وین، مهم ترین مرکز تجاری و فرهنگی اتریش

سمیه وطن پرست
 • سمیه وطن پرست
 • 1395/8/24
 • 3 دیدگاه
{{selectedRate}}

وین پایتخت جمهوری اتریش و یکی از پر بازدیدترین شهرهای اروپا، بخش عمده‌ای از جذابیت و تاریخ غنی خود را وام‌دار موقعیت پرشکوه خود در ساحل رود زیبای دانوب می باشد. شهر وین برای قرنها دروازه بین شرق و غرب اروپا بوده، زمانی مرکز اصلی امپراطوری وسیع هابسبورگ قلمداد می‌شده و امروزه مهم‌ترین مرکز تجاری و فرهنگی اتریش است.

تور اروپا

وین همچنان با بسیاری از مناظر تاریخی و برنامه‌های متنوعی شامل رویدادها و سرگرمی‌ها، بازدید کننده‌های بسیاری را به خود جذب می‌کند. وین با فضایی بین‌المللی، دارای جذابیتی مسحور کننده است که متأثر از معماری ناب قدیمی، درشکه‌های معروفش که با نام «فیاکر» و همچنین کافه‌های جذاب کنار خیابان‌هایش با قهوه‌ها و آداب اتریشی می‌باشد. اگر با تور اتریش راهی شهر وین شدید، بازدید از این جاذبه‌ها را هرگز فراموش نکنید.

1. هافبورگ

قصر هافبورگ برای بیش از شش قرن مقر حکومت امپراطوری «هابسبورگ» و اقامتگاه رسمی هر یک از حاکمان رسمی اتریش از سال 1275 بوده و بی شک یکی از مهم‌ترین کاخ‌های وین به لحاظ تاریخی به شمار می‌رود. این کاخ که محل رسمی اقامت رئیس‌جمهور اتریش است، مجموعه وسیعی شامل چندین ساختمان بوده که نمایانگر دوره‌های مختلفی مانند معماری شکوفای دوره «گوتیک»، «رنسانس»، «باروک» و جنبش «روکوکو» هستند. این مجموعه 59 هکتاری دارای 18 مجموعه بنا، 19 حیاط و 2600 اتاق است. جاذبه‌های اصلی آن، آپارتمان سلطنتی، موزه «سی سی» و مجموعه نقره موجود در آن می‌باشد. از دیگر جاذبه های قابل ذکر در این مجموعه می توان به نمازخانه سلطنتی «بورگ کاپل»، موزه تاریخ طبیعی، کتابخانه ملی اتریش و خزانه هافبورگ با مجموعه بزرگ لباس‌های فاخر سلطنتی و امپراطوری مقدس روم اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری وین

2. مدرسه سوارکاری اسپانیایی

قدمت این مدرسه به زمان امپراطوری «ماکسیمیلیان دوم» می‌رسد و امروزه، یکی از جاذبه‌های اصلی وین می‌باشد که مخاطبان را با نمایش سوارکاری اعجاب انگیز در مدرسه سوارکاری زمستانی که به سبک باروک در کاخ هافبرگ، جایی که از سال 1753 در آن قرار گرفته، به وجد می‌آورد. بلیط‌های این نمایش به سرعت به فروش می‌رسند؛ بنابراین در سریع‌ترین زمان ممکن بلیط رزرو کنید.

