12 جاذبه برتر گردشگری آمستردام

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1395/9/28
 • 3 دیدگاه
{{selectedRate}}

آمستردام، پایتخت پادشاهی هلند، یکی از معروف‌ترین مقاصد گردشگری در اروپا به حساب می‌آید. این شهر با وجود دانشگاه‌ها، آکادمی‌ها و مراکز تحقیقاتی در کنار بیش از ۴۰ موزه، تئاترهای متعدد و مراکز تفریحی، مرکز پیشتاز فرهنگی هلند محسوب می‌شود. به علاوه این شهر به خاطر خانه‌های تاریخی‌اش که به صورت بخش‌های متحدالمرکزی به صورت بادبزن طراحی شده‌اند نیز شهرت دارد و گردشگران بسیاری را برای سفر به آمستردام ترغیب می‌کند.

تور اروپا

سفر به شهر تاریخی آمستردام در تورهای هلند

گفته می‌شود ۶۷۵۰ ساختمان در این شهر به قرون ۱۶ تا ۱۸ باز می‌گردند. بسیاری از پل‌های خوش‌منظر، ۹۰ جزیره شهر را به هم پیوند می‌دهند. پل «ماخِره بروخ» (Magere Brug) یکی از مشهورترین این پل‌هاست که بسیار مورد توجه عکاسان واقع می‌شود. در ادامه مهم‌ترین جاذبه‌های شهر آمستردام را به شما معرفی خواهیم کرد.

1. موزه ملی ریجکس | The Rijksmuseum

این موزه یکی از مشهورترین جاذبه‌های آمستردام و قطعاً ارزشمندترین گنجینه‌ی هنری آن است. این موزه در سال ۱۸۰۹ برای نگهداری مجموعه بزرگ و نادر هنر و عتیقه‌جات کشور ساخته شد. مجموعه تحسین‌برانگیز آن شامل ۷ میلیون اثر هنری است که در میان آن‌ها ۵ هزار نقاشی مهم وجود دارد که بین ۲۵۰ اتاق این ساختمان فراخ پخش شده‌اند. در کنار نقاشی‌ها، این موزه به کتابخانه ارزشمند خود با بیش از ۳۵۰۰۰ کتاب، نسخه خطی و نمایش‌هایی از توسعه هنر و فرهنگ در هلند نیز می‌بالد.

جاذبه های گردشگری آمستردام

2. موزه آنه فرانک | The Anne Frank Museum

موزه آنه فرانک وقف تمام قربانیان مشهور هولوکاست شده است. این خانه مأمن خانواده آنه (پناهندگان یهودی از فرانکفورت) بوده که اکثر مدت زمان جنگ جهانی دوم را در آن پنهان شده بودند. در همین خانه بود که آنه خاطرات روزانه خود را که بعدها تبدیل به پرفروش‌ترین کتاب بین‌المللی بعد از جنگ شد (تنها چند سال پس از مرگش، چند ماه قبل از اتمام جنگ) را نوشت. بسیاری از فضای خانه دست نخورده باقیمانده است و به‌عنوان یادمانی تلخ از دوران تراژیک تاریخ عمل می‌کند.

جاذبه های گردشگری آمستردام

3. موزه ونگوگ | The Van Gogh Museum

تنها تعداد اندکی از هنرمندان قرن نوزدهم، تخیلی مانند «ونسان ونگوگ» را ثبت کرده‌اند. چه بر اثر زندگی تراژدی‌وار و سخت و یا به خاطر هوش سرشارش، حدود یک و نیم میلیون بازدیدکننده در سال به این موزه فوق العاده کشیده می‌شوند. این موزه دومین موزه‌ی پربازدید هلند و یکی از مهم‌ترین گالری‌های هنری جهان محسوب می‌شود که در سال ۱۹۷۳ بازگشایی شده و به خانه‌ی بزرگ‌ترین مجموعه از نقاشی‌های ونگوگ در جهان بدل شد. این مجموعه شامل ۲۰۰ نقاشی، ۵۰۰ طراحی و ۷۰۰ نامه از این هنرمند می‌شود.

