معروف ترین جاذبه های تاریخی فرانسه

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/10/3
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

مکان‌های تاریخی فرانسه بسیار مشهور و متعلق به اعصار گوناگون است. فرانسه یکی از کشورهای مطرح در صدر فهرست گردشگران خارجی است که جاذبه‌های تاریخی آن تنها به برج ایفل و کلیسای نوتردام محدود نمی‌شود و طیف گسترده‌ای از آثار را در برمی‌گیرد.

تور اروپا

مکان های تاریخی فرانسه

فرانسه نقش مهمی در تاریخ جهان، از زمان سکنی گزینی انسان‌ها در غارهای این کشور تا جنگ‌های جهانی بزرگ و فراتر از آن، داشته است. فرقی نمی‌کند که شما یک علاقه‌مند به تاریخ باشید یا اینکه صرفاً به دنبال کمی جست‌وجو در زمان هستید، محوطه‌های تاریخی، بناها و شگفتی‌های معماری فرانسه به‌قدری کافی هستند که شما را برای سفر بعدی به این کشور مطمئن می‌کنند.

درواقع، فرانسه به‌قدری دارای جاذبه‌های تاریخی فراوان است که اغلب گردشگران نمی‌دانند باید دیدن آن‌ها را از کجا شروع کنند. اگر مسافر تور فرانسه هستید، این مقاله به شما کمک خواهد کرد که در سفر بعدی خود به فرانسه، به سراغ مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی فرانسه بروید.

مکان های تاریخی فرانسه

۱. مونت سنت میشل - نرماندی

کلیسای بالای مونت سنت میشل در اوایل قرن هشتم میلادی ساخته شد و اگر شما از فردی مطلع سؤال کنید، آن‌ها به شما خواهند گفت که این کلیسا به دستور میکائیل، فرشته‌ی مقرب الهی، ساخته شده است.

در تمام سال‌های پس از ساخت این کلیسا، دیگر ساختمان‌ها و خیابان‌ها سر از مونت سنت میشل درآوردند و کم‌کم این جزیره را تبدیل به شهری کوچک کردند. شهری که حالا نام آن در فهرست میراث جهانی یونسکو دیده می‌شود.

امروزه مونت سنت میشل برای قرن‌هاست که یک مقصد مذهبی مهم به شمار می‌آید. اینجا مکانی است که در خلیج آن بریتانی و نرماندی در روزهایی که مد دریا بالا است، با یکدیگر ادغام می‌شوند. برای صدها سال، مسیر عبوری میان مونت سنت میشل و سرزمین اصلی فرانسه تنها با پایین رفتن مد مشخص می‌شد.

این روزها یک پل سبک عبوری به اقیانوس اجازه می‌دهد تا جزر و مد کرده و در اطراف آن جریان داشته باشد. این پل نیز تنها در زمانی به زیر آب می‌رود که مد دریا خیلی زیاد باشد.

مکان های تاریخی فرانسه

۲. گورستان پرلاشز - پاریس

گورستان پرلاشز را می‌توان بزرگ‌ترین پارک و همچنین بزرگ‌ترین گورستان پاریس نامید. این قبرستان در سال ۱۸۰۴ تأسیس شد و از آن زمان به بعد به میزان ۴۴ هکتار گسترش یافت. این زمین‌ها محل ۷۰,۰۰۰ گور شناخته‌شده هستند، اما هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند که چند نفر در طول این سال‌ها در پرلاشز دفن شده‌اند.

طبق برآوردها ۳۰۰,۰۰۰ تا یک میلیون نفر در این گورستان به خاک سپرده شدند. اما چیزی که همه از آن مطمئن هستند این است که آرامگاه ابدی شمار فراوانی از چهره‌های سرشناس در پرلاشز قرار دارد.

وقتی‌که در حال قدم زدن در میان قبرهای تمام‌نشدنی، از قبرهای سبک گوتیک گرفته تا مقبره‌های خانوادگی و آرامگاه‌های باستانی، هستید با چیزی فراتر از یک نام شناخته‌شده روبرو خواهید شد. از چهره‌های سرشناسی که در این گورستان آرمیده‌اند می‌توان به اونوره دو بالزاک، فردریک شوپن، ژان فرانسوا شامپولیون، مولیر، جیم موریسون، کامیل پیسارو، اسکار وایلد و صادق هدایت اشاره کرد.

