با مهم‌ ترین فستیوال‌ های مجارستان آشنا شوید

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1398/4/17
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

مجارستان با انبوهی از فستیوال‌های محلی، مذهبی و فرهنگی، کشوری شگفت‌انگیز برای تجربه‌ی زندگی اقوام مختلف مجاری در این سرزمین کهن است. این فستیوال‌ها مختص به مجارستان بوده و راهی خوب برای آشنایی با این کشور هستند.

تور اروپا

مجارستان به‌راستی سرزمین تجربه‌های فرهنگی است. مردم مجارستان سنت‌های شگفت‌انگیز فراوانی داشته و عاشق جشن گرفتن فستیوال‌های خود به شیوه‌ای منحصربه‌فرد هستند. هرماه در این کشور یک فستیوال بزرگ جشن گرفته می‌شود؛ بنابراین می‌توان در هر زمانی به مجارستان سفر کرد. از فستیوال‌های اقوام گرفته تا فستیوال‌های مذهبی و حتی فرهنگی، امکان تجربه‌ی همه‌ی آن‌ها در این سفر حیرت‌انگیز وجود دارد. اگر قصد سفر به مجارستان را کرده‌اید و می‌خواهید با فرهنگ واقعی این کشور آشنا شوید، این مقاله از برترین فستیوال‌های مجارستان نگاه شما به این سرزمین را تغییر خواهد داد.

بوسویاراس

فوریه‌ی هرسال خیابان‌های شهر موهاچ (Mohács) پر از شادی و سرور می‌شود، زیرا این فستیوال آمدن فصل کارناوال‌های مجارستان را نوید می‌دهد. بوسویاراس (Busójárás) شاهد حضور مردانی روستایی با چهره‌هایی ترسناک است که در خیابان‌ها رژه می‌روند، درحالی‌که در همه‌جا بساط شادی به چشم می‌خورد. این فستیوال از سوی مردم شوکچی (Šokci)، یک اقلیت قومی کروات، جشن گرفته می‌شود، هرچند امروزه این مراسم تبدیل به رویدادی برای تفریح همه‌ی مردم شده است. بوسویاراس به مناسبت پایان فصل زمستان و استقبال از بهار جشن گرفته شده و یکی دیگر از دلایل آن بازگشت پیروزمندانه‌ی مردم شوکچی به شهر موهاج در صدها سال پیش است. شهری که از سوی ارتش عثمانی اشغال شده بود.

فستیوال های مجارستان

عید پاک در هولوکو

روستای دل‌انگیز هولوکو (Hollókő) در شمال مجارستان که به سبک زندگی اقوام پالوتس (Palóc) در این منطقه وفادار است، هرساله در آخر هفته‌ی منتهی به عید پاک با یک فستیوال اقوام جانی دوباره می‌گیرد. این فستیوال فولکلور به هیچ فستیوالی شباهت ندارد. آن‌ها که عید پاک را به شیوه‌ای سنتی جشن می‌گیرند، در مراسم خود به اجراهای فولکلور، نمایش آثار هنری و صنایع‌دستی می‌پردازند. گردشگران می‌توانند با سنت‌های منحصربه‌فرد این روستا و تاریخچه‌ی عید پاک در مجارستان، به‌خصوص در میان اقوام پالوتس، آشنا شوند. ساکنان این روستا علاوه بر اجراهای موسیقی زنده و رقص، لباس‌های سنتی به تن کرده و در دوشنبه‌ی عید پاک با ریختن سطل‌هایی از آب بر سر زنان، از آن‌ها تقاضای نوشیدنی پالینکا (pálinka) می‌کنند.