جاذبه های گردشگری آمستردام

4. کلیسای غربی | The West Church

کلیسای غربی آمستردام، به خاطر اینکه محل عروسی ملکه سابق «بئاتریکس» در سال ۱۹۶۶ بوده، شهرت دارد و یکی از مشهورترین کلیساهای شهر نیز هست. ساخت این بنا در سال ۱۶۳۰ کامل شد. این کلیسای رنسانسی به خاطر شاخصه‌های متعدد داخلی و خارجی گوتیکی‌اش نامتعارف محسوب می‌شود. برج ۸۵ متری آن که به “جان قد بلند” شناخته شده است، بلندترین برج در شهر بوده و در نوک منار مخروطی‌اش به نشانی از احترام، یک کپی از تاج امپراتور ماکسیمیلیان اتریش که در سال ۱۴۸۹ بیماری‌اش در آمستردام درمان شد قرار داده شده است. بعد از این اتفاق، وی شهر را تحت حمایت خود گرفت و این امتیاز را به آنان داد تا تاجش را بر روی نشان دولتشان بزنند. مقبره نقاش معروف دوران باروک، «رامبراند» نیز در بیرون این کلیسا قرار گرفته است.

جاذبه های گردشگری آمستردام

5. خانه موزه رامبراند | Rembrandt House Museum

رامبراند به همراه همسرش ساسْکیا، شادترین سال‌های زندگی خود را در این خانه سپری کردند که امروزه تبدیل به موزه‌ای از آثار رامبراند شده است. در همین محله یهودی بود که وی برای موضوعات مذهبی خود مدل‌هایش را پیدا کرد و نقاشی‌های بسیاری از مناظر حوالی کانال‌ها کشید. وی به مدت ۲۰ سال در این خانه زندگی کرد و فضای آن به سبک قرن هفدهمی با تعداد زیادی چاپ فلز و اشیا شخصی چیدمان شده است. به فاصله دو دقیقه پیاده‌روی از این خانه، کلیسای جنوبی قرار دارد که سه تن از فرزندان هنرمند و یکی از شاگردانش در آن دفن شده‌اند. این کلیسا که در سال‌های ۱۶۰۳ تا ۱۶۱۱ ساخته شد، اولین کلیسای پروتستان ساخته شده در آمستردام بعد از جنبش اصلاحات بود. یکی دیگر از بناهای مرتبط با رامبراند، میدان رامبراند است که محل تعداد زیادی کافه و رستوران بوده و مجسمه‌ای از این نقاش شهیر در آن به چشم می‌خورد.

خانه موزه رامبراند

6. کاخ سلطنتی | The Royal Palace

سالن شهرداری سابق، به‌عنوان مقر شاه در زمان حضورش در شهر استفاده می‌شود. نمای خارجی این بنا کاملاً کلاسیک بوده در حالی که نمای داخلی به طرز باشکوه و مجللی چیدمان شده است. آپارتمان‌های آن با نقش‌برجسته‌های شاخص و غنی، مجسمه‌های مرمرین، کتیبه‌های تزئینی و نقاشی‌های سقفی توسط «فردیناند بول» و «خوفِرت فلینْک» (Govert Flinck)، شاگردان رامبراند تزئین شده‌اند. بازدید از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین اتاق این کاخ یعنی «تالار شورا» بسیار حیرت‌انگیز خواهد بود.

جاذبه های گردشگری آمستردام

مطالب مرتبط

۱۰ رستوران برتر آمستردام برای شکم گردها خیابان های معروف آمستردام نقشه شهر آمستردام

7. بِخاین هوف | The Begijnhof

بخاین هوف یکی از آن مناطق نادر آرام داخل شهری است که بسیاری از گردشگران حین رفتن از جاذبه‌ای به جاذبه دیگر به آسانی متوجه آن نمی‌شوند. اگر به این نقطه سری بزنید، با حیاط‌هایی پر از چمن‌های سبز هرس شده، محصور شده بین برخی از قدیمی‌ترین خانه‌های آمستردام روبرو می‌شوید که یکی از آن‌ها خانه‌ای چوبی متعلق به قرن ۱۴ بوده که تنها نمونه‌ی خانه چوبی باقیمانده محسوب می‌شود.

جاذبه های گردشگری آمستردام

8. کلیسای قدیمی | The Old Church

کلیسای قدیمی در سال ۱۳۰۶ میلادی ساخته شده و اولین کلیسای سالنی در شمال هلند است که بعدتر مدل بسیاری از کلیساهای منطقه شد. برج این کلیسا در قرن شانزدهم ساخته شده و ناقوسی دارد که متعلق به سال ۱۶۵۸ بوده و یکی از مرغوب‌ترین و ظریف‌ترین‌های نوع خود در کشور است. بعد از کاوش این ساختمان زیبای تاریخی، دو دقیقه روی پل پیاده‌روی کنید و به سمت زِدایک (Zeedijk) یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های آمستردام بروید. خانه‌ی پلاک شماره یک، قدیمی‌ترین ساختمان بازمانده شهر به حساب می‌آید.

