غار ماهندرا در پخارا، غاری اسرار آمیز

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1396/10/2
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

اگر می‌خواهید علاوه بر آبشارها و مناظر سرسبز شهر پخارا، از جاذبه‌های زیرزمینی آن نیز سر دربیاورید، بازدید از غار ماهندرا را فراموش نکنید که فقط ۱۰ دقیقه تا شهر فاصله دارد.

تور اروپا

زیبایی‌های شهر پخارا در نپال، به چشم انداز رویایی رشته کوه‌ها از بالای تپه‌ سارانگکوت، دریاچه‌ ها و جنگل‌های سرسبز آن محدود نمی‌شود؛ بلکه 10 غار اسرار آمیز هم در این شهر وجود دارند که سالانه گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند؛ البته به دلیل رانش زمین و مسدود شدن یکی از این غارها، شما فقط می‌توانید از 9 تای آن بازدید کنید. در این مقاله با یکی از غارهای پرطرفدار آن، یعنی غار «ماهِندرا» (Mahendra Cave) بیشتر آشنا می‌شوید.

غار ماهندرا

اولین بار، گروهی از چوپان‌های شهر پخارا در سال 1950 میلادی با غار ماهندرا رو به رو شدند؛ سپس گروه اکتشافی انگلیس در سال 1976 میلادی به طور کامل این غار را مورد بررسی قرار داد و لیستی از خفاش‌ها و جانوران بی‌مهره‌ای که داخل غار زندگی می‌کردند را به ثبت رساند. این غار، 275 متر طول دارد و عرض ورودی آن، 16 متر است. با توجه به ارتفاع مناسب راه ورودی، برای عبور از آن مشکلی برایتان ایجاد نخواهد شد. همچنین، برای پیدا کردن راه و دیدن سنگ‌های استالاگمیت و استالاکتیت آن از نزدیک، چراغ‌های متعددی را در راهروهای تاریک غار نصب کرده‌اند. البته بهتر است شما به این امکانات اکتفا نکنید و با خودتان یک چراغ‌قوه به همراه داشته باشید تا در صورت قطع و وصل شدن چراغ‌ها، آمادگی لازم را داشته باشید. همچنین از دیوارها و سنگ‌های این غار، مرتب آب چکه می‌کند که زیر انعکاس نور، عجیب و غریب و کمی هم ترسناک به نظر می‌رسند.

غار ماهندرا در پخارا

غار ماهندرا در نزدیکی رودخانه‌ی «سِتی» (Seti River) و منطقه‌ی «کاسکی» (Kaski) واقع شده که محل سرسبز و زیبایی است و تا مرکز شهر پخارا، 6 کیلومتر فاصله دارد. راه‌های گوناگونی برای رفتن به این غار بزرگ آهکی وجود دارد؛ از دوچرخه و موتور گرفته تا اتوبوس و تاکسی. از فرودگاه پخارا تا غار ماهندرا حدوداً نیم ساعت با تاکسی، و یک ساعت با اتوبوس راه است. همچنین می‌توانید از خط مینی بوس آن نیز استفاده کنید که به طور مرتب از «باگار» (Bagar) به سمت غار حرکت می‌کند. هزینه‌ی ورودی این غار برای محلی‎‌ها حدود 17 هزار تومان و برای گردشگران دو برابر این قیمت است. همچنین بازدیدکنندگان می‌توانند با پرداخت هزینه‌ی اضافی، یک راهنمای مسیر برای خود انتخاب کنند. برای بازدید از غار ماهندرا، در زمستان‌ها از ساعت 7 صبح تا 5 بعد از ظهر، و در فصل تابستان از 6 و نیم صبح تا 6 عصر مهلت دارید تا خودتان را به آنجا برسانید.

رود ستی در پخارا

ظاهراً این غار، نامش را از پادشاه «ماهندرا بیر بیکرام شاه دِو» (Mahendra Bir Bikram Shah Dev) گرفته است. همچنین، از مجسمه‌ی لرد شیوا که از خدایان هند است نیز داخل این غار نگهداری می‌شود که می‌توانید از آن دیدن کنید. حدود 100 متر از غار ماهندرا، به راحتی قابل دسترس است و در زمان خودش، به جاهای مختلفی راه داشته، اما در حال حاضر امکان عبور از 100 متر دیگر آن به دلیل ارتفاع بسیار پایین و ریزش سنگ‌ها و بسته شدن راه در بعضی راهروها، وجود ندارد. روی دیوارهای غار، نقش‌های عجیب و غریبی دیده می‌شود که احتمالاً خدایان هندویی هستند که مردم تصویرشان را روی سنگ ثبت کرده‌اند. البته یادتان باشد که سنگ‌های این جاذبه‌ی گردشگری برای دیدن است، نه برای کندن یا حک کردن اسمتان روی آن‌ها! علاوه بر آن، در نزدیکی این ناحیه، یک غار دیگر به نام «غار خفاش‌ها» (Bat's Cave) نیز قرار گرفته است که از غار ماهندرا تا آنجا، فقط 10 دقیقه پیاده روی دارد و می‌توانید از هر دوی آن‌ها در یک روز دیدن کنید.

غار خفاش ها در ماهندرا

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}