با کشورهای اروپای شرقی آشنا شوید

  طناز قربانی
  • طناز قربانی
  • 1399/4/24
  • 2 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  کشورهای اروپای شرقی همیشه مقاصد جذابی برای سفر بوده‌اند. جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این کشورها سالانه گردشگران زیادی را به سمت شرق اروپا می‌کشانند.

  تور اروپا

  اروپای شرقی (Eastern Europe) منطقه‌ای شامل فرهنگ‌ها، قومیت‌ها، زبان‌ها و تاریخ‌های گوناگون است. قرار دادن همه‌ی این کشورها در یک گروه ممکن است مشکل‌ساز باشد؛ کارشناسان، محققان و مردمی که در کشورهای اروپای شرقی زندگی می‌کنند، این کشورها را بر اساس معیارهای مختلف طبقه‌بندی می‌کنند.

  اروپای شرقی

  البته خوب است بدانید که همه‌ی کشورهای این حوزه در یک مورد اشتراک دارند: همه‌ی آن‌ها پیش از برچیده شدن پرده‌ آهنین (دیوار برلین) در پشت این مرز سیاسی قرار داشتند. در اینجا با کشورهایی آشنا می‌شوید که تا دهه‌ی ۱۹۹۰، توسعه‌ی آن‌ها تفاوت آشکاری با کشورهای اروپای غربی (Western Europe) داشته است.

  کشورهای اروپای شرقی در گروه‌های زیر قرار می‌گیرند:

  • کشورهای اروپای مرکزی و شرقی
  • کشورهای حوزه‌ی دریای بالتیک
  • کشورهای جنوب شرقی اروپا یا کشورهای بالکان
  • کشورهای اروپای شرقی

  تفاوت‌ ها و شباهت های منطقه‌ ای کشورهای اروپای شرقی

  برخی از کشورها مانند لهستان و جمهوری چک، مرکزی‌تر هستند. در حقیقت آن‌ها بخشی از اروپای مرکزی و شرقی به‌شمار می‌روند. مردم کشورهای حوزه‌ی دریای بالتیک از نظر قومیتی با مردم دیگر بخش‌های اروپای شرقی کاملا متفاوت هستند. کشورهای بالکان بر اساس فاکتورهای مختلف به‌گونه‌ی متفاوتی طبقه‌بندی می‌شوند. کشورهای جنوب شرقی اروپا هم به کشورهایی گفته می‌شود که در  بخش جنوبی اروپای شرقی قرار دارند.

  روسیه

  روسیه بزرگ‌ترین و شرقی‌ترین کشور در اروپای شرقی است. این کشور اروپا و آسیا را از یکدیگر جدا می‌کند و هر دو قاره را در یک منطقه‌ی وسیع جغرافیایی با فرهنگ‌ها و اقلیم‌های مختلف قرار می‌دهد. مسکو پایتخت کشور روسیه است. این شهر با داشتن موزه‌ها، آثار تاریخی و هنری، قطب تاریخی و فرهنگی روسیه به شمار می‌رود. البته شهرهای دیگر روسیه هم گردشگران را با جاذبه‌ها و سنت‌های قدیمی شگفت‌زده می‌کنند.

  روسیه

  جمهوری چک

  جمهوری چک و اسلواکی در زمان‌های گذشته یک کشور محسوب می‌شدند. جمهوری چک کشوری در اروپای مرکزی و شرقی است. جاذبه های پراگ، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری در جهان، پایتخت این کشور است. البته جذابیت‌های جمهوری چک تنها به پراگ محدود نمی‌شوند. قصرها، شهرهای قرون وسطایی و اسپاها از دیگر جاذبه‌های جمهوری چک به‌شمار می‌روند. مهم نیست به کدام منطقه‌ی این کشور سفر می‌کنید؛ در کشور چک فرصت‌های زیادی برای آشنایی با فرهنگ این کشور و خرید سوغاتی های چک پیدا خواهید کرد که نشان از سنت‌های جمهوری چک دارند.

  جمهوری چک

  لهستان

  لهستان در قسمت شمالیِ اروپای مرکزی و شرقی قرار دارد. این کشور رویای هر گردشگری است که دوست دارد از شهرهای بزرگ دیدن کند و سری به شهرها و روستاهای کوچکی بزند که میراث نیاکان خود را حفظ کرده‌اند. پایتخت لهستان، ورشو است که جذابیت‌های مدرن و تاریخی را به زیبایی در کنار یکدیگر قرار داده است. فرهنگ مردم لهستان، فستیوال‌ های لهستان، لباس‌های محلی رنگارنگ و صنایع دستی زیبا، این کشور را به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل کرده است.

