رودهای مهم اروپا، جاذبه هایی بکر در قلب طبیعت

  آرزو اعظمی
  • آرزو اعظمی
  • 1396/11/23
  • 1 دیدگاه
  {{selectedRate}}

  رودهای اصلی اروپا از جمله رود وُلگا، دانوب، سن و راین علاوه بر نقش مهم‌شان در اقتصاد بعضی از کشورها، موقعیت مناسبی را برای گردشگران به وجود آورده‌اند.

  تور اروپا

  رودهای مهم زیادی در اروپا جریان دارد؛ رودهایی که در طول سالیان صخره‌ها را شکافته‌اند و دره‌ها و آبشارهای چشم‌نواز پر تعدادی را در این قاره ایجاد کرده‌اند. برخی از این رودها مرزهای کشورها را از یکدیگر مشخص کرده‌اند. نقش رودهای قاره‌ی سبز در آبیاری زمین‌های کشاورزی، حمل و نقل و حتی رواج ماهی‌گیری بسیار پررنگ است.در این مقاله به سراغ ۸ رود مهم اروپا می‌رویم که در سفر با تور اروپا برخی از آنها را از نزدیک خواهید دید.

  ۱. ولگا

  وُلگا (Volga) طولانی‌ترین رود اروپا به حساب می‌آید که در غرب روسیه جریان دارد. جریان این رود از ارتفاعات والدای شروع می‌شود و بعد از طی کردن مسیری ۳۶۹۰ کیلومتری، در نهایت به دریای خزر می‌ریزد. دلتای رود وُلگا حدود ۵۰۰ کانال کوچک و جویبار را در بر می‌گیرد. بیشتر قسمت‌های این رود در طول ۳ ماه زمستان یخ می‌بندد. شهر قرن یازدهمی یارُسلاوْل که از شهر‌های مهم تاریخی روسیه به شمار می‌رود و یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری این کشور است، در حوزه آب‌ریز این رودخانه قرار دارد.

  رود ولگا

  ۲. دانوب

  دانوب (Danube) دومین رود بلند اروپاست که از بِلَک فُرست در آلمان آغاز می‌شود و تا دریای سیاه ادامه پیدا می‌کند. دلتای این رود دومین دلتای بزرگ جهان به شمار می‌رود. رود دانوب مرز بین ۱۰ کشور اروپایی را تشکیل می‌دهد و در مسیرش از شهرهای بلگراد، وین، بوداپست و براتیسلاوا می‌گذرد. یک سوم رود دانوب از دل کشور مجارستان می‌گذرد. بوداپست پایتخت کشور مجارستان را ملکه‌ی دانوب می‌نامند. بیش از ۳۰۰ رود کوچک و بزرگ که ۳۰ عدد از آنها قابل کشتیرانی است، این رود ۱۷۸۵ کیلومتری را تشکیل می‌دهند.

  رود دانوب

  ۳. البه

  البه (Elbe) یکی از رودهای مهم اروپای مرکزی به است که به عنوان آب‌راهی تجاری برای آلمان اهمیت زیادی دارد. این رود از کوه‌های کِرکُنوشه در شمال جمهوری چک سرچشمه می‌گیرد و با گذشتن از دل منطقه بوهم وارد کشور آلمان می‌شود. رود البه بعد از عبور از شهر کوکسهاوِن در نهایت به دریای شمال می‌ریزد. این رود ۱۰۹۱ کیلومتری از شهرهای مهمی چون برلین، هامبورگ، درسدن و پراگ می‌گذرد.

  رود البه

  ۴. راین

  رود راین (Rhine) به دریای شمال می‌ریزد و در مسیرش از ۶ کشور سوئیس، اتریش، هلند، فرانسه، آلمان و لیختن‌ اشتاین عبور می‌کند. در واقع این رود در مرز بین دو کشور فرانسه و آلمان قرار گرفته است. راین از کوه‌های آلپ سوئیس سرچشمه می‌گیرد و طولانی‌ترین رود در آلمان به شمار می‌رود. در نزدیکی رود راین و بین دو شهر کوبْلِنتس و بینگِن شمار زیادی قلعه تاریخی وجود دارد. شهرهایی مثل استراسبورگ و کلن نیز در سواحل این رود قرار گرفته‌اند.

  رود راین

  ۵. سن

  یکی از زیباترین جاذبه‌های کشور فرانسه؛ رود سِن است که می‌توانید انعکاس شهر پاریس را در آن ببینید. ۳۲ پل، دو سوی رود در شهر پاریس را به هم وصل می‌کنند. پون دِزآر به معنی پول هنر و پون نوف به معنی پل جدید، از جمله پل‌های قدیمی رود سن محسوب می‌شوند. رستوران‌های شناور و کافه‌های زیادی در سواحل این رود قرار دارد. یکی از راه‌های لذت بردن از مناظر شهر پاریس، سوار شدن کشتی‌هایی است که از کنار جاذبه‌های مهم پاریس می‌گذرند. رود سن به کانال انگلیس یا همان کانال مانش می‌ریزد.

  رود سن

  ۶. دن

  دُن (Don) یکی از رودهای اصلی کشور روسیه و پنجمین رود طولانی در اروپا به حساب می‌آید. قزاق‌های دُن که تقریباً در تمامی جنگ‌های مهم این کشور شرکت داشتند، در سواحل پایینی این رود ساکن هستند. رمان معروف دُن آرام اثر میخائیل شولوخف در فضای زندگی این مردمان اتفاق می‌افتد. رود دُن مسافتی ۱۸۷۰ کیلومتری را می‌پیماید و بعد از عبور از بخش جنوبی مسکو به سمت رود وُلگا می‎رود و در نهایت به دریای آزوف می‌ریزد.

  رود دن

  ۷. تاگوس

  رود تاگوس یا تاخو (Tagus) نقش مهمی در پیشرفت اقتصادی اسپانیا و پرتغال داشته است. این رود از این دو کشور عبور می‌کند و در مسیرش از دره‌های باریک و پر پیچ و خم و تنگه‌های پرعمق می‌گذرد و نهایتا در نزدیکی شهر لیسبون، به اقیانوس اطلس می‌ریزد.

  رود تاقوس

  ۸. آر

  آر (Aare) یکی از انشعابات رود راین است و بلندترین رودی به شمار می‌رود که جریانش از کوه‌ های آلپ در سوئیس آغاز می‌شود و در همان کشور نیز پایان می‌گیرد. این رود ۲۹۵ کیلومتری در مسیرش از شهر برن عبور می‌کند و در نهایت به رود راین می‌پیوندد.

  رود آر

  زوریخ، لوگانو

  تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,690
  پاریس

  تور فرانسه (پاریس)

  • 8 روز
  • هتل 5 و 4 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,890
  مادرید، بارسلونا

  تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

  • 8 روز
  • هتل 4 و 5 ستاره
  • ترکیش
  قیمت از
  49,900,000
  1,790

  بنر تورهای تابستان

  {{totalCount}} دیدگاه

  {{nameError}}
  {{emailError}}
  {{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
  {{commentMessageError}}
  {{responseMessage.text}}