شرایط سفر هوایی در دوران شیوع ویروس کرونا

طناز قربانی
 • طناز قربانی
 • 1399/5/20
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

آیا سفر با هواپیما در دوران کرونا خطرناک است؟ ایرلاین‌ها برای سفر در شرایط همه‌گیری کرونا چه تمهیداتی اندیشیده‌اند؟ اگر مجبور هستید در دوران شیوع ویروس کرونا به سفر بروید، نظرات کارشناسان پزشکی و هواپیمایی را در این مقاله بخوانید.

تور اروپا

چند ماه از شیوع ویروس کرونا، کنسل شدن پروازها و بسته شدن مرزها می‌گذرد. اکنون برخی از شهرهای دنیا به‌تدریج مرزهای خود را باز می‌کنند و محدودیت‌های سفر برداشته می‌شود.با باز شدن مرزها، برخی سفرهای زمینی را انتخاب می‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند با هواپیما سفر کنند.

خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت

ایرلاین‌ها همچنان تعداد کمی از پروازهای خود را در اختیار مسافران قرار می‌دهند اما تعداد مسافران به‌تدریج افزایش می‌یابد. سفر در دوران کرونا امکان‌پذیر است اما این به‌ معنای بی‌خطر بودن آن نیست. در این‌جا بایدها و نبایدهای سفرهای هوایی را برایتان توضیح خواهیم داد.

سفر هوایی در کرونا

آیا هواپیماها تمیز و بهداشتی هستند؟

هر ایرلاین روش‌های خاص خود را برای تمیزکردن هواپیماها به‌کار می‌برد. بیشتر ایرلاین‌ها بین هر پرواز هواپیماها را ضدعفونی می‌کنند. معمولا سرویس‌های بهداشتی و سطوحی که بیشتر در معرض تماس افراد هستند با دقت بالاتری ضدعفونی می‌شوند.

برخی از هواپیماها از فیلتر هِپا (HEPA) استفاده می‌کنند. این فیلترها هوای کابین را در طول پرواز تازه می‌کنند و ۹۹ درصد از ویروس‌ها، باکتری‌ها و دیگر بیماری‌هایی که از طریق هوا منتقل می‌شوند را از بین می‌برند.

ایرلاین‌هایی مانند یونایتد (United)، جِت‌بلو (JetBlue)، هاوایین (Hawaiian)، دلتا (Delta) و ساوت‌وست (Saouthwest) در طول شب یا بین پروازها، تمام هواپیما‌ها را با اسپری‌های ضد میکروبی الکترواستاتیک ضدعفونی می‌کنند. ایرلاین‌های دیگری هم دستمال‌ الکلی و ژل‌های ضدعفونی‌کننده به مسافران می‌دهند. البته بهتر است حتما لوازم ضدعفونی‌کننده همراه خود داشته باشید.

رعایت اصول بهداشتی در هواپیماها

سفر با پروازهای داخلی یا خارجی؟

مهم نیست با پروازهای داخلی سفر می‌کنید یا خارجی؛ در هر دو صورت باید پروتکل‌های بهداشتی، فاصله‌گذاری، نظافت هواپیما و زمان پرواز را در نظر داشته باشید. در حقیقت این پرواز داخلی یا خارجی نیست که اهمیت دارد بلکه باید به شرایط بیماری و میزان شیوع ویروس در کشور یا شهر مقصد توجه کنید. باید احتیاط لازم را به خرج دهید و امکانات بهداشتی و سلامت مقصد را بررسی کنید. به‌علاوه، حتما به محدودیت‌های سفر و قوانین قرنطینه در مقصد توجه داشته باشید.

دکتر وینفرید جاست (Winfried Just) محقق اپیدمیولوژیست و استاد دانشگاه اوهایو (Ohio) و دکتر جورجین نانوس (Georgine Nanos)پزشک دارای بورد تخصصی اپیدمیولوژی هردو معتقدند که پروازهای طولانی مدت خطر ابتلا به بیماری را بیشتر می‌سازند؛ زیرا مسافران بیشتر در معرض عوامل بیماری‌زا قرار می‌گیرند.

