طبقه‌ی پایین با نمایشگاه‌های بزرگی در رابطه با جنگ استقلال، شکل‌گیری جمهوری و اصلاحات بعد از سال ۱۹۲۳ آشنا خواهید شد. در انتها، راهنمای صوتی در مرکز موزه به زبان‌های مختلف قرار گرفته است تا بازدیدکنندگان این مکان را بهتر بشناسند.

آنیت کبیر - آنکارا

موزه تمدن آناتولی

موزه‌ تمدن آناتولی (Anatolian Civilizations)، در سال ۱۹۹۷ در سوئیس، لقب موزه‌ی سال را از آن خود کرده است و مجموعه‌ی عظیمی از آثار باستان‌شناسی آناتولی، به ترتیب تاریخ از عصر پارینه‌سنگی تا به امروز، را به نمایش می‌گذارد.

این موزه به معرفی تاریخ باستانی آنکارا و ترکیه می‌پردازد و شما می‌توانید از مجسمه‌ها و آثار به‌دست‌آمده از هیتی‌ها (Hittite) بازدید کنید که قدمت آن‌ها به نخستین هزاره‌ی پیش از میلاد بازمی‌گردد. سالن مرکزی به آثار هیتی‌ها تعلق دارد که همچون نگینی در موزه می‌درخشند. هیتی‌ها به‌خاطر نقش برجسته‌های خود شهرت زیادی دارند. سالن‌های اطراف شما را به سفری تاریخی خواهند برد.

در سالن اول مهم‌ترین آثارکشف شده از چاتال‌هویوک (Çatalhöyük)، مشهورترین سایت حفاری مربوط به دوره‌ی نوسنگی، همچون مجسمه‌ی مشهور ایزد بانوی مادر و دیوارنگاری که به نظر متخصصین، نخستین نقشه در جهان محسوب می‌شود، به نمایش گذاشته شده‌اند. همچنین می‌توانید از گنجینه‌های دیگری نظیر آثار به‌دست‌آمده از تجارت آشوری‌ها در کول تپه بازدید کنید؛ این آثار شامل لوح‌های گلی مربوط به هزاره‌ی دوم پیش از میلاد می‌شوند.

در سالن آخر شاهد آثار کشف‌شده‌ای از گوردیون (Gordion)، پایتخت فنیقی‌ها خواهید بود که از آن جمله می‌توان به مبل‌های خاتم‌کاری شده‌ی حیرت‌انگیز، بلوک‌های سنگ‌آهک با سنگ‌نوشته‌هایی شبیه به خط یونانی، ظروفی با تزیینات سر شیر و قوچ مخصوص مراسم مذهبی که کیفیت بالای کارهای فلزی فنیقی‌ها را نشان می‌دهد، اشاره کرد.

علاوه بر این، در این سالن می‌توانید از آثار نخستین فلزکاران آناتولی یعنی اورارتویی‌ها و خدایان سفالینِ نئوهیتی‌ها با هیبت انسانی دیدن کنید. در طبقه پایین مجموعه‌ای از آثار رومی را که از حفاری‌های اطراف آنکارا به‌دست‌آمده است، مشاهده خواهید کرد.

موزه تمدن آناتولی

برج آتاکوله

برج دیده‌بانی و ارتباطی آتاکوله (Atakule) با ارتفاع ۱۲۵ متر در سال ۱۹۸۹ افتتاح شد. دقیقاً شبیه به کلمه‌ی آتاتورک که مؤسس و اولین رئیس‌جمهوری ترکیه است، آتا به معنی پدر یا بزرگ و کوله به معنی برج است، درنتیجه آتاکوله یعنی برج بزرگ. این بنای تاریخی در منطقه‌ی چانکایا (Çankaya) قرار گرفته است و تراسی روباز دارد که به گردشگران اجازه می‌دهد، تمام شهر را تماشا کنند.

اگر می‌خواهید در حین صرف غذا از چشم‌اندازی بی‌همتا لذت ببرید، سری به رستوران گردان سِویلا (Sevilla) بزنید. این رستوران در هر ساعت ۳۶۰ درجه می‌چرخد؛ در نتیجه بدون اینکه صندلی خود را ترک کنید، می‌توانید نظاره‌گر دورنمایی استثنایی از تمام شهر باشید.

