بی نظیرترین رویدادها را در فستیوال‌ های سنگاپور تجربه کنید

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/5/12
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

سنگاپور جزیره ای کوچک اما ثروتمند در دماغه ی جنوبی شبه جزیره ی مالزی در جنوب شرق آسیا است.

تور اروپا

این کشور که در واقع یک دولت‌شهر محسوب می‌شود، هر ساله فستیوال‌های رنگارنگی را برگزار می‌کند. سنگاپور با میزبانی از اقوام چینی، مالایی و هندی که شالوده‌ی این کشور را شکل داده‌اند، ملغمه‌ای از فرهنگ‌ها است. هجوم مهاجران در سال‌های اخیر چهره‌ای بین‌المللی به سنگاپور داده و سبک زندگی در این کشور را چند فرهنگی کرده است. هرکدام از جوامع قومی شیوه‌ی زندگی منحصربه‌فرد خود را حفظ کرده است و در عین‌حال با مسالمت در کنار یکدیگر زندگی می‌کند. با توجه به این ترکیب خاص فرهنگ‌ها و اقوام، تقویم رویدادهای سنگاپور در تمام طول سال پر از جشن‌ها و تعطیلات مختلف است. فستیوال‌های این کشور شامل مراسم مذهبی، فرهنگی-اجتماعی و ورزشی می‌شوند.

سفر به جنوب شرق آسیا با تورهای آژانس مسافرتی ایوار

فهرست فستیوال‌ های سنگاپور

۱. سال جدید میلادی

سال جدید میلادی با جشن‌های فراوان آغاز می‌شود و سنگاپور نیز هرساله در این امر پیش‌قدم است. مکان‌های مختلفی در سنگاپور به برگزاری جشن‌های سال جدید برای مردم می‌پردازند. محبوب‌ترین برنامه‌ها شامل مراسم شمارش معکوس سال جدید در بندر مارینا بی (Marina Bay) و میهمانی ساحلی سیلوسو (Siloso) در سنتوزا هستند. اکثر مردم سنگاپور در این دو مکان حاضر می‌شوند تا از اجرای نمایش‌ها لذت برده و شاهد آتش‌بازی‌های حیرت‌انگیز باشند. از دیگر مکان‌های جذاب در شب سال نو می‌توان به خیابان اورکارد (Orchard) و اسکله‌های بوت (Boat) و کلارک (Clarke) اشاره کرد.

فستیوال سال نو سنگاپور

۲. سال جدید چینی

سال جدید چینی یکی از مهم‌ترین مراسم در سنگاپور است. این فستیوال در اولین روز از نخستین ماه قمری در تقویم چینی آغاز می‌شود که معمولاً بین آخرین هفته ژانویه تا اولین هفته‌ی فوریه است. تدارکات برای سال جدید از چند هفته قبل انجام می‌شود و شهر در این ایام حال و هوای جشن به خود می‌گیرد. خانواده‌ها با شرکت در میهمانی‌ها این روز را جشن گرفته، به خانه‌ی دوستان و فامیل می‌روند، به یکدیگر پاکت‌های قرمزرنگ حاوی پول می‌دهند و از معابد دیدن می‌کنند.

قطب تمام این جشن‌ها در محله‌ی چینی‌ها، با تزئینات تماشایی و فانوس‌های چینی در خیابان‌ها، قرار دارد. اکثر خانواده‌های چینی در این منطقه‌ی اصیل جمع شده و از مراسم و جشن‌های این ایام لذت می‌برند. اکثر مراکز خرید با تزئینات سنتی به رنگ‌های قرمز و طلایی آراسته می‌شوند و اغلب اجناس خود را با تخفیف و تبلیغ عرضه می‌کنند. در محله‌ی چینی‌ها و امتداد رودخانه‌ی سنگاپور رژه‌ی شیر و اژدهای مشهور چینی دیده می‌شود. مراسم سال جدید در پانزدهمین روز سال نو، یعنی آغاز فستیوال بهاره‌ی فانوس‌ها، به اوج خود می‌رسد.

سال جدید چینی در سنگاپور

۳. فستیوال پاییزی فانوس

فستیوال فانوس که به فستیوال میانه‌ی پاییز نیز شهرت دارد، یکی از محبوب‌ترین جشن‌های سنگاپور است. این فستیوال به یاد افسانه‌ی چانگ اِر (Chang Er)، زنی که پس از نوشیدن اکسیر حیات به ماه رفت و حالا نیز ساکن ماه است، برگزار می‌شود. این فستیوال شگفت‌انگیز را که در پانزدهمین روز از هشتمین ماه قمری برگزار می‌شود از دست ندهید.