جاذبه های گردشگری وین

3. کلیسای جامع سنت استفان

مهم‌ترین بنای گوتیک وین و کلیسای جامع اسقف اعظم از تاریخ 1722، کلیسای جامع سنت استفان است که بازدید آن را نباید از دست بدهید. کلیسای اصلی که در قرن 12 و به سبک رمانسک (رومی وار) ساخته شده بود، با بنایی جدیدتر در سبک (رمانسک متأخر) در قرن سیزدهم جایگزین شد. از بنای قدیمی دروازه‌های بزرگ و برج‌های مربوط به غیر مسیحیان به جا مانده است. بازسازی بعدی که در سبک گوتیک و در قرن 14 انجام شد، همراه با اضافه شدن جایگاه نمازخانه‌های «سنت الیجیوس»، «سنت تیرنا»، «سنت کاترین»! همچنین برج معروف 137 متری در بخش جنوبی مربوط به قرن 15 می‌باشد. نوسازی و ساخت و سازهای بعدی بین قرن 17 تا 19 ادامه پیدا کرد و تمام بنا پس از جنگ جهانی دوم مجدداً بازسازی گردید. از جمله جاذبه‌های آن می توان به بالارفتن از 343 پله برای رسیدن به اتاق ساعت و نمای تماشایی آن، برج شمالی، محل نگهداری ناقوس عظیم پومرین (یک آسانسور سریع بازدید کنندگان را به یک محل تماشایی می‌رساند) اشاره کرد. از دیگر جاذبه‌های آن، دخمه‌ی مربوط به قرن 14 و گنجینه کلیسای جامع می‌باشد که مهم‌ترین آثار هنری دست ساز کلیسای جامع را در خود جای داده است.

جاذبه های گردشگری وین

4. کاخ شونبرون

قصر دیدنی و مسحور کننده شونبرون که به قرن 18 تعلق دارد، نه تنها به خاطر معماری شگفت انگیزش بلکه برای محیط زیبای پارک مانندش ارزش بازدید دارد. این قصر با معماری سبک باروک یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های وین به شمار می‌آید که دارای 1441 اتاق و آپارتمان است،  بعضی از این اتاق‌ها سابقاً محل اقامت و استفاده ملکه «ماریا ترزا» بوده است. از مهم‌ترین جاذبه‌های آن امکان بازدید از آپارتمان‌های سلطنتی ازجمله اتاق امپراطور «فرانس جوزف والنات» می‌باشد. اتاق ملکه ماریا ترزا که از نکات جالب توجه آن می‌توان به باغ آپارتمان مبله و اتاق صبحانه که با هنر گل‌آرایی دخترانش زینت شده اشاره کرد. قصر و باغ شونبرون که به‌عنوان یکی از میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده از جمله آثاری است که فرصت بازدید از آن را نمی توان از دست داد. اگر با کودکانتان مسافرت می‌کنید موزه کودکان را حتماً بازدید نمایید، جایی که در آن می‌توانند از تجربه لباس پوشیدن مانندِ شاهزاده و یا یک شاهزاده خانم لذت ببرند.

جاذبه های گردشگری وین

5. قصر بلودر

در میان تمام جاذبه‌های مشهور وین، قصر بلودر گل سر سبد محسوب می‌شود و در حقیقت مجتمعی است متشکل از دو ساختمان باشکوه که به سبک باروک ساخته شده است: کوشک پایین (آنترس) و کوشک بالا (اوبرس). از نکات بارز کوشک بالا می‌توان به سالن بزرگ آن به همراه مجسمه‌ها و پله‌های تشریفات که با گچ کاری و نقاش‌های دیواری تزئین شده است، اشاره کرد. سالن مرمر، یک سالن دوطبقه باشکوه به همراه مجسمه‌های مختلف، نقاشی‌ها و ستون‌های گچ کاری شده می‌باشد که یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی این مجموعه به شمار می‌آید. کوشک پایین نیز دارای یک سالن مرمر است که به خاطر تابلو‌های گچی بیضوی و گچ‌کاری زیبای ستون‌هایش و همچنین گالری مرمری که برای نگهداری مجسمه‌های تاریخی ساخته شده است شهرت دارد. از دیگر ساختمان‌های برجسته این مجموعه می‌توان به قصر زمستانی، ساختمانی با سبک معماری باروک که زمانی محل خزانه داری دادگاه بوده، نارنجستان، اصطبل‌های کوشک (محل نگهداری گنج های قرون‌وسطی) و باغ‌های بلودر و فواره‌های اتصال دهنده بین دو کوشک اشاره نمود. مجموعه هنریِ وسیعی که مجسمه‌ها و نقاشی‌هایی از قرن 12 تا 16 را در برمی‌گیرد، از دیگر جاذبه‌های قابل ذکر این قصر به شمار می‌آید.