فستیوال های مجارستان

فستیوال گل اسطوخودوس در تیهانی

شبه‌جزیره‌ی تیهانی (Tihany) در کرانه‌های شمالی دریاچه‌ی بالاتون (Balaton) واقع شده و به خاطر مناظر حیرت‌انگیز خود در امتداد دریاچه و همچنین طبیعت زیبای روستایی مشهور است. این شبه‌جزیره به خاطر داشتن دشت‌های بزرگ گل اسطوخودوس نیز شهرت دارد. هرساله در فصل بهار، طیف‌هایی از رنگ بنفش به چشم‌انداز منطقه زینت می‌بخشد و عطر گل اسطوخودوس یا لاوِندِر (lavender) در هوا می‌پیچد. این گل‌ها بسیار محبوب هستند؛ به همین خاطر یک مرکز گردشگری در تیهانی وقف به اشتراک گذاشتن تاریخچه‌ی گل اسطوخودوس در این منطقه شده است. فستیوال گل اسطوخودوس در تیهانی هرساله در ماه ژوئن همراه با برنامه‌های فراوانی برگزار می‌شود. علاوه بر اینکه می‌توان در مراسم برداشت این گل شرکت کرد، امکان آشنایی با دیگر مهارت‌های اقوام این منطقه نیز وجود دارد؛ یک نمایشگاه آثار هنری و صنایع‌دستی به همراه نمایشگاه هنر اقوام به گردشگران اجازه‌ی آشنایی بیشتر با فرهنگ فولکلور تیهانی را می‌دهد.

فستیوال های مجارستان

فستیوال بین المللی فولکلور در تابستان

فستیوال بین‌المللی فولکلور در تابستان رویدادی کوچک برای گرامی داشتن موسیقی و رقص اقوام است. این فستیوال در سال ۱۹۸۷ برپا شد و از آن زمان تاکنون تبدیل به رویدادی بین‌المللی با حضور شرکت‌کنندگانی از سراسر جهان شده است. این فستیوال به‌طور هم‌زمان هرساله در ماه اوت در شهرهای مرکزی مجارستان نظیر راتس‌کِوِه (Ráckeve)، توکول (Tököl) و سازهالومباتا (Százhalombatta) برگزار شده و در آن شماری از رویدادهای قومی، از نمایشگاه‌های هنری و اجراهای نمایشی گرفته تا هنرهای فولکلور و صنایع‌دستی، در معرض دید علاقه‌مندان قرار می‌گیرد. یکی از بخش‌های پایانی این فستیوال، اجتماع بزرگ قایق‌های نورانی در امتداد رودخانه‌ی دانوب است.

فستیوال های مجارستان

فستیوال هنرهای فولکلور در بوداپست

هرساله در اواسط ماه اوت، زمین‌های قلعه‌ی بودا (Buda) تبدیل به محلی برای برگزاری این فستیوال هنری مهم شده و بهترین هنر فولکلور مجاری از سراسر کشور را به نمایش می‌گذارند. در خلال این فستیوال صنعتگران، هنرمندان و رقصندگان برای نمایش استعدادهای خود به بوداپست سرازیر شده و صحنه‌ای منحصربه‌فرد برای آشنایی با هنر اقوام مجارستان خلق می‌کنند. موسیقی زنده و اجراهای رقص بخشی از این فستیوال بوده و بازدیدکنندگان می‌توانند علاوه بر شرکت در کلاس‌های آموزشی، انواع غذاهای سنتی مجاری را نیز امتحان کنند. هرساله دو کشور میهمان این فستیوال هستند و به این رویداد وجهه‌ی بین‌المللی می‌بخشند.

فستیوال پاپریکا

ازآنجایی‌که پاپریکا ادویه‌ی محبوب مجارستان است، تعجبی ندارد که یک فستیوال در این کشور کاملاً به این گیاه اختصاص داده شده باشد. فستیوال پاپریکا و فستیوال هنر فولکلور مجارستان دارای یک فضای مشترک برای برگزاری در ماه سپتامبرِ هرسال در شهر زیبای کالوچا (Kalocsa) هستند. این جشنواره که به دنبال حفظ و ترویج میراث این منطقه است، برنامه‌هایی چون یک نمایشگاه صنایع‌دستی، رقابت آشپزی و مراسم امتحان انواع نوشیدنی‌ها دارد.

