11 کاری که گردشگران هرگز نباید در آمستردام انجام بدهند

تیم ایوار
 • تیم ایوار
 • 1397/10/6
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

پایتخت هلند، آمستردام، یکی از شهرهای دیدنی با جاذبه‌های فراوان است، اما کارهایی است که در این شهر جذاب گردشگران را به خطر می‌اندازد و به عنوان یک مسافر باید از آن‌ها دوری کنید.

تور اروپا

سالانه ۱۴ میلیون نفر به آمستردام سفر می‌کنند. و از این میان تقریبا صددرصد افراد به‌طور تصادفی برخی اشتباهات فرهنگی یا اجتماعی را به هنگام حضور در شهر انجام می‌دهند. علی‌رغم اجتناب‌ناپذیر بودنِ این سوءتفاهم‌ها و اشتباهات جزئی، به یاد داشتن برخی قواعد ساده که در اینجا طرح کرده‌ایم، به گردشگران کمک می‌کند تا با راحتی و کارآمدی بیشتر با فرهنگ آمستردام هماهنگ شوند. 

طی روزهای کاری هفته، انتظار زندگی شبانه نداشته باشید

گرچه آمستردام تعداد قابل توجهی پاتوق، محل تجمع و جشنواره‌های عالی دارد، شب زنده‌داری در شهر  معمولاً تا آخر هفته متوقف می‌ماند و اکثر سالن‌ها در طی روزهای هفته، برنامه‌های چندانی ندارند. با این‌حال تعدادی از نقاط شهری هستند که در طول هفته هم زندگی شبانه در آن‌ها جریان دارد  و ممکن است تا نزدیک صبح هم طول بکشد. از آن جمله‌اند: دیسکودالی (Discodolly) و بِلوشی (Belushi).

زندگی شبانه در آمستردام

بدون استفاده از کارت‌ های اُ وی چیپ از سرویس‌ های حمل و نقل عمومی استفاده نکنید

اخیراْ دولت هلند استفاده از بلیت کاغذی را در  سیستم حمل و نقل عمومی لغو کرده است. از این رو مسافران قبل از مسافرت با اتوبوس، تراموا یا قطار در آمستردام باید کارت‌های اُ وی چیپ (OV-Chip) خریداری کنند. این کارت‌ها از دستگاه‌های بلیت در همه جای آمستردام قابل دسترس هستند و این امکان را فراهم می‌کنند تا مسافران بین چندین گزینه تعرفه، از جمله عبور و مرور نامحدودِ یک ساعته، پرداخت کرایه‌‌ی یک روزه، یا کارت‌های شخصی قابل تمدید، انتخاب کنند.

سرویس‌ های حمل و نقل عمومی در آمستردام

برای پرداخت تنها به پول نقد و کارت اعتباری تکیه نکنید

پرداخت‌های نقدی در هلند به شکل‌ شگفت‌آوری اصلاْ معمول نیستند و بسیاری از فروشگاه‌ها و رستوران‌ های آمستردام کاملا پرداخت فیزیکی از طریق پول را حذف کرده‌اند. همچنین لازم به ذکر است که کسب و کارهای کوچک و سوپرمارکت‌ها اغلب کارت‌های اعتباری عمده مانند امریکن اکسپرس (American Express) یا ویزا (Visa) را قبول نمی‌کنند، اما امکان استفاده از دِبیت‌ کارت‌هایی مثل مایسترو (Maestro) فراهم است.

نکات سفر به آمستردام

اگر نمی‌ توانید به آسانی از دوچرخه استفاده کنید، دوچرخه کرایه نکنید

اگر چه ممکن است دوچرخه سواری در آمستردام ظاهرا یک فعالیت آرام و دلپذیر به نظر برسد، اما دوچرخه اصلی‌ترین وسیله حمل و نقل در این شهر است و دوچرخه‌سواران باید از قوانین ایمنی خاصی اطلاع داشته باشند، و هم‌زمان باید توجه دقیقی هم به خیابان داشته باشند. به دلایل آشکار، سنگین کردن ترافیک با دوچرخه در شهر به‌طور خاص موجب عصبانیت مردم محلی می‌شود و اغلب نسبت به دوچرخه‌سواران بی‌تجربه بخشش چندانی وجود ندارد.

