۲۳ جاذبه‌ گردشگری زوریخ را بشناسید

تیم ایوار
 • تیم ایوار
 • 1395/8/25
 • 0 دیدگاه
{{selectedRate}}

بزرگ ترین شهر سوئیس یعنی زوریخ را به عنوان قطب اقتصادی و فرهنگی این کشور و یکی از مراکز مهم مالی و صنعتی اروپا می شناسند.

تور اروپا

با این حال، این شهر در رابطه با صنعت گردشگری نیز از غافله عقب نمانده و در واقع دیدنی‌ها و جاذبه‌های زوریخ، خاطره‌ی خوبی را تا مدت‌ها بعد از بازگشت از تور سوئیس برایتان به یادگار خواهند گذاشت. در این مقاله با مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری زوریخ بیشتر آشنا خواهید شد. سنت تفکر لیبرال و جامعه‌ی روشن‌فکری زوریخ منجر به جذب شخصیت‌های برجسته‌ای در طول تاریخ همچون گئورگ بوشنر (Georg Büchner)، ولادیمیر لنین (Vladimir Lenin)، جیمز جویس (James Joyce)، کارل گوستاو یونگ (C. G. Jung) و توماس مان (Thomas Mann) به این شهر شده و این سنت تا امروز نیز ادامه یافته است.

امروزه زوریخ، مرکز مالی کشور سوئیس به حساب می‌آید و بانک‌های آن شهرت جهانی دارند و شاید فکر کنید که از نظر گردشگری به آن توجهی نشده است. در این صورت باید بدانید که این شهر، یکی از زیباترین شهرهای سوئیس برای بازدید و گشت‌وگذار به شمار می‌رود و جاذبه‌های گردشگری زوریخ از فضاهای سبز آرامش‌بخش و موزه‌ها گرفته تا مراکز خرید شلوغ متفاوت هستند.

فهرست جاهای دیدنی زوریخ

۱. محله قدیمی زوریخ

بین خیابان بانهوف (Bahnhof) و حاشیه‌ی سمت چپ رود لیمات (Limmat)، نیمه‌ی غربی محله قدیمی زوریخ را خواهید دید که رومیان در آن پایگاه مستحکم خود را بنا کرده‌اند؛ همان چیزی که امروزه لیندن‌هوفِ (Lindenhof) آرام و پوشیده از درختان را تشکیل می‌دهد و از تراسِ آن، نمای زیبایی از محله قدیمی را خواهید دید. در شرقی‌ترین بخش آن و در امتداد رودخانه، ردیف خیابان‌های قدیمی و جذاب را خواهید یافت. بسیاری از جاهای دیدنی زوریخ از جمله کلیسای سن پیتر، فرومونستر، گروس‌مونستر و خیابان بانهوف در این ناحیه واقع شده‌اند. اگر به سمت خیابان مونستر (Münstergasse) بروید، به کوچه‌ی ناپف (Napfgasse) می‌رسید و در کنار آن، «برج برون» که دفتر مرکزی تبادلات مالی لومبارد در قرون ۱۴ و ۱۵ بوده است را خواهید دید. خانه‌ی ناپف (Haus zum Napf)، در شماره ۶، دارای دکور داخلی زیبا و اتاق‌هایی است که به سبک رنسانس چیده شده‌اند.

جاذبه های گردشگری زوریخ

در شماره ۱۷ و کوچه اشپیگل‌ (Spiegelgasse) ، خانه‌ای می‌بینید که لنین در سال ۱۹۱۷ در آن زندگی ‌می‌کرده است. در همین خیابان و پشت یکی از میزهای کافه‌ ولتر (Voltaire) بود که هانس آرپ (Hans Arp) و تریستان تزارا (Tristan Tzara) در سال ۱۹۱۶ جنبش دادا را پایه‌گذاری کردند. کوچه اشپیگل از سمت شرق به نویمارکت (Neumarkt) می‌رسد، جایی که در آن خانه‌ی انجمن کفاشان را خواهید یافت که امروزه به سالن تئاتر تبدیل شده است و نیز «خانه‌ی اسناد» که قدمت آن به قرون وسطی باز می‌گردد و نشان می‌دهد که سبک‌های تزئینی و دکوراسیون داخلی به مرور قرن‌ها چه تغییراتی یافته‌اند.

