حقایقی که هرگز در مورد لیسبون نمی‌دانستید

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/2/8
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

لیسبون با داشتن جاذبه‌های شگفت‌انگیز و اسرار مرموز خود، مقصد جذابی برای مسافران ماجراجو به شمار می‌آید. این شهر حکایت‌های عجیبی برای بازگو کردن دارد.

تور اروپا

لیسبون به‌عنوان زادگاه موسیقی فادو و خیابان‌های سنگ‌فرش رنگارنگ، رمز و رازها و حقایق جذابی دارد که همچنان برای بسیاری از مردم کشف نشده باقی مانده‌اند. اگر قصد سفر به پایتخت جذاب پرتغال را دارید و می‌خواهید از پشت پرده‌ی این حقایق آگاه شوید، نگاهی به این فهرست برای کسب اطلاعات ارزشمند از شهر لیسبون بیندازید.

لیسبون همیشه پایتخت پرتغال نبوده است

گیمارائیس (Guimarães)، محوطه‌ی ثبت‌شده در فهرست میراث جهانی یونسکو، اولین پایتخت پرتغال بود. این شهر در قرن دوازدهم میلادی تأسیس شد و «زادگاه پرتغال» لقب گرفت. گیمارائیس همچنین مکانی است که اولین شاه کشور در آن متولد شد. پایتخت باستانی پرتغال که فاصله‌ی اندکی تا پورتو دارد، شهری ایده‌آل برای یک مسافرت آخر هفته محسوب می‌شود. قلعه‌ی قرن دهمی گیمارائیس، کلیساهای قرون‌وسطایی و محوطه‌های باستان‌شناسی متعلق به عصر آهن از جمله جاذبه‌های تاریخی این شهر هستند.

کویمبرا (Coimbra) به دومین پایتخت کشور تبدیل شد و تا زمان جابجایی پایتخت به لیسبون، این عنوان را در اختیار داشت. لیسبون در مقاطعی از زمان در قرن نوزدهم این عنوان را از دست داد؛ وقتی‌که خاندان سلطنتی پرتغال در خلال جنگ‌های ناپلئونی به برزیل گریختند، پایتخت برای مدت ۱۳ سال به ریودوژانیرو منتقل شد.

گیمارائیس - اولین پایتخت پرتغال

مأموران جمع آوری زباله در این شهر زمانی به آلمیداس شهرت داشتند

در برهه‌ای از تاریخ مأموران جمع‌آوری زباله به آلمِیداس (Almeidas) مشهور بودند. بر طبق یک فرضیه، خدمه‌ی نظافتی همگی به روستای مستحکمی به نام آلمِیدا (Almeida) در بخش‌های شمالی کشور و نزدیکی مرز اسپانیا تعلق داشتند. بر اساس فرضیه‌ای دیگر، این نام مستعار از حمایت عمومی کارگران شهرداری از آنتونیو خوزه دِ آلمیدا، یکی از روسای جمهوری پرتغال در اوایل قرن بیستم، نشأت می‌گرفت. در هر صورت، این واژه دیگر رایج نیست و گاهی اوقات به‌عنوان یک توهین محسوب می‌شود؛ بنابراین بهتر است که هرگز از آن استفاده نکنید.

حقایق لیسبون

برج بلم زمانی یک زندان بود

برج بلم یکی از تماشایی‌ترین جاذبه‌های لیسبون بوده و از عجایب معماری این شهر به شمار می‌آید. این برج در خلال عصر اکتشافات به‌عنوان یک سنگر نظامی ساخته شد، اما بسیاری از مردم نمی‌دانند که از اینجا در خلال جنگ‌های آزادی‌خواهانه‌ی قرن نوزدهم به‌عنوان یک زندان سیاسی استفاده می‌شد.

برج بلم لیسبون

مردم لیسبون دارای دو اسم مستعار هستند: لیسبوئتاس و آلفاسینیاس

اگرچه بسیاری از مردم می‌دانند که محلی‌های لیسبون به لیسبوئتاس (Lisboetas) شهرت دارند، اما تعداد زیادی نمی‌دانند که نام مستعار دوم آن‌ها آلفاسینیاس (Alfacinhas) است. آلفاس (Alface) یک کلمه‌ی پرتغالی به معنای کاهو است و آلفاسینیاس «کاهوی کوچک» معنی می‌دهد؛ تصور می‌شود که این نام مستعار به زمانی تعلق دارد که شهروندان لیسبون چیز زیادی برای خوردن به‌جز سبزیجات و کاهو نداشتند. جالب اینجاست که امروزه وقتی در پرتغال یک سالاد سفارش می‌دهید، حتماً سالاد شما متشکل از پیاز خردشده، گوجه‌فرنگی و هویج رنده‌شده بر روی یک برگ کاهو سرو می‌شود.