در پروازهای طولانی مسافران بیشتر از سرویس‌های بهداشتی استفاده می‌کنند و در موارد بیشتری ماسک‌های خود را بر می‌دارند. بنابراین اگر فردی ناقل ویروس باشد به‌راحتی می‌تواند ویروس را به مسافران دیگر انتقال دهد. پس بهتر است پروازهای کوتاه‌تر را انتخاب کنید. با این حال دکتر جاست معتقد است هیچ‌گاه نمی‌توان گفت یک پرواز ۱۰۰ درصد ایمن است زیرا حذف عوامل خطرزا تقریبا غیرممکن است.

سفرهای خارجی یا داخلی در دوران کرونا

اهمیت به پروتکل های بهداشتی و اجرای آن ها

بر اساس شواهد و تحقیقات، پوشیدن ماسک بهترین راه برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا است. به‌علاوه، یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای کاهش خطر ابتلا به بیماری در طول سفر به‌شمار می‌رود. در بسیاری از ایرلاین‌ها مانند دلتا، یونایتد، آمریکن، جت‌بلو و ساوت‌وست استفاده از ماسک اجباری است. در بسیاری از موارد با افرادی که بدون ماسک قصد سفر دارند برخوردهای جدی می‌شود. برای مثال، آن‌ها را از پرواز با ایرلاین منع می‌کنند.

ایرلاین‌هایی مانند جت‌بلو استفاده از ماسک را در قسمت چک‌این (Check In) و هنگام سوار شدن به هواپیما اجباری کرده است. اما در برخی دیگر از ایرلاین‌ها استفاده از ماسک تنها در داخل هواپیما اجباری است. 

بسیاری از ایرلاین‌ها خدمات غذا و نوشیدنی و هرگونه سرویس غیرضروری را که ممکن است خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد به‌طور موقت حذف کرده‌اند. همچنین از مسافران درخواست می‌شود در راهروها نایستند.

رعایت پروتکل های بهداشتی در سفر هوایی

فاصله‌ گذاری، کلید سلامتی

یکی دیگر از عوامل مهم در ارزیابی ایمن بودن پرواز، فاصله‌گذاری است. بهتر است درباره میزان فاصله‌گذاری بین مسافران در هر پرواز تحقیق کنید. هرچه تعداد مسافران بیشتر باشد، فاصله‌گذاری کمتر خواهد بود و خطر ابتلا به بیماری بیشتر خواهد شد.

ایرلاین آمریکن از تاریخ ۱ جولای، محدودیت‌های مربوط به ظرفیت هواپیما را از میان برداشت. این ایرلاین اکنون تعداد مسافران را به ۸۵ درصد افزایش داده است. یونایتد ایرلاین هم یکی دیگر از ایرلاین‌هایی است که بدون محدودیت مسافر می‌پذیرد. بهتر است برای پروازهای خارجی ایرلاین‌هایی را انتخاب کنید که صندلی‌های میانی را خالی می‌گذارند تا فاصله‌گذاری اجتماعی حفظ شود.

فاصله گذاری اجتماعی

سفر با پروازهای فرست کلاس یا بیزنس کلاس؟

برخی از ایرلاین‌های مانند دلتا و آلاسکا تعداد مسافران را در پروازهای فرست‌ کلاس محدود کرده‌اند. بنابراین تنها به اندازه‌ی ۵۰ درصد ظرفیت هواپیما مسافر می‌پذیرند. به این ترتیب اگر یک پرواز دارای ۱۲ صندلی فرست کلاس باشد، تنها ۶ صندلی پر می‌شوند و فاصله‌ی اجتماعی بین مسافران حفظ می‌شود.

کارشناسان معتقدند در پروازهای فرست‌ کلاس فاصله‌ی اجتماعی بیشتر رعایت می‌شود و مسافران فضای بیشتری در اختیار دارند. اگر پروازهای اکونومی صندلی‌های میانی را به‌عنوان فاصله‌ای بین مسافران قرار نمی‌دهند، پیشنهاد می‌شود درباره‌ی نوع پرواز خود تجدید نظر کنید.

