بوئینگ ۷۳۷ مکس، برگ جدیدی در تاریخ صنعت هواپیما

صبا صفری
 • صبا صفری
 • 1397/7/7
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بوئینگ ۷۳۷ مکس دوباره در حال درخشیدن در تاریخ است و بد نیست درباره این خانواده از هواپیما بیشتر بدانید.

تور اروپا

خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت

وقتی با خلبان‌های آینده صحبت می‌کنیم، معمولاً کسی می‌پرسد، آن‌ها دوست دارند چه هواپیمایی را هدایت کنند و صدها نفر از آن‌ها با خنده می‌گویند: «اگر بوئینگ نباشد پرواز نمی‌کنم!» البته برخی از آن‌ها شوخی می‌کنند اما واقعیت این است که نیمی از آنان حرفه خود را به عنوان خلبان در کاکپیت (یا همان کابین خلبان) یکی از هواپیماهای خانواده بوئینگ ۷۳۷ آغاز می‌کنند. از خود می‌پرسید چرا؟

چه چیزی درباره خانواده بوئینگ ۷۳۷ انقدر ویژه است؟

اول از همه، آیا می‌دانید یک بوئینگ ۷۳۷ هر ۵.۵ ثانیه در یک نقطه از جهان به زمین نشسته یا از آن بلند می‌شود؟ این واقعیت حیرت‌انگیز نشانگر محبوبیت زیاد این هواپیماهای معروف است که توسط ایرلاین‌های مختلف جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. به طور کل، بوئینگ ۷۳۷ که اولین بار در سال ۱۹۶۷ از زمین بلند شد، پرفروش‌ترین هواپیمای تجاری تاریخ است؛ بنابراین در سال ۲۰۱۲ این هواپیما اولین جت لاینر تجاری بود که از مرز ۱۰ هزار سفارش هم رد شد. در سال ۲۰۱۳ بوئینگ ۷۳۷ بیش از ۱۱۹ بیلیون مایل که با ۶۴۰ سفر رفت و برگشت از زمین به خورشید برابر است پرواز کرده بود. اینکه این عدد چطور تغییر کرده قابل تصور نیست. برای مثال در ژانویه سال ۲۰۱۲ تولید این هواپیما از ۳۱.۵ به ۳۵ عدد در ماه افزایش یافت و در سال ۲۰۱۴ به ۴۲ عدد در ماه رسید. این رقم در سال ۲۰۱۸ تا ۵۲ عدد نیز بالا رفت؛ بنابراین بد نیست درباره مدل ۷۳۷ مکس و NG بیشتر بدانید.

هواپیما بوئینگ

بوئینگ ۷۳۷ سری مکس و NG در بازار می تازند

بوئینگ ۷۳۷ NG هواپیمایی با لقب اولین هواپیمای مربعی بود که سومین نسل مشتق از خانواده ۷۳۷ و سری کلاسیک محسوب می‌شد. این هواپیما طول و عرضی تقریباً برابر دارد و از سال ۱۹۹۶ توسط «بوئینگ کامرشال ایرپلینز» (Boeing Commercial Airplanes) تولید می‌شود. سری ۷۳۷ NG شامل چهار نسخه متفاوت است. بدون شک با ۱۰۴ ایرلاینی که از این هواپیماها استفاده می‌کنند، شکی در موفقیت آن‌ها در بازار نیست. با این وجود بوئینگ تصمیم گرفت تاریخ جدیدی را در پرونده ۷۳۷ آغاز کند که این امر منجر به تولید ۷۳۷ مکس شد. بوئینگ برای آن که از رقیب اروپایی خود پیشی بگیرد و به مشتریانش هواپیماهای مؤثرتری را پیشنهاد کند، تصمیم گرفت هواپیمای ۷۳۷ NG خود را اصلاح کند. در ساخت ۷۳۷ مکس از آخرین مدل موتورهای پیشرفته و تکنولوژی‌های به روز بال استفاده کردند. این مدل جدید در زمینه دقت، قابل اعتماد بودن و راحتی مسافر حرف اول را می‌زد. بنابراین اولین پرواز ۷۳۷ مکس در ۲۹ ژانویه سال ۲۰۱۶ انجام شد. گواهینامه FAA در هشتم مارس سال ۲۰۱۷ به این هواپیما اعطا شد و همچنین در ۲۷ مارس نیز توانست تأییدیه EASA را بگیرد. اولین مشتری که بوئینگ مکس خود را تحویل گرفت، «مالیندو ایر» (Malindo Air) بود که در ۱۶ می ۲۰۱۷ آن را دریافت کرد.

هواپیما بوئینگ

گرایشات جدید در تعلیم خلبان با رونمایی از سری مکس

اگر چه شاید برخی متوجه تغییر زیادی بین استانداردهای قبلی NG با سری مکس نشوند، اما جدای از موتورهای بزرگ‌تر و طراحی مجدد مخروط دم، تغییراتی هم در قسمت بال‌ها صورت گرفته است. همه این تغییرات در کنار هم به معنی رونمایی از متدولوژی جدید تعلیم خلبان هستند. شرکت بوئینگ شروع به معرفی فلسفه جدیدی در آموزش خدمه کرد که کیفیت تجربه پرواز را هم برای تازه کارها و هم برای خلبان‌های کارکشته ارتقا می‌داد. دانشجوهای خلبانی امروز، به تعلیم دیدن در محیط گروهی عادت دارند و به مدل آموزشی فرد محور کمتر نزدیک هستند. با این حساب بوئینگ راهی را به وجود آورد که بتوان پرسنل را هر چه بهتر آماده کرد. این شرکت یک وسیله تعلیم پرواز جدید (FTD) توسعه داد تا آماده‌سازی را بیش از پیش واقعی و مؤثر کند. دانشجویان برنامه آموزشی مکس در کاکپیتی تعلیم می‌بینند که به آن‌ها اجازه تجربه‌ای ارزشمند و واقعی را می‌دهد. در واقع آن‌ها از مدل آموزشی کلاسی فاصله گرفته و نقش مربی نیز تغییراتی می‌کند.هواپیما بوئینگ

در واقع بوئینگ برگ جدیدی از تاریخ را ورق زده است. با سری مکس، این شرکت نه تنها موقعیت پیشرو در هواپیماهای تک راهرویی را از آن خود می‌کند که می‌تواند رکوردهای جدیدی را در زمینه تحویل سفارش نیز به دست آورد. زمان نشان خواهد داد که این توسعه‌های جدید چه تغییراتی را در صنعت هواپیمایی به وجود می‌آورند.

صبا صفری صبا صفری
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}