کدام چمدان ها را می توانیم به داخل کابین هواپیما ببریم؟

آرزو اعظمی
 • آرزو اعظمی
 • 1397/6/13
 • 1 دیدگاه
{{selectedRate}}

اگر شما هم قصد سفر با هواپیما را دارید، احتمالاً سر دوراهی قرار گرفته‌اید که ساک دستی را با خود به داخل هواپیما ببرید یا چمدانتان را در فرودگاه تحویل بدهید. دانستن نقاط مثبت و منفی هر کدام، تصمیم‌گیری را برایتان راحت‌تر می‌کند.

تور اروپا

خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت

یکی از سؤالاتی که همواره مسافران با آن روبرو هستند، این است که چمدان را برای سفر انتخاب کنند و آن را در فرودگاه تحویل بدهند یا ساک دستی را انتخاب و با خود به داخل کابین هواپیما ببرند؟ هر کدام از این گزینه‌ها، نقاط ضعف و قوت خودشان را دارند و تصمیم‌گیری درباره‌ی آن بیشتر به معیار شما برمی‌گردد که کدام مورد برایتان اهمیت بیشتری دارد: آسایش، زمان یا هزینه؟ البته این معیارها ثابت نیست و در هر سفر تغییر می‌کند. بنابراین لازم است قبل از تمام مسافرت‌هایتان، این سؤال‌ها را از خود بپرسید:

آیا به فضای اضافه برای سوغاتی احتیاج دارید و مایل هستید آن‌ها را جداگانه به خانه ارسال کنید یا شخصاً با خود برگردانید؟ آیا می‌توانید سبک سفر کنید؟ معمولاً اگر وسایل کمتری با خود به همراه داشته باشید احساس راحتی بیشتری می‌کنید یا در طول سفر عادت دارید بیشتر از حد معمول با خود لوازم ببرید؟ اگر قرار باشد سبک سفر کنید، آیا می‌توانید تا آخر مسافرت به همین شکل ادامه دهید یا درنهایت تسلیم می‌شوید و هزینه‌ی بیشتری برای خرید تمام وسایلی صرف می‌کنید که با خود نیاورده‌اید؟ آیا حاضرید بارتان سبک باشد و در عوض در کشور مقصد خرید کنید یا بودجه‌تان این اجازه را نمی‌دهد؟ پاسخ این سؤال‌ها را در ذهن داشته باشید و در ادامه، ویژگی‌های مثبت و منفی دو گزینه‌ی پیش رویتان را مطالعه کنید تا بتوانید بهترین تصمیم را با توجه به موقعیت خود بگیرید.

بار چک-این

اگر آسایش و راحتی برای شما اولویت اول را دارد، چمدان یا همان بار چک-این بهترین انتخاب به شمار می‌رود. اگر چمدانتان بزرگ است یا وسایلی را به همراه دارید که اجازه نمی‌دهند با خود به داخل کابین هواپیما ببرید، باید چمدانتان را در فرودگاه به بخش مربوطه تحویل بدهید. سپس این چمدان‌ها را به قسمت بار هواپیما منتقل می‌کنند و آن‌ها را در شهر یا کشور مقصد به شما تحویل می‌دهند. فقط یادتان باشد وسایل ضروری که در طول پرواز به آن‌ها احتیاج دارید را در کیف دستی خود به همراه داشته باشید.

تفاوت چمدان و ساک دستی

هرچند که چمدان‌های تحویل داده شده معمولاً به دست صاحبانشان می‌رسند، اگر بدشانس باشید گاهی هم پیش می‌آید که چمدانتان گم یا با تأخیر به شما تحویل داده می‌شود و تا رسیدنش باید سرگردان در فرودگاه بمانید. البته در صورت بروز چنین اتفاقی نیز راه‌حل‌هایی وجود دارد و باید با حقوق مسافرین در چنین مواردی آشنا باشید و برای پس گرفتن چمدان خود اقدام کنید. اما بعضی از مسافران ترجیح می‌دهند تا ریسک آن را به جان نخرند و به جای چمدان، ساک دستی را انتخاب و با خود به داخل هواپیما ببرند. همچنین معمولاً ایرلاین ها برای چک-این، هزینه‌ی اضافی دریافت می‌کنند؛ با این حال، تحقیقاتی که اخیراً خطوط هوایی آمریکایی انجام داده‎اند، نشان می‌دهد که برخلاف بالا رفتن هزینه‌ی بار چک-این، بیشتر مسافران مایل هستند تا چمدان خود را در فرودگاه تحویل بدهند. درواقع برای بسیاری از مردم، تصورش هم سخت است که تمام لوازم ضروری خود را در ساک دستی با ابعاد مشخص جای دهند و مشکلی با سنگین شدن چمدان خود و صبر کردن برای تحویل گرفتن آن در شهر مقصد ندارند.

بار داخل کابین

برخلاف چمدان، مسافران اجازه دارند تا ساک دستی را با خود به داخل هواپیما ببرند و در طول پرواز به آن دسترسی داشته باشند. این گزینه با نام بار داخل کابین نیز شناخته می‌شود و یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های مثبتش این است که دیگر از لحاظ گم شدن چمدان، نگرانی ندارید و حداقل می‌دانید که ساک دستی‌تان 100% و همراه خودتان به مقصد می‌رسد. همچنین معمولاً احتیاجی نیست هزینه‌ی اضافی برای حمل آن پرداخت کنید و منتظر بمانید تا چمدانتان برسد؛ بنابراین در زمان نیز صرفه‌جویی می‌شود. اما لازم به ذکر است که هنگام بستن ساک دستی باید بیشتر مراقب باشید و قوانین ایرلاینی که با آن پرواز دارید را به دقت مطالعه کنید؛ زیرا حمل بعضی وسایل با خود به داخل کابین هواپیما ممنوع است و نمی‌توان آن‌ها را به طور دقیق نام برد؛ چون این موارد با توجه به خطوط هوایی گوناگون، متفاوت هستند. اما پیشنهاد می‌کنیم نگاهی به لیست اشیای ممنوعه در پرواز بیندازید تا با بعضی از مهم‌ترینِ آن‌ها آشنا شوید.

تفاوت چمدان و ساک دستی

در مجموع یادتان باشد که پول، مدارک مهم مانند پاسپورت، لوازم قیمتی و جواهرات، داروهای ضروری، مسواک و وسایل الکترونیکی را همیشه درون ساک خود بگذارید. بنابراین اگر قوانین را با حوصله نخوانید، احتمال دارد مدام نگران باشید که مبادا در بستن وسایل، سهل‌انگاری کنید و مشکلی برایتان پیش بیاید. علاوه بر آن، نسبت به اندازه‌ی ساک دستی‌تان نیز باید دقت کنید؛ زیرا ابعاد بار داخل کابین، محدودیت‌هایی دارد و طول آن باید حداکثر 56 سانتی‌متر، عرض آن 45 و گودی آن نهایتاً 25 سانتی‌متر باشد تا به راحتی در قفسه‌های بالای سرتان در هواپیما جای بگیرد. البته این موارد را «انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی» اعلام کرده است؛ اما این قوانین، ثابت و اجباری نمی‌باشد و درنهایت، این ایرلاین شما است که با توجه به کلاس پروازی و نوع هواپیما تصمیم نهایی را می‌گیرد و باید مطابق با آن، نوع ساک دستی‌تان را انتخاب کنید.

تفاوت چمدان و ساک دستی

آرزو اعظمی آرزو اعظمی
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش , ترک
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}