مقبره ناپلئون در زیر گنبد طلایی موزه انولید پاریس

مجید رضایی
 • مجید رضایی
 • 1395/12/7
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

نولید در پاریس ابتدا به منظور اسکان دادن جانبازهای جنگی کشور فرانسه تأسیس شد و با دفن ناپلئون در آنجا اهمیت بیشتری یافت.

تور اروپا

مقبره‌ی ناپلئون بناپارت در سردابه‌ی مرکزی کلیسای انولید در شهر پاریس قرار دارد. ناپلئون پس از قریب ۷ سال زندگی در تبعید، در تاریخ ۵ می ۱۸۲۱ در جزیره‌ی سنت هلن درگذشت. پیکر او در همین جزیره به خاک سپرده شد. پس از ۲۰ سال و به دستور حکومت فرانسه، بقایای جسد او به پاریس منتقل شد تا در مقبره‌ای به عظمت و ارزش زندگی او، دفن شود. اگر مسافر تور فرانسه هستید، بازدید موزه انولید و مقبره ناپلئون را در برنامه‌های خود بگنجانید.

تاریخچه موزه انولید پاریس

«هتل ملی اَنوَلید» (Hôtel national des Invalides) یا همان «موزه نظامی انولید» در پاریس، مجموعه‌ای از ساختمان‌ها است که چندین موزه، آثار تاریخی و کلیسا را دربرمی‌گیرد. ساخت این مجتمع در سال 1671 به دستور «لویی چهاردهم» شروع شد تا جانبازان جنگی معلول یا بی‌بضاعت بتوانند در آن زندگی کنند. ابتدا قرار بود برای ساختمان این بنا به چندین سربازخانه و یک بیمارستان افاقه شود؛ اما درنهایت پادشاه، طرح معمار فرانسوی یعنی «لیبرال برونت» (Liberal Bruant) را انتخاب کرد که ساختمان باشکوه آن از یک کلیسا و حیاط سلطنتی نیز تشکیل می‌شد. سرانجام، ساخت این بنا در سال 1676 به پایان رسید و حدود 4,000 جانباز جنگ را در خود جای داد.

موزه نظامی انولید پاریس - کلیسای سنت لویی

این عمارت در شرق «مدرسه نظامی» یا همان «اِکول میلیتر» (Ecole Militaire) واقع شده است. طول نمای روبروی این عمارت به 196 متر می‎رسد و به «رود سن» اشراف دارد که از رودهای مهم اروپا به حساب می‌آید. موزه نظامی انولید، حداقل شامل 15 حیاط می‌شود و بزرگ‌ترینِ آن‌ها در زبان انگلیسی «کورت آو آنِر» (Court of Honour) نام دارد. این حیاط بیشتر به خاطر معماری متقارنش معروف شده و قبلاً از آن برای برگزاری رژه‌های نظامی استفاده می‌کردند. «رابرت دو کوت» (Robert de Cotte)، گردشگاهی وسیع به طول 500 متر طراحی کرد که عمارت انولید را از رود سن و «پل الکساندر سوم» جدا می‌کند که پر نقش و نگارترین پل شهر پاریس به شمار می‌رود. عمارت انولید به دلیل موقعیت و اهمیتی که داشت، چند اتفاق مهم در طول تاریخ فرانسه را به خود دیده است. برای مثال انقلابیون پاریسی در سال 1789، توپ و تفنگ‌های این مکان را ربودند تا از آن برای حمله به «قلعه‌ی باستیل» (Bastille) استفاده کنند.

موزه انولید پاریس

مقبره ناپلئون بناپارت

در سال ۱۸۴۰ و به دستور لوئی فیلیپ اول بقایای جسد ناپلئون از جزیره سنت هلن به پاریس منتقل و خاک‌سپاری بسیار باشکوهی برای وی برگزار شد. پس از تشییع جنازه، جسد ناپلئون در نمازخانه‌ی سن جروم قرار گرفت. با تکمیل طراحی و ساخت مقبره ناپلئون توسط لوئیس ویسکونتی در سال ۱۸۶۱ بقایای پیکر او به مقبره کنونی انتقال داده شد. مقبره با الهام از تاج ناپلئون از سنگی قرمز و روی پایه‌ای از سنگ سبز گرانیتی ساخته شده است. در اطراف تابوت ناپلئون مجسمه ۱۲ فرشته قرار گرفته است. برخی معتقدند این‌ها فرشته‌های محافظی هستند که راهنمای ناپلئون در جهان دیگر خواهند بود، با این‌حال این دوازده فرشته نماد پیروزی‌ها و فتوحات ناپلئون در زمان حیاتش هستند.

