۱۳ جاذبه برتر گردشگری بروکسل

شبنم قدیرنژاد
 • شبنم قدیرنژاد
 • 1395/9/21
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بروکسل، پایتخت بلژیک، جایگاه اصلی خانواده سلطنتی بلژیک و پایتخت اتحادیه اروپا؛ شهری است که با همه‌ی اعتبار آن به طور قابل ملاحظه‌ای کوچک، آسان‌گیر و خوش دسترس است. در اینجا، احساس زندگیِ بلژیکی و فرهنگ فوق‌العاده‌ی رستوران‌ و کافه‌اش را دریافت خواهید کرد.

تور اروپا

اگر چه بروکسل ممکن است جاذبه‌های درخشان دیگر شهرهای بلژیک را نداشته باشد، اما پایتخت، با مجموعه‌ای از موزه‌های در سطح جهان و گالری‌های هنری، همچنین مناظر متفاوتی مانند اِتومیِم (Atomium) و برخی از بقایای فوق‌العاده از معماری‌های قدیمی، قادر است تا گردشگران را برای چندین روز مشغول کند. هنگامی که در شکوه و جلال گوتیک و باروک غرق شده‌اید، فراموش نکنید که شکلات معروف بروکسل را تجربه کنید. در این نوشتار، مهم‌ترین جاذبه‌های شهر بروکسل را به شما معرفی خواهیم کرد:

۱. محلِ بزرگ (Grote Markt)

درست در قلب شهر قدیمی بروکسل، میدان اصلی شهر (شناخته شده به عنوان محل بزرگ) قرار گرفته که یکی از بهترین مکان‌های حفاظت شده در اروپا است. بیشتر سرشت زیبای این میدان از معماری منحصر به فرد خیلدِهاوزِنِ زیبا (Gildehuizen) با شیروانی‌های باشکوه، ستون‌های چهارگوش، نرده‌ها، کارخانه سنگ بری‌های منحنی قطور و دکوراسیون غنی طلایی گرفته شده است. بیشتر آن‌ها بین سال‌های ۱۶۹۶ و ۱۷۰۰ در سبک باروک اما با برخی از تأثیرات فلمنگی (Flemish) ساخته شده‌اند. مشخص‌ترین ساختمان این میدان هتل دو فیله (Hôtel de Ville) (تالار شهر) است که در سال ۱۴۰۲ با هدف پیشی گرفتن از اِستادهاوس (Stadhuis) در شهر رقیب (بروژ) ساخته شد. در داخل، چند اتاق باشکوه وجود دارد. از چشمگیرترین آن‌ها، ماکسیمیلیان چمبرهانگ (Maximilian Chamberhung) با پرده‌های نقش دار بروکسلی، اتاق بزرگ شورا با سقفی فوق‌العاده توسط ویکتور جانسنز (Victor Janssens) است.

دیدنی های بلژیک

۲. کلیسای جامع سنت میشل | Saint-Michel Cathedral

این کلیسای گوتیک که به «سنت مایکل» و «سنت خودولا» (St. Michael and St. Gudula) اهدا شده، برای اولین بار در سال ۱۲۲۵ تأسیس شد، اما در قرن ۱۵ به پایان رسید. نمای چشمگیر آن، به طور باشکوهی از ردیف وسیعی از پلکان بالا رفته و با برج‌های دوقلوی ۶۹ متریِ طراحی شده توسطِ «یان ون رویزبرویِگ» (Jan van Ruysbroeck) پوشیده شده است. فضای داخلی متناسب و زیبایَش با هزینه‌ی بالایی مبله شده و جایگاهی برای برخی از پنجره‌‌‌های شیشه‌ای رنگی و برجسته‌ی ایجاد شده توسط «برنارد ون اُرلی» (Bernard van Orley) می‌باشد. به سمت جناح‌های کلیسا بروید تا از بهترین نمونه‌های به تصویر کشیده شده‌ی چارلز پنجم و ایزابلای پرتغال (جناح جنوبی) و زوج سلطنتی مجارستان لویی دوم و مریم (جناح شمالی) دیدن کنید و سپس به کلیسای کوچک سوگند مقدس (Chapel of the Holy Sacrament)، سمت چپ گروه کر بروید جایی که پنجره، داستان «معجزه‌ی میزبان» (Miracle of the Host) را به تصویر کشیده است.