استفاده از دوچرخه در آمستردام

در مسیرهای مختص دوچرخه قدم نزنید

آمستردام به‌طور کامل برای حمل و نقل با دوچرخه سازگار شده و کل شهر با شبکه وسیعی از مسیرهای دوچرخه به یکدیگر متصل شده است. اگرچه این مسیرهای مختص دوچرخه به وضوح مشخص هستند، اما گردشگران و خارجی‌های بی‌اطلاع همچنان تمایل دارند که داخل این محدوده‌ها حرکت کنند. اگرچه بیشتر دوچرخه سواران صبور برای عابران پیاده سرعت خود را کاهش می‌دهند، بسیاری از دوچرخه‌سواران در آمستردام در حالی‌که تعداد زیادی از گردشگران را در مسیر خود می‌بینند، ممکن است مستقیم و با سرعت به‌سوی آن‌ها حرکت کنند.

مسیرهای دوچرخه در آمستردام

از محل‌ های غیررسمی دوچرخه نخرید

می‌توان با اطمینان کامل گفت که تقریبا هر فردی که مشغول فروش یک دوچرخه ارزان قیمت در خیابان‌ های آمستردام است، یا این وسیله را دزدیده یا از منبعی غیرقابل اعتماد خریداری کرده است. علاوه‌بر جرم بودن، خرید یک دوچرخه به سرقت رفته بسیار پرخطر است؛ این دوچرخه‌های خیابانی معمولا آسیب دیده هستند و یا بخش‌های حیاتی و ضروری‌شان از دست رفته است.

خرید دوچرخه در آمستردام

در گروه‌های بزرگ حرکت نکنید

مرکز شهر تاریخی آمستردام همیشه بسیار پرجمعیت است و به ویژه طی تابستان، به دلیل تجمع فراوان گردشگران این وضعیت تشدید می‌شود. در حالی‌که ساکنان بومی معمولاْ از سکونت در این منطقه اجتناب می‌کنند، عملاْ هزاران نفر در مرکز آمستردام زندگی می‌کنند و توقف مداوم پشت گروه‌های بزرگی از گردشگران که به آهستگی از کنار مناطق تاریخی می‌گذرند، برایشان خوشایند نیست.

در مرکز شهر آمستردام برای عکسبرداری توقف نکنید

ممکن است وسوسه‌انگیز باشد که برای کاوش در مرکز زیبای شهر آمستردام بایستید و عکاسی کنید؛ اما توقف برای عکاسی، عبور و مرور در خیابان‌های باریک و پیاده‌روهای کوچک این محل‌ها را دشوارتر می‌کند و گردشگران با این کار موانع غیرضروری برای دیگر عابران یا دوچرخه سواران ایجاد می‌کنند.

این کارها را در آمستردام انجام ندهید

مراقب اشیا قیمتی خود باشید

اگرچه آمستردام از جمله امن‌ترین مکان‌ها در جهان است و گردشگران نباید بیش از حد نگران جرم و جنایت در شهر باشند؛ با این‌حال، جیب‌برها و دزدها در شهر حضور دارند و  به ویژه در مکان‌های شلوغ‎تر مانند میدان دام (Dam Square) یا منطقه نور سرخ (Red Light District) باید مراقبت بیشتری داشت و نگه داشتن اشیا با ارزش تحت نظارت و دقت زیاد، همیشه ایده خوبی خواهد بود.

در جستجوی نوشیدنی لیوانی نباشید

نوشیدنی در هلند به‌طور سنتی در لیوان‌هایی سرو می‌شود که گنجایشی معادل ۲۵ میلی لیتر و یا ۳۳ میلی لیتر دارند. به همین ترتیب، نوشیدنی در لیوان‌های پاینت در آمستردام نسبتا نادر است و نوشیدنی‌های سبک آلمانی هم تقریبا وجود ندارد.

نوشیدنی لیوانی در آمستردام

اندازه و شکل کانال‌ آبی آمستردام را دست‌کم نگیرید

شبکه‌ای از کانال‌های آبی که از قرن هفدهم میلادی به جای مانده و امروز توسط یونسکو محافظت می‌شود، سرتاسر آمستردام را به هم متصل می‌کند. از سطح خیابان این آبراهه‌های متمرکز ممکن است منحرف‌کننده باشند، زیرا دقیق مشخص نیست که آن‌ها در اطراف مرکز شهر آمستردام به کدام سو تغییر مسیر داده و مجموعه‌ای از مسیرهای طولانی را تشکیل می‌دهند. برای جلوگیری از گم شدن در این آبراهه‌های جذاب و  گیج‌کننده، استفاده از گوگل مپ یا باقی سرویس‌های مبتنی بر GPS را فراموش نکنید.

سفر به آمستردام هلند

تیم ایوار تیم ایوار
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
2,390
کاپادوکیا، استانبول

تور استانبول و کاپادوکیا

 • 7 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
59,900,000

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}