چگونه در دوران کرونا اقامتی بی خطر در هتل داشته باشیم؟

طناز قربانی
 • طناز قربانی
 • 1399/5/25
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

ممکن است در در دور ان شیوع ویروس کرونا مجبور به انجام سفر یا اقامت در هتل شوید که در این‌ شرایط برای کاهش هرچه بیشترِ امکان ابتلا به ویروس لازم است به چند نکته مهم توجه داشته باشید.

تور اروپا

با باز شدن مرزها، از سر گیری سفرها و انجامِ بعضی از پروازها، شرایط اقامت مسافران در هتل‌ها هم فراهم شده است. شیوع ویروس کرونا همچنان در کشورهای مختلف جهان ادامه دارد اما باز شدن برخی از کسب‌وکارها ممکن است شما را وادار به سفر رفتن کند.

موارد مهم برای سفر در دوران کرونا

متاسفانه پاندمی کرونا هنوز به اتمام نرسیده است و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ (CDC) هنوز هم بهترین راه پیشگیری از این بیماری‌ را در خانه ماندن می‌‌داند. اما اگر قصد دارید تابستان امسال به سفر بروید و در هتل اقامت کنید، به چند توصیه مهمِ این مقاله برای داشتن اقامتی بی‌خطر در هتل توجه کنید.

در کل سفر کردن و اقامت در هتل در دوران شیوع ویروس کرونا جزو مواردی هستند که ریسک ابتلا به بیماری را افزایش می‌دهند. باید توجه داشته باشید که نمی‌توان ریسک ابتلا به بیماری در سفر را کاملا از بین برد اما می‌توان با روش‌هایی احتمال ابتلا به بیماری را کاهش داد.

دکتر توماس روسو (Thomas Russo) رئیس بخش بیماری‌های عفونی در دانشکده‌ی علوم پزشکی جیکوبز (Jacobs) در بوفالو معتقد است که انجام دادن این کارها ریسک ابتلا به بیماری کووید ۱۹ را به‌صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد.

اقامت در هتل در دوران کرونا

 • مقصد خود را آگاهانه انتخاب کنید
 • پیش از رزرو اتاق درباره اقدامات پیشگیرانه هتل در قبال ایمنی مهمانان تحقیق کنید
 • اقدامات هتل در قبال مهمانان بیمار را بررسی کنید
 • ماسک بزنید و حداقل ۲ متر از افراد فاصله داشته باشید
 • اتاقی را درخواست کنید که در چند روز گذشته کسی در اقامت نکرده باشد
 • در بدو ورود اتاق خود را ضدعفونی کنید
 • پنجره را برای تهویه‌ هوا باز بگذارید
 • کمتر از سرویس نظافت اتاق استفاده کنید تا تعداد افراد کمتری به اتاق شما تردد کنند
 • به جای صرف غذا در رستوران از روم سرویس استفاده کنید
 • از امکاناتی مانند باشگاه ورزشی و اسپا استفاده نکنید

سفر در دوران کرونا

1. مقصد خود را آگاهانه انتخاب کنید

بر اساس گفته‌ی دکتر ناتاشا بویان (Natasha Bhuyan)، یکی از مهم‌ترین مواردی که پیش از سفر باید در نظر داشته باشید، میزان شیوع بیماری در کشور یا شهر مقصد است. سعی کنید از سفر به مقاصدی که شیوع بیماری در آن‌ها بالا است خودداری کنید تا مبادا نام شما به جدیدترین آمار مبتلایان اضافه شود.

دکتر روسو معتقد است اگر به هتلی می‌روید که شیوع بیماری در آن بسیار پایین باشد، اقامت شما بی‌خطرتر خواهد بود؛ زیرا احتمال برخورد شما با فردی که ناقل یا بیمار است کمتر است. اما با این حال، نمی‌توان ریسک ابتلا به بیماری را به صفر رساند. زیرا مردم از کشورهای مختلف جهان به هتل‌ها می‌آیند.

انتخاب دقیق مقصد - توصیه های مهم برای اقامت در هتل

2. پیش از رزرو اتاق درباره اقدامات پیشگیرانه هتل در قبال ایمنی مهمانان تحقیق کنید

دکتر برایان لابوس (Brian Labus)، استادیار دانشکده‌ی بهداشت عمومی لاس‌وگاس در دانشگاه نوادا (Nevada) معتقد است بیشتر خطر ابتلا به بیماری مربوط به افرادی است که در ارتباط نزدیک با دیگران هستند. هرچه کمتر با دیگران ارتباط داشته باشید، سلامت شما بیشتر تضمین می‌شود.