فستیوال فلفل قرمز

عصر اصلاحات رمانتیک

می‌توان به لطف این فستیوال که در نزدیکی دریاچه‌ی بالاتون برگزار می‌شود، به قرن نوزدهم مجارستان سفر کرد و با روند شکوفایی هویت ملی این کشور آشنا شد. به لطف عصر اصلاحات در مجارستان، جنبه‌های سنتی و فرهنگی این کشور نظیر لباس پوشیدن، هنر و موسیقی با یک رنسانس همراه شد و به همین خاطر هرساله فستیوال عصر اصلاحات رمانتیک با شماری از برنامه‌های هنری و آشپزی یاد این دوران را گرامی می‌دارد. در این فستیوال فولکلور به تمامی سنت‌های رایج مجاری از اوایل قرن نوزدهم به بعد، شامل هنر، غذا و نوشیدنی، توجه ویژه‌ای می‌شود.

فستیوال اوزورا

فستیوال سالانه‌ی اوزورا (Ozora) که در شهری به همین نام برگزار می‌شود، یکی از برترین رویدادهای هنری و موزیکال در ژانر سایکدلیک ترَنس (psychedelic trance) در مجارستان است که توریست‌های زیادی را راهی این کشور می‌کند. این فستیوال که یکی از بزرگ‌ترین رویدادهای سای-ترنس در جهان است، سالانه بیش از ۶۰,۰۰۰ نفر را به این شهر می‌کشاند و اغلب با فستیوال مشهور موسیقی تومارولند (Tomorrowland) مقایسه می‌شود. اگر به این ژانر موسیقی علاقه‌مند هستید و برنامه‌ی سفر به مجارستان در طول ماه‌های جولای و اوت را دارید، این فرصت که یک‌بار در زندگی به سراغتان می‌آید را از دست ندهید.

فستیوال مجارستان

فستیوال زیگت

فستیوال که به «فستیوال جزیره» نیز معروف است، یکی دیگر از برترین فستیوال‌های موسیقی در این کشور محسوب شده و برخی از مهم‌ترین هنرمندان از ژانرهای مختلف موسیقی را در طول مدت یک هفته به روی صحنه می‌کشاند. بوداپست در این ایام شاهد حضور بیشترین گردشگر است، زیرا طرفداران هنرمندان از سراسر دنیا برای تماشای اجراهای زنده به این شهر سفر می‌کنند. اگر در این ایام در مجارستان بودید، حتماً در این فستیوال شرکت کنید، حتی اگر علاقه‌ای به موسیقی نداشتید؛ انرژی در این فستیوال موج می‌زند و قطعاً شما از حضور در آن لذت خواهید برد.

فستیوال بالاتون

اروپا به خاطر میزبانی از برخی از مهم‌ترین فستیوال‌های موسیقی در جهان معروف است؛ این فستیوال‌ها سالانه هزاران نفر از سراسر دنیا را به خود می‌بینند. یکی از بزرگ‌ترین فستیوال‌های موزیکال در اروپا، فستیوال بالاتون است که هرساله در طول ماه‌های ژوئن و جولای در مجارستان برگزار می‌شود. این فستیوال اجراهایی از برترین هنرمندان موسیقی و دی‌جی‌هایی از سراسر جهان را به روی صحنه می‌برد. انواع ژانرهای موسیقی نظیر پاپ، راک، هیپ‌هاپ و موسیقی الکترونیکی در این فستیوال شنیده می‌شود.

فستیوال های مجارستان

فستیوال سیرک بین المللی بوداپست

این فستیوال که هر دو سال یک‌بار به مدت ۵ روز از اواخر ژانویه تا اوایل فوریه برگزار می‌شود، تمامی سیرک‌های جهان را برای اجرا به پایتخت مجارستان می‌کشاند. دلقک‌ها، رقصندگان، آکروبات‌ها، شعبده‌بازها، بندبازها و هنرمندان کار با آتش در این فستیوال ۵ روزه بیش از ۳۰ نمایش را به روی صحنه می‌برند. در شب آخر این فستیوال، برترین استعدادها معرفی می‌شوند.

گراند پری مجارستان

بوداپست و پیست اتومبیل‌رانی موگیورود (Mogyorod) هرساله میزبان یک مرحله از مسابقات جایزه بزرگ فرمول یک جهان هستند. علاقه‌مندان به دنیای سرعت از سراسر مجارستان و اروپا اقدام به رزرو کامل هتل‌های بوداپست کرده و راهی این پیست در ۲۰ کیلومتری شهر می‌شوند. خیابان‌های بوداپست در ایام برگزاری این رویداد مملو از طرفداران رانندگان فرمول یک هستند.

