روز ملی سوئیس و جشن های معروف آن

رضا‍ رجب پور
 • رضا‍ رجب پور
 • 1399/5/1
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

اول اوت (August) هرسال، روز ملی سوئیس در این کشور ثروتمند اروپایی است. در این روز مردم در کانتون‌های مختلف سوئیس دورهم جمع شده و به روش‌های مختلف به جشن و شادی می‌پردازند. اگر شما هم قصد سفر به سوئیس را دارید در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

تور اروپا

این روز به تاریخی اشاره دارد که ۳ کانتون اوری، شویتز و اونتروالدن در سال ۱۲۹۱ میلادی اتحادی با یکدیگر تشکیل دادند و سوئیس امروزی حول این ۳ کانتون شکل گرفت.
روز ملی سوئیس

مردان این ۳ کانتون در ابتدای اوت سال ۱۲۹۱ پیمان اتحاد ابدی با یکدیگر بستند و قول کمک و همیاری متقابل به هم دادند. این اتحاد عمدتاً برای مقابله با هابسبورگ ها شکل گرفت که به دنبال تقویت جایگاه خود در منطقه‌ی استراتژیک منتهی به دروازه‌ی گوتهارد (Gotthard) در آن زمان بودند.

اول ماه اوت به‌طور ویژه‌ای در جوامع سوئیسی جشن گرفته می‌شود. مردم در این روز در جاذبه های برن، پایتخت سوئیس، و شهرهای دیگر گرد هم جمع می‌شوند و به شادی می‌پردازند.

روز ملی سوئیس

رئیس‌جمهور سوئیس در این روز از رادیو و تلویزیون سخنرانی می‌کند. شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی نیز در گوشه و کنار کشور سخنرانی کرده و کنسرت، اجراهای آکروباتیک و خواندن سرود ملی کشور از دیگر برنامه‌های روز ملی سوئیس هستند.

در این روز برخی از نهادهای ثروتمند و دفاتر گردشگری هزینه‌های برگزاری مراسم آتش‌بازی در نقاط مختلف شهرها را تقبل می‌کنند. بچه‌ها در شب گرامیداشت روز ملی سوئیس فانوس‌های کاغذی را به آسمان می‌فرستند و ساختمان‌های دولتی و خصوصی نیز مزین به پرچم کشور سوئیس و همه کانتون‌ها می‌شوند. دریاچه لوسرن یکی از مکان‌های پرطرفدار برای برپایی جشن روز ملی سوئیس است.

روز ملی سوئیس

از دیگر برنامه‌های این روز، روشن کردن آتش در بالای تپه‌ها و مناطق مرتفع است. این کار به مناسبت اخراج مأموران خارجی در قرن چهاردهم میلادی انجام می‌شود که خبر آن با روشن کردن آتش به گوش مردمان سوئیس رسید.

سوئیسی‌ها در روز ملی کشورشان ۵ رسم مهم و رایج دارند که با فرارسیدن اول ماه اوت به سراغ انجام آن‌ها می‌روند. این رسم و رسومات از قدیم در سوئیس باب بوده‌اند و نسل‌های جدید همچنان راه اجداد خود را ادامه می‌دهند.

یودل خوانی

آواز مشهور سوئیسی‌ها که به یودل (Yodel) معروف است، جای ثابتی در اکثر جشن‌ها و فستیوال های سوئیس، ازجمله اول ماه اوت، دارد. یودل خوانی رسمی دشوار است و ریشه‌ی آن به دوران زندگی مردمان سوئیس در کوه‌ های آلپ و استفاده از این روش برای برقراری ارتباط باهم بازمی‌گردد. یودل خوانی حتی امروزه هم دارای کلاس‌های آموزشی در سوئیس است.

یودل سوئیس

نواختن آلفورن

آلفورن (Alphorn) را می‌توان نسخه‌ی سوئیسی ساز بومیان استرالیا، دیجریدو، نامید. این ساز بادی از جنس چوب، در قرن شانزدهم میلادی به‌عنوان وسیله‌ای برای صدا کردن گاوها در مراتع و چراگاه‌ها ساخته شد.

امروزه آلفورن نمادی از سوئیس است و در تمامی فستیوال‌‌های کشور، به‌خصوص روز ملی سوئیس، نواخته می‌شود. آلفورن حتی در کانتون وَله (Valais) دارای یک فستیوال سالانه است که در آن ۱۲,۰۰۰ تماشاگر شاهد نواختن بهترین آلفورن‌نوازهای دنیا هستند. این ساز نیز در سوئیس دارای کلاس‌های آموزشی است.

آلفورن alphorn

خوردن غذاهای کلاسیک

غذا در روز ملی سوئیس از اهمیت بالایی برخوردار است، زیرا مردم تلاش می‌کنند تا با سر کار نرفتن و برپایی بساط کباب در فضاهای سبز، از این روز نهایت لذت را ببرند. غذای مشخصی برای روز اول ماه اوت وجود ندارد و مردم سوئیس طیف گسترده‌ای از بهترین غذاهای سوئیسی کشور را در این روز طبخ می‌کنند.

کباب

بااین‌حال، اکثر مردم به سراغ راه انداختن بساط کباب در خانه، جنگل، کنار دریاچه یا رودخانه می‌روند. آن‌ها علاوه بر این، چند ترقه می‌اندازند و فانوس‌های کاغذی نیز روشن می‌کنند. سوئیسی‌ها سوسیس‌های مخصوص خود به نام سروِلات (cervelat) را دارند و علاوه بر گوشت، آن‌ها را نیز کباب می‌کنند.

خواندن سرود ملی

پس‌ازاینکه انجمن صلاح همگانی سوئیس (SGG) مدارس و جوامع سراسر کشور را به خواندن نسخه‌ای جدید از سرود «مزمور سوئیس» ترغیب کرد، نوعی خشم عمومی در سراسر کشور شکل گرفت.

این انجمن به این خاطر که سرود قدیمی بسیار غم‌انگیز بود، در سال ۲۰۱۴ مسابقه‌ای برای انتخاب یک سرود جدید ترتیب داد و سرودی تازه را از میان ۲۰۰ سرود ارائه‌شده انتخاب کرد.

علیرغم اینکه این سرود به‌طور رسمی از سوی دولت سوئیس به‌عنوان سرود ملی جدید کشور تأیید نشده، انجمن صلاح عمومی سوئیس در حال ترویج گسترده‌ی آن است و بسیاری از جوامع سوئیس با خواندن آن در اول ماه اوت موافقت کرده‌اند. البته این کار باعث خشم برخی از سیاسیون شده که مدعی هستند این سرود به اتحاد و یکپارچگی سوئیس لطمه می‌زند.

سرود ملی سوئیس

تجربه زندگی روستایی در سوئیس

روز ملی سوئیس فرصتی برای در آغوش گرفتن زندگی روستایی با شرکت در یک برانچ برگزارشده در یکی از ۳۵۰ روستای سراسر کشور است. این مراسم به مدت ۲۰ سال است که در سوئیس برگزار می‌شود. شرکت‌کنندگانی که از قبل ثبت‌نام کرده‌اند، می‌توانند از یک برانچ مفصل و کامل که از محصولات روستایی نظیر پنیر، گوشت خشک‌شده و نان خانگی تهیه شده، لذت ببرند. این یک راه عالی برای گذراندن روز خود با افراد غریبه و دیدار با چهره‌هایی تازه است.

روستاهای سوئیس

رضا‍ رجب پور رضا‍ رجب پور
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}