دیدنی های بلژیک

۳. مرکز کُمیک استریپ بلژیک (Belgian Comic Strip Center)

این ساختمان پر زرق و برق در سال ۱۹۰۶ توسط «ویکتور هورتا» طراحی شده و جایگاه فوق‌العاده‌ی «کمیک استریپ» است که به تاریخ کارتون و کمیک استریپ در کشور اختصاص داده شده است؛ جایی‌ که به جهانِ «اسمورف‌ها» و «تن تن» را ارائه داده است. نمایشگاه‌های مداوم دوره‌ای از ۲۰۰ نقاشی‌ کُمیک استریپ اصلی توسط هنرمندان بلژیک و فرانسه در اینجا دایر است. علاوه بر این، این موزه اسناد محبوب کمیک استریپ بلژیکی و فرانسوی را از طریق مجموعه‌ای با سرپرستی هوشمندانه از نسخه‌های خطی، پیش‌نویس طرح و مجموعه بازسازی‌های خلاقانه از جمله سالن «لوک خوش شانس»، تیم و استراپی و موشک کاپیتان هادوک را نگه‌داری می‌کند.

دیدنی های بلژیک

۴. کاخ سلطنتی | Place Royale

این کاخ توسط خانواده سلطنتی بلژیک به عنوان محل اقامت رسمی استفاده می‌شود. پرچم بلژیک آویزان شده از سقف، حضور پادشاه را نشان‌ می‌دهد و تغییر تشریفاتی نگهبان‌ها هر روز ساعت ۱۴:۳۰ صورت می‌گیرد. اطراف کاخ مجموعه‌ای از ساختمان‌های فرهنگی وجود دارد که نمای نئوکلاسیکشان به رخ کشیده می‌شود. کاخ آموزش (Palais des Académies) که محل آموزش سلطنتی علوم و محل اقامت ولیعهد آرِنج (Orange) بوده و همچنین کاخ هنرهای زیبای (Paleis voor Schone Kunste) در سمت غرب میدان، طراحی و ساخته شده در دهه ۱۹۲۰ توسط ویکتور هورتا (Victor Horta)، از بهترین نمونه‌ها هستند.

دیدنی های بلژیک

۵. موزه‌ی سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک | Belgian Royal Museum of Fine Arts

موزه سلطنتی هنرهای زیبای بلژیک (۱۸۷۵-۱۸۸۱) یکی از بزرگ‌ترین و بهترین گالری‌های هنری در جهان است. این موزه که برای اولین بار در سال ۱۷۹۷ توسط یک مجموعه رشد کرد، در اصل کاخ سابق «چارلز لورن» (Charles of Lorraine) بود. این مجموعه به موزه هنرهای زیبا (Musées Royaux) در سال ۱۸۴۶ تبدیل گشت که به دو بخش تقسیم می‌شود: موزه هنر باستان (Musée d'art ancien) با مجموعه معروف فلمنگی (Flemish) و هلندی استادان قدیمی از جمله آثار پتروس کریستوس (پیتا)، راجر ون در ویدن (عزاداری مسیح)، دِرک بوتس (قضاوت امپراتور اتو)، هانس مملینگ و «ستایش خوب مگی» توسط جرارد دیوید؛ و موزه هنر مدرن (Musée d'art moderne) که عمدتاً دارای طیف وسیعی از آثار بلژیکی قرن ۱۸ و ۱۹ می‌باشد.

دیدنی های بلژیک

۶. آتومیِم (Atomium)

آتومیِم نشان اختصاصی معروف بروکسل است و اگر چه برای رسیدن به آن از یک سفر کوتاه با تراموا ناگزیرید، اما ساختار فولادی و آلومینیومی ۱۰۲ متری و عجیب و غریبش که توسط معمار «آندره واترکین» (André Waterkeyn) برای نمایشگاه جهانی بروکسل در سال ۱۹۵۸ طراحی شده، سورئال‌ترین جاذبه‌ی شهر است. این ساختمان نشان دهنده یک مولکول آهن است که ۱۶۵ میلیون بار بزرگ شده و بازدیدکنندگان می‌توانند به داخل بروند؛ جایی که در آن چهار مورد از نه کُره، در حال حاضر برای ارائه نمایشی در مورد زندگی انسان به نام بایوجینیِم (Biogenium) استفاده می‌شوند.

