قلعه باشکوه لیماسول قبرس، یادگاری از قرن یازدهم

ساناز محمدی
 • ساناز محمدی
 • 1396/4/28
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

قلعه لیماسول قبرس، با پشت سر گذاشتن قرن‌های متمادی، مانند یک کتاب تاریخی سنگی، در دل شهر نظاره‌گر حوادثی تلخ و شیرین بوده است.

تور اروپا

 قلعه لیماسول (Limassol) در طی سالیان از جنگ‌ها و زمین‌لرزه‌ها جان سالم به در برده، بارها به دام حریق افتاده و بازسازی شده، اما همچون یک ققنوس دوباره از خاکستر خود برخاسته تا افسانه‌ها، رازها و اساطیری که درونش رخ داده است را برای ما بازگو کند. به‌رغم باور عموم، مقر شوالیه‌های معبد در قرن دوازدهم میلادی در فرانسه واقع نشده بلکه در قبرس قرار دارد و برخلاف شوالیه‌های فرانسوی، شوالیه‌های قبرسی از احترام و همدردی مردمان محلی برخوردار بوده‌اند. در زیر طاق کلیسای کوچک این قلعه، ریچارد شیردل معشوقه‌اش «برنگاریا ناوار» را به عقد خود درآورد. قلعه لیماسول پس از تصویب قانون لوزیان‌ها، دوباره بازسازی شد و بعدها به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت.

قلعه لیماسول

تاریخ قلعه لیماسول به قرن یازدهم میلادی باز می‌گردد. لیماسول پایداری این قلعه مدیون بیزانسی‌ها است، چرا که ساخته دست آن‌ها در طول قرن‌ها از طوفان حوادث، جان سالم به در برده است. بعدها در طول جنگ‌های صلیبی، قلعه توسط شوالیه‌های معبد اشغال شد و در واقع، کشور قبرس در اوایل قرن دوازدهم میلادی به مقر اصلی آن‌ها تبدیل گردید.

در سال 1184 میلادی، «اسحاق کمنِنُس» (Isaac Comnenus) خود را امپراطور قبرس اعلام کرد و تا سال 1191 بر این جزیره حکمرانی کرد تا اینکه «ریچارد شیردل» افسانه‌ای عاشقانه در کتاب اساطیر قلعه لیماسول از خود باقی گذاشت. دیری نپایید که شاه ریچارد، قبرس را به یک خانواده نجیب‌زاده لوزیانی واگذار کرد، خانواده‌ای که با تاسیس دودمان پادشاهی خود نزدیک به 300 سال بر این جزیره حکمرانی کرد. از بقایای این دوره، نشانی در وسط قلعه به جای مانده است: «لیلی» (گل سوسن)، سمبل لوزیان‌ها را می‌توان امروزه روی دیوارهای قلعه پیدا کرد.

قلعه لیماسول قبرس

این قلعه از محاصره «جنوایی‌ها» و آتش‌سوزی در سال 1373 میلادی، هجوم مملوکیان مصری در سال 1425 و یک زمین‌لرزه در سال 1489 جان سالم به در برده است. در طول سلطنت امپراطوری عثمانی (سده شانزدهم) دیوارهای این قلعه تقویت شد (تا 2 متر به ضخامت آن افزوده شد) و دژ آن به عنوان زندان مورد استفاده قرار گرفت. در اواخر قرن نوزدهم میلادی، بریتانیا نیز این سنت را ادامه داد.

این قلعه قرون وسطایی در طول حیات طولانی و پرحادثه‌اش، نظاره‌گر خاموش مجادلات دادگاه‌های مخفی، فتوحات و حملات بوده است اما اکنون موزه‌ی قرون وسطی است. قلعه لیماسول از سال 1950 یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی جزیره قبرس بوده و به عنوان موزه قرون وسطی مورد استفاده قرار می‌گرفته است. 25 سال پس از آن، سنگ‌قبرهای جنگ‌آوران نبردهای صلیبی و راهبان «اَیا صوفیه» به این قلعه منتقل و در قسمت میانی (نیکوزیا) دفن شدند. این قسمت در طبقه زیرین قلعه واقع شده است.

قلعه لیماسول قبرس

طبقه دوم موزه، بازدیدکنندگان را مجذوب کلکسیون بی‌نظیر سلاح‌ها، جواهرات و اسباب و لوازم خانواده‌های قرون وسطایی خود می‌کند. در این موزه، دنبال کردن سیر تکامل فرهنگ، صنایع دستی و شیوه زندگی دوران بیزانس/ اوایل مسیحیت اولیه (قرن سوم) تا دوران حکمرانی ترک‌ها (قرن هجدهم) به آسانی میسر است. هیبت غم‌افزای ساختمان‌های باستانی قلعه، منحصر به‌ فرد بودن هر یک از دوره‌های تاریخی را در اذهان برجسته می‌کند. شما می‌توانید زره‌های واقعی در دست بگیرید، با شمشیر به مصاف دشمنان بروید یا با زوبین و کمان تیرها را روانه هدف کنید و در نهایت از دید یک پرنده، به تماشای قبرس قرون وسطایی بنشینید. پشت بام قلعه منظره‌ای زیبا از شهر قبرس، کلیسای ارتودوکس و مسجد در برابر دیدگان قرار می‌دهد. حتماً از برج دیدبانی قلعه بالا بروید تا از چشم‌اندازهای زیبا و نفس‌گیر قلعه و دریا لذت ببرید.

قلعه لیماسول

این قلعه در بخش قدیمی شهر و در ناحیه غربی لیماسول واقع است. اگر با اتوبوس می‌خواهید به آنجا بروید، در ایستگاه «بندر قدیمی» (Old Port / Old Harbour ) سوار خط شماره 30 شوید. شما می‌توانید این ایستگاه را در «مولوس» (Molos- پارکی در امتداد اسکله شهر) پیدا کنید. قلعه در قلب شهر واقع شده است و برخلاف ایستگاه، پیدا کردن آن ساده است. برای کسانی که با اتومبیل سفر  می‌کنند نیز پیدا کردن قلعه کاری آسان است. قلعه در خیابان رمانتیک ریچارد و برنگاریا واقع است. خودروی خود را در پارکینگ «ایستگاه بندر قدیمی» یا یکی از خیابان‌های شهر قدیمی پارک کنید. برای کسانی هم که از «لارناکا» یا «پافوس» ( Larnaca-Paphos) راهی قلعه می‌شوند، توصیه می‌کنیم که راه خود را به سمت دریا پس از ورود به لیماسول ادامه دهند. سپس پس از طی مسیر تا شهر می‌توانند به ایستگاه  دسترسی داشته باشند.

ساناز محمدی ساناز محمدی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}