جاذبه های گردشگری وین

6. خانه اپرای وین

خانه‌ اپرای وین یکی از بزرگ‌ترین و پرشکوه‌ترین سالن‌های نمایش دنیا به حساب می‌آید که میزبان مشهورترین آهنگسازان، رهبران ارکستر، تک‌نوازان و رقصنده‌ها بوده است. نمایش‌های اپرا و باله دست کم 300 بار در سال بر روی استیج آن اجرا می‌شوند، نمایش‌هایی که با وسواس انتخاب شده و موسیقی آن به سال 1625، زمانی که اولین اپرای وین اجرا گردید باز می‌گردد. خانه عظیم اپرای فعلی در سال 1869 ساخته شده است و به خاطر سبک رنسانس فرانسوی آن مورد توجه می‌باشد. از جمله نکات بارز داخلی این بنا می‌توان به پلکان عظیم منجر به طبقه اول به نام  «Schwind Foyer» (به احترام او به خاطر نقاشی‌های معروفش از صحنه‌های اپرا نام گذاری شده است) و اتاق نفیس چای با پرده‌های منقش ارزشمندش اشاره نمود. با داشتن فضایی برای 2211 از تماشاگران و 110 موسیقیدان، خانه اپرا محل برگزاری ارکستر فیلارمونیک وین نیز می‌باشد.

جاذبه های گردشگری وین

7. ساختمان پارلمان اتریش

ساختمان پارلمان اتریش که از سال 1918 محل مجلس فدرال و ملی اتریش می‌باشد با ابعاد وسیع خود همگان را تحت تأثیر قرار می‌دهد. این ساختمان که در سال 1883 به منظور استفاده نمایندگان سلطنتی و استانی تکمیل گردیده، از معماری یونانی بسیار تأثیر گرفته است که آثار آن را می‌توان در ستون‌های کرنتی (Corinthian) و تزئینات غنی آن مشاهده کرد. (از نکات قابل توجه آن حجاری های بیرونی آن است که اعطای قانون اساسی به‌وسیله «فرانتس ژوزف اول» به 17 تن از مردم اتریش را به همراه تعدادی مجسمه و نقش برجسته مرمر به تصویر می کشد.) از دیگر نکات جذاب این بنا، نماد «الهه پالاساتنا آتن» که مجسمه‌ای چهار متری بوده و با طلا تزئین شده و همچنین مجسمه‌هایی که نماد رودخانه دانوب (Danube)، اینن (Inn)، اِلبه (Elbe) و مولدوا (Moldau) می‌باشد.

جاذبه های گردشگری وین

8. کلیسای کارل‌اسکیرچ | Karlskirche

این کلیسا به «سنت چارلز بُرومئو» پیشکش شده است، قدیسی که در زمان طاعون برای مردم دعا می‌خوانده است. کلیسای کارل اسکیرچ در سال 1737 بنا شده و مهم‌ترین بنای مذهبی باروک در اتریش می‌باشد. گنبد 72 متری و ستون‌های پیروزی 33 متری آن که تقلیدی از ستون «تراژان» در روم است، سبب شهرت این بنا گردیده. بر روی این دو ستون ردیف‌های مارپیچی وجود دارد که بخش‌هایی از زندگی «چارلز قدیس» را به تصویر کشیده است. از نکات برجسته در داخل بنا می‌توان به نقاشی‌های دیواری شگفت‌آور از «سنت سیسیلیا» اشاره نمود. نقاشی بالای محراب یکی از جاذبه‌های خاص این بنا به شمار می‌رود.