فستیوال فانوس سنگاپور

۴. روز وساک

روز وساک (Vesak)، روز قرص کامل ماه در چهارمین ماه قمری، مهم‌ترین رویداد سالانه برای جوامع بودایی در سنگاپور است. روز وساک معمولاً در ماه مه برگزار می‌شود و تولد، روشنگری و جاودانگی بودا را جشن می‌گیرد. معابد بودایی در این ایام با پرچم‌های بودایی و نورپردازی آراسته می‌شوند و مردم آن‌ها را با گل، میوه و دیگر پیشکش‌ها تزئین می‌کنند. دیدار از مراسم روز وساک برای تمامی مردم آزاد است. از مهم‌ترین بخش‌های این مراسم می‌توان به نمایشگاه غذاهای گیاهی، گفت‌وگوهای عمومی و مراسم دسته‌جمعی خواندن سرود اشاره کرد. سازمان‌ها و معابد بودایی در این ایام اعمال خیرخواهانه، موسوم به دانا (dana) را به جای می‌آورند. روز وساک در مقایسه با دیگر فستیوال‌های سنگاپور با سروصدای کمتری برگزار می‌شود.

روز وساک سنگاپور

۵. دیپاوالی

دیپاوالی (دیوالی) یا فستیوال نور مهم‌ترین فستیوال در تقویم هندوها است و اهمیت ویژه‌ای برای جامعه‌ی هندی‌های مقیم سنگاپور دارد. دیپاوالی معمولاً مصادف با ماه اکتبر یا نوامبر است و مراسم آن از یک هفته قبل در محله‌ی هندی‌ها، موسوم به هند کوچک، برگزار می‌شود. این فستیوال پیروزی خیر بر شر یا نور بر تاریکی را جشن می‌گیرد و خیابان‌های محله‌ی هند کوچک پر از چراغ‌های رنگارنگ و تزئینات سنتی می‌شوند. فروشگاه‌های اطراف خیابان‌ها به فروش چراغ‌های سفالی، گُل و دیگر وسایل تزئینی می‌پردازند. شیرینی فروشی‌ها نیز انواع مختلفی از شیرینی‌های لذیذ هندی را عرضه می‌کنند.

خانواده‌ها در جشن‌های این ایام شرکت کرده، به دیدار دوستان و اقوام می‌روند، به یکدیگر شیرینی می‌دهند، چراغ‌های روغنی روشن کرده و از معابد دیدن می‌کنند. مراسم فرهنگی متعددی در این ایام در جریان است. از آنجایی‌که ترقه زدن در سنگاپور ممنوع است، اکثر خانواده‌ها دورهم جمع می‌شوند و در آخر شب فشفشه روشن می‌کنند.

دیوالی در سنگاپور

۶. عید فطر

آنچه که در تمام دنیا به عید فطر مشهور است، از سوی جامعه‌ی مالایی‌های سنگاپور به جشن هری رایا پواسا (Hari Raya Puasa) شهرت دارد. هری رایا پواسا نویدبخش پایان رمضان است. گیلانگ سرای (Geylang Serai)، قلب فرهنگی جامعه‌ی مسلمانان، در این ایام چراغانی و آراسته می‌شود و حال و هوای جشن در همه‌جا به چشم می‌خورد؛ بازارهای رنگارنگ برپا می‌شوند و رستوران‌های فراوان اقدام به عرضه‌ی خوراکی‌های سنتی مالایی می‌کنند. اجراهای فرهنگی نظیر آواز و رقص سنتی مالایی بخشی از این مراسم هستند. خانواده‌ها بهترین لباس‌های خود را به تن کرده و صبح زود راهی مساجد برای برگزاری نماز عید می‌شوند. آن‌ها سپس به دیدار دوستان و اقوام رفته و در یک جشن شکرگزاری شرکت می‌کنند.