قدمی به داخل بگذارید تا حیاط این بنا و زوریخِ سال ۱۸۰۰ را ببینید. نمای داخلی با سقف و دیوارهای نقاشی شده‌ی آن از قرن ۱۷ و به همان صورت حفظ شده است. در این محله می‌توانید عتیقه‌فروشی‌ها، بوتیک‌های قدیمی و هم‌چنین کافه و رستوران‌های زیبایی را ببینید. همچنین اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری راجع به تاریخ زوریخ به دست بیاورید، می‌توانید در معروف‌ترین تور راهنمای شهر، یعنی تور پیاده‌گردی محله قدیمی زوریخ (Zurich Old Town Walking Tour) شرکت کنید تا راهنماهای متخصص آن، اطلاعات مفیدی درباره اهمیت این شهر برای سوئیس در طول تاریخ و شخصیت‌های مهم آن در اختیارتان قرار دهند.

جاذبه های سویس، زوریخ

۲. موزه هنر‌های زیبا زوریخ

یکی از برترین موزه‌های هنر زیبا‌ی اروپا، خانه‌ی هنر زوریخ (Kunsthaus Zurich) است که توسط «انجمن هنر زوریخ» اداره می‌شود و سابقه‌ی آن به انجمن هنرمندان باز می‌گردد؛ انجمنی که در سال ۱۷۸۷ پایه‌گذاری شد. این مکان دارای کلکسیون‌های عظیمی از آثار هنرمندان متعدد است اما تأکید موزه همواره بر باکیفیت‌ترین آثار هر هنرمند بوده است.

خانه هنر به طور خاص در زمینه‌ی مکاتب امپرسیونیسم، پست‌امپرسیونیسم و هنر مدرن فعالیت می‌کند. آغاز به کار این موزه با آثار پیشتازان هنر و امپرسیونیست‌های اولیه همچون «دلاکروا»، «کورو»، «کوربه» و مانه بوده است. دو اثر از زیباترین آثار نیلوفر آبی در مرکز نمایشگاه مونه قرار دارد. سزان و ونگوگ نیز با آثاری از اواخر عمر کاری‌شان در این موزه حضور دارند؛ به خصوص اثری که ونگوگ در روزهای آخر زندگی‌اش خلق کرده است. یک اتاق کامل را نیز به آثار رؤیایی و مشهور مارک شاگال اختصاص داده‌اند.

جاذبه های گردشگری زوریخ

آثار مهمی از میرو، «ماکس ارنست»، «مگریت» و سالوادور دالی نیز به عنوان نماینده‌ی هنرمندان سورئالیست حضور دارند و «ماتیس» هم به‌عنوان مجسمه‌ساز و هم به‌عنوان نقاش در این موزه معرفی شده است. همان‌طور که انتظار می‌رود، کارهای فراوانی از مکتب دادا مشاهده می‌شود، مکتبی که درست همین‌جا در زوریخ متولد شد. در این بخش نیز همواره تأکید بر آثار مهم و تاثیرگذار است از جمله چشم‌انداز فوق‌العاده زیبای تابلوی «تعمید مسیح» اثر دومنیکینو که نقطه عطفی در هنر نقاشی منظره به شمار می‌رود. به نمایش گذاشتن آثار هنرمندان معاصر نیز برای گردانندگان این موزه از اهمیت بسیاری برخوردار است و در طبقه‌ی همکف می‌توانید از نمایشگاه‌های متعددی از مجسمه‌های معاصر دیدن کنید.

جاذبه های سویس، زوریخ

۳. موزه‌ ملی سوئیس

یک ساختمان قلعه‌مانند با جلوه‌ی نئوگوتیک، موزه‌ای را در خود جای داده است که تاریخ و فرهنگ کل سوئیس را می‌توان در آن پیدا کرد. موزه ملی سوئیس تا به امروز مهم‌ترین کلکسیون آثار فرهنگی و تاریخی این کشور بوده است؛ از این میان بیش از ۸۲۰ هزار اثر، موضوعات مختلفی از دوره‌ی پیشاتاریخ تا قرن بیستم را شامل می‌شوند.

مجموعه‌های باستان‌شناسی با سازه‌هایی از ۱۰۰ هزار سال قبل از میلاد مسیح تا ۸۰۰ بعد از میلاد که در سوئیس کشف شده‌اند، در زمره‌ی زیباترین آثار باستانی اروپا می‌باشند. کل مجموعه‌ها آثاری از طلا و نقره‌جات، منسوجات، پوشاک، فلزات، جواهرات، ساعت‌های مچی و دیواری، ابزارآلات علمی، زندگی روستایی، کالسکه و سورتمه، آلات موسیقی، صنایع دستی و عتیقه‌جات صنعتی را پوشش می‌دهد. نقاشی‌های دیواری قرون وسطایی و مجموعه‌ی شیشه‌های رنگی قدیمی از موارد جالب توجه این موزه هستند.

