سری به میراث جهانی یونسکو در بروکسل بزنیم

صدرا شریفی
 • صدرا شریفی
 • 1398/3/26
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

در این مطلب سفری به بروکسل، پایتخت کشور بلژیک خواهیم داشت و از میراث جهانی یونسکو در بروکسل دیدن خواهیم کرد. با ایوار همراه باشید.

تور اروپا

بسیاری از گردشگران از بعضی از ساختمان‌ها و جاذبه‌ها فقط به واسطه‌ی ارزش تاریخی، اصالت و زیبایی آن‌ها بازدید می‌کنند. در حقیقت، بناهایی که مطابق با شاخصه‌های تاریخی و فرهنگی خاصی باشند، قادر خواهند بود در لیست میراث جهانی یونسکو جای بگیرند. هنگامی‌که جاذبه‌ای موفق می‌شود عنوان «میراث جهانی یونسکو» را دریافت کند، این امکان را دارد تا از مزایا، کمک‌ها و محافظت ارائه‌شده توسط این سازمان نیز بهره‌مند شود. یونسکو درواقع یکی از شاخه‌های سازمان ملل است که به‌صورت خاص در مبحث جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی، محافظت و نگهداری از آن‌ها فعالیت می‌کند. بسیاری از کشورها چند اثر ثبت جهانی در خود جای‌ داده‌اند. بلژیک نیز از این امر مستثنا نیست و میزبان چندین جاذبه ثبت شده در یونسکو است. تعداد زیادی از این جاذبه‌ها در پایتخت بلژیک، یعنی شهر بروکسل جای گرفته‌اند. در ادامه‌ی این مطلب به معرفی شماری از دیدنی‌ترین میراث جهانی یونسکو در شهر بروکسل خواهیم پرداخت.

میراث یونسکو بروکسل

گراند پلس

گراند پلس (Grand Place) همان میدان مرکزی و اصلی شهر بروکسل است. تنها کافی است یک‌بار از این میدان بازدید کنید و یا آنکه تصاویر آن را تماشا کنید تا متوجه شوید چرا گراند پلس تا این اندازه مورد توجه گردشگران قرار گرفته است. به‌عنوان یک گردشگر، از مغازه‌های متنوع گرفته، تا تالار بزرگ شهر که قدمت آن به قرن ۱۵ م بازمی‌گردد، هر چیزی می‌توانید در این میدان پیدا کنید. تالار شهر بروکسل بیشتر به‌واسطه اهمیت تاریخی، طراحی و معماری خود شناخته می‌شود، چراکه تعداد زیادی مجسمه جالب بروکسل در اطراف دیوارهای این تالار قرار گرفته‌اند. از دیرباز و حتی از زمان قرون‌ وسطی، داستان‌های مختلفی پیرامون این تالار نقل شد. گراند پلس علاوه بر این، از یکی از قدیمی و محبوب‌ترین ساختمان‌های شهر نیز میزبانی می‌کند. ساختمانی تاریخی که امروزه تبدیل به یکی از محبوب‌ترین موزه‌ها در بروکسل یعنی موزه‌ی شهر بروکسل (La Maison du Roi یا Het Broodhuis) شده است.

میدان گراند پلس شهر بروکسل، از آنجایی‌که سبک‌های مختلف معماری و هنری این منطقه را به تصویر می‌کشد و تعدادی ساختمان با هویت تاریخی برجسته را در خود جای داده است، در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. میدان گراند را می‌توان به‌عنوان یکی از بهترین نمونه‌ها و مثال‌ها برای این موضوع در نظر گرفت که چطور یک شهر با سابقه تاریخی، علی‌رغم اینکه امروزه پیشرفت‌های زیادی کرده، ولی همچنان به سبک و اصالت خود وفادار مانده است. این میدان از سال ۱۶۹۵ تاکنون دست‌خوش تغییرات چندانی نشده است.

گراند پلیس بروکسل

ساختمان‌ های طراحی شده توسط ویکتور هورتا

هر فرد طرفدار هنر نو یا آرت نوو (Art Nouveau) باید نام ویکتور هورتا (Victor Horta) را شنیده باشد. ویکتور هورتا به‌عنوان یکی از تأثیرگذارترین معماران این سبک شناخته می‌شود. در شهر بروکسل ۴ خانه‌ی ساخته شده توسط آقای هورتا وجود دارد که به‌عنوان نمونه‌هایی عالی از تلفیق سبک‌های هنری و معماری شناخته می‌شوند. این خانه‌ها با نام‌های هتل تاسل (Hôtel Tassel)، هتل سولوای (Hôtel Solvay)، هتل وان ایتوِلْده (Hôtel van Eetvelde) و مایسون و آتلیِر هورتا (Maison & Atelier Horta) شناخته می‌شوند. مورد آخر در واقع منزل مسکونی ویکتور هورتا بوده است و امروزه تحت عنوان موزه هورتا به فعالیت می‌پردازد و جنبه‌های مختلف و آثاری از هنر نو را برای بازدیدکنندگان به نمایش می‌گذارد. در این میان، تعدادی زیادی از آثار متعلق به ویکتور هورتا هستند. این ساختمان‌ها نیز به لطف نگهداری و محافظت عالی که از آن‌ها شده بود، توانستند در لیست میراث جهانی یونسکو جای بگیرند.