برج آتاکوله - آنکارا

موزه چنگل خان رحمی کوچ

موزه‌ سه‌طبقه‌ی چِنگل خان رحمی کوچ (Çengelhan Rahmi.M Koç) در نزدیکی قلعه‌ی آنکارا قرار دارد و کلکسیون بزرگی از اشیا قدیمی را در رابطه با حمل‌ونقل، صنعت و ارتباطات به نمایش می‌گذارد.

بیشتر اشیا دیدنی این موزه را خانواده‌ی سخاوتمند کوچ اهدا کرده‌اند. این مکان، کلکسیونی از اشیا کمیاب را در برگرفته است که شامل اسباب‌بازی، فناوری قدیمی و همچنین هواپیما و کشتی در اندازه‌ی واقعی می‌شود. از دیگر فعالیت‌های سرگرم‌کننده می‌توان به اجرای نمایش و قطار سواری رایگان اشاره کرد. موزه‌ی کوچ، فضایی سرگرم‌کننده و عالی برای کودکان دارد.

موزه چنگل خان - آنکارا

پارک گنچلیک

اگر با قطار راهی آنکارا شوید، اولین چیزی که به‌محض توقف در ایستگاه به چشمتان می‌خورد، چرخ فلک بزرگ پارک گِنچیلک (Gençlik Park) است. گنچیلک، یک پارک عمومی متفاوت محسوب می‌شود: این پارک علاوه بر داشتن آب و ۲۸ هکتار زمین سرسبز، دارای یک استخر شنا، پارک بازی،‌ تئاتر روباز و دو قطار مینیاتوری است!

۴۰ دکه در این پارک وجود دارد که انواع و اقسام اجناس و خوراکی‌ها را به فروش می‌رسانند. پیشنهاد می‌کنیم حتماً بستنی اصیل ترکی و بلال تازه‌ی کبابی را در اینجا امتحان کنید. هرروز به هنگام غروب، استخر اصلی گنچیلک، میزبان اجرای نمایش تماشایی بازی نور می‌شود. در پارک گنچیلک می‌توانید یک شبانه‌روز سرگرمی را تجربه کنید و از آن لذت ببرید.

پارک گنچلیک - آنکارا

بازار جواهرات در بی پازاری

بِی پازاری (Beypazarı) منطقه‌ای با تاریخ غنی و میراث پرافتخار در آنکارا است. درحالی‌که این منطقه برای نقره‌کاری‌های خود شهرت فراوانی دارد، بسیاری از بازدیدکنندگان برای تهیه‌ی سوغاتی به بازارهای جواهرفروشی یا کویوم جولار چارشیسی (Kuyumcular Çarşısı) در بی پازارای می‌روند.

در این بازار جواهرفروشی‌های بی‌شماری یافت می شوند، بنابراین انتخاب‌های زیادی در پیش روی شما قرار دارد. علاوه بر جواهرات، حتماً نگاهی هم به صنایع‌دستی این منطقه بیندازید که دارای مشخصه‌های هنر محلی است. همچنین در بی پازاری می‌توانید طراحی خانه‌های ترکی را در سرتاسر این منطقه تماشا کنید.

بازار جواهرت بی پازاری - آنکارا

مسجد حاجی بایرام

مسجد حاجی بایرام (Hacı Bayram) یکی از مقدس‌ترین مساجد آنکارا است که در قرن پانزدهم ساخته شد و به موسس فرقه‌ی صوفیه‌ی بایرام اهدا شده است. حاجی بایرام ازلحاظ تاریخی یکی از مهم‌ترین و پربازدیدی‌ترین مساجد ترکیه محسوب می‌شود.

هنگامی‌که به مسجد قدم می‌گذارید، تماشای خطاطی‌های عربی روی دیوارها، کنده‌کاری‌های رنگی روی چوب و ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن را از یاد نبرید. برخی برای کسب یک تجربه‌ی عرفانی و روحانی به این مسجد می‌آیند، اما بسیاری برای تحسین معماری و تاریخ این بنای باشکوه از آن بازدید می‌کنند.

مسجد حاجی بایرام - آنکارا

حمام رومی

بازدید از حمام‌های رومی در آنکارا، شیوه‌ی خوبی برای یادگیری تاریخ سرزمین روم از طریق داستان‌های کوتاه، مجسمه‌ها و کتیبه‌ها است. این حمام‌ها توسط امپراطور رومی، کاراکالا (Caracalla)، در قرن سوم بنا شدند. حمام‌ها در اطراف سه اتاق اصلی به نام‌های کالداریوم (caldarium) یا حمام داغ، تپیداریوم (tepidarium) یا حمام گرم و فریجیداریوم (frigidarium) یا حمام سرد ساخته شده‌اند.