ویترین‌ها دارای چهار تِم مختلف‌اند: ۱) کوچ‌نشینی و یکجانشینی اولیه، ۲)مذاهب و تاریخ روشنفکری، ۳) تاریخ سیاسی و ۴) رشد اقتصادی سوئیس. گالری مجموعه‌ها بالغ بر ۲۰ ویترین از صنایع دستی سوئیس را به نمایش گذاشته است. مجموعه‌ای از اتاق‌های بازسازی‌شده‌ی دوره‌های مختلف که از ویژگی‌های مشهور این موزه به شمار می‌روند، تحول دکوراسیون و لوازم خانگی را طی قرون مختلف و همراه با تحول فضاهای زندگی و تغییر سلایق و علایق به نمایش گذاشته است. لوازم خانگی سوئیسی متعلق به قرن بیستم نیز برای تأکید بر تقابل آن با دوره‌های قدیم در این مکان قابل مشاهده است.

جاذبه های سویس، زوریخ

۴. خیابان بانهوف

خیابان بانهوف اصلی‌ترین و پر رفت و آمدترین خیابان زوریخ به حساب می‌آید که از ایستگاه اصلی متروی شهر (بانهوف) تا میدان بورکلی (Bürkliplatz) ادامه یافته است. این خیابان ۱۲۰۰ متری، یکی از جذاب‌ترین مکان‌های خرید در اروپا به شمار می‌رود که فواره‌ها، هنر خیابانی، درختان، بناهای زیبا و انواع رستوران‌ها، روح تازه‌ای به آن بخشیده‌اند. اگرچه بسیاری از فروشگاه‌هایی که در این ردیف دیده می‌شود مملو از لباس‌های گران‌قیمت، مد روز، جواهرات و سایر کالاهای لوکس هستند، ویترین‌هایی که به دقت تزئین شده و خود بناهای این خیابان موجب شده است تا خیابان بانهوف به مکان مشهور و جذابی برای همه‌ی اقشار تبدیل شود.

چاذبه های گردشگری زوریخ

در فصل تابستان می‌توانید در کنار دریاچه زوریخ قدم زده و در فصل زمستان نیز در هر گوشه‌ی آن شکلات داغ به فروش می‌رسانند. بخش میانی خیابان در سال ۱۸۶۷ و با پر کردن یک خندق قدیمی به نام گودال قورباغه‌ها (Fröschengraben) ساخته شده است. در میان ساختمان‌های جالب، چندین بنا وجود دارد که متعلق به قرن بیستم هستند از جمله «ساختمان وبر» که در سال ۱۹۱۲ و ۱۹۲۸ بازسازی شد و مجموعه فروشگاه یِلمولی (Jelmoli) در کوچه‌ی زایدن (Seidengasse)  اول که در اصل با اسکلتی از آهن ساخته شده بود.

در زیرزمین شماره ۳۱ خیابان بانهوف، موزه‌ی بِیِرزوریخ (Uhrenmuseum Beyer Zürich) واقع شده است که کلکسیون عظیمی از ساعت‌های مچی و دیواری، ساعت‌های خورشیدی، نفتی و آبی تا ساعت های سوئیسی با چرخ‌دنده‌های چوبی و ساعت‌های پاندولی نورنبرگ را به نمایش گذاشته است. در بخش پایینی خیابان بانهوف، میدان پاراده (Paradeplatz) قرار دارد، همراه با بنای مجلل دفتر مرکزی کرِدیت سوئیس متعلق به سال ۱۸۷۶ و هتل سَووی بورن‌ویله که در سال ۱۸۳۸ تأسیس و در ۱۹۷۸ بازسازی شد.

جاذبه های سویس، زوریخ

۵. میدان پاراده

میدان پاراده در قرن هجدهم، یک بازار فروش احشام بود که بعدها به‌عنوان محوطه‌ی رژه از آن کمک می‌گرفتند و امروزه یکی از گران‌قیمت‌ترین بخش‌های سوئیس به حساب می‌آید. همچنین یکی دیگر از ویژگی‌های جالب میدان پاراده، تقاطع واگن برقی‌ها است که در این ناحیه واقع شده و اینطور به نظر می‌رسد که هر لحظه امکان دارد واگن‌ها با یکدیگر برخورد کنند!