مراسم عید فطر سنگاپور

۷. تایپوسام

در ابتدا باید یادآور شویم که این مراسم مناسب افراد کم دل و جرات نیست. شرکت‌کنندگان در این فستیوال ترسناک، با سیخ و میله‌های تیز زبان، گونه و بدن خود را به‌عنوان شیوه‌ای برای ریاضت سوراخ می‌کنند. آن‌ها با این کار خود رعشه به اندام تماشاگران می‌اندازند. این مراسم در اوایل فوریه در شب قرص کامل ماه برگزار می‌شود. تایپوسام (Thaipusam) به یاد خدای موروگان (خدای هندو) برگزار می‌شود و می‌توان آن را با فستیوال محبوب شکرگزاری مقایسه کرد.

فستیوال تایپوسام سنگاپور

۸. فستیوال رودخانه سنگاپور

این فستیوال در سنگاپور بیشتر درباره‌ی شعبده‌بازی و تردستی بر روی آب رودخانه است. هنرمندان و دی‌جی‌های بین‌المللی به مدت یک هفته در این فستیوال شرکت می‌کنند تا مطمئن شوند که تمامی جشن‌ها در فضای باز به بهترین نحو ممکن برگزار می‌شوند. رژه‌ها و اجراهای امتداد رودخانه سالروز تأسیس سنگاپور را جشن می‌گیرند. اجراهای سنتی در این مراسم بسیار تماشایی هستند. این فستیوال در ماه اکتبر برگزار می‌شود.

فستیوال رودخانه سنگاپور

۹. کریسمس

کریسمس به‌عنوان مسحورکننده‌ترین ایام سال شناخته شده و حال و هوای تعطیلات از چند هفته قبل از روز کریسمس در همه‌جا احساس می‌شود. هرساله یک مراسم ۷ هفته‌ای باشکوه تحت عنوان «کریسمس در مناطق حاره‌ای» برگزار می‌شود که از اواخر نوامبر تا زمان تحویل سال جدید ادامه دارد. بندر مارینا بی و خیابان اورکارد در این ایام از سال با چراغانی‌های خیابانی، جشن‌های باشکوه، آب‌نماهای شگفت‌انگیز و مجموعه‌ای از تصاویر زیبا متحول می‌شوند. گروه‌های کر، موسیقی، رقص، رژه‌های خیابانی، فستیوال رقص در فضای باز در سنتوزا و دیگر رویدادهای فراوان، از مهم‌ترین برنامه‌های این جشن عظیم هستند. ویترین مغازه‌ها به زیبایی هرچه‌ تمام‌تر تزئین می‌شود و می‌توان تزئینات حیرت‌انگیز کریسمس را در مراکز بزرگ خرید مشاهده کرد. بسیاری از مال‌ها و خرده‌فروشی‌ها اقدام به حراج‌های ویژه در شب کریسمس و پس از آن می‌کنند. خانواده‌ها هم در یک گردهمایی بزرگ در نیمه‌شب شرکت می‌کنند، به دیدار دوستان و اقوام می‌روند و از شام سنتی کریسمس لذت می‌برند.

کریسمس در سنگاپور

۱۰. روز ملی سنگاپور

روز ملی سنگاپور در نهم اوت برگزار می‌شود و رژه‌ی ملی این کشور نیز شیوه‌ای برای گرامی‌داشت استقلال این جزیره است. هرساله ۲۵,۰۰۰ نفر از نزدیک از این مراسم دیدن می‌کنند. رژه‌ی ملی در بندر مارینا بی برگزار می‌شود و حاضران قبل از آن شاهد مراسم سرگرم‌کننده‌ای هستند. پس از پایان مراسم رژه و احترام نظامی رئیس‌جمهور به شرکت‌کنندگان، نمایش‌های عظیم آتش‌بازی آغاز می‌شود. حال و هوای این روز وصف‌ناشدنی است و شرکت‌کنندگان پرچم قرمز و سفیدرنگ سنگاپور را در دست تکان می‌دهند. در این روز پرچم سنگاپور در مقابل سردر تمامی خانه‌های این جزیره به چشم می‌خورد.

روز ملی سنگاپور

۱۱. جشن میراث سنگاپور

این فستیوال ابتکاری برای آشنایی بیشتر با فرهنگ‌های مختلف سنگاپور و سنت‌ها، غذاها، لباس‌ها، موسیقی و هنر این کشور از طریق مجموعه‌ای از نمایشگاه‌ها، تورهای فرهنگی، رویدادهای خوراکی و نمایش‌های هنری است. این فستیوال هرساله در ماه جولای برگزار می‌شود.

