همه چیز درباره جاذبه های پالاوان فیلیپین

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/9/13
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

پالاوان جزیره ای در جنوب غربی فیلیپین است. همه ی گردشگران پالاوان را با سواحل بکر، آب های نیلگون و جاذبه های طبیعی آن می شناسند.

تور اروپا

این شهر دارای زیباترین سواحل دنیا و تقریباً بیشتر ماجراجویی‌های این منطقه با آب در ارتباط هستند. پالاوان بدون شک یکی از برترین مقاصد گردشگری در بهشت گرمسیری فیلیپین است. از پارک‌های ملی و جزایر رنگارنگ گرفته تا دریاچه‌ها و تالاب‌ها و کشتی‌های غرق‌شده، جاذبه‌های گردشگری پالاوان از زیبایی چشمگیر برخوردار هستند.

این مقاله به بررسی همین جاذبه‌های گردشگری پالاوان می‌پردازد که این جزیره در فیلیپین را به مقصدی رؤیایی برای جهانگردان تبدیل کرده‌اند.

فهرست جاذبه دیدنی پالاوان

پاوالان فیلیپین

۱. پارک ملی صخره های توباتاها

این جاذبه‌ی طبیعی که واقعاً استحقاق ثبت شدن در فهرست میراث جهانی یونسکو را داشته است، از برخی از شگفت‌انگیزترین گونه‌های دریایی در جهان میزبانی می‌کند. توباتاها (Tubbataha) که در قلب مثلث مرجانی واقع شده، خانه‌ی تقریباً نیم میلیون گونه از مرجان‌های دریایی، حدوداً ۶۰۰ گونه ماهی و همچنین چندین گونه از کوسه‌ها، نهنگ‌ها و دلفین‌ها است.

این ویژگی‌ها توباتاها را به مقصدی رؤیایی برای بسیاری از غواصان تبدیل می‌کند. به خاطر موقعیت مکانی دورافتاده و نظارت پیوسته برای مراقبت، توباتاها تنها از طریق قایق، بین ماه‌های مارس تا ژوئن، در دسترس است.

پالاوان - فلیپین

۲. پارک ملی رودخانه زیرزمینی پوئرتو پرینسسا

دیگر جاذبه‌ی طبیعی با شهرت جهانی در پالاوان، کمتر از یک ساعت با خودرو تا مرکز شهر پوئرتو پرینسِسا (Puerto Princesa) فاصله دارد. پارک ملی رودخانه‌ی زیرزمینی پوئرتو پرینسسا، موسوم به رودخانه‌ی زیرزمینی پوئرتو پرینسسا، در سال ۲۰۱۲ به‌طور رسمی به‌عنوان یکی از عجایب هفتگانه‌ی جدید طبیعی انتخاب شد. این پارک ملی دلیل خوبی برای اقامت توریست‌ها به هنگام اقامت در این شهر است.

گردشگران می‌توانند سوار بر یک قایق شده و همراه با راهنمای شخصی وارد یک غار زیرزمینی شوند. درون غار صحنه‌ای شگفت‌انگیز از استالاکتیت‌ها و استالاگمیت‌های معلق در بالای این رودخانه‌ی آرام انتظار آن‌ها را می‌کشند.

پالاوان - فیلیپین

۳. جزایر خلیج باکوییت

شمال پالاوان می‌تواند به‌عنوان زیباترین نقطه از این شهر تصور شود. در این منطقه سواحل و آب‌های شگفت‌انگیز اِل نیدو (El Nido) و کورون (Coron) قرار دارند. جزایر خلیج باکوییت (Bacuit) در منطقه‌ی ال نیدو عمدتاً دلیل اصلی رشد گردشگری استان هستند.

این سواحل ماسه‌ای و سفیدرنگ بکر بوده و آب‌های اطراف آن‌ها به رنگ روشن آبی نیلگون است. بهترین بخش خلیج باکوییت این است که گزینه‌های پیش روی شما فراوان هستند. محبوب‌ترین گزینه‌ها که معمولاً شامل تورهای پایه‌ی ال نیدو می‌شوند، جزایر اِنتالولا (Entalula)، هلیکوپتر و شیمیزو هستند.

اما اگر ترجیح می‌دهید در آرامش از ماسه‌ها و دریا لذت ببرید و این لذت را با هیچ گردشگری به اشتراک نگذارید، می‌توانید از یک قایقران بخواهید تا شما را به جزایر کمتر شناخته‌شده با نهایت آرامش و بکر بودن ببرد.