سفر با پروازهای فرست کلاس

تغییر در برنامه پروازها

با شیوع ویروس کرونا و محدودیت‌های سفر، افراد کمتری به مسافرت می‌روند. بنابراین برنامه‌ی پروازهای ایرلاین‌های مختلف با کاهش بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده است. برای مثال، ایرلاین یونایتد تنها ۱۰ درصد از پروازهای خود را انجام می‌دهد. کاهش برنامه‌ی پروازها به معنای محدود شدن انتخاب‌های شما در زمینه‌ی انتخاب ساعت و روز پرواز است.

در این دوران باید انتظار هرگونه تغییر ناگهانی در برنامه‌ی پروازها، اختلال یا ادغام پروازها را داشته باشید. ایرلاین‌ها ممکن است با توجه به تقاضاها پروازها را کنسل کنند یا تغییر دهند. احتمال ریبوک (Rebook) کردن بلیط هم وجود دارد.

در حال حاضر تقاضا برای سفرهای بین‌المللی هم پایین است و پروازها به‌ندرت ۵۰ درصد ظرفیت‌شان را پر می‌کنند. اغلب به همین دلیل است که در پروازها طولانی‌مدت صندلی‌های میانی خالی می‌ماند.

تغییر در برنامه پروازها در دوران کرونا

سفر با خانواده و دوستان در دوران کرونا

اگر با دوستان یا خانواده سفر می‌کنید، باید خود و همه‌ی همراهان‌تان را به‌عنوان یک فرد در نظر بگیرید. همه‌ی اعضای خانواده و دوستان باید در کنار یکدیگر بنشینند و از دیگران فاصله داشته باشند.جدا شدن از یکدیگر و پراکنده شدن در هواپیما تنها ریسک ابتلا به بیماری را بالا می‌برد.

گزینه های دیگر به غیر از پروازهای تجاری 

چارترهای خصوصی فضای ایمن‌تری برای مسافران فراهم می‌کنند. در این پروازها همه‌ی جزئیات با دقت بررسی می‌شود و در کل خطرات کمتری نسبت به پروازهای تجاری دارند. چارترهای خصوصی با به حداقل رساندن تعداد مسافران و کاهش عوامل خطرزا پروازی ایمن‌تر را در دوران شیوع ویروس کرونا برای مسافران فراهم می‌سازند.

در پروازهای چارتر دیگر نیازی نیست مدت طولانی در صف بایستید، وارد ترمینال شوید و با تعداد زیادی از افراد غریبه سفر کنید. البته این پروازها گران‌تر از پروازهای تجاری هستند.

صف های طولانی چک-این فرودگاه ها

شرایط فرودگاه ها در دوران کرونا

حضور در فرودگاه‌ها به‌اندازه‌ی سفر به هواپیما می‌تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش دهد. فرودگاه‌ها در تلاش هستند تا محیطی ایمن و بهداشتی برای مسافران فراهم کنند؛ از کاهش تماس‌های فیزیکی گرفته تا ضدعفونی کردن سطوح، ایستگاه‌های ضدعفونی دست و شیلدهای پلکسی‌گلَس در مقابل کارکنان فرودگاه. به‌علاوه، تقریبا تمام مسافران از ماسک استفاده می‌کنند. البته این قوانین را نمی‌توان شامل همه‌ی فرودگاه‌ها دانست.

فرودگاه‌ها باید قوانین داخلی را رعایت کنند. بنابراین اگر استفاده از ماسک در فرودگاه جزو قوانین است، همه‌ی مسافران موظف هستند از ماسک استفاده کنند؛ به غیر از زمانی‌که مشغول خوردن، آشامیدن یا تشخیص هویت هستند.

فرودگاه ها در دوران کرونا

شرایط سفر برای افرادی که بیماری کرونا داشته اند یا تست آنتی بادی آن‌ ها مثبت بوده است

معمولا افرادی که یک بار به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند یا تست آنتی‌بادی آن‌ها مثبت بوده است، نگرانی کمتری از سفر در دوران پاندمی دارند. اما این به معنای ایمن بودن سفر نیست. دکتر نانوس معتقد است که اطلاعات پزشکان و دانشمندان درباره‌ی این ویروس هنوز کامل نیست.