گورستان پرلاشز - فرانسه

۳. تماشاخانه نیم - جنوب فرانسه

در سال‌های امپراطوری روم، تماشاخانه‌ی نیم (Nîmes) میزبان بازی‌های سنتی روم باستان بود. ظاهر فریبنده و بیضی‌شکل این آمفی‌تئاتر دیدی واضح و روشن از نمایش‌های در حال اجرا به ۲۰,۰۰۰ هزار تماشاگری می‌داد که در ۳۴ ردیف از سکوهای نیم به نظاره می‌نشستند.

این تماشاخانه دارای دو سطح است و اتاقک‌های سقف دار اطراف آن با ۶۰ طاق سنگی پوشیده شده‌اند. درمجموع، شبکه‌ای از راهروهایی با ۱۲۶ پلکان، تماشاگران را به جایگاه‌های خود هدایت می‌کردند.

وقتی‌که امپراطوری روم سقوط کرد، قبایل ژرمنی ساکن غرب اروپا تماشاخانه‌ی نیم را تبدیل به یک قلعه کردند. بعدها و در دوران قرون وسطی، یک روستای کوچک در محدوده‌ی دیوارهای این تماشاخانه سر برآورد و با چاه‌ها، خانه‌ها، کلیساها و یک قلعه کامل شد.

این ساختمان‌ها تا قرن هجدهم میلادی و زمان شروع تخریب بعدی، پابرجا بودند. با رواج مسابقات گاوبازی در سال ۱۸۱۳، این تماشاخانه بار دیگر کارکرد اصلی خود را بازیافت. تا همین امروز، مسابقات گاوبازی در این آمفی‌تئاتر برگزار می‌شود.

جاذبه های تاریخی فرانسه

۴. محل پیاده شدن نیروهای متفقین - نرماندی

همه‌ی ما پیش‌تر داستان روز پیروزی نیروهای متفقین در جنگ جهانی دوم را شنیده‌ایم. اینکه چگونه عملیات در روز ششم ژوئن ۱۹۴۴ با بیش از ۶۰۰۰ کشتی و قایق در سواحل شمال نرماندی آغاز شد و ده‌ها هزار سرباز نیروهای متفقین به‌سوی سواحل آن یورش بردند.

این سواحل که زمانی محل بزرگ‌ترین تهاجم نیروهای دریایی در تاریخ بود، حالا یک جاذبه‌ی گردشگری است که از سوی هزاران نفر برای ادای احترام و تماشای آثار نبرد ۷۶ روزه‌ی نرماندی با ۲۱۰,۰۰۰ کشته مورد بازدید قرار می‌گیرد. نبردی که دنیا را برای همیشه تغییر داد.

۸۰ کیلومتر از سواحل شمال بایو (Bayeux)، جایی که تمامی نیروهای متفقین پیاده شدند، به یوتا، اوماها، طلا، جونو و شمشیر معروف هستند. هر منطقه شاهد جنبه‌ای منحصربه‌فرد از جنگ بوده و اسنادی از آن دوران به شکل سنگر و توپخانه‌های قدیمی را در دل خود جای داده است. علاوه بر این سواحل، باید از ۶ موزه‌ی این منطقه که روایت‌هایی منحصربه‌فرد از آن دوران را بازگو می‌کنند نیز دیدار کرد.

مکان های تاریخی فرانسه

۵. غارهای لاسکو - دوردون

کشف حیرت‌انگیز یک نوجوان فرانسوی به همراه دوستانش در دهه‌ی ۱۹۴۰، دنیا را با غارهای لاسکو (Lascaux) با بیش از ۶۰۰ نقاشی از حیوانات از دوران پارینه‌سنگی زبرین آشنا کرد. این نقاشی‌ها که دیوارها و سقف‌های غار را پوشانده‌اند، به تقریباً ۱۷,۰۰۰ سال قبل تعلق دارند و یک پروژه‌ی دنباله‌دار از چندین نسل را به نمایش می‌گذارند.