جاذبه های گردشگری وین

 9. تئاتر ملی وین

بنای فوق‌العاده تئاتر ملی وین (تئاتر بورگ) شهرت خود را مدیون نمایش‌های آلمانی زبانی که به روی صحنه آن اجرا شده می‌باشد. بسیاری از نام‌های پرآوازه بر روی چهار صحنه‌ی نمایش آن از زمانی که توسط «امپراطور جوزف دوم» در سال 1776 به‌عنوان تئاتر دربار ساخته شده است، به اجرا پرداخته‌اند. پس از یک آتش سوزی ویرانگر در سال 1945، سالن تئاتر به تدریج بازسازی و در سال 1955 دوباره گشوده شد و از آن زمان به‌عنوان مهم‌ترین سالن تئاتر کشور قد علم نمود. علاوه بر ابعاد و همچنین استاندارد بودن فضای نمایشی آن، فضای خارجی ساختمان به دلیل وجود تندیس‌ها تزئینی متعدد، سن‌ها و مجسمه‌های نیم تنه تحسین برانگیز می‌باشد. فضای داخلی نیز با دکوراسیون غنی با سبک باروک فرانسوی و پله‌هایی با نقاشی‌هایی از «گوستاو» و «ارنست کلیمت» به اندازه فضای خارجی بنا مسحور کننده است.

جاذبه گردشگری وین

10. شهرداری وین

ساختمان شهرداری وین، بنای عظیمی به سبک نئوگوتیک می‌باشد که به‌عنوان مرکز اداری شهر مورد استفاده است. این بنا که به خاطر ابعادش نظر‌ها را به خود جلب می‌کند، مساحتی حدود 14000 متر مربع از محل سابق رژه ارتش را اشغال نموده است. این ساختمان جذاب در سال 1883 تکمیل شده و به خاطر وجود مجسمه Rathausmann (تندیسی که پرچمی فلزی را به‌عنوان هدیه‌ای از طرف ارباب قفل سازش به شهر تقدیم می‌نماید) در بالای برج 98 متری آن مورد توجه می‌باشد. حیاط مسقف در مرکز بنا که بزرگ‌ترین حیاط از هفت حیاط موجود در بنا می‌باشد، برای کنسرت‌های محبوب تابستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله جاذبه‌های گردشگری بنای سالن اشمیت، ورودی بزرگی که درشکه‌ها برای رساندن مسافرانشان می‌توانستند به آن وارد شوند و دو راه پله‌ی عظیمی که بازدیدکنندگان را به سالن اجتماعات هدایت می‌نمایند را می‌توان برشمرد. از دیگر دیدنی‌های قابل توجه بنا، اتاق نظامی، اتاق سنا (به خاطر سقف طاق دارش که با برگ طلا تزئین شده و شمعدان بزرگ سبک هنر نو موجود در آن شهرت دارد) و اتاق کار شهردار می‌باشند.

جاذبه های گردشگری وین

11. بنای یادبود و میدان ماریا ترزا

بنای یادبود ملکه ماریا ترزا یکی از عظیم‌ترین بناهای وین بوده و در میدانی به همین نام در همسایگی موزه تاریخ هنر و موزه تاریخ طبیعی قرار گرفته است. این مجسمه به دستور فرانس ژوزف اول ساخته و در سال 1887 رونمایی شده است. این یادبود عظیم ملکه را بر روی تخت سلطنت و در حالی که با شخصیت‌های مهمی از جمله تعدادی از ژنرال‌های سواره نظام احاطه شده است به تصویر می‌کشد. تندیس‌های بالایی نمایانگر شخصیت‌های برجسته در حوزه سیاست، اقتصاد و هنر از جمله هایدن، گلاک و کودک نابغه، موتزارت می‌باشند. (اگر در کریسمس از این بنا بازدید کردید حتماً از بازارهای معروف جشن کریسمس که در این محل برگزار می‌شوند، بازدید نمایید).

