به راستی پروازها چقدر ایمن هستند؟

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1396/9/2
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

واقعاً پروازها چقدر امن هستند؟ برای بسیاری افراد سفرهای هوایی مثل کابوس می‌مانند. تصور آن که در میان آسمان و زمین معلق هستند، حتی اگر در یک محفظه فلزی هم قرار داشته باشند نمی‌تواند آن‌ها را تسکین دهد.

تور اروپا

خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت

این نگرانی‌ها به ویژه در پروازهای طولانی بیشتر بروز می‌کنند. هر چند حتی زمانی که تمام این روند پروازی به نظر سخت و ترسناک می‌آید، در واقعیت پروازها بسیار امن هستند. بنا بر تحقیقات گسترده‌ گروه‌های مختلف، سفر هوایی هنوز هم در مقایسه با اتوبوس و ماشین بسیار امن‌تر است. دلیل‌های زیادی برای این ادعا وجود دارند که در ادامه آن‌ها را باز می‌کنیم.

امنیت پروازها از زبان کاپیتان

در ژانویه سال ۲۰۱۴، «یو اس ای تودی» (USA Today) با مقاله‌ای که درباره سفر هوایی بود و امنیت پرواز را بررسی می‌کرد تیتر خود را پر نمود. این مقاله ویژه، سوال‌هایی را از برخی کاپیتان‌های برجسته کشور پرسیده بود که تجربه طولانی و ریشه دار آن‌ها را در بر می‌گرفت. نه تنها این کاپیتان‌ها در سفر هوایی بسیار کهنه کار بودند که هدایت برخی از بزرگ‌ترین و استرس‌زاترین هواپیماهای کشور را در پرونده کاری خود داشتند.

امنیت در پرواز - خطر در پرواز

یکی از سؤال‌های اصلی که از این کاپیتان‌های کارکشته شده بود، به این صورت بود: «چرا پرواز، امن‌ترین روش مسافرت است؟» بنا به جواب مصاحبه شوندگان، پرواز کردن از یکی از خطرناک‌ترین شیوه‌های سفر تبدیل به یکی از امن‌ترین‌ها شده است. حتی اینکه چه قدر یک پرواز امن محسوب می‌شود نباید مورد پرسش قرار بگیرد. امنیت سفرهای هوایی از هر شکل دیگری از مسافرت بالاتر بوده و کمترین آمار مرگ و میر در سال را دارد. این موفقیت در استانداردهای امنیتی وابسته به چندین فاکتور است که طی سال‌ها مدام پیشرفت کرده‌اند. این عوامل شامل رادارهای آب و هوایی هواپیما، آموزش‌های توسعه یافته خلبان، بهبود و ترمیم وضعیت‌های خارج از کنترل، تکنیک‌های مبارزه با آتش حین پرواز و برخی روند‌های اجرایی استاندارد می‌شوند. همان طور که تکنولوژی پیشرفت می‌کند، افراد می‌توانند بیشتر و بیشتر به سوار شدن هواپیما اعتماد کنند. استانداردهای امنیت فوق‌العاده دقیق هواپیما به شما اطمینان می‌دهند که سفری بی‌خطر را تجربه می‌کنید.

امنیت در پرواز - خطر در پرواز

آمارها

یک روش دیگر برای تائید منطق پشت سطح امنیتی بالای سفرهای هوایی، بررسی آمارها به شمار می‌رود. یکی از سرویس‌های آماری برجسته که خود را وقف این مسئله کرده، سالانه گزارش‌های پروازی را بررسی کرده تا به ارزیابی موثقی درباره امنیت پروازها برسد. یکی از چارت‌های آن‌ها، تعداد تصادفات به ازای هر میلیون ساعت پرواز را بین ‌سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۱۲ به نمایش گذاشته است. همان طور که انتظار می‌رفت، ارقام آن‌ها نشان می‌دهد که تعداد تصادفات و مرگ و میر در سفرهای هوایی بسیار ناچیز بوده است. با توجه به این آمار و ارقام می‌توان حس بهتری حین پرواز داشت.

امنیت در پرواز - خطر در پرواز

کیفیت‌هایی که سفرهای هوایی را بهبود بخشیده‌اند

برخی کیفیت‌های پروازی هستند که جواب سؤال شما مبنی بر میزان امنیت پرواز را می‌دهند. این کیفیت‌ها پایین آمدن نرخ تصادفات هوایی، کاهش مرگ و میر، بالا رفتن کنترل ترافیک هوایی، آموزش‌های سخت کارکنان هواپیما و رشد تکنولوژی بوده‌اند.

جدای از آمارها و ارقامی که قبل‌تر گفتیم، یکی از اصلی‌ترین دلایلی که مردم فکر می‌کنند سفر با هواپیما کاری خطرناک و دلهره آور است، توجه و تمرکز رسانه‌ها به شمار می‌رود. وقتی یک خطا یا سانحه در پروازی پیش می‌آید که بسیار هم نادر محسوب می‌شود، رسانه‌ها آن را طوری نشان می‌دهند که باعث دلهره و نگرانی تمام مسافران آتی شود. به علاوه، سفرهای هوایی کشته‌های بسیار اندکی دارند و افراد بسیار زیادی روزانه در تصادف‌های ماشینی و جراحات دیگر می‌میرند.

امنیت در پرواز - خطر در پرواز

یکی دیگر از دلیل‌هایی که سفر هوایی را بسیار امن می‌کند، کنترل ترافیک هوایی است. خلبان‌ها و هواپیماهایشان دائماً تحت کنترل هستند. این برج‌های مراقبتی توسط افرادی به صورت ۲۴ ساعته اداره می‌شوند و در تمام جهان نیز وجود دارند. این واحد کنترل ترافیک به کاپیتان‌ها درباره سیستم‌های آب و هوایی، وضعیت پرواز و غیره اطلاعات داده و کمک می‌کند تا امنیت پرواز بالا برده شود. تمام کاپیتان‌های هواپیما و خدمه باید دوره‌های آموزشی سخت و جدی‌ای را برای دریافت لیسانس طی کنند. خلبان‌ها نیاز به مهارت‌های بسیار زیادی دارند و این دوره‌ها آنان را برای هر گونه موقعیتی که ممکن است حین پرواز با آن روبه‌رو شوند آماده می‌کند. خلبان و خدمه پرواز برای آن‌که پذیرفته شوند باید تمام مهارت‌های خود را نشان دهند و امتحان‌های زیادی را رد کنند.

امنیت در پرواز - خطر در پرواز

تکنولوژی از زمان اختراع هواپیما تا کنون پیشرفت حیرت انگیزی داشته است. این پیشرفت باعث شده تا خدمه پرواز امکانات بیشتر و بهتری برای هدایت هواپیما در اختیار داشته و استانداردهای امنیتی بالاتری نیز رعایت شود. برخی از این تکنولوژی‌ها، شامل هدایت خودکار، دستگاه‌های تشخیص تلاطم جوی و تکنولوژی امنیت باند هستند. به طور کل سفرهای هوایی یکی از امن‌ترین شیوه‌های سفر بوده و دلیل پشت این ادعا را می‌توانید در آمارها، خدمه پرواز و سایر مکانیزم‌های به کار رفته در هواپیما ببینید. زمانی که سوار هواپیما می‌شوید، هرگز نیاز نیست به میزان امن بودن آن فکر کنید، تنها باید به سادگی روی صندلی خود لم داده و از سفرتان لذت ببرید.

امنیت در پرواز - خطر در پرواز

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}