لاسکو پس از جنگ جهانی اول به روی عموم گشوده شد، اما از آنجایی‌که شمار بازدیدکنندگان در طول یک روز به حدود ۱۵۰۰ نفر می‌رسید، حجم عظیمی از دی‌اکسید کربن تولیدشده به سبب تنفس‌های انسانی شروع به تخریب این آثار هنری کرد؛ بنابراین، لاسکو در سال ۱۹۶۳ تعطیل شد و حالا تنها عده‌ی کمی از دانشمندان و متخصصان این حوزه قادر به دیدار از آن در طول سال هستند.

بازدیدکنندگان در عوض می‌توانند از غارهای کپی در همین حوالی دیدن کنند، زیرا این غارها با جزئیات دقیق غارهای لاسکو همانندسازی شده‌اند. راهنماهای حرفه‌ای چندین بار در طول روز رهبری تورهای جمعی را بر عهده گرفته و به سؤالات افراد در مورد اسرار این غار پاسخ می‌دهند.

غارهای لاسکو - فرانسه

۶. گورستان زیرزمینی پاریس

۲۰ متر زیر زمین و در قلب شهر زیبای پاریس، یک هزارتوی مخفی قرار دارد. این گورستان زیرزمینی پر پیچ و خم از راه‌های باریک و مسیرهای تنگ، قرن‌ها پیش در معادنی ساخته شد که از سنگ‌های آن برای بنا کردن شهر استفاده شده بود. این معادن میزبان اجساد میلیون‌ها پاریسی هستند که از آرامگاه اصلی خود، در زمانی که قبرستان‌ها در قرن‌های هجدهم و نوزدهم تهدیدی برای سلامت عموم بودند، به اینجا آورده شده‌اند.

استخوان‌های موجود در استودان (محل نگهداری استخوان‌ها یا استخوان دان) به شکلی نسبتاً ترسناک به روی هم چیده شده‌اند و از بازدیدکنندگان به هنگام ورود آن‌ها به مسیر دو کیلومتری دخمه‌ها با عبارت «ایست؛ اینجا قلمرو مردگان است» استقبال می‌شود. این بازدید حدود ۴۵ دقیقه به طول می‌انجامد و جاذبه‌های فراوانی برای تماشا در آن وجود دارد. بااین‌حال این دیدار نمی‌تواند برای افراد ترسو مناسب باشد.

مکان های تاریخی فرانسه

۷. کلیسای استراسبورگ

کلیسای جامع استراسبورگ چیزی جز یک شاهکار از هنر گوتیک نیست و عجله در مورد دیدار از آن توصیه نمی‌شود. ویکتور هوگو از این کلیسا به‌عنوان یک «شگفتی ظریف و وارسته» یاد می‌کند. این کلیسا بیش از هزار سال قدمت دارد و در طول قرن‌ها بر فراز یک معبد متعلق به روم باستان که هنوز سردابه‌ی آن پابرجاست، ساخته شده است.

استادکاران و صنعتگرانی که این عمارت شگرف را با جزئیات هرچه دقیق‌تر تزئین کردند، مجموعه‌ای از رازهای مبهم را در دل آن پنهان ساختند، اما حیرت‌انگیزترین این رازها یک ساعت نجومی است که تندیس‌های مکانیکی آن هر روز رأس ساعت ۱۲:۳۰ ظهر به حرکت درمی‌آیند.

ظاهر بیرونی این کلیسا با سنگ ماسه‌ی صورتی‌رنگ پوشانده شده که طیف رنگ‌های آن با تغییر میزان نور طبیعی در طول روز عوض می‌شود. به‌علاوه به نظر می‌رسد که صدها مجسمه در نمای بیرونی کلیسا، با استفاده از نور خورشید و سایه‌ها، در حال سقوط بر سر شما هستند.

