معبد تنمانگوی اوساکا؛ یکی از مهم ترین معابد ژاپن

مریم رضایی
 • مریم رضایی
 • 1398/4/3
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

در بیشتر روزها معبد تنمانگوی اوساکا، زیارتگاهی آرام و ساده است که در میان برج‌های بلند اوساکا از نظرها پنهان مانده است.

تور اروپا

اگرچه معبد تنمانگو (Tenmangu) کمتر مورد توجه گردشگران قرار گرفته است، اما بیش از ۱۰۰۰ سال تاریخ دارد و یکی از مهم‌ترین معابد کشور ژاپن محسوب می‌شود. در ادامه به تاریخچه‌ی مختصری از این مکان زیبا می‌پردازیم که سالی یک‌بار ‌به‌خاطر یکی از سه جشنواره‌ی بزرگ ژاپن جانی دوباره می‌گیرد و پر از شورونشاط می‌شود و میتواند جزوی از جاهای دیدنی اوساکا در سفر به این شهر باشد.

معبد تنمانگو اوزاکا

تاریخ افسانه‌ ای معبد تنمانگو

معبد تنمانگو در سال ۹۴۹ میلادی بنا شد. این معبد به سوگاوارا نو میچی‌زانه (Sugawara no Michizane)، یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان، شاعران و سیاستمداران دوره‌ی هیان (۷۹۴ - ۱۱۸۵) اهدا شده است. اگرچه او در بیشتر سال‌های عمر خود، جزو یکی از شخصیت‌های برجسته‌ی سیاسی به شمار می‌آمد، اما بعدها، پس از به قدرت رسیدن رقبایش تبعید شد و درنهایت بعد‌ از‌ اینکه یکه ‌و ‌تنها در جزیره‌ای دورافتاده از دنیا رفت، حوادث ناگواری برای دشمنانش اتفاق افتاد، تا جایی‌که بر این باور شدند که مورد نفرین ‌او قرار گرفته‌اند. بنابراین برای خشنودی روح انتقام‌جوی میچی‌زانه، وی را همانند خدا پرستش ‌کردند. میچی‌زانه به تنمان تنجین، خداوند دانش و ادبیات در مذهب شینتو، شناخته می‌شود؛ به همین دلیل دانش آموزان معمولاً به زیارت معابد اهدا شده به تنجین می‌روند تا برای گرفتن نمرات قبولی در امتحانات خود دعا کنند. معبد تنمانگوی اوساکا تنها یکی از معابد فراوان تنمانگو در این سرزمین است که به‌خاطر طراحی باشکوه بنا و برگزاری سالانه‌ی جشنواره‌ای محبوب و مشهور به یکی از مهم‌ترین معابد ژاپن تبدیل شده است.

معبد تنمانگو اوزاکا

معماری و فضای منحصر به فرد

معبد تنمانگوی اوساکا در منطقه‌ی تنما واقع شده و اسم این محله از همین معبد گرفته شده است. معبد در میان محلی‌ها به تنجیسان مشهور است. اگرچه تنمانگوی اوساکا در میان ساختمان‌های اداری احاطه شده و در نزدیکی طولانی‌ترین خیابان خرید ژاپن قرار دارد، اما به‌ندرت شلوغ و پر‌ازدحام است. در نتیجه این معبد به مکانی آرام و تامل‌برانگیز برای دوری از شلوغی و هیاهوی خیابان‌ها و فروشگاه‌های شهر بدل گشته است. محوطه‌ی معبد نسبتاً بزرگ و فوق‌العاده زیبا است. شکوفه‌های درختان آلو در اوایل بهار، گردشگران را به‌سوی خود می‌کشانند. درخت آلو، درخت موردعلاقه‌ی میچی‌زانه است، به همین دلیل بیشتر معابد تنمانگو در ژاپن دارای درخت آلو هستند.

معماری این بنا به خاطر طراحی منحصربه‌فرد و غیرمعمول خود شهرت دارد. ساختمان اصلی معبد شبیه یک معبد بودائی است، اما خیلی از دروازه‌های اطراف آن متعلق به معبد شینتو است. یک نوع اسطرلاب یا هویبان (houiban) مشهور هم در این معبد قرار دارد که دوازده بروج چینی را در یک چرخ نشان می‌دهد و در دروازه‌ی جلویی قرار گرفته است. همچنین نقش و نگارهایی از شکوفه‌های آلو ساختمان معبد را زینت بخشیده‌اند. از آنجایی‌ که تنمانگوی اوساکا هم مثل بسیاری از ساختمان‌های تاریخی ژاپن از چوب ساخته شده ‌است، در طول سال‌ها، چندین بار دچار آتش‌سوزی شده و از بین رفته است. ساختمان امروزی به سال ۱۸۴۵ بازمی‌گردد.

معبد تنمانگو اوزاکا

تنجین ماتسوری بزرگ‌ ترین فستیوال سالانه‌ اوساکا

معبد تنمانگوی اوساکا مرکز برگزاری یکی از بزرگ‌ترین جشنواره‌های این سرزمین و فستیوال های ژاپن است. تنجین ماتسوری که یکی از سه جشنواره‌ی اصلی ژاپن محسوب می‌شود، در اطراف تنجین و این معبد بخصوص برگزار می‌شود.

جشن تنجین ماتسوری در بیست و چهارم و بیست و پنجم هرسال برپا می‌شود. در این روز تمام شهر ناگهان دسته‌دسته به‌طرف منطقه‌ی تنما می‌آیند. هزاران نفر در این محل جمع می‌شوند؛ بسیاری از آن‌ها یوکاتا یا همان کیمونوی تابستانی بر تن کرده‌ و دیگران با لباس‌های سنتی دیگری می‌آیند تا تنجین ماتسوری را جشن بگیرند. غرفه‌های غذا در اطراف خیابان‌ها قرار می‌گیرند، بازی‌های کارناوالی و همچنین نمایش‌هایی بزرگ از فرهنگ سنتی ژاپن در این روز اجرا می‌شود.

در بیست و چهارم جولای طی برگزاری مراسمی در این معبد، برای رژه آماده می‌شوند. در روز بعد، عده‌ای تمثالی از تنجین را بر روی تخت روان (میکوشی) حمل کرده و بر خشکی و آب رژه می‌روند. صدها نفر با لباس‌های نفیس در حالی‌که می‌رقصند و طبل می‌نوازند، به این راهپیمایی می‌پیوندند. سپس یک‌صد قایق بر رودخانه‌ی اوکاوا حرکت می‌کنند و بزرگ‌ترین رژه‌ی قایق‌ها در ژاپن را به نمایش می‌گذارند. همچنین آتش‌بازی و نورافشانی بزرگی در شب برگزار می‌شود. با پایان فستیوال، تنجین به آرامگاه خود در معبد باز می‌گردد و دوباره فضای آرام و محزونی بر این زیارتگاه حاکم می‌شود؛ با این‌حال تنمانگوی اوساکا در تمام مدت سال تماشایی و زیبا باقی می‌ماند.

معبد تنمانگو اوزاکا

مریم رضایی مریم رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}