پاوالان فیلیپین

۴. دریاچه کایانگان

دریاچه‌ی کایانگان (Kayangan) که از سوی بسیاری به‌عنوان تمیزترین دریاچه‌ی فیلیپین و از سوی برخی دیگر تمیزترین دریاچه‌ی آسیا شناخته می‌شود، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در کورون است. رسیدن به خود دریاچه کمی دشوار است و گردشگران باید از چند صد پله پایین بروند اما مناظر زیبای اطراف دریاچه ارزش کمی سختی کشیدن را دارند.

دریاچه گرم و دوست‌داشتنی است اما می‌تواند در فصل‌های پربازدید سال شلوغ باشد. سعی کنید تا در ساعاتی از روز که گردشگر کمتری حضور دارد، به آب‌تنی در کایانگان بپردازید. منظره‌های کف دریاچه نیز به‌مانند مناظر بالای آن شگفت‌انگیز هستند. اشکال صخره‌ای ناهموار در کف دریاچه ما را برای کشف آن‌ها ترغیب می‌کنند.

پاوالان فیلیپین

۵. تالاب کوچک

تالاب نه‌چندان کوچک موجود در منطقه‌ی ال نیدو یک شگفتی دیگر برای کشف شدن با قایق است. خود را برای عبور پرزحمت از ورودی باریک میان دو صخره‌ی آهکی آماده کنید، اما درعین‌حال بیشتر از همه برای تماشای مناظر شگفت‌انگیز درون این تالاب آماده شوید.

ورود به تالاب کوچک (Small Lagoon) شبیه به ورود به دنیایی کاملاً جدید و خیالی است. اشکال صخره‌ای مرتفع در اطراف این تالاب با آب‌های لاجوردی‌رنگ آن تضاد جالبی را خلق کرده‌اند. وقتی‌که درون تالاب قرار می‌گیرید، شگفتی اصلی با کاوش تمام جزئیات و گوشه و کنار آن آغاز می‌شود. از پارو برای حرکت استفاده کرده یا اینکه اجازه دهید آب شما را به هر سویی ببرد. این جاذبه به‌راستی جادویی است.

پالاوان - فلیپین

۶. جزیره کولیون

این جزیره‌ی کوچک که در همسایگی قطب گردشگری کورون واقع شده، فراتر از آن چیزی است که چشم‌ها مشاهده می‌کنند. کولیون (Culion) در اوایل قرن بیستم یک منطقه‌ی مخصوص جذامی‌ها بود و به دو بخش تقسیم می‌شد؛ بخش اول برای بیماران جذامی و بخش دوم برای ساکنان سالم.

بسیاری از ساکنان مبتلا در کولیون از خانه و کاشانه‌ی خود جدا شده و با قایق به این جزیره‌ی کاملاً دورافتاده آورده شده بودند. آن‌ها هرگز دوباره رنگ خانه را ندیدند. درحالی‌که امروزه دیگر هیچ اثری از جذام در این جزیره دیده نمی‌شود، اما همچنان آثار دردناک و گذشته‌ی طردشده در کولیون به چشم می‌خورد.

موزه و آرشیو کولیون به همراه سراسر شهر، آثار تاریخی از آن روزهای جذام گرفته در این جزیره محسوب می‌شوند. در این جزیره یک مرکز اطلاعات وجود دارد که گردشگران را به سال‌های دور و شیوه‌ی زندگی در روزگار قدیم می‌برد. کولیون که اغلب مورد بی‌مهری قرار می‌گیرد، تجربه‌ی تاریخی تأثیرگذاری است که نباید از آن غافل شد.

پالاوان - فلیپین

۷. کشتی های غرق شده در خلیج کورون

کورون به سبب شمار بالای کشتی‌های غرق‌شده، درست در زیر خلیج شلوغ کورون، بهشتی برای غواصان است. بمباران کشتی‌های ژاپنی به دست نیروهای آمریکایی در سپتامبر ۱۹۴۴ و در خلال جنگ جهانی دوم، موجب غرق شدن ده‌ها کشتی در آب‌های این منطقه شد. این کشتی‌ها امروز محل زندگی جانوران دریایی بوده و به‌خوبی حفظ شده‌اند.

ازآنجایی‌که بسیاری از این کشتی‌ها متعلق به ناوگان پشتیبانی و تدارکات بوده‌اند، شمار بالایی از تجهیزات و وسایل نقلیه‌ی جنگی همراه با آن‌ها به زیر آب رفته‌اند. این ماشین‌آلات دست‌نخورده، امروزه برای غواصان علاقه‌مند به کشتی‌های غرق‌شده صحنه‌های جذابی محسوب می‌شوند.

پالاوان فیلیپین

۸. کرم های شب تاب در جنگل های مردابی رودخانه ایواهیگ

این جاذبه‌ی جادویی شامل یک قایق‌سواری بکر در امتداد رودخانه‌ی ایواهیگ (Iwahig) در شب همراه با صحنه‌ای حیرت‌انگیز از فوران نورهای درخشان کرم‌های شب‌تاب در جنگل‌های مردابی در اطراف کرانه‌ی رودخانه می‌شود.