مکان های تاریخی فرانسه

۸. تخته سنگ های ایستاده کارناک

در حوالی روستای کارناک (Carnac)، بیش از ۳۰۰۰ تخته‌سنگ ایستاده به چشم می‌خورد. این سنگ‌ها به دست مردمان دوره‌ی پیشا سلتی (pre-Celtic) در منطقه‌ی بریتانی در هزار سال پیش به شکل ایستاده قرار گرفته‌اند. این مجموعه شامل سنگ‌های تکی و گروهی می‌شود.

بزرگ‌ترین مجموعه شامل ۱۲ ردیف از سنگ‌های نزدیک به هم می‌شود که یک کیلومتر طول داشته و در انتها به یک دایره‌ی سنگی ختم شده‌اند. بزرگ‌ترین سنگ‌های این محوطه در بخش غربی و کوچک‌ترین‌ها در بخش شرقی قرار دارند.

سؤالی که به ذهن همه خطور می‌کند، هدف این کار است. حقیقت این است که کسی چیزی در این مورد نمی‌داند. بر طبق افسانه‌های محلی، مرلینِ جادوگر گروهی از سربازان رومی که در حال حرکت به‌سوی کارناک بودند را به سنگ تبدیل و به حال خود رها کرد. طبق فرضیات تاریخ‌نگاران و دانشمندان این سنگ‌ها نقش تقویم را داشته‌اند و مردم با کمک آن‌ها فصل‌ها و حرکت ماه را دنبال می‌کردند. کاربرد واقعی این سنگ‌ها همچنان نامشخص است، اما این معمای کشف نشده به جذابیت تجربه‌ی دیدار از این مکان می‌افزاید.

مکان‌های تاریخی فرانسه

۹. قلعه ویلاندری

ژان برتون، وزیر اقتصاد دربار فرانسیس اول، در سال ۱۵۳۲ میلادی، مالکیت عمارت قدیمی ویلاندری را به دست آورد. او سپس اقدام به تخریب ساختمان‌های موجود کرد و آخرین قلعه‌ی باشکوه ساخته شده در عصر رنسانس در دره لوآر را بنا نهاد. این قلعه، ویلاندری (Villandry) نام داشت.

ویلاندری در طول قرن‌ها دستخوش تغییرات فراوانی از نظر سبک و معماری قرار گرفت تا زمانی که دکتر ژواکیم کاروالو و همسرش آن کُلمن این عمارت را در سال ۱۹۰۶ خریداری کردند. خانواده‌ی آن‌ها تمام سرمایه‌ی خود را وقف احیای شکوه و اصالت این بنا کرد.

این قلعه امروزه نمادی از سبک زندگی رنسانس فرانسه است، هرچند بخش‌های داخلی آن شگفتی‌های اندکی نظیر یک فواره در اتاق غذاخوری و سقف معروف سبک اسپانیایی-موریش بر فراز یک اتاق با حال و هوای شرقی دارد. اما مشهورترین بخش قلعه‌ی ویلاندری، ۶ باغ رسمی آن است که هرکدام از آن‌ها با سبک خاصی طراحی شده‌اند.

جاذبه های تاریخی فرانسه

۱۰. انولید - پاریس

انولید (Les Invalides)، یا همان‌طور که سابقاً به آن معروف بود، هتل انولید (Hôtel des Invalides)، مجموعه‌ای از ساختمان‌ها در کرانه‌ی جنوبی رود سن در پاریس با تاریخ نظامیِ غنی است. لویی چهاردهم به‌منظور ادای احترام به کهنه سربازان جنگ، در دهه‌ی ۱۶۷۰ میلادی دستور ساخت این هتل را، به‌عنوان یک خانه و بیمارستان برای سربازان سالخورده و معلول که جایی برای رفتن نداشتند، داد.

اینجا همچنین همان‌جایی بود که شورشیان به زندان باستیل یورش بردند و سلاح‌های آن را غارت کردند. این مجموعه دارای ۱۹۶ متر زمین ساحلی نزدیک به رودخانه است و در میان ساختمان‌های فراوان آن، ۱۵ حیاط نیز دیده می‌شود. این روزها، بخشی از انولید همچنان نقش یک بیمارستان و‌ آسایشگاه را ایفا می‌کند، هرچند این مکان میزبان مجموعه‌ای از یادمان‌ها و موزه‌های مرتبط با تاریخ جنگ فرانسه و همچنین مقر فرماندهی نظامی پاریس و کلیسای انولید، محل دفن ناپلئون، نیز است.

