باغ مونه در ژیورنی فرانسه و راهنمای بازدید از آن

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/5/15
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کلود مونه، نقاش سبک امپرسیونیسم، بیشتر آثار خود را با الهام از محل زندگی‌اش در باغی در روستای ژیورنی کشیده است. این باغ سالانه گردشگران فراوانی را جذب خود می‌کند.

تور اروپا

خانه و باغ کلود مونه، نقاش امپرسیونیست، در روستای ژیورنی (Giverny) در شمال غرب پاریس قرار دارد. باغ کلود مونه در ژیورنی احتمالاً مشهورترین باغ در فرانسه باشد. سالانه ۵۰۰,۰۰۰ گردشگر از این باغ دیدن می‌کنند. مونه برخی از مشهورترین آثار خود را به هنگام زندگی در ژیورنی کشیده است. از مهم‌ترین این آثار می‌توان به نقاشی‌های نیلوفر آبی و پل ژاپنی اشاره کرد. مونه از سال ۱۸۸۳ تا زمان مرگش در سال ۱۹۲۶ در این باغ می‌زیست.

باغ مونه شامل دو بخش می‌شود؛ باغ گل که در مقابل خانه‌ی مونه قرار دارد و باغ‌های مشهورترِ آبی که ۱۰ سال پس از آمدن مونه به ژیورنی در زمینی در آن‌طرف جاده و مقابل خانه‌ی وی ساخته شده‌اند. موضوع شگفت‌انگیز این است که مردم محلی از اساس مخالف طرح‌های مونه برای ساخت باغ‌های آبی بودند و بیم آن را داشتند که گیاهان عجیب‌وغریب این باغ موجب آلودگی آب نهری شوند که حوضچه‌های آن‌ها را هم تغذیه می‌کرد.

باغ مونه در ژیورنی فرانسه

باغ‌های گل زمینی به مساحت تقریباً یک هکتار را پوشش داده‌اند و در اطراف با گل‌های رنگی احاطه شده‌اند. حدوداً هزاران گل، ازجمله گل‌های لاله، زنبق و سوسن، گل خشخاش شرقی و گل صدتومانی، در این باغ‌ها دیده می‌شوند. این گل‌های رنگارنگ منبع الهامی برای نقاشی‌های مونه بودند.

باغ‌های آبی به سبک ژاپنی ساخته شده‌اند و یک پل ژاپنی هم در آن‌ها دیده می‌شود. چنین پلی در یکی از نقاشی‌های مشهور مونه با نام پل ژاپنی به چشم می‌خورد. گردشگران می‌توانند علاوه بر باغ‌ها، از خانه‌ی زیبا و رنگارنگ مونه نیز دیدار کنند. این خانه سبک ساده‌ای دارد، اما پر از گرمی، رنگ و نقاشی است.

باغ مونه در ژیورنی فرانسه

باغ های گل

باغ آبی ممکن است معروف‌ترین بخش از مجموعه باغ‌های مونه باشد و نظر طرفداران نقاشی‌های نیلوفر آبی را به خود جلب کند، اما گل‌های اطراف خانه‌ی مونه هم بسیار شگفت‌انگیز هستند. این باغ‌های گل فوق‌العاده حیرت‌انگیز هستند و نباید دیدار از آن‌ها را فراموش کرد.

اگر در اواخر بهار از این باغ‌ها دیدن کنید، با انبوهی از رنگ‌های طبیعی ناشی از گل‌های لاله، نرگس زرد، بنفشه و شکوفه‌های گیلاس روبرو خواهید شد. بااین‌حال ممکن است در این فصل هنوز بسیاری از گل‌ها نظیر آلیوم (Allium)، گل صدتومانی، زنبق، گل شب‌بوی زرد و برخی از گل‌های رز در آستانه‌ی شکوفه دادن باشند.

گل‌های تابستانی این باغ‌ها شامل گل‌های رز، شقایق، کوکب کوهی، مریم‌گلی و گل آفتاب‌گردان می‌شوند. با آمدن فصل پاییز، گل کوکب همراه با گل ستاره‌ای و کوکب کوهی بخش مرکزی باغ‌ها را به خود اختصاص می‌دهند. در این فصل، فرشی از گل لادن در مسیر مرکزی باغ به چشم می‌خورد.

باغ گل ژیورنی فرانسه

شیوه‌ی گل‌کاری در این باغ‌ها بسیار رنگارنگ به نظر می‌رسد و مشخصاً می‌توان حدس زد که انتخاب گل‌ها با چشمان یک نقاش انجام شده است. به‌علاوه، هر قدم از این باغ بزرگِ دیواردار، زیبایی بصری دارد. مشخصاً مونه هم عاشق این گل‌ها بود، زیرا می‌توان این موضوع را در برخی از آثار او در موزه اورسی در پاریس به چشم دید.

این باغ در مسیری مستقیم با باغچه‌هایی طویل همراه با پیاده‌روهایی بین آن‌ها واقع شده و در اطراف آن محوطه‌های بزرگی از درخت و چمن نیز دیده می‌شود. رشد بی‌رویه‌ی گیاهان، سادگی طراحی این باغ را تحت تأثیر قرار داده است. مدیریت دقیق باغ‌ها به گردشگران اجازه می‌دهد تا در برخی از این مسیرها قدم بزنند و باوجود شمار بالای بازدیدکنندگان، همواره می‌توان بیشتر فضای باغ را بدون مزاحمت دیگران تماشا کرد و به‌راحتی عکس گرفت.