دیدنی زوریخ

۶. کلیسای فرومونستر

واژه «فرومونستر» را اغلب با کلیسای بانوی ما (Church of Our Lady) اشتباه می‌گیرند اما نام این کلیسای پروتستانی در اصل به معنای «کلیسای زنان» است و اشاره به صومعه‌ای دارد که در سال ۸۵۳ در این مکان برای زندگی زنان اشراف اروپایی و به دستور امپراتور لودویگ (Ludwig) برای دخترش هیلدگارد (Hildegard) ساخته شد. در واقع تا قرون وسطی، سرپرست صومعه همان حاکم شهر بود. مالکیت این کلیسا بعد از اصلاحات به شهر زوریخ واگذار شد. کلیسای فرومونستر یک باسیلیکای ستون‌دار با سه راهرو و یک سالن اصلی به سبک گوتیک است که ساخت آن از قرن ۱۳ تا ۱۵ طول کشیده است. در زیرزمین کلیسا می‌توانید بقایای سردابه‌ای متعلق به صومعه قرن نهم را ببینید.

جاذبه های گردشگری زوریخ

خود کلیسای فرومونستر زوریخ با برج ساعتی سبز رنگش ارزش دیدن دارد اما آن چیزی که این کلیسا را به یکی از مشهورترین جاذبه‌های توریستی زوریخ تبدیل کرده، مجموعه‌ی زیبایی از پنج پنجره با شیشه‌های رنگی است که مارک شاگال در سال ۱۹۷۰ برای قسمت صدرنشین کلیسا ساخت. این پنجره‌های خوش‌رنگ، از چپ به راست، عروج الیاس به بهشت، یعقوب، صحنه‌هایی از زندگی مسیح، یک فرشته در حال دمیدن در صور و موسی را نشان می‌دهند.

تزئینات گل رزِ به کار رفته در بازوییِ جنوبی نیز اثر مارک شاگال است. در بازویی شمالی، پنجره‌ی نقاشی‌شده‌ی دیگری دیده می‌شود با تصویر بهشت آسمانی که «آگوستو جاکومِتی» آن را در دهه ۱۹۴۰ طراحی کرد. خود صومعه در سال ۱۸۹۸ تخریب شد تا راهی به سمت تالار شهر باز شود اما بقایای راهروی سرپوشیده به سبک رومانسک و گوتیک، با نقاشی‌هایی از بودمر (Bodmer) هنوز افسانه‌ی پیدایش این صومعه و قدیسان شهر، یعنی فلیکس و رِگولا را به نمایش می‌گذارند.

جاذبه های سویس، زوریخ

۷. قنادی اشپرونگلی

کافه-شیرینی‌پزیِ اشپرونگلی در سال ۱۸۵۶ در میدان پاراده افتتاح شد و امروزه به مکانی جذاب تبدیل شده است. به انبوه شیرینی‌های وسوسه‌انگیز درون ویترین نگاه کنید و خواهید دید که چطور به داخل کافه کشیده می‌شوید تا ترافل‌های تزئین شده (که از خامه‌ی تازه تهیه می‌شوند)، بون‌بون‌ها، کیک‌ها و شیرینی‌های مخصوص با نام لوکزامبورگلی (Luxemburgerli) را امتحان کنید! شیرینی‌فروشی در طبقه‌ی همکف قرار دارد و صبحانه، ناهار و دسرهای عصرانه در کافه-سالن طبقه‌ی بالا و در محیطی شیک و اصیل سرو می‌شود.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

۸. دریاچه زوریخ

در نقطه‌ای که جریان لیمات از دریاچه آغاز می‌شود، پل کیبروکه (Quaibrücke) رودخانه را قطع می‌کند تا میدان بِلوو را به میدان بورکلی متصل نماید؛ جایی که محل پهلو گرفتن کشتی‌های بخار است. از این نقطه می‌توانید سوار بر کشتی کوچک بخار، روی دریاچه زوریخ برانید تا از مناظر زیبای آلپ لذت ببرید. تمامی ساحل را تفرجگاه‌ها و پارک‌ها پوشانده‌اند که در آنجا افراد محلی را مشغول آفتاب گرفتن، دویدن، قایقرانی، پیک‌نیک یا شنا در دریاچه خواهید دید.