مکان های تاریخی - فرانسه

۱۱. کاخ ورسای - پاریس

کاخ ورسای که اساساً یک شکارگاه برای لویی سیزدهم بود، از سوی پسر و جانشین وی، لویی چهاردهم، تبدیل به اقامتگاهی مجلل شد. این پادشاه فخرفروش پیش از عزیمت دربار و دولت فرانسه به ورسای در سال ۱۶۸۲، اقدام به ساخت بنایی مجلل برای شاه و ملکه در این مجموعه کرد. تالار آینه یکی از بخش‌های مجلل این کاخ است. ورسای تا زمان انقلاب فرانسه در سال ۱۷۸۹، نقش دربار پادشاهی فرانسه را بر عهده داشت.

شاه لویی فیلیپ در قرن نوزدهم ورسای را تبدیل به موزه‌ی تاریخ فرانسه کرد. مکان‌های متعددی در ورسای برای بازدید وجود دارد و می‌توان با تورهای مختلف از این کاخ دیدن کرد. امکان استفاده از راهنماهای صوتی در کنار راهنماهای انسانی نیز وجود دارد.

مکان های تاریخی فرانسه

۱۲. میادین نبرد سوم

پیست خاطره یک مسیر گشت‌زنی در میادین نبرد سوم (Somme) در فرانسه است. سوم یک نبرد شوم در خلال جنگ جهانی اول از جولای تا نوامبر ۱۹۱۶ بود و به خاطر تاکتیک‌های نظامی جنجالی اعمال‌شده از سوی نیروهای بریتانیا و شمار غیرمعمول تلفات تحمیل‌شده از سوی سربازان متفقین به شهرت رسید.

امروزه یک مسیر ۶۵ کیلومتری، موسوم به پیست خاطره، با آغاز از شهر آلبرت، از میان محوطه‌های فراوان نبرد، یادمان‌ها و موزه‌ها عبور می‌کند. تور میادین نبرد سوم به کاوش نبردهای اختصاصی می‌پردازد و همچنین به سراغ شهرهایی می‌رود که از سوی نیروهای مختلف تصرف شده بودند.

همچنان می‌توان در طول این مسیر تابلوهای مختلف سربازان کشورهای گوناگون را مشاهده کرد. افرادی که تمایل به عبور از این مسیر دارند، می‌توانند راهنمای صوتی آن را به‌طور رایگان از منابع مختلف دانلود کنند. می‌توان از بسیاری از مسیرهای میادین نبرد سوم با تاکسی دیدار کرد. شرکت‌های تاکسی‌رانی در این منطقه آماده‌ی ارائه‌ی خدمات خود برای مسیرهای مختلف هستند.

همچنین می‌توان این مسیری را با پای پیاده، درشکه، هواپیما و قطار طی کرد. مسیر ریلی دقیقاً همان مسیری است که مهمات و آذوقه‌ی سربازان از آن به میادین جنگ ارسال می‌شد. این سفر به تقریباً یک نصف روز زمان نیاز دارد.

جاذبه های تاریخی فرانسه

۱۳. کلیسای نوتردام - پاریس

نوتردام یک کلیسای سبک گوتیک در منطقه‌ی چهارم پاریس و یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهور در جهان است. گردشگران می‌توانستند تا همین چند سال اخیر در قالب تورهای بازدید، از نمای داخلی کلیسا دیدن کرده و محو زیبایی و عظمت آن شوند. اما به سبب آتش‌سوزی نوتردام که اخیرا رخ داد، حالا صرفاً می‌توان از نمای بیرونی کلیسا دیدن کرد. خوشبختانه پنجره‌های رنگی کلیسا در طول این آتش‌سوزی از بین نرفته‌اند و همچنان فرصت دیدار از آن‌ها وجود دارد. معماری سبک گوتیک و مجسمه‌های فراوان اطراف، از دیگر جاذبه‌های کلیسای نوتردام هستند.