  لهستان

  کرواسی

  قرار گرفتن در نزدیکی دریای آدریاتیک (Adriatic Sea) و سواحل طویل و زیبای کرواسی کافی هستند تا شما را به سفر به این کشور ترغیب کنند. به‌علاوه، کرواسی دارای شهرهای بسیار زیبایی است که می‌توانید از سفر به آن‌ها لذت ببرید.

  درحالی‌که دغدغه‌ی دیگر کشورهای جنوب شرقی اروپا جذب گردشگر است، صنعت گردشگری در کرواسی پیشرفت خیلی خوبی داشته است. کشتی‌های کروز در بندرهای این کشور، سواحل زیبا و شلوغ، کرواسی را به مقصدی ایده‌آل برای سفرهای رمانتیک یا ماه عسل تبدیل کرده است.

  دوبروونیک یکی از معروف‌ترین شهرهای کرواسی است. اما نباید سفر خود را تنها به این شهر محدود کنید. سری به شهرهای دیگر کرواسی هم بزنید تا با تمدن، غذاهای محلی و معماری این کشور بیشتر آشنا شوید.

  فرهنگ کشور کرواسی هم مانند خودِ این کشور رنگارنگ و متنوع است. لباس‌های محلی گلدوزی‌شده، موسیقی و رقص سنتی و فستیوال ‌های کرواسی اوقاتی خوش و فراموش‌نشدنی را‌ برای گردشگران فراهم می‌کنند.

  کرواسی

  اسلواکی

  همانطور که اشاره کردیم، در زمان‌های گذشته اسلواکی و جمهوری چک یک کشور محسوب می‌شدند. این دو کشور با یک نام واحد یعنی چک اسلواکی شناخته می‌شدند. امروزه اسلواکی یک کشور مستقل در اروپای مرکزی و شرقی است. هم اسلواکی و هم جمهوری چک هردو عضو اتحادیه‌ی اروپا هستند و مقاصد محبوبی برای گردشگری به‌شمار می‌روند.

  اسلواکی اکنون دارای ثبات اقتصادی است و صنعت گردشگری خود را وسعت بخشیده است. قصرهای تاریخی در اسلواکی، روستاها و حومه‌ی شهرها که دارای دریاچه‌ها و کوه‌های زیبایی هستند،‌ می‌توانند شما را برای سفر به این کشور وسوسه کنند.

  اسلواکی

  مجارستان

  مجارستان یکی از کشورهای زیبای اروپای مرکزی و شرقی است. میراث این کشور بیشتر از این‌که اسلاو باشد مجاری است. همین موضوع آن را از دیگر کشورهای منطقه متمایز می‌سازد. فرهنگ مردم مجارستان تفاوت‌های این کشور را با همسایگانش منعکس می‌کند. البته این کشور شباهت‌هایی هم با دیگر کشورهای اروپای شرقی دارد. پایتخت این کشور بوداپست است که یکی از مقاصد رمانتیک برای سفر به‌شمار می‌رود. قلعه‌های تاریخی مجارستان، از قلعه‌های قرون وسطایی گرفته تا قلعه‌های مدرن‌تر گردشگران زیادی را به این کشور جذب می‌کنند.

  مجارستان

  رومانی

  هر زمان که نام رومانی به گوش‌مان می‌خورد، بی‌اختیار یاد افسانه‌ی قدیمی کُنت دراکولای معروف می‌افتیم. رومانی محل تولد ولاد سوم یا ولادِ به میخ‌کشنده (vlad the impaler)، الهام‌بخش همین شخصیت افسانه‌ای است. رومانی کشوری با زیبایی‌های خیره‌کننده و فرهنگ و سنت‌های قدیمی است. جاذبه‌های پنهان رومانی هم کم نیستند؛ تنها کافی است حوصله به خرج دهید و آن‌ها را پیدا کنید.

  فرهنگ رومانی به دوران روم باستان، زمانی‌که داس‌ها در این منطقه ساکن شدند باز می‌گردد. تاریخ و گذشته‌ی کشور رومانی در فرهنگ رومانی و آداب‌ورسوم حومه‌ی شهرها، قلعه‌ها، کلیساها و شهرهای تاریخی این کشور دیده می‌شوند.