این تور که کمتر از نیم ساعت به طول می‌انجامد، از سوی یک محلی برگزار می‌شود که در خلال آن در مورد این موجودات حیرت‌انگیز، محیط اطراف رودخانه‌ی ایواهیگ و حتی علم نجوم در آسمان شب با شما صحبت می‌کند.

در طول این گردش نورهای درخشان و خیره‌کننده در همه‌جا، از کرم‌های شب‌تابِ شبیه به چراغ‌های کریسمس در لابه‌لای درختان گرفته تا ستارگان که در تاریکی شب جلوه‌ی خاصی دارند و حتی پلانکتون‌های موجود در زیر آب، دیده می‌شوند.

این یک تور گردشگری خارق‌العاده برای زوج‌هایی است که عاشق حال و هوای رمانتیک طبیعی هستند. بچه‌ها که علاقه‌ی فراوانی به هر چیزی با رنگ و بوی عجیب و مرموز دارند نیز از این تور لذت می‌برند.

پالاوان فیلیپین

۹. بندر بارتون

این دهکده‌ی ماهیگیری در منطقه‌ی سن ویسنته (San Vicente)، تقریباً در بین پوئرتو پرینسسا و ال نیدو قرار دارد. سواحل زیبا و جزایر کوچک این منطقه به برخی دلایل به‌اندازه‌ی گزینه‌های موجود در ال نیدو و کورون محبوب نیستند؛ بنابراین، این مقصد گردشگری در پالاوان همچنان بکر و خلوت است.

سواحل و ماسه‌های این دهکده همچنان آرام هستند و می‌توان هنوز هم از آن‌ها بدون حضور سیل گردشگران لذت برد. بندر بارتون (Barton) علاوه بر موقعیت بکر و خلوت جزایر خود، با داشتن مرجان‌ها و کشتی‌های غرق‌شده‌ی متعدد، محل ایده‌آلی برای غواصی است.

پالاوان فیلیپین

۱۰. جزایر خلیج هوندا

برای گردشگرانی که فرصت کافی برای ماجراجویی در شمال این استان در ال نیدو و کورون را ندارند، جزایر خلیج هوندا (Honda) در نزدیکی مرکز استان، جایگزین ایده‌آلی است. تقریباً نیم ساعت با خودرو طول می‌کشد که از شهر راهی بندر خلیج هوندا شد. مسافران می‌توانند در این بندر تور جزیره گردی روزانه‌ی خود را انتخاب کنند.

در جزیره‌ی ستاره دریایی توقف کنید و با شمار فراوانی از این موجودات آبی روبرو شوید. از جزیره‌ی زیبای لولی (Luli) با سواحل ماسه‌ای حیرت‌انگیز آن که با جزر و مد آب نمایان می‌شوند، دیدن کنید. به‌علاوه به تحسین صخره‌های مرجانی جزیره‌ی پاندان (Pandan) و دسته‌هایی از ماهی‌های رنگارنگ در نزدیکی ساحل بپردازید.

با یک تور غواصی همراه شده و با شنا در آب‌های شفاف خلیج هوندا و تماشای دنیای شگفت‌انگیز زیر آب، متوجه گذر زمان نشوید.

پالاوان فیلیپین

۱۱. صخره اوگونگ

وقتی‌که یک توقف اضافی در مسیر رسیدن به رودخانه‌ی زیرزمینی دارید، صخره‌ی اوگونگ (Ugong) فقط از دور نمای جذابی ندارد. وقتی‌که راهی این صخره می‌شوید، متوجه خواهید شد که اوگونگ تفریحات هیجان‌انگیزی برای عاشقان آدرنالین دارد. در درگاه ورودی غار، دستکش‌ها و کلاه ایمنی خود را برداشته و راهی سفری ماجراجویی برای غارنوردی شوید.

این یک ماجراجویی صعودی است که با رسیدن به مناظر حیرت‌انگیز در بالای صخره به پایان نمی‌رسد، زیرا گردشگران می‌توانند از بالای صخره همراه با زیپ‌لاین به پایین بازگردند. شما می‌توانید از میان گزینه‌های زیپ‌لاین نشسته یا آویزان، یک مورد را انتخاب کرده و در نوع آویزان در موقعیتی حیرت‌انگیز و به‌مانند سوپرمن با دستانی آزاد به پایین حرکت کنید.