مکان های تاریخی نوتردام

۱۴. برج ایفل - پاریس

برج ایفل نمادی از فرانسه‌ی مدرن است. این برج با ۳۲۴ متر طول، بلندترین سازه در پاریس و پنجمین بنای مرتفع در جهان محسوب می‌شود. امروزه، برج ایفل یک جاذبه‌ی گردشگری مهم است و گردشگران می‌توانند با پای پیاده یا آسانسور خود را به طبقات اول و دوم آن برسانند. طبقه‌ی دوم برج ۱۱۵ متر ارتفاع دارد. می‌توان مناظر ابدی از شهر پاریس را در طبقه‌ی سوم برج در ارتفاع ۲۷۶ متری مشاهده کرد. این طبقه نیز دارای آسانسور مخصوص به خود است که از طبقه‌ی دوم شما را به بالا می‌برد. با یک تور گردشگری همراه شوید و در مورد قدمت و سازوکار برج اطلاعات مفیدی کسب کنید.

مکان های تاریخی فرانسه

۱۵. پونت دو گارد - نیم

پونت دو گارد (Pont du Gard) یک پل و کانال مشهور از دوران روم باستان، متعلق به قرن اول میلادی، در نزدیکی نیم (Nimes) در فرانسه است. درواقع، این پل با ۱۲ متر ارتفاع، مرتفع‌ترین پلی است که به دست رومی‌ها ساخته شده است.

نیم تا پیش از سال ۴۵ قبل از میلاد، یک شهر مهم در کشور باستانی گل روم (فرانسه‌ی امروزی) بود. با افزایش جمعیت شهر به بیش از ۲۰,۰۰۰ نفر، نیاز به آب آشامیدنی نسبت به منابع موجود از چشمه‌ی نماسوس (Nemausus) فراتر رفت. درنتیجه، بیش از هزار کارگر از سال ۴۰ بعد از میلاد مشغول ساخت پونت دو گارد به‌منظور انتقال آب آشامیدنی از رود گارد به شهر شدند.

این کانال از زمان ساخت تا قرن ششم میلادی مورد استفاده قرار گرفت و پس از آن به حال خود رها شد. از آن زمان به بعد، پونت دو گارد تحت پروژه‌های مختلف بازسازی و احیا قرار گرفت و حالا از آن به‌عنوان مکانی دیدنی یاد می‌شود. این کانال در سال ۱۹۸۵ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

امروزه راهنماهای گردشگری پونت دو گارد، شما را به دیدن تمامی زوایا از این سازه‌ی مشهور برای تماشای به سرانجام رسیدن این دستاورد شگرف مهندسی برای انتقال آب می‌برند. بازدیدکنندگان می‌توانند تمام طول پل را با پای پیاده طی کنند و این شاهکار رومی را از نزدیک ببینند. این تورها تقریباً ۱.۵ ساعت به طول می‌انجامند.

مکان های تاریخی فرانسه

۱۶. کارکاسون

کارکاسون (Carcassonne)، موسوم به «شهر»، یک شهر استحکام بندی شده در جنوب فرانسه است که موقعیت راهبردی مهم آن بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس باعث شده است که از دوران پیش از روم باستان مسکونی باشد.

تصور می‌شود که کارکاسون در ابتدا یک دژ نظامی بر روی تپه، موسوم به «شهر نظامی»، متعلق به قرن ششم پیش از میلاد بوده و ارتباط حیاتی میان اروپا و شبه‌جزیره‌ی ایبریا را رقم می‌زده است.

کارکاسون و محوطه‌ی اطراف آن در قرن اول پیش از میلاد، به امپراطوری روم باستان می‌پیوندد و در قرن‌های سوم و چهارم با ساخت یک دیوار عظیم، شکل و قوام می‌یابد. امروزه این دیوار به‌طور کامل تخریب شده، اما همچنان می‌توان بقایایی از آن را در کارکاسون مشاهده کرد.

