وین شهر برتر دنیا از نظر کیفیت زندگی

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1398/1/24
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

وین توانسته عنوان شهر برتر دنیا از نظر کیفیت زندگی را به خود اختصاص دهد که عوامل مختلفی از جمله مسکن مقرون به‌صرفه، پایین بودن نرخ جرم و جنایت، اقتصاد و سیستم آموزشی عالی و... در به‌دست آوردن این عنوان تأثیرگذار بوده‌ است.

تور اروپا

واحد اطلاعات اکونومیست (EIU)، هر سال فهرستی تحت عنوان «رده‌بندی کیفیت زندگی جهانی» منتشر می‌کند. بر اساس بررسی‌های این واحد، شهر ملبورن از سال ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ بهترین شهر دنیا برای زندگی انتخاب شده بود و در نهایت شهر وین توانست در سال ۲۰۱۸ از آن پیشی بگیرد.

البته رده‌بندی کیفیت زندگی مرسر (Mercer's Quality of Living Ranking)، ده سال پیاپی است که این عنوان را به وین اختصاص داده و این بار EIU نیز در جدیدترین بررسی خود به نتیجه‌ای یکسان رسیده است.

مسکن ارزان، خدمات درمانی، زیرساخت، نظام آموزشی، میراث فرهنگی، دسترسی آسان به طبیعت زیبای اطراف و بسیاری از معیارهای دیگر در این رتبه‌بندی لحاظ شده‌اند؛ اما در مجموع می‌توان عوامل زیر را از جمله دلایلی به‌حساب آورد که دست به دست هم داده‌اند تا پایتخت کشور اتریش، یعنی وین به‌عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی انتخاب شود.

مسکن

داشتن خانه‌ای آبرومندانه و مقرون به‌صرفه، یکی از معیارهای اصلی برای زندگی در یک شهر به‌شمار می‌رود. آپارتمان‌ها در وین معمولاً کف پارکت هستند، اتاق‌های جادار، نماهای زیبا و سقف‌های بلندی داشته و از همه مهم‌تر، وسع مالی مردم به اجاره‌ی آن‌ها می‌رسد. همچنین امکان تنظیم کردن قراردادهایی وجود دارد که به کمک آن، مبلغ غیرمنصفانه و سرسام‌آور برای مستأجر در نظر گرفته نشود.

البته طبیعتاً هزینه‌ها نسبت به سال‌های گذشته کمی افزایش داشته اما همچنان در مقایسه با بسیاری از سایر شهرهای اروپا پایین‌تر است. مسکن‌های دولتی نیز در وین از شهرت خوبی برخوردار هستند و ۶۰٪ از جمعیت این شهر در آپارتمان‌های کمکی دولتی زندگی می‌کنند.

معماری بیشتر این ساختمان‌ها را هری گلوک (Harry Gluck) انجام داده که همیشه در نظر داشته خانه‌هایی برای افراد مستمند بسازد که امکانات مورد پسند ثروتمندان را نیز در برگیرد.

وین

حمل و نقل و زیرساخت

وجود سیستم حمل و نقل کارآمد، از دیگر مواردی است که برای داشتن زندگی راحت در شهر به آن احتیاج دارید. اینکه مدام در رفت و آمد باشید به اندازه‌ی کافی زجرآور است؛ حال اگر تأخیرها و واگن‌های شلوغی که تا نهایت ظرفیت خود پر شده‌اند را نیز به آن اضافه کنید، وضعیت رضایت‌بخشی در انتظارتان نخواهد بود. استفاده از متروی وین (U-Bahn) بسیار آسان است و خدمات ۲۴ ساعته در آخر هفته‌ها را نیز شامل می‌شود. دوچرخه‌سواران در این شهر از وضعیت خوبی برخوردار هستند و مسیرهای مخصوص بسیاری در سراسر شهر برای آن‌ها درنظر گرفته شده است.

وین اتریش

محیط زیست و آلودگی

آلودگی هوا در حال حاضر به مشکلی جهانی تبدیل شده و بسیاری از شهرهای دنیا با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. این درحالی است که وین به داشتن هوای پاک و شهری سبز معروف شده و کیفیت هوای آن توانسته امتیاز «خوب» و کیفیت آب آشامیدنی آن «بسیار خوب» را دریافت کند. سر و صدا و آلودگی نوری نیز در این شهر، پایین گزارش شده است.

وین

سیستم آموزشی

وین از نظام آموزشی خوبی برخوردار است و دانشگاه‌های آن جزو بهترین دانشگاه‌های جهان به‌حساب می‌آیند. روش مونته‌سوری (Montessori Method)، نوعی روش آموزشی است که بر روی خلاقیت و تفکر فردی تأکید دارد و از آن در مهد کودک‌ها و سال‌های ابتدایی تحصیلات در وین استفاده می‌شود. مدارس ویژه‌ای نیز برای کودکانی در نظر گرفته شده که به روش‌های رایج تحصیلی، عملکرد خوبی از خود نشان نمی‌دهند. برای مثال مدرسه‌ی رودولف اشتاینر (Rudolf Steiner School)، رویکردی تجربی داشته و بیشتر بر روی تقویت نقاط قوت افراد تمرکز می‌کند.