دیدنی های بلژیک

۷. مرکز شهر شمالی | Northern City Center

کلیسای با شکوه سنت کاترین (Sainte-Catherine) در سال ۱۸۵۰ با ترکیبی مشتق از سبک لاتین، گوتیک و رنسانس به جای ساختمانی قدیمی‌تر ساخته شد. از جاذبه‌های داخلی آن می‌توان به تصویر حضرت مریم با پوست تیره مربوط به قرن ۱۴ یا ۱۵ و یک نقاشی توسط «دو کرِیر» (de Crayer) اشاره کرد. در سمت غرب، بازار ماهی دلپذیر، یادآور این است که این اسکله‌ای در شهر قدیمی بود. نمای باشکوه کلیسای «سنت ژان باپتیست آو بگینیژ» (Saint-Jean-Baptiste au Béguinage Cathedral) حتی زمانی که از فاصله‌ای در بازار ماهی دیده می‌شود چشمگیر است. کلیسا که از یک صومعه بِگوئِن (Béguine) در قرن ۱۳ باقی مانده، بین ۱۶۵۷ و ۱۶۷۶ تأسیس شد. این کلیسای طراحی شده توسط «لوک فایدهِرب» (Luc Fayd'herbe) یکی از بهترین‌ کلیساهای باروک فلمنگی-ایتالیایی در بلژیک است.

دیدنی های بلژیک - بروکسل

۸. مون دِ آرت | Mont des Arts

مون دِ آرت از سال ۱۹۵۶ تا ۱۹۵۸ ایجاد شده و فضای خوب بین کاخ سلطنتی و منطقه دو آلبرتین (Place de l'Albertine) را اشغال کرده است. این مجموعه معماری متشکل از ساختمان‌های بزرگی شامل بیبلیوتِکِ آلبرت یک (The Bibliothèque Albert I) و کاخ کاملاً مدرن دِلا داینستی (Palais de la Dynastie) و کاخ کنگره (Palais de Congrès) می‌باشد. از میدان بین آنها نمای زیبایی از پایین‌ مرکز شهر است. بیبلیوتِکِ آلبرت یک در طول دوره حکومت بورگوندی تأسیس شد و شامل بیش از سه میلیون جلد همراه با مجموعه‌ای ارزشمند از نسخه‌های خطی و چندین موزه جالب است.

دیدنی های بلژیک

۹. کلیسای نوتردام دو سابلون | Notre-Dame du Sablon

کلیسای قرن پانزده تا شانزدهمِ نوتردام دو سابلون (بانوی ما از سابلن - Onze Lieve Vrouw op de Zavel)، به طور کلی یکی از زیباترین کلیساهای گوتیک اخیر بلژیک در نظر گرفته می‌شود که جایگزین کلیسای کوچکی شد که برای اولین بار در گستره شنی سابلن توسط انجمن صنفی کراسبومِن (Crossbowmen's) در ۱۳۰۴ ساخته شد. داخل کلیسا به دلیل رنگ‌آمیزی خاص و شگفت‌انگیز شیشه‌ای خود نفس‌گیر است. همچنین از دیگر موضوعات قابل توجه کلیسای کوچک آرامگاه خانواده تورن و تَکسیس (Thurn und Taxis family) می‌باشد که تا حدودی اثر لوک فایدهِرب (Luc Fayd'herbe) است. در محراب یک کپی از مجسمه مریم باکره نگهداری می‌شود که افسانه‌‌اش این است که عکس حضرت مریم توسط خانمی به نام بائِت سوتِنز (Baet Soetens) از آنتوِرپ (Antwerp) آورده شده که توسط آن این مجسمه پدیدار گشته است.