شما نمی‌توانید رفتار دیگران را کنترل کنید اما می‌توانید هتلی را انتخاب کنید که کارکنان و مهمانان را به انجام پروتکل‌های بهداشتی ترغیب می‌کند. آیا زدن ماسک واجب است؟ آیا هتل برای مهمانانی که ماسک ندارند، ماسک فراهم می‌کند؟ فاصله‌گذاری اجتماعی تا چه اندازه در این هتل رعایت می‌شود؟ آیا تابلوهای راهنما برای آگاهی مهمانان از سیاست‌های هتل وجود دارد؟ آیا محلول‌های ضدعفونی‌کننده‌ی الکلی در هتل در دسترس است؟ هر چندوقت یک‌بار هتل ضدعفونی می‌شود؟

دکتر جوناس نیلسِن (Jonas Nilsen) به شما پیشنهاد می‌کند سری به وبسایت هتل بزنید و سیاست‌های هتل در قبال ایمنی مهمانان را بخوانید. اگر تمام اطلاعات مورد نیاز شما در وبسایت نوشته شده باشد، نشان‌دهنده‌ی شفافیت فعالیت‌های هتل است. به این ترتیب می‌توانید از رعایت کردن پروتکل‌های بهداشتی در این هتل اطمینان داشته باشید.

اگر جواب سوال‌های خود را در وبسایت پیدا نکردید، بهتر است با هتل تماس بگیرید و مستقیما از آن‌ها بپرسید. هتل موظف است به سوالات شما پاسخ روشن و دقیق بدهد.

رزرو هتل در دوران کرونا

3. اقدامات هتل در قبال مهمانان بیمار را بررسی کنید

بدترین اتفاقی که ممکن است در طول سفر برایتان بیافتد این است که به طور ناگهانی احساس کنید بیمار شده‌اید. شما در شهر خودتان نیستید و نمی‌دانید باید چه کاری انجام دهید. آیا در این شرایط هتل شما را راهنمایی می‌کند؟ در این موارد هتل باید اطلاعات لازم درباره تست کرونا را در اختیار شما قرار دهد. می‌توانید از هتل درباره‌ی امکان دسترسی به پزشک یا نزدیک‌ترین امکانات پزشکی سوال کنید.

4. ماسک بزنید و حداقل ۲ متر از افراد فاصله داشته باشید

مهم نیست در کشور یا شهر مقصد استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی اجباری باشد؛ شما باید تحت هر شرایطی پروتکل‌های بهداشتیِ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری را رعایت کنید. ما هنوز به انتهای پاندمی کرونا نرسیده‌ایم و سفر کردن در چنین شرایطی می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد. در مکان‌های عمومی ماسک بزنید و حداقل ۲ متر از افراد دیگر فاصله داشته باشید. این قوانین برای آسانسورها هم صدق می‌کند.

توصیه های مهم برای اقامت در هتل

5. اتاقی را درخواست کنید که در چند روز گذشته کسی در اقامت نکرده باشد

بر اساس تحقیقی که در مجله‌ی پزشکی نیو انگلند (New England) منتشر شد، ویروس کرونا می‌تواند به مدت ۷۲ ساعت روی سطوحی مانند پلاستیک و استیل زنده بماند. پس اگر فرد دیگری شب قبل از اقامت شما در اتاق بوده باشد، ریسک ابتلا به بیماری افزایش پیدا می‌کند. بهتر است اتاقی را درخواست کنید که حداقل به مدت ۳ روز خالی بوده باشد. البته اگر اتاق‌ها پس از تسویه‌کردن مهمانان و پیش از ورود مهمان جدید به‌خوبی ضدعفونی شود، خطر ابتلا به ویروس کاهش می‌یابد. اما احتیاط شرط عقل است.

نکاتی برای اقامت در هتل در دوران کرونا

6. در بدو ورود اتاق خود را ضدعفونی کنید

اتاق‌های هتل پیش از ورود مهمانان جدید به‌طور کامل ضدعفونی می‌شود. اما بهتر است خیال خودتان را راحت کنید و در بدو ورود به اتاق آن را ضدعفونی کنید؛ به‌خصوص نقاطی مانند دستگیره‌ی در، کلید خاموش و روشن کردن چراغ، کنترل تلویزیون، سرویس بهداشتی و سطوح صافی مانند میز و کانترها که بیشتر در معرض تماس فیزیکی هستند.

دکتر نیلسن به شما پیشنهاد می‌کند ملحفه‌ای همراه خود بیاورید تا به‌عنوان یک لایه‌ی محافظ از آن استفاده کنید. البته چنین کاری ضرورت ندارد. تا زمانی‌که هتل‌ها درباره‌ی سیاست‌ها خود شفافیت به‌خرج می‌دهند، نیازی نیست تا این حد وسواس نشان دهید.