باغ گل ژیورنی فرانسه

باغ نیلوفر آبی

مونه پس از ۱۰ سال زندگی در ژیورنی، چند قطعه زمین از همسایه‌های خود خرید و حوضی کوچک حفر کرد. ظاهراً همسایه‌ها با این موضوع مخالفت کردند، زیرا نگران بودند که گل‌های عجیب مونه آب را مسموم کند. مونه که توجهی به حرف همسایه‌ها نداشت، به گسترش حوضچه‌ی خود ادامه داد و آن را به بزرگی امروز و چیزی که ما می‌بینیم، حفر کرد.

این باغ، به‌خصوص باغ‌های ژاپنی آن، منبع الهامی برای خلق نقاشی‌های مونه بود، به‌طوری‌که می‌توان کلکسیونی از نقاشی‌هایی با موضوع باغ‌های ژاپنی را در خانه‌ی او مشاهده کرد.

حوضچه‌های این باغ با همان گل‌های مشهور نیلوفر آبی در نقاشی‌های مونه پر شدند؛ امروز می‌توان این گل‌ها را همچنان در این باغ مشاهده کرد و بر روی پل موجود در نقاشی‌هایی با موضوع نیلوفر آبی قدم زد. اطراف حوضچه‌ها نیز به طرز زیبایی با درختان بید، گیلاس، خرزه‌ی هندی و آزالیا، گیاه سرخس و گل زنبق احاطه شده‌اند. برای دیدن شکوفه‌های گل نیلوفر آبی باید در ماه جولای و اوایل اوت به این باغ سر زد.

باغ نیلوفر مونه - ژیورنی فرانسه

خانه کلود مونه

خانه‌ی مونه چیدمانی ساده اما فضایی گرم و دل‌نشین دارد و به طرز رنگارنگی نقاشی شده است. می‌توان در این خانه کلکسیونی زیبا از نقاشی‌های سبک ژاپنی را مشاهده کرد. مونه این نقاشی‌ها را با الهام از باغ آبی کشیده است. در استودیوی شخصی او و همچنین بنیاد کلود مونه یک فروشگاه خرید سوغاتی و هدیه هم دیده می‌شود.

در اتاقی که اساساً استودیوی هنری مونه بود اما بعدها تبدیل به اتاق سیگار کشیدن وی شد، چند نسخه‌ی کپی از نقاشی‌های او به چشم می‌خورد. نسخه‌های اصل بسیاری از این آثار در موزه‌ی مارموتان مونه (Marmottan Monet) در پاریس نگهداری می‌شوند. در دیگر اتاق‌های این خانه، نقاشی‌های دوستان مونه نظیر پل سزان، سیسلی، پیر آگوست رنوار و ادوارد مانه قرار دارند.

اتاق خواب مونه با رنگ زرد کمرنگ و مبلمان ساده همراه با ۳ پنجره‌ی مشرف به باغِ دوست‌داشتنی وی، مسحورکننده است. اتاق غذاخوری با دیوارها و مبلمانی که همگی به رنگ زرد قناریِ تیره هستند، پرطراوت‌ترین بخش این خانه محسوب می‌شود. ظاهراً مونه علاقه‌ای به چوب تیره که در دوران ویکتوریا مد بود، نداشته است.

خانه مونه - ژیورنی فرانسه

مکان های اطراف باغ مونه

در روستای ژیورنی، موزه‌ی امپرسیونیسم به معرفی تاریخ بصری سبک امپرسیونیسم می‌پردازد. این موزه نیز باغ‌های بسیار زیبایی دارد. در نزدیکی ورنون، موزه‌ی ای جی پولان (A G Poulain) دیده می‌شود که تنها موزه برای نمایش آثار اصلی مونه در منطقه‌ی ژیورنی است. می‌توان دیگر آثار مونه را در موزه‌ی مارموتان مونه در پاریس مشاهده کرد.

موزه‌ ای جی پولان - ژیورنی فرانسه

راهنمای باغ مونه

 • باغ مونه در نزدیکی پاریس در دهکده‌ی ژیورنی واقع شده است. نزدیکی‌ترین شهر به این باغ، ورنون (Vernon) است.
 • باغ مونه فعالیت خود را از اول آوریل آغاز کرده و تا اول نوامبر دایر است.
 • بازدیدکنندگان می‌توانند هر روز از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر از این باغ دیدن کنند. آخرین پذیرش رأس ساعت ۱۷:۳۰ است.
 • بلیط این باغ برای بزرگ‌سالان و کودکان بالای ۷ سال، به ترتیب ۹.۵ و ۵ یورو است. می‌توان برای دیدار از موزه‌های این روستا بلیط ترکیبی خریداری کرد.
 • اغلب صف‌های طویلی در مقابل این باغ وجود دارد، بنابراین می‌توان برای جلوگیری از معطلی در این صف‌ها، بلیط خود را به‌صورت آنلاین یا از دفاتر گردشگری در ورنون تهیه کرد.

آدرس: ژیورنی، پلاک ۲۷۶۲۰، باغ کلود مونه

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}