جاذبه های گردشگری وین

12. باغ وحش وین

باغ وحش وین در واقع زمانی دامگاه امپراطور فرانسیس بوده که در سال 1752 تأسیس گشته و قدیمی‌ترین باغ وحش دنیا به شمار می‌رود. بسیاری از ساختمان‌های باروک این مجموعه به همان شکل اول حفظ شده‌اند و یکی از مشهورترین باغ‌وحش‌های اروپا برای بازدید است، به ویژه اگر زمانی را در پاوین سلطنتی قرن 18 که امروزه به کافه بسیار بزرگی تبدیل شده برای رفع خستگی سپری نمایید. از ویژگی بارز این باغ وحش با بیش از 750 گونه جانوری، می‌توان به پانداهای قول پیکر آن و توله‌هایشان و همچنین، موجودات شگفت‌انگیزی که در جنگل‌های بارانی و آکواریوم نگهداری می‌شوند، اشاره کرد.

جاذبه های گردشگری وین

13. پارک پراتر

بازدید از پراتر، پارک طبیعی بزرگی که بین دانوب و کانال دانوب قرار گرفته، تقریباً مانند این است که به دنیای دیگری قدم می‌گذارید. پارک پراتر با مساحت 3200 جریب که زمانی شکارگاه سلطنتی بوده است، از دیرباز یکی از محبوب‌ترین مناطق تفریحی وین به حساب می‌آمده است. در اینجا برای هر فردی با هر سن و سلیقه جاذبه‌ای وجود دارد، از هیجان در منطقه Wurstel با پارک تفریحی قدیمی آن تا غذا خوردن و رقصیدن! از جاذبه‌های این پارک، سواری با چرخ‌وفلک غول‌پیکر، از نکات عطف وین است که از سال 1896 امکان تماشای نمایی بی نظیر از شهر را فراهم آورده است. (اگر توان مالی دارید، کابین فوق العاده لوکس را انتخاب نمایید که برای بیش از 12 نفر مناسب می‌باشد). بنای یادبود پریتر زیرر (Prater Ziehrer)، مجسمه‌ای بسیار پر ابهت از زندگی موسیقیدان CM Ziehrer که در سال 1960 ساخته شده، موزه پریتر با مستنداتی که بیانگر تاریخ پارک می‌باشد، افلاک نما و راه‌آهن بخار مینیاتوری لیلی پوتی که مسیری 4 کیلومتری را در نزدیکی خیابان اصلی طی می‌کند از دیگر جاذبه‌های قابل ذکر این مجموعه می‌باشند. در جای دیگر در این پارک اتاق وسیعی برای اسب‌سواری وجود دارد، شنا کردن در استخر ورزشگاه، فوتبال، دوچرخه‌سواری، تنیس و بولینگ از دیگر سرگرمی‌های این پارک می‌باشند. دانوب پارک (Donaupark) که در نزدیکی آن واقع شده است، یک فضای باز 250 هکتاری که دارای یک راه‌آهن سرگرم کننده مینیاتوری، دریاچه مصنوعی (با گیاهانی چون زنبق و سوسن) و یک تئاتر می باشد که بی‌شک ارزش بازدید دارد.

جاذبه های گردشگری وین

 14. خانه هوندرد واسا

خانه «هوندرد واسا» که به‌عنوان خانه "طبیعت و انسان دوستانه" شهرت دارد، قطعاً عجیب و غریب ولی همچنان جذاب بوده و ارزش تماشا دارد. این خانه که توسط نقاش «فریدِن رایش هوندرد واسا» طراحی شده است، بار رنگ‌های روشن و زنده خود در سال 1985 تکمیل شد و ساکنان اصلی آن –که البته جای تعجب ندارد -هنرمندان، روشنفکران و افرادی خلاق (بسیار شبیه به معمار خود) می‌باشند. اگرچه، تنها می‌توانید از تماشای نمای خارجی این ساختمان رنگارنگ لذت ببرید، در نزدیکی این بنا، ساختمان دیگری به نام (Kunsthaus) وین وجود دارد، مجموعه‌ای از آپارتمان‌ها که دارای تراس کافه بوده و می‌توانید برای مدت طولانی در آن‌ها استراحت کرده و از محیط فرح‌بخش آن لذت ببرید.

