پرسه زنی در خاطره انگیزترین خیابان های کوردوبا

مریم رضایی
 • مریم رضایی
 • 1398/11/19
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

در میان جاذبه‌های دیدنی فراوان، خیابان‌های کوردوبا هم داستان خودشان را برای گفتن دارند. در سفر به این شهر اسپانیایی قدم زدن در خیابان‌های رویایی‌اش را از دست ندهید.

تور اروپا

دیدنی‌های پنهان فراوانی در شهر جادویی کوردوبا وجود دارند که شما را از همان لحظه‌ی نخست شیفته‌ی خود می‌کنند. وقتی صحبت از خیابان‌های این شهر می‌شود، تعدادشان آن‌قدر زیاد است که نمی‌دانید از کجا باید شروع کنید. به همین خاطر ما فهرست کوتاهی از جذاب‌ترین و عجیب‌ترین خیابان‌های کوردوبا در اسپانیا را برای شما تهیه کرده‌ایم که قبل از پایان سفرتان حتماً باید از آن‌ها دیدن کنید.

خیابان های کوردوبا

کایخا دلاس فلورس

درست در میانه‌ی بخش یهودی‌نشین شهر و در نزدیکی مسجد-کلیسای جامع با یکی از پرطرفدارترین نقاط کوردوبا در بین گردشگران روبرو می‌شوید. آنچه بیش از همه در این خیابان خودنمایی می‌کند، گلدان‌های بی‌شماری است که خیابان را تزیین کرده‌اند و حال و هوای خاصی به آن بخشیده‌اند.

این گلدان‌ها، هنر شهری زندگی در کوردوبای تاریخی را نشان می‌دهند. بهترین زمان برای بازدید از این خیابان اواخر بهار است که شمعدانی‌های‌ روی دیوارها به گل می‌نشینند. خیابان کایخا دلاس فلورس (Calleja de las Flores) یا خیابان گل‌ها از خیابان ولاسکز بوسکو انشعاب پیدا می‌کند که چندان از گوشه‌ی شمالی مسجد دور نیست.

این خیابان بعد از ۳۰ متر به میدان کوچکی منتهی می‌شود. بازدیدکنندگان از آنجا می‌توانند از چشم‌انداز زیبای برج مسجد لذت ببرند که گویی از خیابان دلاس فلورس‌ سر برافراشته است. احتمالاً عکس‌های زیادی از این خیابان دیده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم تماشای آن را از دست ندهید.

خیابان کایخا دلاس فلورس - کوردوبا

کایه کایروان

شرط می‌بندیم که این خیابان را با نام آن نمی‌شناسید اما اگر به شما بگوییم که اینجا، خیابان دیوار است، شروع به جهت‌یابی خواهید کرد تا از خیابان کایه کایروان (Calle Cairuán) سر در بیاورید. در اطراف این خیابان زیبا، باغ‌های سرسبزی قرار گرفته‌اند و آبی از دروازه‌ی آلمودوار (Almodóvar) تا دیوار مورالا (Muralla) جریان دارد.

اسم این خیابان از شهری به همین نام در تونس گرفته شده است. کایه کایروان به‌وضوح سبک خیابان‌های عربی را در ذهن شما تداعی خواهد کرد تا آنجا که وقتی در این خیابان قدم می‌زنید، مطمئن نیستید آیا در کوردوبا به سر می‌برید یا به تونس سفر کرده‌اید!

کایه کایروان - کوردوبا

کوئستا دل بایلیو

کوئستا دل بایلیو (Cuesta del Bailío) یکی از زیباترین خیابان‌های کوردوبا در قسمت قدیمی شهر است که احتمالاً در طول سفر خود بیش از یک‌بار از آن عبور خواهید کرد. سابقاً از این خیابان برای گذر از دیوار شهر رومی استفاده می‌شد و قسمت بالای شهر قرون‌وسطایی را به مرکز وصل می‌کرد.

وقتی از خیابان کوئستا دل بایلیو دیدن می‌کنید، پیشنهاد می‌کنیم از خیابان کایه آلفاروس (Calle Alfaros) بروید تا بتوانید نمای خیره‌کننده‌ی ساختمان رنسانسی کاسا دل بایلیو که در بالای خیابان قرار دارد و همچنین ناقوس برج صومعه‌ی کاپوچینوز (Capuchinos) را به‌خوبی ببینید.

خیابان کوئستا دل بایلیو - کوردوبا

این خیابان شیب‌دار با پلکان طویل خود (دقیقاً ۳۲ پله) شناخته می‌شود و در بهار با گل‌های زیبای کاغذی‌اش که روی دیوارهای سفیدرنگ باغ صومعه می‌ریزند. تعجبی ندارد که این خیابان تا به این حد برای گرفتن عکس محبوب است.

