بازار دولاس، بازار محلی و تاریخی زاگرب

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1398/1/26
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بازار دولاس یا همان دولاس مارکت، یکی از مکان‌های تاریخی شهر زاگرب به‌حساب می‌آید که با چترهای منحصر به‌فرد غرفه‌هایش شناخته می‌شود و اهمیت بسیاری برای مردم و عاشقان غذا در سفر به کرواسی دارد.

تور اروپا

یکی از دیدنی‌های زاگرب که توجه گردشگران را به‌خود جلب می‌کند، بازار محلی آن یعنی بازار دولاس (Dolac Market) است. این بازار بزرگ در زبان انگلیسی، دولاک مارکت نیز تلفظ می‌شود و پیدا کردنش با توجه به چترهای منحصر به‌فرد آن در سفر اروپا کار چندان سختی نیست. با اینکه سوپرمارکت‌های بسیاری در سطح شهر وجود دارند، مردم هنوز هم برای خرید محصولات غذایی تازه‌ی خود ترجیح می‌دهند از دولاس مارکت خرید کنند، دیداری با دوستان خود داشته باشند و از قهوه‌ی صبحگاهی‌شان لذت ببرند. بازار دولاس، تاریخچه‌ای طولانی دارد و چندین دهه می‌شود که در شکل دادن به زندگی و فرهنگ مردم پایتخت کشور کرواسی، نقش مهمی داشته است. به همین دلیل، حس تاریخی که این بازار به بازدیدکنندگان القا می‌کند، خرید در آن را به تجربه‌ای خاص و به‌یاد ماندنی تبدیل کرده است. دولاس مارکت، اولین بازار شهر زاگرب به‌حساب می‌آید که آن را مطابق با استانداردهای اروپایی ساخته‌اند. چندین بازار مشابه دیگر نیز در اطراف شهر وجود دارد که اگر وقتش را داشتید، بهتر است سری هم به آن‌ها بزنید؛ اما جذابیت هیچکدام با بازار دولاک برابری نمی‌کند.

بازار دولاس زاگرب

ایده تأسیس بازار دولاس چگونه شکل گرفت؟

کرواسی در سال ۱۹۱۸ میلادی به پادشاهی صرب‌ها، کروات‌ها و اسلوونی‌ها پیوست که بعدها پادشاهی یوگسلاوی را تشکیل دادند. در نتیجه شهر زاگرب به مرکز تجاری، اقتصادی و فرهنگی کشور تبدیل شد و جمعیت آن روز‌به‌روز افزایش یافت. زاگرب در آن زمان، بازاری به نام هارمیسا (Harmica) داشت که در میدان بان یوسیپ یلاچیچ (Ban Josip Jelačić Square) واقع شده بود؛ اما با توجه به افزایش جمعیت، متوجه شدند که این بازار دیگر پاسخگوی نیاز مردم نیست و باید به فکر تأسیس بازار بزرگ‌تری باشند. اینگونه بود که ایده‌ی تأسیس دولاس مارکت به وجود آمد. در همان سال، فردی به عنوان مسئول راهی اروپا شد تا از بازارهای اروپایی از جمله شهرهای مونیخ، فرانکفورت، برلین، لایپزیگ، وین و پراگ دیدن کند. بعد از مقایسه‌ی طرح دولاس مارکت با بازارهای شهرهای نام برده شده به این نتیجه رسیدند که بازار دولاس، از موقعیتی عالی برخوردار است و می‌تواند آینه‌ای از بازارهای اروپایی باشد و آن‌ها را تداعی کند. بنابراین پروژه‌ی ساخت آن کلید خورد و فعالیت آن به‌طور رسمی از سال ۱۹۳۰ میلادی شروع شد.

بازار محلی زاگرب

دولاس مارکت در کجا واقع شده است؟

بازار دولاس در مرکز شهر و بین این ۳ مکان معروف شهر قرار دارد:

 • میدان بان یوسیپ یلاچیچ که میدان اصلی شهر به‌شمار می‌رود.
 • کاپتول (Kaptol) که مقر اسقف اعظم کلیسای کاتولیک زاگرب است.
 • گرنجی گراد (Gornji grad) که ازجمله مناطق مرکزی زاگرب محسوب می‌شود.

بنابراین خیلی راحت می‌توانید میدان بان یوسیپ یلاچیچ را به سمت شمال رفته و وارد خیابان اسپلاونیسا (Splavnica) شوید. از آنجا نیز باید پله‌ها را بالا بروید تا به بازار دولاک برسید. راه دیگر این است که از میدان بان یوسیپ یلاچیچ به سمت هارمیسا حرکت کنید که گذرگاهی کوچک است و بازار اولیه ابتدا در این مکان قرار داشت. این گذرگاه به خیابان پود زیدوم (Pod zidom) ختم می‌شود و از آنجا با بالا رفتن از پله‌ها به بازار دولاس می‌رسید.