لیسبون

لیسبون درواقع بر روی هشت تپه بنا شده و نه هفت تپه

ایده‌ی اینکه شهر لیسبون به‌مانند رم بر روی هفت تپه بنا شده، بدون شک ایده‌ای رمانتیک بوده و احتمالاً به همین خاطر باشد که چنین توصیفی در مورد شهر همچنان پابرجاست. منابع اولیه به کتابی به نام «کتابی از لیسبون بزرگ» اشاره دارند که نویسنده در آن نام هفت تپه‌ی زیبای شهر را می‌آورد، اما فراموش می‌کند تا به نام بلندترین آن‌ها، تپه‌ی گراسا (Graça)، اشاره کند. تپه‌ای که یکی از زیباترین مناظر مشرف به شهر، رودخانه، قلعه و پل‌های لیسبون را به گردشگران هدیه می‌دهد.

لیسبون هشت تپه

می توان یکی از کوچک ترین کتاب فروشی های جهان را در لیسبون پیدا کرد

پرتغال به‌ عنوان «رؤیای یک خوره‌ کتاب» شهرتی جهانی دارد و خانه‌ی کتابخانه‌های فراوانی از جمله قدیمی‌ترین کتاب‌فروشی جهان، یکی از زیباترین کتابخانه‌های دنیا و یکی از زیباترین کتاب‌فروشی‌های این سیاره‌ی خاکی است. چیزی که ممکن است مردم ندانند این است که پرتغال از یکی از کوچک‌ترین کتاب‌فروشی‌های جهان میزبانی می‌کند. این کتاب‌فروشی که در حاشیه‌ی سائو کریستووائو (São Cristóvão)، در مرز بین محله‌های بایشا (Baixa) و آلفاما، واقع شده، حتماً ارزش تماشا دارد، اما باید منتظر ماند تا فروشگاه کاملاً خلوت شود، زیرا گنجایش آن تنها به‌اندازه‌ی حضور چند نفر به‌طور هم‌زمان است.

کتابفروشی لیسبون

لیسبون خانه یکی از مرموزترین دستورهای پخت در دنیا است

شیرینی‌های خامه‌ای یا پاستِیس دِ ناتا (Pastéis da nata) در میان مردم محلی و گردشگران، به خاطر بافت ترد و خامه‌ای آن، به یک اندازه محبوب هستند. این ویژگی‌ها آن‌ها را در اطلس دسرهای محبوب لیسبون جای داده است. اگرچه آن‌ها در سراسر کشور پخته می‌شوند و تقریباً در هر شیرینی فروشی‌ای حضور دارند، اما تنها ۳ نفر در دنیا دستور پخت اصلی آن را می‌دانند؛ یکی از این افراد مشغول پخت شیرینی‌های خود در منطقه‌ی بلم است.

ناتا پرتغالی

آکواریوم لیسبون بزرگ ترین مخزن آب داخلی در اروپا است

آکواریوم لیسبون که در پارک ناسویس (Nações) واقع شده، راهی جذاب برای گذراندن یک روز کامل در یکی از مدرن‌ترین محله‌های شهر است. مخزن مرکزی این آکواریوم با ۵ میلیون لیتر آب دریا پر شده و بزرگ‌ترین نمونه‌ی داخلی در اروپا محسوب می‌شود. در این آکواریوم انبوهی از ماهیان مختلف، از گونه‌های کوچک استوایی گرفته تا انواع کوسه‌ها، ماهی‌های آب‌های عمیق و یک خورشید ماهی زیبای اقیانوسی، به چشم می‌خورد. مخزن مرکزی جاذبه‌ی اصلی این آکواریوم است، اما گردشگران می‌توانند از تمامی بخش‌های آکواریوم نظیر بخش بی‌مهرگان، پستانداران و گیاهان هم دیدن کنند.

آکواریوم لیسبون

لیسبون در گذشته به شهر جاسوس ها مشهور بود

پرتغال در خلال جنگ جهانی دوم اعلام بی‌طرفی کرد، اما به نظر می‌رسید که جاسوسان نازی و متفقین در پشت پرده در حال ردوبدل کردن پیام‌های سری در پایتخت پرتغال هستند؛ زیرا پلیس مخفی لیسبون این تحرکات را به‌دقت زیر نظر داشت. گفته می‌شد که آنتونیو سالازار، دیکتاتور پرتغال، به‌منظور محافظت از کشور در برابر حوادث ناشی از جنگ با هر دو طرف همکاری می‌کرد. علاوه بر جاسوسان، پناهندگان جنگی و شخصیت‌های برجسته‌ی بین‌المللی که از کشور خود تبعید شده بودند نیز لیسبون و استوریل (Estoril) را برای زندگی انتخاب کردند. تصور می‌شود که ارتباطات جاسوسی لیسبون منبع الهامی برای ایان فلمینگ، نویسنده‌ی مجموعه داستان‌های جیمز باند، بوده باشد. او در این ایام به‌عنوان یک افسر اطلاعات نظامی در نیروی دریایی بریتانیا خدمت می‌کرد.

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}