فستیوال موسیقی بهاره در بوداپست

این رویداد موزیکال منحصربه‌فرد در ماه مارسِ هرسال با برگزاری ۲۰۰ کنسرت، مخاطبانی از سراسر جهان را به بوداپست می‌کشاند. اکثر این کنسرت‌ها در ساختمان‌های تاریخی شهر برگزار می‌شوند. هنرمندانی در کلاس جهانی در ژانرهای اپرا، موسیقی کلاسیک، جاز، راک و موسیقی محلی به اجرای آثار خود در ساختمان‌های باشکوه نظیر تالار اپرای ملی مجارستان، گالری ملی این کشور و کلیساها می‌پردازند.

فستیوال موسیقی بوداپست

فستیوال دره سحرآمیز

این فستیوال تابستانی دوست‌داشتنی در ماه ژوئن شروع شده و تا ماه جولای در اطراف دریاچه‌ی بالاتون و همچنین شهرهای کوچک مجاور آن نظیر اولا (Oula) و مونوستوراپاتی (Monostorapati) ادامه دارد. بیش از ۵۰ مکان در مجارستان میزبان ۸۰۰ رویداد مجزا در هر دسته‌ای هستند و گردشگران محلی و بین‌المللی را به‌سوی خود جذب می‌کنند.

کارناوال دانوب

کارناوال دانوب که یک رویداد چندفرهنگیِ پر از شادی و موسیقی است، هرساله در ماه ژوئن در میدان وُروسمارتی بوداپست برگزار می‌شود. رقصندگان مبتدی و حرفه‌ای، نوازندگان فولکلور و هنرمندانی از سراسر مجارستان و اروپا برای حضور در اجراها، سرگرمی‌های خیابانی، کنسرت‌ها و میهمانی‌های این فستیوال ده‌روزه راهی بوداپست می‌شوند.

فستیوال دانوب

فستیوال هنرهای فولکلور در دره کوروس

مجاری‌ها به‌شدت به میراث فرهنگی و قومی خود افتخار می‌کنند و تمام تلاش خود را برای حفظ این تاریخ کهن، به‌خصوص در مناطق روستایی، به خرج می‌دهند. این فستیوال هرساله در ماه جولای و اوت در شهر گیولا (Gyula) برگزار شده و در نوع خود بی‌نظیر است. موسیقی و رقص سنتی، نمایش و صنایع‌دستی از مهم‌ترین برنامه‌های فستیوال هنرهای فولکلور هستند.

مسابقات ملی اسب سواری در بوداپست

عاشقان اسب و اسب‌سواری نمی‌خواهند تا این رویداد در ماه سپتامبر را از دست بدهند. مسابقات ملی اسب‌سواری هرساله با حضور برترین اسب‌های مجارستان به مدت سه روز در بوداپست برگزار می‌شود. این مسابقات که به‌منظور گرامی داشتن فرهنگ سواره‌نظام و تشریفات نظامی این کشور برگزار می‌شود، شاهد رویدادهای مختلفی است که در مسابقات ملی اسب‌سواری در میدان قهرمانان بوداپست به اوج خود می‌رسند. سوارکارانی از روستاها و شهرهای سراسر کشور برای بردن جایزه‌ی بزرگ این رقابت‌ها به بوداپست می‌آیند.

فستیوال های مجارستان

فستیوال و نمایشگاه کریسمس بوداپست

بوداپست برخلاف آب‌وهوای سرد خود، مکانی شگفت‌انگیز برای گذراندن ایام سال نو، به لطف میهمانی‌های قبل از آن و بزرگ‌ترین نمایشگاه کریسمس در کشور، است. این نمایشگاه که در میدان وُروسمارتی برگزار می‌شود، به یک اندازه از سوی گردشگران داخلی و خارجی مورد استقبال قرار می‌گیرد. می‌توان در این نمایشگاه انواع هدایا، آثار هنری محلی، نقاشی، صنایع‌دستی، تزئینات کریسمس، غذاها و نوشیدنی‌های سنتی را در کنار صحنه‌ی تولد مسیح پیدا کرد.

فستیوال های مجارستان

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}