بازار محلی زاگرب

راز جذابیت بازار دولاس در چیست؟

زاگرب ۲۳ بازار را در برمی‌گیرد که دولاس مارکت در این میان، بخش مهمی از این شهر به‌حساب می‌آید. از همان ابتدای تأسیس این بازار، خانم‌ها میوه‌های تازه، سبزیجات، گوشت و انواع گل را در این مکان به‌فروش می‌رساندند. اگر می‌خواهید بهترین و باکیفیت‌ترین اجناس نصیبتان شود، باید رفتاری دوستانه با این فروشندگان خانم داشته باشید که چندان هم کار سختی نیست. برای شروع می‌توانید به زبان کرواتی با آن‌ها سلام و احوال‌پرسی کنید. این فروشندگان خانم، نقشی بنیادین در هویت دولاس مارکت دارند. هر فرد از دوران قدیم، فروشنده‌ی مورد علاقه‌ی خود را داشت و صبح‌های زود خود را با عجله به بازار می‌رساند تا بهترین محصولات را از آن‌ها بخرد. این فروشندگان حتی لباس‌های کثیف مردم را جمع‌آوری و به رختشوی‌خانه می‌بردند و بعد از شستشو و اتو کشیدن آن‌ها، لباس‌ها را در قبال هزینه‌ای اندک به صاحبان‌شان برمی‌گرداندند. به کمک این فروشندگان خانم، بازار دولاس فضایی دوستانه و منحصر به‌فرد داشته که آن را در بازارهای دیگر پیدا نمی‌کنید.

بازار دولاس زاگرب

گشت و گذار در بازار دولاس

یادتان باشد برای خرید میوه، سبزیجات یا ماهی باید نام انواع آن‌ها را به زبان کرواتی بلد باشید تا سریع‌تر به نتیجه برسید. این بازار، غرفه‌ای مخصوص ماهی تازه را شامل می‌شود که بهتر است کلمات مرتبط با کمیت و اندازه را به زبان کرواتی یاد بگیرید تا دقیقاً به همان میزانی خرید کنید که برای پخت غذایی خوشمزه به آن احتیاج دارید. کافی‌شاپ‌های بسیاری در اطراف بازار دولاس وجود دارد که برای رفع خستگی می‌توانید سری به آن‌ها زده و نفسی تازه کنید. صبح‌ها و بعد از ظهرها همیشه مردم زاگرب را در این کافه‌ها خواهید دید که قبل از برگشتن به خانه، با دوستان خود وقت می‌گذرانند یا به‌تنهایی از قهوه‌ی خود لذت می‌برند.

بازار دولاس زاگرب

حقایقی جالب درمورد بازار دولاس

 • بالای پله‌هایی که به بازار محلی زاگرب منتهی می‌شوند، مجسمه‌ی زن فروشنده (Statue of Kumica Barica) قرار دارد. این مجسمه را به عنوان نمادی از نقش مهم زنان فروشنده‌ی بازار دولاس و قدردانی از آن‌ها ساخته‌اند.
 • بازار دولاس به راحتی قابل تشخیص است و دلیل آن به چترهای شاستینه برمی‌گردد که از سوغاتی های معروف کرواسی به حساب می‌آیند و به سبک لباس‌های محلی ساخته شده‌اند.
 • ماهی‌های فروخته شده در این بازار همیشه تازه هستند؛ زیرا این ماهی‌ها را از دریای آدریاتیک صید کرده و آن‌ها را همان شب به بازار دولاس منتقل می‌کنند.
 • پایین‌تر از بازار روباز اصلی می‌توانید پنیر و کرم مخصوص برای پختن زاگورسکی اشتروکلی (Zagorski Štrukli) را پیدا کنید که یکی از غذاهای مخصوص کرواسی به‌شمار می‌رود.
 • اداره‌ی پست کرواسی، یکی از عکس‌های بازار دولاس را بر روی تمبرهای خود پرینت کرده است.
 • دولاس، زیباترین بنای تاریخی زاگرب به‌حساب می‌آید که با غذا در ارتباط است و برای مردم و عاشقان غذا اهمیت بسیاری دارد.
 • دولاس قبل از تبدیل شدن به این بازار، محله‌ای فقیرنشین بود و تمامی خانه‌های این مکان را باید خراب می‌کردند تا فضای کافی برای ساخت بازار ایجاد شود. همان‌طور که انتظار می‌رفت، مردم واکنش خوبی به این موضوع نشان ندادند و حتی عده‌ای از آن‌ها دست به اعتراض زدند. به همین دلیل ساخت این بازار، چندین بار به تعویق افتاد.
آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}