جاذبه های گردشگری زوریخ

تفریحات در دریاچه زوریخ متنوع است و علاوه بر کشتی‌های بخار می‌توانید با قایق موتوری، کانو و گزینه‌های دیگر به گشت و گذار بر روی آن بپردازید. حدود یک و نیم کیلومتر دورتر از میدان بلوو (Bellevueplatz)، پارک زیبای زوریخ‌‌هورن (Zürichhorn) قرار دارد که در سال ۱۹۳۹ برای نمایشگاه ملی ساخته شده است. در اینجا می‌توانید یک رستوران و یک باغِ چینی را کشف کنید و نیز قایقی را ببینید که بر کناره‌ی لیمات‌شیف (Limmatschiff) پهلو گرفته است.

لیمات‌شیف از ایستگاه اصلی متروی زوریخ در بالای رود تا دریاچه کشیده شده و در زوریخ‌هورن به پایان می‌رسد. یک بازار بزرگ عتیقه‌جات نیز از ماه مه تا اکتبر، هر شنبه در میدان بورکلی برگزار می‌شود و در آن ۵۰۰ فروشنده، وسایل گوناگونی از آثار آنتیک و قدیمی گرفته تا لوازم سرگرمی را عرضه می‌کنند. همچنین ۴ جزیره در این دریاچه واقع شده‌اند که در این میان، جزیره‌ی لوتزیلا (Lützelau)، اوفنا (Ufenau) و کلیسای سن پیتر و پاول آن ارزش دیدن دارند.
دریاچه زوریخ

۹. خیابان لیماتکی و ساختمان شهرداری

در امتداد لیماتکی (Limmatquai) که خیابان مشهوری برای خرید در حاشیه رودخانه است، تعدادی خانه‌ی صنفی قدیمی و باشکوه دیده می‌شود که یادآور ثروت اصناف و انجمن‌هایی است که تا سال ۱۷۸۹ شهر را اداره می‌کردند. خیلی از این خانه‌ها امروزه به رستوران تبدیل شده‌اند، بنابراین می‌توانید نگاهی به آن‌ها بیندازید.

ساختمان شهرداری (Zürich Town Hall) را نیز به سادگی می‌توان پیدا کرد چراکه مشرف‌به رودخانه بوده و روی طاق‌های عریضی در انتهای شرقی پل تالار شهر قرار گرفته است. این بنا که بین سال‌های ۱۶۹۴ تا ۱۶۹۸ به سبک باشکوه رنسانس متأخر ساخته شده، دارای دکوراسیونی مملو از تندیس‌ها و یک تالار فرمایشات به سبک باروک است که مسلماً ارزش بازدید دارند.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

۱۰. باغ وحش زوریخ

بیش از ۳۰۰ گونه جانوری مختلف در دنیای عجیب و شگفتی‌آور باغ وحش زوریخ (Zoo Zürich) زندگی می‌کنند؛ باغ وحشی که یکی از بهترین‌ها در اروپا به حساب میآيد. حیوانات تا حد ممکن در فضایی نزدیک به اقلیم اصلی خود نگهداری می‌شوند: پلنگ‌های برفی در میان چشم‌انداز صخره‌ایِ شبیه به هیمالیا زندگی می‌کنند، پنگوئن‌ها در آب سرد به شنا مشغولند و می‌توانید گونه‌ای از خفاش‌ها به نام «روباه پرنده» را در فضایی شبیه به جنگل‌های استوایی به مساحت ۱۳ هزار مترمربع مشاهده کنید.

در پارک فیل‌های کنگ کراخن (Kaeng Krachan Elephant Park)، فیل‌های آسیایی را خواهید دید که در حال بازی با فرزندان خود و شنا در مجموعه‌ای چند آب‌وهوایی هستند؛ محیطی که متناسب با محیط‌زیست طبیعی‌شان طراحی شده است. ترامواها و قطارهای کوچک، شما را از ایستگاه اصلی تا میدان پاراده از داخل این باغ وحش عبور می‌دهند. 

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

۱۱. موزه ریتبرگ

موزه ریتبرگ (Rietberg Museum)، ویلایی به سبک نئوکلاسیک است که با اقتباس از ویلا آلبانیِ رم ساخته شده (گفته می‌شود کپیِ موبه‌موی آن است) و امروزه کلکسیون جالبی از بارُن ادوارد از اهالی «هایت» را به نمایش می‌گذارد. این ویلا در سال ۱۸۵۷ برای یک کارخانه‌دار آلمانی ساخته شد و به پاتوق روشنفکران زوریخ تبدیل گشت. این تنها موزه‌ی هنر غیراروپایی در سوئیس است و در آن مجموعه‌هایی مانند مجسمه‌سازی هند، تصاویر و آثار برنز از معابد تبت، آثار تزئینی حفاری شده از چین، لوح سنگی بودایی و سرامیک و یشم سبز آسیایی را خواهید دید.