این حمام‌ها تا قرن هشتم مورداستفاده‌ی عموم قرار می‌گرفتند تا اینکه آتش‌سوزی تنها ویرانه‌ای از زیرزمین و طبقه‌ی اول آن بر جای گذاشت؛ هرچند از این حمام‌ها تنها خرابه‌ای باقی مانده است اما هنوز می‌توان بقایایی از تاریخ عصر باستان را در اینجا به چشم دید و به شگفتی‌ها و رازهای محسوس آن دست یافت.

حمام رومی - آنکارا

موزه باستان شناسی و هنر اریمتان

اریمتان (Erimtan)، جدیدترین موزه‌ی آنکارا به شمار می‌رود و کلکسیونی حیرت‌انگیز از آثار باستانی رومی و همچنین عصر برنز، هیتی‌ها و بیزانسی‌ها را در خود جای داده که با کوشش یوکسل اریمتان، تاجر ترکی و از علاقه‌مندان به آثار باستانی، جمع آوری شده است.

نمایشگاه‌های این موزه به‌طور خلاقانه‌ای با به‌کارگیری شیوه‌ی قصه‌گویی و پیشرفته‌ترین نمایش‌های چندرسانه‌ای طراحی شده‌اند. در اریمتان زیورآلات و قطعه‌های سفالی فوق‌العاده زیبا، کلکسیون سکه،  لوح‌های خط میخی به‌دست‌آمده از  کول تِپه (Kültepe) و کمربند پرنقش‌ونگار اورارتویی نگهداری می‌شود.

کافه‌ای که در طبقه‌ی پایین موزه قرار گرفته است، باغ آرامش بخشی دارد و قهوه‌ی باکیفیتی به مهمانان خود ارائه می‌دهد. در طبقه‌ی زیرزمین نمایشگاه‌های موقتی و رویدادهای فرهنگی برگزار می‌شود؛ برای اطلاع بیشتر از این رویدادها می‌توانید به وب‌سایت موزه نگاهی بیندازید.

موزه اریمتان - آنکارا

موزه وکیف اسرلری

سنت اهدای فرش به مساجد در نگهداری از نمونه‌های زیبای قالی ترکی کمک شایانی کرده است. این کلکسیون وسیع و بی‌نظیر که زمانی کف مساجد سرتاسر این سرزمین را زینت می‌بخشید، در سال 2007 به نمایش عموم گذاشته شد. علاقه‌مندان به منسوجات ترکی حتماً باید از موزه‌ وکیف اسِرلِری (Vakıf Eserleri) دیدن کنند.

به‌علاوه، این نمایشگاه دارای کلکسیونی بی‌همتا از آثار متفاوتی نظیر کتاب‌های خطی، کاشی‌کاری‌ها، فلزکاری و تابلوهای چوبی حکاکی شده دوره‌ی عثمانی است. در کنار تمامی این آثار تابلویی به زبان انگلیسی وجود دارد که اطلاعات دقیقی درباره‌ی تاریخچه‌ی اثر بیان می‌کند.

موزه وکیف اسلری - آنکارا

موزه قوم نگاری آنکارا

این موزه در داخل یک بنای مرمرین قرار گرفته است که سبکی متعلق به دوره‌ی بعد از حکمرانی عثمانی‌ها دارد. تابوت آتاتورک تا سال ۱۹۵۳ در این بنا دفن شده بود. این مقبره در تالار ورودی مقابل مجسمه‌ی سوار بر اسب آتاتورک قرار دارد. بر دیوارهای پیرامون آن تصاویری از مراسم خاک‌سپاری آتاتورک به چشم می‌خورد.

کلکسیون قوم‌نگاری در اینجا بسیار باشکوه است و مراسم حنابندان، زیورآلات آناتولی، قالی‌بافی، سفال‌های سلجوقی، درب‌های اوایل قرن پانزدهم و اطلاعاتی درباره‌ی قهوه را در بر می‌گیرد.

موزه قوم نگاری - آنکارا

موزه نقاشی و مجسمه

 موزه‌ی نقاشی و مجسمه‌ی آنکارا گلچینی از آثار هنرمندان ترکی را به نمایش می‌گذارد.  این آثار از صحنه‌های جنگی گرفته تا پرتره‌ی شخصیت‌های اجتماعی در شکل و فرمی انتزاعی، پیشرفت‌های هنری قرن نوزدهم و بیستم در ترکیه را بازتاب می‌دهد که مشابه با آثار هم‌دوره آن در اروپا است.

