فرهنگ و آداب و رسوم جالب مردم هلند

صدیقه شجاعی
 • صدیقه شجاعی
 • 1396/5/8
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

کشور شگفت‌انگیز هلند دارای فرهنگی خارق‌العاده است، چنانچه با گرایشات فرهنگی این کشور آشنایی نداشته باشید، در مواجه با برخی از آنها گیج و سردرگم می‌شوید.

تور اروپا

لیست تور‌هایی که هلند یکی از مقاصد آن‌هاست

هلند حدود 17 میلیون جمعیت دارد و جزو 10 کشور پرجمعیتِ اروپا به حساب می‌آید. اکثریت قریب به اتفاق مردم به زبان رسمی این کشور یعنی هلندی صحبت می‌کنند که هم شباهت زیادی به زبان آلمانی دارد و هم کلمات فرانسوی و انگلیسی در آن به چشم می‌خورد. جامعه هلند به شدت مستقل و مدرن بوده و بسیاری به موضوع «برابری برای همه» اعتقاد دارند و در عین حال فرد بر گروه ارجحیت دارد. احترامی که شهروندان هلندی برای هم قائل هستند به واسطه سن یا ارتباطات آنها نیست بلکه به کار سخت و مهارت‌هایشان مربوط می‌شود که به باور آنها در زمینه تساوی حقوق برمی‌گردد. آنها جامعه‌ای از طبقه متوسط محسوب شده و بخش عمده مردم این کشور در صنایع کشاورزی، تجارت و خدمات مشغول به کار هستند.

آداب و رسوم هلندی ها

غذاهای هلندی

غذاهای هلند تنوع زیادی ندارد و بسیار ساده و آسان تهیه می‌شود که معمولاً شامل سبزیجات فراوان و کمی گوشت است. خانواده‌های هلندی غذای فرهنگ‌های دیگر را نیز طبخ می‌کنند که در این زمینه بیشتر از فرهنگ‌‌های ایتالیایی، چینی، مدیترانه‌ای و اندونزیایی تاثیر پذیرفته‌اند، همین تاثیر را در رستوران‌های منتخب هلند نیز می‌توان دید.

صبحانه ساعت 6 الی 8 صبح سرو می‌شود و معمولاً شامل یک تکه نان است که روی آن پنیرهای مختلف، کره بادام زمینی، شیره شکر و شکلات می‌زنند. ساعت 12 الی 13 یعنی در زمان ناهار ممکن است غذایی مشابه صبحانه داشته باشند و گاهی اوقات ساندویچ‌‌هایی با گوشت سرد و پنیر نیز میل می‌کنند. وعده شام حدوداً ساعت 6 عصر شروع می‌شود و از دو یا سه وعده غذایی تشکیل شده که سوپ به عنوان پیش غذا، سیب زمینی با مقدار زیادی سبزیجات و کمی گوشت برای غذای اصلی، شیرینی یا کوکی برای دسر سرو می‌شود. استامپوت (Stamppot) یا تاس کباب غذای زمستانی سنتی و اسنرت (snert) یا سوپ نخود فرنگی اغلب سوپ انتخابی برای شام است. فاصله بین صبحانه و ناهار یعنی 10 تا 11 صبح، یا بین ناهار و شام در ساعت 4 تا 5 عصر را برای صرف چای در نظر می‌گیرند که دوستان یا همسایه‌ها را دعوت کرده و از آنها با یک قوری چای یا قهوه و بیسکویت پذیرایی می‌کنند.

 هلند را با پنیرهای معروفش می‌شناسند مانند پنیر گودا، لیدن و ایدام که شهرت جهانی دارند، شهر آلکمار (Alkmaar) نیز به بازار پنیرش معروف است.

غذا های هلندی

آداب اجتماعی در هلند

با اینکه رفتار و منش هلندی‌ها مشابه کشورهای غربی است اما ویژگی‌های مخصوص به خود را نیز دارند. نکاتی که در اینجا اشاره ‌می‌شود شاید برای همه مردم و مناطق این کشور صدق نکند ولی به طور کلی آداب این کشور را در اکثر شرایط و موقعیت‌ها نشان می‌دهد.

هلندی‌ها در زمان احوالپرسی و همچنین خداحافظی با شما دست می‌دهند اما اگر رابطه نزدیکی با آنها داشته باشید صورت شما را ‌3 بار می‌بوسند که از گونه چپ شروع می‌کنند. آن‌ها عادت دارند خیلی زودتر از یک مهمانی اقدام به برنامه‌ریزی برای آن ‌کنند پس اگر برنامه صرف شام با یک دوست را 6 هفته جلوتر ترتیب داده‌اند تعجب نکنید! روال زندگی آنها با برنامه‌ریزی همراه است و آن را سفت و سخت رعایت می‌کنند. در نتیجه سرزده به دیدن کسی نمی‌روند مگر آنکه در یک مهمانی او را دیده و موضوع را برنامه‌ریزی کرده باشند.

آداب و رسوم هلندی ها

مطالب مرتبط

خوراکی‌هایی که باید در هلند امتحان کنید خوراکی‌هایی که باید در هلند امتحان کنید سوغاتی های هلند، یادگار خوش سفر

مردمان هلند افراد رک و بی‌پرده‌ای هستند، رفتاری که شاید پررویی تلقی می‌شود در این کشور روراستی و صراحت نام دارد و هر موضوعی را همان‌طور که هست صاف و پوست کنده مطرح می‌کنند. این به معنای بی‌ادبی نیست بلکه ویژگی خاص هلندی‌ها به شمار می‌رود. هنگام صحبت باید به چشمان شما نگاه ‌کنند، انتقادپذیر بوده و زودرنج هم نیستند. چنانچه با زبان هلندی با کسی احوالپرسی کردید و او با زبان انگلیسی پاسخ شما را داد انتظارش را داشته باشید! هلندی‌ها مهارت زیادی در زبان‌های خارجی داشته و به راحتی آب خوردن گویش خود را تغییر می‌دهند.

آداب و رسوم هلندی ها

آنها مشکلی با ثروتمند شدن ندارند اما ولخرجی را یک ویژگی منفی دانسته و به شما برچسب متظاهر می‌زنند. در ضمن نباید از هیچ هلندی در مورد میزان حقوقش سوال کنید. اگر به خانه یک هلندی دعوت شدید، مرسوم است که هدیه‌ای نظیر گل (تعداد فرد به غیر از عدد 13)، شکلات، کتاب یا یک گلدان گل برای میزبان ببرید. به هیچ عنوان برای جواب دادن تلفن یا رفتن به دستشویی و ... از سر میز غذا بلند نشوید که نشانه بی‌ادبی است. هنگام غذا خوردن حتماً دست خود را روی میز و در معرض دید قرار دهید اما توجه کنید که آرنج‌ها روی میز نباشد. در ابتدا مقدار کمی غذا بردارید چون مجدداً به شما تعارف می‌کنند که برای بار دوم غذا بکشید، ادب و نزاکت حکم می‌کند که این تعارف را قبول کرده و دوباره غذا بردارید.

صدیقه شجاعی صدیقه شجاعی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}