همچنین آثاری هنری از سواحل اقیانوس آرام، خاورمیانه و آمریکای شمالی در کنار مجموعه‌هایی از حکاکی‌ها، نقاب‌ها و آثار برنز آفریقایی در این موزه یافت می‌شود. این ویلای بزرگ در پارک زیبای ریتر (Rieterpark) واقع شده است که بزرگ‌ترین پارک عمومی زوریخ به حساب می‌آید.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

۱۲. خانه اپرا زوریخ

نمای نئوکلاسیکِ خانه اپرا، مجسمه‌های نیم‌تنه‌ی شاعران، موسیقیدان‌ها و نمایشنامه‌نویس‌های معروفی همچون شکسپیر، موتزارت و واگنر را در برمی‌گیرد. اجراهای باله نیز در همین اپرا هاوس برگزار می‌شود. خانه اپرای زوریخ تقریباً همیشه اجراها و نمایش‌های متنوعی را در لیست برنامه‌های خود جای می‌دهد و معمولاً آن‌ها را با قیمت معقولی به فروش می‌رساند.

دیدنی زوریخ

۱۳. اوتلی برگ

اگر به دنبال تماشای دورنمای زیبایی از شهر، دریاچه زوریخ و رشته‌کوه‌های آلپ می‌گردید، کوه اوتلی یا همان اوتلی برگ (Uetliberg) می‌تواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. در تمامی فصل‌ها می‌توانید به این کوه محلی بروید اما شکوفه زدن گل‌های کوهستانی در بهار، این فصل را به گزینه‌ی بهتری برای بازدید تبدیل کرده است. مسیر دوچرخه‌سواری این کوه در فصل تابستان برای بازدیدکنندگان قابل استفاده بوده و مسیر کوهنوردی آن در فصل زمستان به مسیر سورتمه‌سواری تبدیل می‌شود.

جاهای دیدنی زوریخ

۱۴. غرب زوریخ

غرب زوریخ (Zurich-West) مکانی بود که زمانی در آن کشتی می‌ساختند و امروزه هنر، معماری و مراکز خرید در آن در مرکز توجه قرار گرفته‌اند. در واقع غرب زوریخ جزو بهترین مراکز خرید زوریخ به شمار می‌رود و با انتقال کارخانه‌های این ناحیه به جای دیگر، فضای کافی برای به نمایش گذاشتن خلاقیت معمارها فراهم شد. بوتیک‌ها و مغازه‌های گوناگون در زیر پل راه‌آهن جمع شده‌اند که با نام ایم ویادوکت (Im Viadukt) شناخته می‌شوند. شاید ایم ویادوکت زرق و برق خیابان بانهوف را نداشته باشد اما قطعاً جذابیت‌های خاص خودش را دارد.

انواع رستوران‌ها و مغازه‌ها زیر پل راه‌آهن کنار یکدیگر واقع شده‌اند و این ناحیه را به خیابانی پر جنب و جوش برای خرید تبدیل کرده‌اند. در صورتی که اگر به خاطر آن‌ها نبود، این منطقه چیزی به جز منظره‌ای ساده و صنعتی برای ارائه به رهگذران نداشت. در طرف دیگر پل، برج پرایم (Prime Tower) ۱۲۶ متری قرار دارد که یکی از زیباترین سازه های زوریخ به شمار می‌رود و تا زمان تأسیس برج روش (Roche Tower) در شهر بازل، بلندترین ساختمان سوئیس محسوب می‌شد.

دیدنی های زوریخ

۱۵. باغ چینی زوریخ

باغ چینی زوریخ (Zurich Chinese Garden)، هدیه‌ای از طرف شهر کونمینگ چین در سال ۱۹۹۳ میلادی بود و به درخت کاج، بامبو و آلوی چینی اختصاص داده شده که با نام سه دوست زمستان (Three Friends of Winter) شناخته می‌شوند. این باغ در مجاورت دریاچه زوریخ قرار دارد و یکی از بهترین باغ‌های چینی خارج از کشور چین به شمار می‌رود. می‌توانید همه روزه از ساعت ۱۱ صبح تا ۷ بعد از ظهر از این مکان دیدن کنید.