  رومانی

  مولدووا

  بر اساس تصوری غلط، گاهی مولدووا بخش از رومانی تلقی می‌شود. اما جالب است بدانید که مولدووا یک کشور مستقل است. موقعیت جغرافیایی و نزدیک بودن فرهنگ و زبان این کشور به رومانی باعث می‌شود آن را جزئی از کشور رومانی بدانند.

  مولدووا

  صربستان

  آیا می‌دانستید صربستان هر سال بیشتر از قبل صنعت گردشگری خود را توسعه می‌دهد و اکنون به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل شده است؟ این کشور در اروپای مرکزی و شرقی واقع شده است. اگر به صربستان سفر کنید، قطعا از زیبایی‌های این کشور شگفت‌زده خواهید شد. بلگراد پایتخت صربستان است و شهری جذاب برای بلاگر‌ها، تاجران و گردشگران به‌شمار می‌رود.

  صربستان

  لیتوانی

  مردم کشور لیتوانی به یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های هندواروپایی صحبت می‌کنند. میراث تاریخی لیتوانی بسیار غنی است. در زمان‌های گذشته دوک‌های بزرگی نقاط مختلف این سرزمین را فتح کردند و مذهب خود را از پگانیسم (paganism) به مسیحیت تغییر دادند. قلعه‌ی تراکای (Trakai) یکی از مهم‌ترین بناهای لیتوانی است که در میان یک دریاچه قرار دارد. این بنا نشان‌دهنده‌ی قدرت قرون وسطایی لیتوانی است.

  لیتوانی

  لتونی

  لتونی که با نام لاتویا هم شناخته می‌شود، یکی از کشورهای حوزه‌ی دریاچه‌ی بالتیک است. پرچم کشور لتونی یکی از قدیمی‌ترین کشورهای جهان است. این کشور ادعا می‌کند که مبتکر درخت کریسمس است. آن‌ها این ابتکار را سهم بزرگی در این جشن مهمِ مسیحیت می‌دانند و بر اساس سنت‌های کریسمس آن را جشن می‌گیرند.

  لتونی

  استونی

  سومین کشور در حوزه‌ی دریاچه‌ی بالتیک، استونی است. این کشور هم مانند لتونی ادعا می‌کند که مبتکر درخت کریسس است. در جشن‌های سنتی کریسمس در استونی، همیشه یک درخت صنوبر بزرگِ تزئین‌شده به‌چشم می‌خورد. قلعه‌های تاریخی استونی و خانه‌ها و عمارت‌ها گردشگران را به این کشور جذب می‌کنند. برخی از این خانه‌ها یا موزه هستند یا مسافرخانه و هتل.

  استونی

  اسلوونی

  اسلوونی یکی از کشورهای اروپای مرکزی و شرقی است. این کشور مقصدی است که هر گردشگری می‌تواند از سفر به آن لذت ببرد. رستوران‌ها، کافه‌ها، مغازه‌ها، موزه‌ها و دیدنی‌های اسلوونی شما را با فرهنگ این کشور بیشتر آشنا می‌کنند.

  اسلوونی به دلیل جاذبه‌های طبیعی مانند غارها، کوه‌ها و دریاچه‌ها شهرت زیادی دارد. برای مثال دریاچه‌ی بلِد (Lake Bled) یکی از جاذبه‌های طبیعی محبوب در میان مردم محلی و گردشگران است.

  اسلوونی

  بلغارستان

  بلغارستان در جنوب شرقی اروپا واقع شده است. علی‌رغم این‌که زیبایی‌های طبیعی و بناهای تاریخیِ این کشور گردشگران را مسحور می‌کند، هنوز هم یک مقصد اسرارآمیز برای گردشگران به‌شمار می‌رود. در قرن نهم میلادی الفبای سیریلیک به این کشور آورده شد و از آن زمان تاکنون مردم بلغارستان این میراث را به‌خوبی حفظ کرده‌اند. پایتخت این کشور صوفیه است و مقصدی جذاب برای دوستداران معماری و طبیعت به‌شمار می‌رود.