محلی‌ها و بازدیدکنندگان چندین بار در طول سال، در اینجا گرد هم می‌آیند تا در رویدادهای بزرگ شرکت کنند. مردم به مناسبت فستیوال مِی کراس (May Cross) در اینجا صلیب بزرگی برپا می‌کنند و با گل‌های فراوان آن را آذین می‌بندند که خود به جذابیت این خیابان می‌افزاید.

در قسمت بالاتر خیابان، فرعیِ کوچکی وجود دارد که به سمت راست می‌پیچد و مستقیماً به میدان کاپوچینوز با مجسمه‌ی افسانه‌ای مسیح فانوس‌ها (Christ of the Lanterns) در همان نزدیکی، منتهی می‌شود. کوئستا دل بایلیو بهترین مکان برای ثبت یک خاطره‌ی دلنشین از روزهای سفر به کوردوبا است.

خیابان کوئستا دل بایلیو - کوردوبا

کایخا دلاس آرکئیوس

خیابان تاریک و پر از طاق کایخا دلاس آرکئیوس (Calleja de los Arquillos) تاریخچه‌‌ای طویل را در خود جای داده است. به بیان دقیق‌تر، این خیابان دارای افسانه‌ای است که بنا به آن به «خیابان هفت‌سر» شهرت دارد. اگر این افسانه‌ها را دوست دارید، در این قسمت شهر افسانه‌ی جدیدی خواهید یافت.

آن‌طور که افسانه می‌گوید خانه‌ی گوستیوس گونزالس (Gustios González)، حاکم سالاس در قرن دهم، در این خیابان قرار داشت و همین‌جا بود که سر هفت پسرش، هفت فرزند لارا (Lara)، بر بالای دار رفت. چه این داستان را باور کنید چه نه این خیابان پر از تاریخ است و ارزش دیدن دارد.

خیابان کایخا دلاس آرکئیوس

کایخا دلا لونا

خیابان باریک کایخا دلا لونا (Calleja de la Luna) یکی از پنهان‌ترین مکان‌های کوردوبا است. دلا لونا در ابتدا، یک کوچه‌ی بن‌بست بود اما بعدها در زمان ساخت طاق ماه (moon arch) که به بخش یهودی‌نشین شهر راه پیدا می‌کرد، گشوده شد. پیشنهاد می‌کنیم که برای دادن یک هدیه به خودتان شام را در گوشه‌کنار اینجا صرف کنید و از بودن در کوردوبا لذت ببرید.

خیابان کایخا دلا لونا - کوردوبا

کایخا دل سالمورخو کوردوبس

اگر با مسافرانی که قبلاً به کوردوبا آمده‌اند صحبت کنید، شاید اسم خیابان کایخا دل سالمورِخو کوردوبس (Calleja del Salmorejo cordobés) به گوششان نخورده باشد زیرا زمان زیادی از نام‌گذاری این خیابان به این اسم نمی‌گذرد.

سالمورِخو آن‌چنان غذای سنتی محبوبی برای ذائقه‌ی این شهر بشمار می‌رود که حتی خیابان مخصوص خودش را دارد. جدا از اینکه سالمورخو، اسم عجیبی برای یک خیابان است، اگر برای دیدن این خیابان به اینجا بیایید با تابلوی سفالی بزرگی بر روی دیوار مواجه خواهید شد که دستور پخت این غذای خوشمزه روی آن نوشته شده است.

کایخا دل سالمورخو کوردوبس - کوردوبا

کایخا دل پانوئلو

فهرست خودمان را با یکی دیگر از خیابان‌های دیدنی کوردوبا برای گردشگران به پایان خواهیم رساند.

اگر فکر می‌کنید که تابه‌حال خیابان‌های خیلی باریکی در کوردوبا دیده‌اید خودتان را برای این‌ یکی آماده کنید زیرا این خیابان به باریکی یک دستمال گردن است. نه، شوخی نمی‌کنیم! اگر می‌خواهید از این خیابان بگذرید باید یکی‌یکی از آن عبور کنید؛ حتی بااین‌وجود هم گذر از آن را مشکل خواهید یافت.

خیابان کایخا دل پانوئلو (Calleja del Pañuelo) یا خیابانِ دستمال‌گردن ۲۰ متر طول دارد و یکی از باریک‌ترین خیابان‌های اروپا به‌حساب می‌آید. دلیل نام‌گذاری این خیابان به «دستمال‌گردن» این است که باریک‌ترین نقطه‌ی آن به‌اندازه‌ی یک دستمال‌گردن، مابین دو نفر رودرروی هم، است.

علاوه بر این، در انتهای دل پانوئلو میدان کوچکی قرار دارد که برخی از مردم آن را کوچک‌ترین میدان دنیا می‌دانند. صدای شرشر فواره‌ی آب و رایحه‌ی شکوفه‌های پرتقال احتمالاً تنها همراهان یک بازدیدکننده در اینجا خواهند بود. (عبور از این خیابان احتمالاً برای کسانی که از محیط‌های بسته هراس دارند، مناسب نیست.)

کایخا دل پانوئلو - کوردوبا

مریم رضایی مریم رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}