اما درمورد ملحفه‌ی تخت بهتر است احتیاط کنید و یک ملحفه‌ی اضافه همراه خود داشته باشید. زیرا حتی با وجود پاندمی کرونا هم ممکن است ملحفه‌ی تخت‌ها به‌خوبی شسته نشوند. احتمال ابتلا به ویروس کرونا از طریق ملحفه‌ی تخت بسیار ناچیز است اما می‌توانید با همراه داشتن یک ملحفه‌ی اضافه خیال خودتان را از این بابت راحت کنید. زمانی‌که به اتاق وارد می‌شوید، ملحفه‌ی روی تخت را بردارید و آن را داخل کمد بگذارید. سپس دست‌هایتان را بشویید.

7. پنجره را برای تهویه‌ هوا باز بگذارید

طبق گفته‌های دکتر روسو نیازی نیست نگران ورود ویروس از طریق سیستم تهویه‌ی هوا باشید. در حال حاضر هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از طریق تهویه‌ی هوا وجود ندارد و اطلاعات بسیار محدودی در دسترس است. حتی اگر هم انتقال ویروس از این طریق ممکن باشد، نسبت به نزدن ماسک و عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی احتمال خیلی کمتری دارد.

باز گذاشتن پنجره‌ها به ورود هوای آزاد کمک می کند. انتقال ویروس از طریق هوای آزاد در محیط‌های بسته با تهویه‌ی نامناسب بیشتر اتفاق می‌افتد. پس بهتر از پنجره‌ها را باز بگذارید تا هوای تازه به داخل اتاق وارد شود. سیستم تهویه‌ی خوب خطر پخش ویروس را کاهش می‌دهد.

10 توصیه مهم برای سفر و اقامت در هتل

8. کمتر از سرویس نظافت اتاق استفاده کنید تا تعداد افراد کمتری به اتاق شما تردد کنند

اگر خدمه هنگام ورود به اتاق شما ماسک به صورت داشته باشد، احتمال انتقال ویروس به هوا یا سطوح بسیار ناچیز خواهد بود. آنچه خطر انتقال ویروس را افزایش می‌دهد، حضور در کنار افراد دیگر است. بنابراین حضور خدمه‌ی هتل در اتاق شما تا حدودی شما را در معرض ابتلا قرار می‌دهد. اگر نگران این موضوع هستید، از دریافت سرویس نظافت اتاق خودداری کنید. می‌توانید درخواست کنید حوله‌ی تمیز را پشت درب اتاق‌تان قرار دهند.

9. به جای صرف غذا در رستوران از روم سرویس استفاده کنید

شما باید در مکان‌های عمومی از ماسک استفاده کنید. اما در عین حال نمی‌توانید با ماسک غذا بخورید. پس بهتر است از رفتن به رستوران و بار صرف‌نظر کنید و روم سرویس را انتخاب کنید. دکتر لابوس معتقد است اگر غذای خود را در اتاق‌تان میل کنید، کمتر با دیگران در ارتباط خواهید بود و خطر انتقال ویروس را کاهش خواهید داد.

ممکن است نگران کارکنانی باشید که غذا را به اتاق‌تان می‌آورند. اگر کارکنان هتل به‌طور مرتب عمل ضدعفونی دست را انجام دهند و ماسک به صورت داشته باشند، می‌توانند غذا را به اتاق شما بیاورند. اما هنگام تحویل دادن غذا باید حداقل ۲ متر از شما فاصله داشته باشند. می‌توانید درخواست کنید غذا را پشت درب اتاق قرار دهند تا نیازی به ارتباط با کارکنان هتل نداشته باشید.

در هتل از روم سرویس استفاده کنید

10. از امکاناتی مانند باشگاه ورزشی و اسپا استفاده نکنید

ممکن است در محل اقامت شما مکان‌هایی مانند باشگاه ورزشی و اسپا باز باشند اما بهتر است از آن‌ها استفاده نکنید. رفتن به باشگاه ممکن است بسیار مشکل‌ساز و خطرناک باشد زیرا نمی‌توان مردم را وادار کرد هنگام ورزش کردن ماسک بزنند. انجام ورزش‌های هوازی بدون استفاده از ماسک، ترشحات تنفسی را تا فواصل دورتری پخش می‌کند. پس هرگز از باشگاه‌های ورزشی استفاده نکنید.

استفاده از اسپاها هم ممکن است همین خطرات را داشته باشد. البته اگر برای ماساژ به اسپا می‌روید و شما و فرد ماساژدهنده هردو ماسک به‌صورت دارید، ریسک ابتلا به بیماری کاهش می‌یابد. اما همانطور که اشاره کردیم، اگر با فرد یا افرادی ارتباط داشته باشید، خطر ابتلا به بیماری همیشه وجود دارد. پیش از استفاده از اسپا درباره‌ی رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نحوه‌ی ضدعفونی اسپا تحقیق کنید. اگر باز هم شک داشتید، از رفتن به اسپا صرف‌نظر کنید.

طناز قربانی طناز قربانی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}