جاذبه های گردشگری وین

 15. آرامگاه شاهنشاهی و کلیسای کاپوچین

این کلیسا که به مریم مقدس پیشکش شده است، به خاطر سرداب سلطنتی خود مشهور می‌باشد، جایی که 145 عضو از خانواده سلطنتی هابسبورگ در آن دفن شده‌اند (تقریباً تمام ملکه‌های اتریش از سال 1633 در این مکان به خاک سپرده شده‌اند). ازجمله جاذبه‌های آن سرداب مربوط به بنیان گذاران این بنا، «پادشاه ماتیاس» که در 1619 از دنیا رفت و ملکه آنا که در 1618 چشم از جهان فروبست، می‌باشد. سرداب «ماریا ترسا» از دیگر جاذبه‌های این مجموعه شگفت‌انگیز است، تالار گنبد داری که یک قبر سنگی بزرگ در سبک روکوکو در آن خودنمایی می‌کند و برای ملکه که در 1780 وفات یافت ساخته شده است. این مقبره سنگی به شکل یک تخت تشریفاتی است که در بالای آن زوج سلطنتی با یک فرشته و تاجی از ستارگان قرار دارند و در کناره‌ها نقش برجسته‌هایی وجود دارند که صحنه‌هایی از زندگی ملکه ترسا را توصیف می‌نمایند.

جاذبه های گردشگری وین

16. کلیسای دانشگاهی سنت پیتر

این کلیسا که با گرته‌برداری از کلیسای سنت پیتر در رم ساخته شده است، در محلی بنا شده که در اصل به یک کلیسای روم متعلق بوده و پس از آن جایگاه کلیسای دیگری بوده که به‌وسیله شارلمان در 792 پس از میلاد مسیح بنا شده بوده است. عمارت فعلی در قرن 18 ساخته شد و دارای یک گنبد عظیم با دیوارنگاری‌های عالی و گنجینه‌های هنری می‌باشد. از دیگر ویژگی‌های این کلیسا نمازخانه باربارا با مدخل ورودی با شکوه آن می‌باشد. ستون طاعون، ستون 21 متری در سبک باروک که به نشانه پایان طاعون ویرانگر سال 1679 که جان دست کم 75000 نفر از ساکنان وین را گرفت در نزدیکی این کلیسا ساخته شده است و از جاذبه های این محوطه می‌باشد. همچنین صومعه اسکاتلندی (Schottenstift)، در قرن 12 ساخته شده از آن زمان تا حال به طور گسترده بازسازی و توسعه داده شده است. مدرسه آن دانش آموزانی چون یوهان اشتراوس و آخرین امپراتور اتریش، چارلز اول را پروش داده است، همچنین این بنا دارای مجموعه‌ای از آثار هنری ازجمله قطعاتی از 16 تا قرن 19 می‌باشد.

جاذبه های گردشگری وین

17. خیابان کارتنر اشتراسه و آبنمای دانر

اگر پس از ساعت‌ها گردش در موزه‌ها و گالری‌ها به دنبال تماشای ویترین مغازه‌ها بودید، بهتر است به شیک‌ترین خیابان وین، کارتنر اشتراسه، سری بزنید. این منطقه  فوق العاده جذابیتش را مدیون درختان لیمو ترش، کافه‌های کنار خیابان، مغازه‌های مد روز، بوتیک‌های الگانت و مراکز خرید شلوغ موجود در آن می‌باشد؛ همچنین بسیاری از ساختمان‌هایی که در این منطقه می‌بینید به قرن 18 تعلق دارند. از دیگر نکات قابل ذکر، آبنمای نفیس دانر است که در سال 1739 توسط جرج رافائل دانر برای نشان دادن «قدرت و دانش» فرمانروای شهر ساخته شده است. (ساخت این بنا مسلماً به فرمان کسانی بوده که در آن زمان اداره شهر را به دست داشته‌اند).

جاذبه های گردشگری وین

سمیه وطن پرست سمیه وطن پرست
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}