خانه های طراحی شده توسط ویکتور هورتا در بروکسل

قصر استاکلت

هنر نو برای چندین سال مورد استقبال فراوان جهانیان قرار گرفته بود. پس از دوران اوج این هنر، سبک جدیدی وارد دنیای معماری شد. قصر استاکلِت (Stoclet Palace) در گذشته یک منزل شخصی بوده و فردی بانکدار بنام آدولف استاکلِت (Adolphe Stoclet) در قرن بیستم در آن زندگی می‌کرد. معمار این ساختمان، جوزف هافمن (Josef Haffmann) از نظر هزینه‌ها و طراحی این ساختمان اختیار تام داشت. نتیجه‌ی کار، ساختمانی بود که نشان دهنده‌ی پایان عصر هنر نو در معماری و ظهور سبک ارت دکو (Art Deco) است. هنرمندان و طراحان زیادی در درک و شناسایی این ساختمان نقش داشتند. در این میان می‌توان به گوستاو کلیمت، کولمان موزا (Koloman Moser)، فرانتس متزنر (Frantz Metzner)، ریچارد لوکش (Richard Luksch) و مایکل پُولنی (Michael Powolny) اشاره کرد.

اگرچه قصر استاکلت برای دسترسی عموم باز نیست و امکان بازدید از آن وجود ندارد، بااین‌حال در لیست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است. این قصر به‌واسطه محافظت مناسب و همچنین شناخته شدن به‌عنوان یکی از عناصر زیباشناختی غرب در اوایل قرن بیستم، در لیست میراث یونسکو به ثبت رسیده است.

قصر استاکلت بروکسل بلژیک

رویال گالری سنت هوبرت

رویال گالری سنت هوبرت (Galeries Royales Saint-Hubert) یکی از بهترین مکان‌ها در شهر بروکسل برای تماشای فروشگاه‌ها و مراکز خرید، و در عین‌حال لذت بردن از جنبه‌های زیبای معماری در این شهر است. این مرکز خرید مسقف در قرن ۱۹ام و در محله‌ای با ویژگی‌های معماری و طراحی ایتالیایی ساخته شد. خود گالری از ۳ بخش مجزا و اصلی تشکیل می‌شود. گالری شاه، گالری ملکه و همچنین گالری پرنسس. رویال گالری سنت هوبرت در مرکز شهر بروکسل و در نزدیکی ایستگاه مترو مرکزی شهر و همچنین گراند پلس قرار گرفته و یکی از پربازدیدترین جاذبه‌های این شهر شمرده می‌شود. البته ذکر این نکته ضروری است که رویال گالری هنوز در فرایند ثبت به‌عنوان میراث یونسکو قرار دارد و ثبت این جاذبه هنوز رسمی نشده و به اتمام نرسیده است. این فرایند عموماً ۵ الی ۱۰ سال ممکن است به طول بینجامد.

رویال گالری سنت هوبرت بروکسل

کاخ عدالت

کاخ عدالت یا پلِس آو جاستیس (Palace of Justice) یک کاخ سلطنتی نیست، بلکه ساختمانی مخصوص قضات و وکلا است. این کاخ درواقع مهم‌ترین ساختمان مرتبط با مسائل قضایی در سراسر بلژیک است. معمار کاخ عدالت، جوزف پوئلارت (Joseph Poelaert) بود که ساختمان‌های مهم و برجسته دیگری مانند کلیسای بانوی ما از لاکن (Church of Our Lady of Laeken)، تئاتر سلطنتی لامونه (Théatre Royal de la Monnaie)، کلیسای کاترین مقدس (Church of Sainte-Cathérine) را نیز در بلژیک مرمت و بازسازی کرد. بازسازی این ساختمان بسیار سخت، طاقت‌فرسا و پرهزینه بود و انجام آن توسط دولت بلژیک به تصویب رسید. جالب است بدانید در طی عملیات بازسازی این ساختمان، چند ساختمان در اطراف آن تخریب شد تا فضای کافی مهیا شود. این جاذبه دیدنی شهر بروکسل نیز همچنان در انتظار ثبت شدن در لیست میراث جهانی یونسکو به سر می‌برد، ولی احتمالاً طی چند سال آینده شاهد ثبت رسمی آن در یونسکو باشیم.

کاخ عدالت بروکسل

صدرا شریفی صدرا شریفی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور سوئیس (زوریخ و لوگانو)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور فرانسه (پاریس)

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور اسپانیا (مادرید و بارسلونا)

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}