تفاوت بلیط چارتر با سیستمی در چیست؟

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/4/30
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بلیط چارتر و سیستمی، هر کدام ویژگی‌های مثبت و منفی خود را دارند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شوید تا بتوانید برای سفر خود، مناسب‌ترین بلیت را تهیه کنید.

تور اروپا

خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت

اگر قصد سفر با هواپیما را دارید و برای اطلاع از ساعت‌های پرواز می‌خواهید سری به سایت‌های فروش بلیت بزنید، قطعاً با دو گزینه‌ی پروازهای چارتر و سیستمی مواجه خواهید شد و ممکن است برایتان گیج‌کننده باشد که این دو چه تفاوتی با هم دارند. پروازهای سیستمی همانطور که از اسمشان می‌توان حدس زد، سیستم و برنامه‌ی مشخصی را برای قیمت و ساعت‌های پرواز در طول ماه و حتی سال در نظر می‌گیرند. چارتر، به معنی «دربست کرایه کردن» است و مفهوم گسترده‌تری دارد و آژانس‌های مسافرتی و سازمان‌های دیگر می‌توانند علاوه بر صندلی‌های هواپیما، صندلی قطار و اتوبوس و حتی اتاق‌های یک هتل را هم برای مدتی خاص اجاره کنند. در ادامه با نقاط مثبت و منفی هر کدام از آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

بلیط چارتر

معمولاً آژانس‌های مسافرتی، امتیاز فروش تمام یا بخشی از صندلی‌های هواپیما را برای مدتی مشخص اجاره می‌کنند و بلیت آن‌ها را به تورهای گردشگری یا به صورت انفرادی به فروش می‎رسانند. بلیت‌های چارتر، تنوع بسیار بالایی از لحاظ مقصد، قیمت و ساعت پرواز دارند و درصورتی که آژانس‌های چارترکننده نتوانند همه‌ی صندلی‌های اجاره‌ای شان را بفروشند، ضرر می‌کنند. به همین دلیل ممکن است برای فروش بلیت، به خصوص در فصل‌ها غیرتوریستی تا آخرین لحظه تلاش کنند و قیمت‌های آن را پایین بیاورند که این موضوع به نفع مسافران تمام خواهد شد و یکی از دلایل اصلی محبوبیت بلیت‌های چارتر به حساب می‌آید.

از طرفی اگر به هر دلیلی نتوانید خودتان را به هواپیما برسانید، بلیت‌های چارتر قابل برگشت نیستند و امکان تغییر تاریخ هم وجود ندارد. بنابراین اگر 100% از تاریخ مسافرت خود مطمئن نیستید، بهتر است از پرواز چارتر صرف نظر کنید؛ زیرا اگر برنامه‌تان عوض شود، باید قید پولتان را بزنید. بلیت‌های چارتر معمولاً ارزان‌تر از سیستمی هستند، اما نرخ محدودی برای رده‌های سنیِ متفاوت دارند. بلیت چارتر فقط برای کودکان زیر 2 سال تخفیف قائل می‌شود و اگر با فرزندان بالای 2 سالتان قصد پرواز دارید، حتی ممکن است برایتان گران‌تر تمام شود؛ مگر اینکه در روزهای پایانی تاریخ پرواز شانس بیاورید و بلیت ارزان گیرتان بیاید که این موضوع برای مقاصد پرطرفدار کمتر اتفاق می‌افتد.

تفاوت پرواز سیستمی و چارتری

بلیط سیستمی

پروازهای سیستمی، معمولاً گران‌تر هستند و می‌توانید آن‌ها را هم از آژانس‌های مسافرتی و هم از شرکت‌های هواپیمایی تهیه کنید. با این تفاوت که اگر چندین صندلی به فروش نرسد، مسئولیت آن برعهده‌ی آژانس‌ها نیست؛ زیرا امتیاز آن را اجاره نکرده‌اند و این بار، خطوط هوایی هستند که هزینه‌ی صندلی‌های خالی را متقبل می‌شوند. برنامه‌ی پرواز این بلیت‌ها مشخص‌تر است و آن‌ها را از هر کجا که خریداری کنید، قیمت معینی دارند.

دیگر ویژگی مثبت این بلیت‌ها این است که قابل استرداد هستند و زمان و تاریخ آن را می‌توانید تغییر دهید. در صورت کنسل کردن پرواز، هزینه‌ای به عنوان جریمه ازتان کسر می‌شود و باقیِ آن را به شما برمی‌گردانند که مبلغ جریمه، با توجه شرکت هواپیمایی که با آن پرواز دارید، متفاوت خواهد بود. همچنین پروازهای سیستمی برای سه گروه سنی کودک، نوجوان و بزرگسال در هزینه‌ی بلیت، تفاوت قائل می‌شوند که به نفع خانواده‌های پرتعداد می‌باشد.تفاوت پرواز سیستمی و چارتری

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}