سیستم آموزشی وین

خدمات درمانی

هر فردی که تحت پوشش بیمه‌ی اتریشی قرار بگیرد، می‌تواند از تمامی امکانات عالی خدمات درمانی این کشور استفاده کند. پرسنل بیمارستان‌ها و کلینیک‌های وین از مهارت بسیار بالایی برخوردار هستند. انجام آزمایش‌ها و اعلام نتیجه‌ی آن‌ها هم به سرعت انجام می‌گیرد. مشاوره و روان‌درمانی با نحوه‌ی زندگی مردم اتریش عجین شده است؛ البته اینکه شهر وین زادگاه زیگموند فروید بوده هم در شهرت آن در این زمینه تأثیرگذار بوده است.

وین اتریش

اقتصاد

اتریش، چهاردهمین کشور ثروتمند دنیا به‌شمار می‌رود و این موضوع به اقتصاد بازارهای اجتماعی آن برمی‌گردد که به خوبی توسعه پیدا کرده‌اند. داشتن ارتباطی نزدیک با کشورهای عضو اتحادیه اروپا و صادرات این کشور، نقش مهمی در اقتصاد آن دارد. همچنین بانک جهانی اعلام کرده که اتریش، یکی از بالاترین نرخ تولید ناخالص داخلی به ازای هر نفر را داشته که استاندارد بالای زندگی شهروندانش را نشان می‌دهد. علاوه بر آن، اتریش بیش از ۱۸،۵۰۰ مزرعه‌ی ارگانیک را در برمی‌گیرد که به رشد اقتصاد آن کمک می‌کنند.

اقتصاد اتریش

نرخ جرم و جنایت

نرخ جرم و جنایت در وین، کمترین نرخ را در اروپا دارد و بر اساس گزارش سایت نومبئو (Numbeo)، میزان نگرانی شهروندان نسبت به دزدی و تجاوز و زورگیری، از «پایین» تا «بسیار پایین» تخمین زده شده است.

البته مانند هر شهر بزرگ دیگری در دنیا، در بعضی از محله‌های وین نیز باید بیشتر مراقب بود؛ اما در مجموع می‌توان گفت که وین شهری بسیار امن محسوب می‌شود و نیازی نیست از پیاده‌روی در شب در این شهر نگرانی داشته باشید.

فرهنگ

وین عمیقاً با فرهنگ و هنر عجین شده و آثار بزرگی در زمینه‌ی موسیقی کلاسیک، هنرهای زیبا و تئاتر تولید کرده است. بتهوون، گوستاو کلیمت و موتزارت از جمله افراد بزرگی هستند که نامشان با این شهر گره خورده است.

همچنین وین، موزه ها و سالن‌های موسیقی بی‌نظیری را شامل می‌شود که در این میان می‌توان به اپرای ملی وین اشاره کرد که سالانه هزاران نفر برای بازدید از اجراهای درجه یک آن به این مکان سفر می‌کنند.

کافه‌های وین نیز در بهبود وضعیت شهری تأثیر داشته و یکی از مکان‌های مورد علاقه‌ی مردم محلی و گردشگران به‌حساب می‌آیند. کافه‌ها محل تجمع هنرمندان، اندیشمندان و فیلسوفان در قرن ۱۹ میلادی بودند و به همین دلیل به مرکز فرهنگی و محل تجمع اندیشمندان معروف شده‌اند.

فرهنگ وین

موقعیت جغرافیایی

از نظر جغرافیایی، وین پایتخت قاره‌ی اروپا به‌حساب می‌آید و این موضوع قطعاً مزایای خودش را به همراه دارد. از طریق قطار یا ماشین می‌توانید به آسانی به کشورهایی همچون ایتالیا، مجارستان، اسلوونی و آلمان سفر کنید. همچنین با اینکه اتریش کشوری محصور در خشکی است، اما با پیمودن مسافتی کوتاه می‌توانید خودتان را به دریای مدیترانه برسانید. برای شنا هم می‌توانید سری به رود دانوب بزنید که از رودهای مهم اروپا به‌شمار می‌رود.

نزدیکی به حومه شهر

وین، یکی از سرسبزترین شهرهای اروپا به‌حساب می‌آید، با تپه‌های انبوه و منظره‌های روستایی احاطه شده و پارک‌های بسیار و مسیرهای کوهنوردی زیبایی در داخل و اطراف آن وجود دارد. اگر دلتان هوای روستاهای خوش آب و هوا را کرد، دور شدن از شهر کار چندان سختی نیست و می‌توانید مسیر کوتاهی را با قطار طی کنید و خودتان را به تاکستان‌ها و تپه‌های اطراف شهر برسانید.

حومه وین

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}