جاذبه های گردشگری آمستردام

9. بندر آمستردام | The Port of Amsterdam

مسافران از بندر آمستردام به سمت شهرهای راین مانند دوسلدورف، کوبلِنز و بازل می‌روند. تأسیسات این بند در سال ۱۸۷۲ در ارتباط با ساخت کانال دریای شمال، با هدف بازیابی اهمیت سابق پایتخت ساخته شدند. یکی دو ساعت گردش در این مکان به ویژه در شب که پل‌ها و خانه‌ها نورانی می‌شوند بسیار جذاب و خوشایند خواهد بود. توجه داشته باشید که طی بازدیدتان حتماً به موزه ملی دریانوردی نیز سری بزنید. یکی دیگر از جاذبه‌های این حوالی، مرکز علمی نمو، یک موزه درجه یک علمی است که معماری خاصی دارد که شبیه به تنه یک کشتی بزرگ است.

جاذبه های گردشگری آمستردام

10. کلیسای جدید | The New Church

کلیسای جدید، کلیسای رسمی تاج‌گذاری پادشاهان هلندی از سال ۱۸۱۴ بوده که در قلب آمستردام در کنار کاخ سلطنتی قرار دارد. برخی نمایشگاه‌ها و کنسرت‌های ارگ به طور معمول در این مکان قرن پانزدهمی برگزار می‌شوند. سکوی خطابه این کلیسا که متعلق به ۱۶۴۹ است، با کنده کاری‌های چوبی باروکی باشکوه و با چهار مبلغ مسیحی و فیگورهایی به‌عنوان نمادی از ایمان، امید، نیکوکاری، عدالت و حزم تزئین شده‌اند. مقبره چهره‌های سرشناسی شامل هوفت، نیکولاس تولْپ و میخیل دو رایتر در این کلیسا واقع شده است. پنجره‌های رنگی این ساختمان بسیار زیبا هستند. یکی از آن‌ها متعلق به ۱۶۵۰ بوده و اعطای نشان دولت توسط ویلیام چهارم را به تصویر می‌کشد، همچنین پنجره ملکه متعلق به ۱۸۹۸ یادبودی از تاج‌گذاری ملکه ویلهلمینا است.

جاذبه های گردشگری آمستردام

11. خیابان کالفِر و بازار ارزان‌قیمت | Kalverstraat and Vlooienmarkt

مناطق بسیاری برای خرید در آمستردام وجود دارند، چه برای کالاهای لوکس و گران‌قیمت، چه صنایع دستی بومی و یا سوغاتی. یکی از شلوغ‌ترین و معروف‌ترین این مناطق خیابان کالفر با بوتیک‌ها، گالری‌ها، عطر فروشی‌ها، کافه و رستوران‌های متعدد است. هرچند ازدحام جمعیت به ویژه در شنبه‌ها ممکن است کمی رعب‌انگیز شود اما تجربه‌ای فراموش نشدنی را برای شما به ارمغان خواهد آورد. بازار ارزان‌قیمت و دست دوم مشهور آمستردام از سال ۱۸۸۶ در این نقطه برپا می‌شود. در اینجا هر چیزی از عتیقه‌جات گرفته تا غذا و لباس، چه نو و چه دست دوم را می‌توانید پیدا کنید.

جاذبه های گردشگری آمستردام

12. باغ‌ های گیاه‌ شناسی و باغ‌ وحش | The Botanical Gardens & the Zoo

در قلب آمستردام می‌توانید باغ‌های گیاه‌شناسی، یکی از قدیمی‌ترین‌ها در جهان را پیدا کنید که در سال ۱۶۳۸ تأسیس شده‌اند. این باغ‌ها در ابتدا باغی کوچک برای گیاهان دارویی پزشکان و داروسازان بودند؛ امروزه اما جایگاه گیاهان و درختان نادر، گل‌های عجیب و گلخانه‌ای بزرگ شامل مناطق مختلف استوایی است. با پنج دقیق پیاده‌روی می‌توانید به باغ‌وحش بی‌نظیر آمستردام که موجوداتی گوناگون از سرتاسر جهان را به نمایش گذاشته است، برسید. در این باغ‌وحش یک موزه جانورشناسی، حشره خانه، پاویلیون پروانه و افلاک نما نیز وجود دارند.

جاذبه های گردشگری آمستردام

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}