موزه نقاشی و مجسمه آنکارا

مسجد کوجاتپه

نمای عظیم مسجد باشکوه کوجاتِپه (Kocatepe) نماد آنکارا است. کوجاتپه یکی از بزرگ‌ترین مساجد دنیا محسوب می‌شود که قدمت زیادی ندارد و در بین سال‌های ۱۹۶۷ و ۱۹۸۷ ساخته شده است. در زیرزمین مسجد، سوپرمارکتی را خواهید یافت که اولویت‌های ترکیه مدرن را بازتاب می‌دهد.

مسجد کوجاتپه - آنکارا

معبد آگوستوس و روم

جز چند دیوارهای باشکوه حکاکی شده، چیز زیادی از معبد آگوستوس و روم باقی نمانده است. این معبد پس از فتح آناتولی مرکزی و به‌افتخار امپراطور روم، آگوستوس، در سال ۲۵ میلادی ساخته شد. این مکان در نزدیکی مسجد حاجی بایرام قرار دارد.

معبد آگوستوس و روم - آنکارا

مسجد اصلان خانه

مسجد اصلان خانه (Aslanhane) متعلق به دوره‌ی سلجوقی است و درون آن ستون‌های چوبی قطوری قرار گرفته‌اند. همچنین محراب این مسجد با کاشی‌های زیبایی تزیین شده است. فرورفتگی دیوار محراب، جهت مکه را نشان می‌دهد.

مسجد اصلان خانه - آنکارا

فستیوال های آنکارا

اگر قصد دارید به آنکارا سفر کنید، سعی کنید برنامه‌ی سفرتان با یکی از فستیوال‌های جذاب آنکارا مصادف باشد.

 • برگزاری فستیوال فیلم آنکارا اولین بار در سال ۱۹۸۸ آغاز شد و از آن موقع تاکنون، هرساله از ماه آوریل تا ماه مه بهتر و بزرگ‌تر از پیش برگزار می‌شود. این فستیوال همچون جواهری بر تاج شهر آنکارا می‌درخشد. دوستداران فیلم با رویدادهای فراوانی که در طول ماه هرروز رخ می‌دهد تجربیات جالبی کسب خواهند کرد که آن‌ها را به این فستیوال علاقه‌مند خواهد کرد.
 • فستیوال موسیقی آنکارا با تلاش‌های جمعی موسسات موسیقی بین‌المللی و سازمان‌های محلی، موسیقی اروپایی را در سطح جهانی ارائه می‌دهد و هنرمندان و موسیقی ترکی را به جهان معرفی می‌کند.
 • فستیوال جهانی کارتون آنکارا بخشی از یک جشن گسترده‌ است که در ماه آوریل برگزار می‌شود. این فستیوال، رقابت بزرگی است که انیمیشن‌سازان حرفه‌ای از سرتاسر ترکیه در آن شرکت می‌کنند و آثار آن‌ها توسط کمیته‌ی داوران مخفی قضاوت می‌شود. برنده می‌تواند کار خود را در سرتاسر شهر به نمایش بگذارد. اگرچه بزرگ‌سالان هم اجازه‌ی ورود دارند اما بخشی از فستیوال تنها برای کودکان به اجرا در می‌آید و تنها قانون این فستیوال، این است که بچه‌ها باید کارتون‌هایی را که پخش می‌شود، در ک کنند و لذت ببرند.
 • فستیوال جهانی فیلم زنان فلایینگ بوم (Flying Boom) در ماه مه برگزار می‌شود. این رویداد سالانه، سهم و نقش زنان را در عرصه‌ی فیلم‌سازی جشن می‌گیرد. دو جایزه‌ی بزرگ این فستیوال، جایزه‌ی افتخاری بیلگه الگاچ (Bilge Olgaç) و جایزه‌ی یک‌عمر دستاورد هنری (Lifelong Achievement) نام دارند. فیلم‌های هرساله، درباره‌ی یک موضوع خاص هستند.
 • فستیوال رقص آنکارا یک رویداد چهارروزه است که در ماه دسامبر برگزار می‌شود. در این فستیوال، هرروز یک مدل متفاوت لباس تعیین می‌شود و رقصنده‌ها و هنرمندان مشهور بین‌المللی در کنسرت‌ها، نمایش‌ها و کارگاه‌های آموزشی متنوعی شرکت می‌کنند.
مریم رضایی مریم رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}