دیدنی های بلژیک

۱۰. پارک سنکوانتنِر Parc du Cinquantenaire

این پارک در سال ۱۸۸۰ به مناسبت گرامیداشت ۵۰امین سالگرد کشور تأسیس شد. محور آن، کاخ یادبود سَنکوانتِنِر  است. دو جناح آن که با طاق عظیمی از سال ۱۹۰۵ با طراحی معمار فرانسوی شارل گیرالت (Charles Girault) در ارتباط اند، جایگاه دو مورد از جالب‌ترین موزه‌های بروکسل هستند. موزه سلطنتی و موزه تاریخ یکی از گسترده‌ترین مجموعه‌های پارچه‌های نقش دار در جهان است و موزه ارتش بلژیک و موزه تاریخ نظامی (Koninklijk Museum van het Leger en van de Militaire Geschiedenis) نمایی کلی از توسعه فن‌آوری نظامی و مبارزات بزرگ در خاک بلژیک را فراهم می‌کند.

دیدنی های بلژیک

۱۱. قصر سلطنتی | Château Royal

اگرچه خود قصر سلطنتی که اقامتگاه خانواده سلطنتی بلژیک است، برای عموم آزاد نیست، اما پارک اطراف آن در «لاکن» (Laeken) عمومی می‌باشد. در آنجا پیاده‌روهایی فرح‌بخش و جاذبه‌های قابل توجهی مانند بنای تاریخی «لئوپلد اول» (Leopold I) در مرکز گلزار دایره‌ای مقابل کاخ وجود دارند. برج ژاپنی، در شمالی‌ترین گوشه پارک، در اصل برای نمایشگاه پاریس ۱۹۰۰ ساخته شد. گلخانه‌ها، بناهایی در زمان لئوپولد دوم هستند که باغ‌های برجسته‌ای دارند و در طول ماه آوریل و مه، زمانی که بسیاری از گیاهان گل داده‌اند، به روی عموم باز هستند.

دیدنی های بلژیک - بروکسل

۱۲. کلیسای ملی قلب مقدس | Basilique Nationale du Sacré Coeur

منطقه کوئکولبرگ (Koekelberg) توسط کلیسای بزرگ ملی قلب مقدس (Nationale Basiliek van het Heilig Hart) احاطه شده است که پنجمین کلیسای بزرگ در جهان و زاییده افکار لئوپولد دوم می‌باشد که در سال ۱۹۰۵ به مناسبت ۷۵ اُمین سالگرد این کشور شروع به کار کرد. این ساختمان تنها در سال ۱۹۷۰ تکمیل شد. با این وجود جای تعجب نیست که همزمان با جثه عظیمش (۱۴۱ در ۱۰۷ متر) مخلوطی از سبک‌های متفاوت باشد. در داخل مجموعه‌ای بسیار عالی از هنر و یک نمایشگاه برپا از تاریخ کلیسا است. تصویر مسیح که در حال دعای خیر گفتن در بالای محراب آویزان است، توسط «ژرژ مین» (Georges Minne) انجام شده است. از بالای گنبد منظره‌ی خیره کننده‌ای از شهر و حاشیه شهر تا آنتورپ (Antwerp) قابل دیدن می‌باشد. در آنجا می‌توان دوربین دوچشمی اجاره کرد.

دیدنی های بلژیک - بروکسل

۱۳. اَبِی دِلا کامبرِ | Abbaye de la Cambre

در سال ۱۲۰۰، راهبه‌های سیسترسیها (Cistercian) صومعه‌ای در اینجا پیدا کردند که بعدها در قرن ۱۶ ویران و پس از آن بازسازی شد. هم اکنون صومعه‌ در مجموعه‌ای از باغ‌های دوست داشتنی فرانسوی (French gardens)، جایگاه موسسه جغرافیایی ملی و کالج هنر است. کلیسای سابق صومعه‌ای قرن ۱۴ ساختمانی زیبا طاقی به سبک باروک است. در داخل یک نقاشی توسط آلبرت بوتس «استهزای مسیح» (The Mocking of Christ) و حرم سنت بونیفیس (St. Boniface)، اسقف قرن ۱۳ بروکسل می‌باشد. پنجره‌های ایوان با تلاش بیش از ۴۰ راهبه تزیین شده‌اند.

دیدنی های بلژیک - بروکسل

شبنم قدیرنژاد شبنم قدیرنژاد
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}