پالاوان فیلیپین

۱۲. سواحل ال نیدو

سواحل رؤیایی ال نیدو محدود به توقفگاه‌های مخصوص تورهای جزیره گردی در هنگام گشت‌وگذار در اطراف خلیج باکوییت نمی‌شوند. این سواحل نیز دارای مناطقی است که دسترسی به آن‌ها از طریق موتورهای سه‌چرخه امکان‌پذیر است و لزوماً نیازی به اجاره‌ی قایق نیست.

محبوب‌ترین سواحل ال نیدو، ناکپان (Nacpan)، ماری‌مگمگ (Marimegmeg)، لاس کاباناس (Las Cabanas) و کورونگ کورونگ (Corong-Corong) هستند. علاوه بر حمام آفتاب و قدم زدن در سواحل، احتمالاً بهترین تفریح در اینجا انتظار برای تماشای غروب آفتاب و مشاهده‌ی غرق شدن همه‌چیز در رنگ‌های گرم و طلایی پرتوهای خورشید در پایان روز باشد.

پالاوان فیلیپین

۱۳. مجموعه غارهای تابون

مجموعه غارهای تابون (Tabon) در منطقه‌ی کِزون (Quezon) از نظر محبوبیت قابل قیاس با رودخانه‌ی زیرزمینی پوئرتو نیستند و باوجود اهمیت تاریخی خود، از جاذبه‌های مهجور پالاوان به شمار می‌آیند. درحالی‌که بیش از ۲۰۰ غار در این منطقه وجود دارد، تنها ۷ غار به روی عموم باز شده‌اند.

وقتی‌که فسیل‌ها و آثار تاریخی متعلق به ۵۰,۰۰۰ سال پیش از دل این غارها کشف شدند، مشخص شد که این غارها یک معدن طلای باستان‌شناسی بوده‌اند. احتمالاً شاخص‌ترین آثار کشف‌شده از دل این غارها، بقایایی از اسکلت مردی باشد که بیش از ۱۶,۰۰۰ سال قدمت دارد.

یک استخوان درشت‌نی، به‌عنوان قدیمی‌ترین شیء یافت‌شده در این غار تا به امروز، به‌عنوان یکی از قدیمی‌ترین شواهد از انسان خردمند (Homo Sapiens) در جنوب شرق آسیا شناخته می‌شود. برای دیدار از این غارها، نیاز به کسب مجوز است و بازدیدکنندگان در ابتدا باید به شعبه‌ای از موزه‌ی ملی فیلیپین در کزون بروند. تنها راه رسیدن به این غارها، اجاره‌ی یک قایق است.

پالاوان فیلیپین

۱۴. ساحل بلند

ساحل بلند، به‌عنوان طولانی‌ترین ساحل ماسه‌ای کشور، در سن ویسنته واقع شده و ۱۴ کیلومتر طول دارد. این ساحل برخلاف جاذبه‌های مهم گردشگری پالاوان، به‌سختی اثری از توسعه به خود دیده است. از این ساحل دیدن کرده و با تصور اینکه شما صاحب بهشت گرمسیری همیشگی مختص به خود هستید، حس اشرافی بودن را تجربه کنید. هیچ توریست دیگری در اطراف شما نخواهد بود؛ چیزی که تا دوردست‌ها دیده می‌شود، ماسه‌های تمیز و بکر و دریای زیبا است.

پالاوان فیلیپین

۱۵. ساحل ناگتابون

ساحل ناگتابون (Nagtabon) که حدوداً ۴۵ دقیقه با خودرو تا پوئرتو پرینسسا فاصله دارد، چیزی فراتر از یک جاذبه‌ی گردشگری بوده و در میان مردم محلی نیز محبوب است. به دلیل دسترسی این ساحل از شهر، می‌توان مردم محلی، دانشجویان و گروه‌های دوستانه را که برای تفریح به اینجا آمده‌اند مشاهده کرد.

ناگتابون ساحلی شگرف برای پهن کردن بساط تفریح و لذت بردن از محیط اطراف است. دیگر جاذبه‌ی این ساحل، سکوی دیدبانی ناگتابون است که می‌توان از طریق آن منظره‌ی زیبای خلیج ناگتابون و غروب آفتاب را تماشا کرد. ناگتابون راه ایده‌آلی برای سپری کردن بعدازظهر به‌مانند یک محلی اهل پوئرتو پرینسسا است.

پالاوان فیلیپین

پرسش‌های متداول

جاذبه های پالاوان کدام است؟
میتوان از جاذبه های پالاوان به پارک ملی صخره های توباتاها، پارک ملی رودخانه زیرزمینی پوئرتو پرینسسا و... اشاره کرد.
جزایر خلیج باکوییت کجاست؟
شمال پالاوان می‌تواند به‌عنوان زیباترین نقطه از این شهر تصور شود. در این منطقه سواحل و آب‌های شگفت‌انگیز اِل نیدو (El Nido) و کورون (Coron) قرار دارند.
رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}