هنوز نمی‌توان گفت تست آنتی‌بادی تا چه اندازه می‌تواند ایمنی بدن انسان را تضمین کند. حتی ممکن است تست آنتی‌بادی نتیجه‌ی مثبتِ کاذب داشته باشد. این‌گونه تست‌ها باعث می‌شوند مردم در طول سفر کمتر اصول ایمنی و بهداشتی را رعایت کنند.

سفر برای کسانی که تست آنتی بادی شان مثبت است

شرایط سفر برای افرادی که در گروه های پرخطر هستند

متاسفانه خطرات و قوانین برای مسافرانی که در گروه‌های پرخطر و آسیب‌پذیر هستند کمی متفاوت است. دکتر جاست معتقد است که کرونا هنوز به پایان نرسیده است و قطعا تا پایان سال میلادی کاملا به پایان نخواهد رسید. شاید هم مدت زمان بیشتری طول بکشد تا این بیماری ریشه‌کن شود.

اگر جزو گروه‌های آسیب‌پذیر و پرخطر هستید، پیش از سفر حتما در این باره بیشتر فکر کنید. این سفر تا چه اندازه برایتان اهمیت دارد؟ دکنر نانوس به افرادی که در گروه‌های پرخطر هستند توصیه می‌کند تا مدتی از سفر پرهیز کنند.

سفر برای کسانی که در گروه های پرخطر هستند

کاهش خطر ابتلا به ویروس

آنچه در درجه‌ی اول اهمیت دارد، مسئولیت‌پذیری است. زمانی‌که تصمیم می‌گیرید با هواپیما سفر کنید باید سلامت مسافران دیگر را هم در نظر داشته باشید. این کار را با زدن ماسک آغاز کنید. این اولین و مهم‌ترین قدمی است که مسافران برای کاهش شیوع ویروس بر می‌دارند. به خاطر داشته باشید که شما ممکن است ناقلِ بدون علامت باشید.

همچنین بهتر است برای انجام مراحل سفر، از اپلیکیشن‌های موبایل یا فرایند‌هایی که کمتر شما در ارتباط نزدیک با دیگران قرار می‌دهند استفاده کنید. برای داخل پرواز سرگرمی‌هایی آماده کنید و برنامه‌ی سفر خود را از قبل تعیین کنید. به این ترتیب زمان کمتری را در فرودگاه سپری خواهید کرد. بهتر است در صورت امکان، زمانی‌که در فرودگاه هستید را در تراس یا فضای باز بمانید.

دکتر جاست به مسافران توصیه می‌کند تا جای ممکن از پروازهای مستقیم استفاده کنند. اگر تا رسیدن به مقصد سوار چند هواپیما شوید، کنار چند مسافر مختلف خواهید نشست. همین موضوع می‌تواند ریسک ابتلا به بیماری را افزایش دهد. پروازهای مستقیم به معنای حضور کمتر در فرودگاه‌های مختلف و کاهش خطر قرار گرفتن در معرض عوامل بیماری‌زا است.

شما نه‌تنها باید در تمام طول سفر از ماسک استفاده کنید، بلکه اگر فردی را دیدید که ماسک به‌صورت ندارد باید به او تذکر بدهید. اگر نمی‌خواهید مستقیما به فردی تذکر بدهید می‌توانید از مهمانداران کمک بگیرید.

به‌منظور کاهش خطر ابتلا به بیماری بهتر است با خودروی خودتان به فرودگاه بروید و در طول پرواز از عینک استفاده کنید. استفاده از عینک باعث می‌شود صورت خود را لمس نکنید. از آن‌جایی‌که خدمات داخل پرواز و فروشگاه‌های فرودگاهی کاهش پیدا کرده است، توصیه می‌شود خوراکی داخل پرواز را خودتان آماده کنید.

فراموش نکنید محلول ضدعفونی‌کننده و دستمال الکلی همراه خود داشته باشید تا صدنلی و اطراف‌تان را به‌خوبی تمیز و ضدعفونی کنید. بالش و یک پتوی مسافرتی همراه خود بیاورید و حتما پس از هر بار استفاده آن‌ها را بشویید. پس از لمس کردن سطوح بلافاصله دستان‌تان را ضدعفونی کنید.

طناز قربانی طناز قربانی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}