کارکاسون در طول تاریخ خود، همواره شهری دست نیافتی بوده است. حتی پیش از ساخت دیوارهای آن، کارکاسون در قرن سیزدهم و در خلال جنگ‌های صدساله، دو بار مورد حملاتی ناموفق قرار می‌گیرد. یکی از این حملات، حتی به مرحله‌ی اجرا هم نمی‌رسد.

کارکاسون تنها یک‌بار در قرن نوزدهم میلادی به سبب بهره‌برداری از منابع معدنی آن تخریب می‌شود. امروزه می‌توان موارد فراوانی نظیر دیوارهای ۳ کیلومتری دوگانه همراه با ۵۲ برج دیدبانی را در کارکاسون مشاهده کرد. راهنماهای صوتی برای دیدار از این دژ اسرارآمیز موجود هستند و گردشگران می‌توانند در این بازدید از کلیسای کارکاسون نیز دیدن کنند. کارکاسون در سال ۱۹۹۷ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

مکان های تاریخی فرانسه

۱۷. کلیسای سنت شاپل - پاریس

کلیسای سنت شاپل یا «کلیسای مقدس» یک بنا با معماری سبک گوتیک است که توسط سنت لویی در جزیره‌ی ایل دولاسیته در مرکز پاریس ساخته می‌شود. ساخت سنت شاپل از سال ۱۲۴۶ میلادی و به فرمان لویی نهم، با هدف میزبانی از یادگارهای مقدس مسیح نظیر تاج خاردار و بخش‌هایی از صلیب وی، آغاز شد.

درواقع، حتی در زمانی که سنت شاپل در ۲۶ آوریل ۱۲۴۸ با هزینه‌ی ۴۰,۰۰۰ لیور (واحد قدیمی پول فرانسه) ساخته شد، این رقم در مقایسه با مبلغ ۱۳۵,۰۰۰ لیور به‌منظور خریداری یادگارهای مقدس مسیح از امپراطور بیزانس یعنی بالدوین دوم، ناچیز بود.

این یادگارها در حال حاضر در گنجینه‌ی کلیسای جامع نوتردام قرار دارند، اما سنت شاپل جاذبه‌های فراوان دیگری نیز دارد. این بنا با داشتن دو کلیسای کوچک شمالی و جنوبی و معماری فاخر سبک گوتیک، یکی از جاذبه‌های مطرح گردشگری در فرانسه است.

راهنماهای صوتی برای دیدار از این کلیسا همراه با پنجره‌های شیشه‌ای رنگی و مجسمه‌های آن وجود دارد. به‌خصوص اینکه پنجره‌های سنت شاپل بیش از هزار نقاشی مرتبط با کتب عهد عتیق و مسیح را به تصویر می‌کشند.

مکان های تاریخی فرانسه

۱۸. طاق پیروزی - پاریس

طاق پیروزی در پاریس، یک بنای طاقی شکل به ارتفاع ۵۰ متر در مرکز میدان شارل دو گل است. دستور ساخت این بنا در سال ۱۸۰۶ و اندکی پس از پیروزی ناپلئون در نبرد استرلیتز (Austerlitz) با هدف گرامیداشت سربازان فرانسوی، به‌خصوص آن‌هایی که در جنگ‌های ناپلئونی شرکت کرده بودند، صادر شد.

کار ساخت طاق پیروزی در سال ۱۸۳۶ کامل شد و اثری باشکوه از آن دوران به‌جای ماند. حکاکی‌های فراوان روی این طاق شامل تاریخ پیروزی‌های نظامی، نام سربازان مهم و تصاویری از نبردها می‌شوند.

گردشگران می‌توانند به بالای این طاق رفته و علاوه بر تماشای خیابان‌های اطراف پاریس، وارد یک موزه‌ی کوچک در بالای طاق پیروزی نیز شوند. یکی دیگر از جاذبه‌های طاق پیروزی، مقبره‌ی سربازان گمنام است که به افرادی تعلق دارد که جان خود را در دو جنگ جهانی از دست داده‌اند. یک شعله‌ی ابدی به یاد این سربازان در کنار مقبره‌ی آن‌ها نیز به چشم می‌خورد.

جاذبه های تاریخی فرانسه

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}