مقبره ناپلئون پاریس

کلیسای سنت لویی انولید

کلیسای انولید بین سال‌های ۱۶۷۹-۱۷۰۶ و در دوره‌ی لویی چهاردهم ساخته شد. گنبد خاص این کلیسا که به سبک باروک است، یکی از دلایل شهرت این کلیسا به‌شمار می‌رود. داخل این گنبد به‌وسیله‌ی نقاشی و نماکاری‌هایی از مسیح و شخصیت‌های مسیحی منقش و قسمت‌های خارجی گنبد در سال ۱۷۱۵ طلاکاری شده‌اند. طراحی این کلیسا را نیز لیبرال برونت به همراه «ژول آردوئن مانسار» (Jules Hardouin Mansart) انجام داد. در سال ۱۸۴۲ ویسکونتی طراحی و ساخت محراب بالای کلیسا را برعهده گرفت. او وظیقه داشت کلیسا را به شکلی بازطراحی کند تا مقبره ناپلئون به زیبایی در آن قرار گیرد. به دلیل سختی کار و البته تغییرات پی‌درپی حکومت فرانسه، این پروژه حدودا ۲۰ سال به‌طول انجامید. مقبره فرزند ناپلئون که به جوجه عقاب معروف بود نیز در همین مکان قرار دارد. همچنین در دوران اخیر افرادی مانند مارشال فوش در این کلیسا تدفین شدند.

مطالب مرتبط

همه چیز درباره ناپلئون بناپارت بهترین مناطق برای خرید در پاریس جاذبه های گردشگری پاریس، عروس شهرهای اروپا

مقبره ناپلئون پاریس

گنبد انولید

کلیسای سنت لویی به طور مستقیم با یک کلیسای کوچک سلطنتی در ارتباط است که با نام «گنبد انولید» (Dôme des Invalides) شناخته می‌شود. گنبد این کلیسا، 107 متر ارتفاع دارد و برای ساخت آن از معماری باروک و «باسیلیکای سنت پیتر» (St. Peter's Basilica) در رم کمک گرفته شده است. ساخت این کلیسا، 27 سال طول کشید و درنهایت در سال 1708 به پایان رسید. قرار بود اجساد خاندان سلطنتی را در این کلیسا دفن کنند که این برنامه بعد از فوت لویی چهاردهم به فراموشی سپرده شد. تا اینکه پادشاه «لوئی فیلیپ یکم» در سال 1840 دستور داد تا طی مراسمی باشکوه، مقبره‌ ناپلئون بناپارت را از جزیره‌ی «سنت هلن» به این کلیسا منتقل کنند و بعدها، پسر و برادران او را نیز در همین مکان دفن کردند. امروزه مقبره‌ی بعضی دیگر از فرماندهان نظامی از جمله «فردیناند فوش» (Ferdinand Foch)، «ووبن» (Vauban) و «تورن» (Turenne) هم در گنبد انولید قرار دارد.

موزه نظامی انولید پاریس

موزه انولید

چندین موزه در انولید واقع شده که معروف‌ترینِ آن‌ها «موزه‌ی ارتش» (Musée de l'Armée) است. این موزه، تاریخ نظامی کشور را از دوران قرون وسطی تا بعد از جنگ جهانی اول به نمایش می‌گذارد. آثار مختلف آن از جمله سلاح، یونیفرم نظامی، نقشه و غیره فقط به دنیای غرب اختصاص ندارد؛ بلکه کشورهای دیگری همچون ترکیه، چین، ژاپن و هند را نیز دربرمی‌گیرد. در «موزه‌ی نقشه‌های برجسته‌ی نظامی» (Musée des Plans-Reliefs) نیز می‌توانید از ماکت‌های دقیق و پرجزئیاتی دیدن کنید که قلعه‌های فرانسوی و شهرهای مستحکم و دارای دیوارهای تدافعی در قرن 17 میلادی را نشان می‌دهند. همچنین «موزه‌ی فرمان آزادی» (Musée de l'ordre de la Libération) به آزادسازی کشور فرانسه و فرمانده‌اش، یعنی «شارل دوگل» در جنگ جهانی دوم اختصاص دارد.

موزه نظامی انولید پاریس

مجید رضایی مجید رضایی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}