جاذبه های زوریخ

۱۶. باغ گیاه شناسی زوریخ

دانشگاه زوریخ، نگهداری از باغ گیاه شناسی زوریخ را برعهده دارد که بیش از ۹ُ،۰۰۰ گونه‌ی مختلف از گیاهان را در مساحت ۵۳،۰۰۰ متر مربعی خود جای داده است. این موضوع به این معنی می‌باشد که دیدنی‌های بسیاری بدون در نظر گرفتن وضعیت آب و هوا در این مکان وجود دارد.

۱۷. موزه فیفا زوریخ

شاید قرار گرفتن موزه فیفا در مرکز بانکداری سوئیس، از نظر عده‌ای نوعی شوخی یا یک اتفاق تصادفی به نظر برسد. در هر صورت، بازدید از نمایشگاه‌های این موزه که تعدادشان به بیش از ۱۰۰۰ مورد می‌رسد، می‌تواند تجربه‌ی جالبی را به خصوص برای دوستداران فوتبال به همراه داشته باشد.

دیدنی های زوریخ

۱۸. موزه پول

سوئیس، یکی از گران‌قیمت‌ترین کشورهای دنیا به حساب می‌آید و حتی در سال ۲۰۱۷ رتبه‌ی اول را در این زمینه کسب کرده بود. بنابراین اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری راجع به تاریخچه‌ی پول به دست بیاورید، شاید مرکز صنعت بانکداری سوئیس یعنی شهر زوریخ، بهترین گزینه باشد. موزه پول (MoneyMuseum)، وسایل منحصر به فردی از جمله سکه‌های عتیقه‌ای را به نمایش می‌گذارد که نمونه‌ی آن را نمی‌توانید در هیچ کجای دیگر پیدا کنید.

جاهای دیدنی زوریخ

۱۹. موزه جانورشناسی زوریخ

در موزه جانورشناسی زوریخ (Zurich Zoological Museum) می‌توانید اطلاعات بیشتری درمورد حیوانات بومی سوئیس به دست بیاورید. این موزه بیش از ۱۵۰۰ حیوان از سراسر سوئیس و خارج از آن را در برمی‌گیرد. در طبقه‌ی اول می‌توانید از حیوانات بومی سوئیس دیدن کنید که بیشترشان در حال حاضر منقرض شده‌اند و دیگر این امکان وجود ندارد که آن‌ها را در حیات وحش مشاهده کنید.

جاذبه های زوریخ

۲۰. میدان فستیوال بهار

میدان فستیوال بهار (Sechseläutenplatz)، یکی از بزرگ‌ترین میدان‌های شهری در سوئیس به حساب می‌آید و سنت و مدرنیته در آن در هم آمیخته‌اند. فستیوال بهار، جشنواره‌ای است که هر سال در فصل بهار و در این میدان در نزدیکی دریاچه زوریخ برگزار می‌شود. عروسک آدم برفی را بالای تکه‌های چوب قرار داده و آن را در این جشنواره می‌سوزانند و به این شکل با فصل زمستان خداحافظی کرده و از تابستان استقبال می‌کنند. سیرک ملی کِنی (National Circus Knie) و یک بازار کریسمس نیز در این ناحیه برپا می‌شود.

جاذبه های گردشگری زوریخ

۲۱. لیندن‌هوف

لیندن‌هوف، اتفاقات تاریخی بسیاری را به خود دیده و از این ناحیه می‌توانید به دورنمای زیبایی از محله قدیمی، کلیسای گروس مونستر، ساختمان شهرداری، رود لیمات و مؤسسه فناوری فدرال زوریخ اشراف داشته باشید. در قرن ۴، قلعه‌ای رومی در این مکان ساخته شده بود و نوه‌ی شارلمانی در قرن ۹، کاخی باشکوه را در همان ناحیه برپا کرد. لیندن‌هوف امروزه به پناهگاهی آرامش‌بخش در قلب شهر و محل گردهم‌آیی شطرنج‌بازها تبدیل شده است.

