آرنا آمفی تئاتر رومی شهر ورونا

نیلوفر عباسیان
 • نیلوفر عباسیان
 • 1397/11/23
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ورونا آرنا (Verona Arena) آمفی تئاتر رومی رو باز شهر ورونا در ایتالیا است که در قرن اول میلادی ساخته شد اما هنوز به‌طور کامل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تور اروپا

ورونا آرنا یکی از بناهای باستانی در جهان است که تاکنون ساختار اولیه‌ی خود را حفظ کرده است؛ بدین معنا که سنگ‌های آن از نبرد گلادیاتورها تا کنسرت گروه وان‌ دایرکشن و از نیزه‌بازی قرون وسطایی تا اپرای پوچینی را شاهد بوده‌اند. چندنگاره‌ی رنگارنگ تاریخی این اثر باستانی، از آن بهترین نماد سرگذشت شهر ورونا را ساخته است.

شهر ورونا در اولین وهله از توسعه‌ی امپراطوری روم به دلیل موقعیت استراتژیک خود به خاطر وجود رود آدیجه (Adige) مورد توجه قرار گرفت و بنا نهاده شد. این شهر به عنوان پایگاهی برای کنترل قلمروهای شمالی مورد استفاده قرار می‌گرفت و مرکز بسیاری از جاده‌های مهم بود. ردپای تاریخ باستان را در سراسر این شهر می‌توانید شاهد باشید چرا که خرابه‌های رومی برجا مانده با سهل‌انگاری برای بافت مورد استفاده در بناهای روزمره به‌کار گرفته شده‌اند. آرنا امروزه در بخش تاریخی شهر واقع شده، اما در روم باستان مکان آن در مرز مابین منطقه‌ی شهری و بیرون از دیوارهای شهر بود.

ورونا آرنا

آرنا از سنگ‌های سفید و صورتی تهیه شده از منطقه‌ی والپولیچِلا (Valpolicella) در نزدیکی آن ساخته شده است. از سه ردیف طاقی شکل که دور آن کشیده شده بود، امروزه دو ردیفِ آن باقی مانده است. این بنا در روزهای اوج استفاده‌اش، بیش از ۲۰,۰۰۰ نفر را در خود جای می‌داد و فستیوال‌هایی در محوطه آن برگزار می‌شد که مردم را از نقاط دور و نزدیک به آن‌جا می‌کشاند. این صنعت تفریحی پیچیده و حرفه‌ای به مدد صدها کارگر از میان برده‌ها پیش می‌رفت که در تونل‌های زیرزمینی مشغول به کار بودند. سن باشکوه آن احتمالاً در فضای مرکزی ساخته شده بود و فرم بیضی شکل آن فضا را به‌طرز فوق‌العاده‌ای آکوستیک می‌کرد.

ورونا آرنا

در آرنا جشن‌های جمعی، نمایش‌های سیرک، رقص و موسیقی برگزار می‌شد البته نسبت به نمایش‌های دیگر، شهروندان بیشتر برای دیدن بازی‌های خشن و خونین به این مکان می‌آمدند. حیوانات وحشی و درنده را از مکان‌های دورافتاده‌ی امپراطوری می‌آوردند و زندانیان محکوم را به کار می‌گرفتند تا با روش‌های خونین و ابتکاری خودشان آن‌ها را شکار کنند. مهم‌ترین نمایش، شوی گلادیاتور بود که در آن دو جنگجوی آموزش دیده آن‌قدر با هم مبارزه می‌کردند تا یکی کشته شود. کلمه‌ی آرنا به معنی ماسه است و به ماسه‌هایی اشاره دارد که کف رینگ را پوشانده بود تا خون‌هایی که در حین مبارزه ریخته می‌شد را جذب کند.

ورونا آرنا

در قرن‌های شانزدهم و هفدهم بازی‌ها و مسابقات در این سالن تئاتر برگزار می‌شدند. اولین مسابقه نیزه‌بازی سواره (joust) ثبت شده در تاریخ، در سال ۱۵۹۰ در این مکان رقم خورد. همچنین از دیگر بازی‌های مرتبط با اسب‌سواری و نمایش مهارت‌های سوارکاری و مبارزاتی‌ شوالیه‌ها در آرنا میزبانی می‌شد. شوالیه‌ها از ورونا و خارج از آن حتی از سوئد برای شرکت در مسابقات می‌آمدند. نمایش‌هایی مانند شکار حیوانات نر عظیم‌الجثه تا قرن هفدهم ادامه داشت و نمایش حیوانات خارجی همیشه محبوب بود. در سال ۱۷۵۱ نمایش یک کرگدن در آرنا به شدت موجب شگفتی تماشاگران شد.

آرنا حتی تا به امروز میزبان بسیاری از رویدادهای مهم فرهنگی بوده است و می‌توان فستیوال سالیانه‌ی تابستانی آن را یکی از بهترین جاهای دنیا برای تماشای اپرا معرفی کرد که می‌توان تا چهار نمایش متفاوت را در آن دید. از مشهورترین خواننده‌های اپرا در جهان تا هنرمندان معاصر مانند پرل جم و ادل به آرنا آمده‌اند. همچنین یک فیلم جدید بالیوودی به نام راک‌ استار (Rockstar) در آرنا فیلمبرداری شده است.

ورونا آرنا

نیلوفر عباسیان نیلوفر عباسیان
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}