  صومعه‌ی ریلا (Rila) یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف بلغارستان است. این صومعه قرن‌ها است که یک مکان زیارتی محسوب می‌شود. صومعه‌ی ریلا در کوه‌های ریلا واقع شده است و یکی از مهم‌ترین کلیساهای ارتدوکس به‌شمار می‌رود.

  بلغارستان

  اکراین

  اکراین یکی از کشورهای اروپای شرقی است که آثار جدایی آن از شوروی سابق هنوز هم در این کشور به چشم می‌خورد. رهبران این کشور تغییرات بزرگی در اکراین به‌وجود آوردند. زمانی‌که روسیه همچنان مشغول مرتب کردن اوضاع در کشور بود، شاهزاده ولادیمیرِ کیِف، مذهب مسیحیت را به اسلاو‌ها معرفی کرد. این جا بود که ارتدوکس شرقی به‌وجود آمد. این مذهبی است که امروزه مردم اکراین، روسیه و صربستان از آن پیروی می‌کنند.  جاذبه‌هایی مانند بناهای تاریخی و کلیساها که یادآور قرون وسطی هستند، گردشگران را به این کشور جذب می‌کنند.

  اکراین

  بلاروس

  بلاروس تقریبا یک کشور فراموش‌شده در اروپای شرقی است. این کشور هم مانند اکراین آثار جدایی از شوروری سابق را با خود یدک می‌کشد. دولت قدرتمند بلاروس مانع از پیشرفت و توسعه‌ی این کشور شده است. آن‌چه بیشتر از جاذبه‌های گردشگری بلاروس خبرساز می‌شود، نقض حقوق بشر در این کشور است. با تمام این تفاسیر، مینسک، پایتخت این کشور، مقصد جالبی برای سفر است.

  بلاروس

  مونته نگرو

  مونته نگرو به معنای کوه سیاه، سرزمینی مملو از کوه‌های سنگی و غبارآلود است. معمولا این کشور در تورهای کرواسی قرار می‌گیرد. البته برای گردشگران کمی مشکل است که تنهایی به این کشور سفر کنند. از شهرهای معروف مونته‌نگرو می‌توان به کوتور (Kotor)، بودوا (Budva) و ستینیه (Cetinje) اشاره کرد.

  مونته نگرو

  بوسنی و هرزگوین

  بوسنی در قسمت شمالی و هرزگوین در قسمت جنوبی، دو بخش از یک کشور اروپای شرقی هستند. نام این کشور معمولا به‌صورت خلاصه (BiH) نوشته می‌شود. پایتخت این کشور سارایوو است. موستار (Mostar) و اهرام بوسنی دو جاذبه‌ی معروف این کشور به‌شمار می‌روند. موستار جزو فهرست میراث جهانی یونسکو است.

  بوسنی و هرزگوین

  آلبانی

  آلبانی کشوری کوچک در جنوب شرقی اروپا است. این کشور سواحل زیبایی دارد و کوه‌های آن برای اسکی بسیار ایده‌آل هستند. این دو جاذبه‌ی طبیعی باعث توسعه‌ی صنعت گردشگری در آلبانی شده‌اند. جیروکاستر (Gjirokastra) شهری در جنوب آلبانی است که یک موزه‌ی زنده به‌شمار می‌رود. با سفر به این شهر می‌توانید با سبک زندگی مردم آلبانی در زمان‌های گذشته بیشتر آشنا شوید.

  آلبانی

  کوزوو

  کوزوو سال‌ها است که از صربستان اعلام جدایی و استقلال کرده است. امروزه بسیاری از کشورها ازجمله آمریکا این کشور را به رسمیت می‌شناسند. البته اختلاف‌ها بین کوزوو و صربستان همچنان ادامه دارد و باید دید آیا این دو کشور می‌توانند اختلاف‌های خود را کنار بگذارند یا خیر.

  مقدونیه

  مقدونیه کشوری کوچک در جنوب شرقی اروپا است. این کشور با یونان، صربستان، بلغارستان و آلبانی هم‌مرز است. اوحرید (Ohrid) و اسکوپیه (Skopje) از جمله مقاصد گردشگریِ جذاب در مقدونیه به‌شمار می‌روند.

  مقدونیه

  طناز قربانی طناز قربانی
  {{selectedRate}}
  زوریخ، لوگانو

  تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,690
  پاریس

  تور فرانسه (پاریس)

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  مادرید، بارسلونا

  تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,790

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}