جشن میراث سنگاپور

۱۲. فستیوال غذا

فستیوال غذای سنگاپور در ماه جولای برگزار شده و به معرفی غذاهای محلی این کشور می‌پردازد. از بخش‌های مهم این فستیوال می‌توان به کارناوال غذا، کارگاه‌های آموزشی و همچنین تبلیغات مشترک با محوریت غذا اشاره کرد.

فستیوال غذای سنگاپور

۱۳. حراج بزرگ سنگاپور

یکی از محبوب‌ترین رویدادهای سالانه در سنگاپور در ماه‌های ژوئن و جولای برگزار می‌شود. همه‌ی مردم منتظر فرارسیدن این حراج بزرگ در این دو ماه هستند تا بتوانند خریدهای خود را با ۷۰ درصد تخفیف به دست آورند.

حراج بزرگ سنگاپور

۱۴. فستیوال بین المللی فیلم سنگاپور

جدیدترین رویداد سینمایی در سنگاپور و یکی از برترین فستیوال‌های فیلم در آسیا، هرساله در ماه آوریل برگزار می‌شود. این فستیوال بیش از ۲۰۰ فیلم بین‌المللی از تمامی ژانرها را به نمایش گذاشته و به دنبال تحول در صنعت سینمای آسیا است. علاوه بر نمایش فیلم‌ها، این فستیوال محلی برای شرکت در کارگاه‌های آموزشی، سمینارها و نمایشگاه‌های صنعت فیلم‌سازی است.

فستیوال بین المللی فیلم سنگاپور

۱۵. فستیوال هنرهای بین المللی سنگاپور

سراسر جزیره‌ی سنگاپور در خلال برگزاری این فستیوال به محلی برای نمایش آثار باکیفیت، رایگان و پولی تبدیل می‌شود. هنرمندان در رشته‌های مختلف از قبیل هنرهای نمایشی، رقص، موسیقی و هنرهای تجسمی به ارائه‌ی آثار خود می‌پردازند. علاوه بر شرکت‌کنندگان داخلی، تقریباً ۷۰ درصد از این رویدادها با حضور شرکت هنرمندان خارجی برگزار می‌شود. ماه‌های مه و ژوئن میزبان این فستیوال در سنگاپور هستند.

فستیوال هنرهای بین المللی سنگاپور

۱۶. فستیوال فشن سنگاپور

این فستیوال دوهفته‌ای، هرساله بین ماه‌های مارس و آوریل با هدف تبدیل سنگاپور به پایتخت فشن در حوزه‌ی جنوب شرق آسیا برگزار می‌شود. فستیوال با نمایش کلکسیون‌هایی از طراحان بین‌المللی و داخلی به اوج خود می‌رسد.

۱۷. فستیوال فرینج سنگاپور

این یک رویداد ۱۲ روزه از تئاتر، هنرهای نمایشی، فیلم، رقص، هنرهای تجسمی، رسانه‌های ترکیبی، موسیقی و گردهمایی‌های هنری است. هنرمندان سنگاپوری و بین‌المللی آثار خود را در فستیوال فرینج (Fringe) به نمایش می‌گذارند. این فستیوال که هرساله پیرامون موضوع خاصی در اواخر ژانویه برگزار می‌شود، به معرفی بهترین آثار هنر معاصر، پیشرو و مرتبط با مسائل اجتماعی جامعه‌ی سنگاپور می‌پردازد.

فستیوال فرینج سنگاپور

۱۸. فستیوال دراگون بوت

هرساله در ماه ژوئن، قایق‌های مسابقه‌ای به شکل اژدها با پاروزنان محلی و بین‌المللی به رقابت با یکدیگر می‌پردازند. این زمان همچنین فرصت مناسبی برای لذت بردن از کوفته‌برنجی‌های سنتی و شرکت در فستیوال دامپلینگ است.

فستیوال دراگون بوت

پرسش‌های متداول

بهترین فستیوال‌ های سنگاپور کدامند؟
میتوان از بهترین فستیوال‌ های سنگاپور به‌ سال جدید میلادی، سال جدید چینی، فستیوال پاییزی فانوس، روز وساک و... اشاره کرد.
دیپاوالی چیست؟
دیپاوالی (دیوالی) یا فستیوال نور مهم‌ترین فستیوال در تقویم هندوها است و اهمیت ویژه‌ای برای جامعه‌ی هندی‌های مقیم سنگاپور دارد.
رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}