دیدنی زوریخ

۲۲. کلیسای سن‌ پیتر

کلیسای سن‌ پیتر در جنوب لیندن‌هوف در محله‌ی قدیمی، روی تپه‌ای کوچک واقع شده است. این قدیمی‌ترین کلیسای محلی زوریخ، دارای یک سن سرودخوانی به سبک رومانسک و متعلق به اوایل قرن سیزده است که در زیر برج کلیسا قرار گرفته و همچنین دارای سالنی به سبک باروک با سه راهرو و گالری می‌باشد. می‌توانید فونداسیون اصلی قرن نهمی ساختمان را در زیر محراب مشاهده کنید. در سال ۱۵۸۳، بزرگ‌ترین صفحه ساعت اروپا با قطر تقریبی ۸.۷ متر در این کلیسا نصب شد که هنوز هم این رکورد را به نام خود حفظ کرده است.
کلیسای سنت پیتر زوریخ

۲۳. کلیسای گروس مونستر

گروس‌ مونستر، یکی از کلیساهای اصلی زوریخ به حساب می‌آید که در تراسی روباز به سمت رودخانه واقع شده و با برج‌های دوقلویش، خط افق شهر را نشانه‌گذاری کرده است. گفته می‌شود که وقتی شارلمانی مقبره‌ی دو تن از قدیسان شهر یعنی فلیکس و رگولا (Felix and Regula) را در این ناحیه پیدا کرد، دستور داد تا کلیسایی را به عنوان عبادتگاه آن‌ها تأسیس کنند.

این بنا بین قرون ۱۱ و ۱۳ ساخته شده و یک باسیلیکای سه راهرویی به سبک رمانسک است، با یک پشت‌محراب که روی سردابه‌ای واقع شده و قدمت آن به حدود ۱۱۰۰ میلادی باز می‌گردد. سطوحِ بالایی برج‌ها مربوط به سال ۱۴۸۷ هستند اما گنبدها در ۱۷۸۲ اضافه شده است. بر بالای برج جنوبی در سمت رودخانه، پیکره‌ی نشسته‌ی شارلمانی را می‌بینید.

شارلمانی، طبقه یا صنفی را پایه‌گذاری کرد که این کلیسا در اصل به آن‌ها تعلق داشت. می‌توانید از مجسمه‌ی فرسایش‌یافته‌ی اصلی در سردابه دیدن کنید. نمونه‌ی سالم بیرونی در واقع کپیِ مجسمه‌ی اصلی است. از موارد دیگر قابل توجه،  «موزه‌ی اصلاحات»، دو درب برنزی مدرن متعلق به سال‌های ۱۹۳۵ و ۱۹۳۶، سرستون‌های تندیس-مانند رومانسک، بقایای نقاشی‌های دیواری سبک گوتیک و یک راهروی سرپوشیده به سبک رومانسک متأخر است که حدود ۱۲۰۰ میلادی ساخته شده است.

سه پنجره با شیشه‌های رنگی نیز در سمت محراب دیده می‌شود که توسط «آگوستو جاکومتی» در سال ۱۹۳۳ ساخته شده‌اند. این کلیسا در اوایل قرن ۱۶، نقطه‌ی آغازی برای اصلاحات پروتستانی بود و به دلیل نقشی که در ایجاد سوئیس امروزی داشته، یکی از مهم‌ترین کلیساهای زوریخ به شمار می‌رود.

دیدنی های زوریخ - جاذبه های سویيس

پرسش‌های متداول

جاذبه های‌ گردشگری زوریخ کدامند؟
میتوان از جاذبه های‌ گردشگری زوریخ به محله قدیمی زوریخ، موزه هنر‌های زیبا زوریخ، موزه‌ ملی سوئیس، خیابان بانهوف و... اشاره کرد.
میدان پاراده کجاست؟
میدان پاراده در قرن هجدهم، یک بازار فروش احشام بود که بعدها به‌عنوان محوطه‌ی رژه از آن کمک می‌گرفتند و امروزه یکی از گران‌قیمت‌ترین بخش‌های سوئیس به حساب می‌آید.
تیم ایوار تیم ایوار
{{selectedRate}}
زوریخ، لوگانو

تور زوریخ و لوگانو

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,690
پاریس

تور پاریس

 • 8 روز
 • هتل 5 و 4 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,890
مادرید، بارسلونا

تور مادرید و بارسلونا

 • 8 روز
 • هتل 4 و 5 ستاره
 • ترکیش
قیمت از
49,900,000
1,790

بنر تورهای تابستان

{{totalCount}} دیدگاه

{{nameError}}
{{emailError}}
{{commentViewData.commentLength - commentMessage.length}} کاراکتر باقی مانده
{{commentMessageError}}
{{responseMessage.text}}